print header

14 ציפורים אקזוטיות ומדהימות מרחבי העולם

  הטבע לא מפסיק לספק לנו הפתעות לאורך השנים כשעוד ועוד מינים של בעלי חיים שונים ומשונים מתגלים ברחבי העולם. בין אלו ניתן למצוא גם ציפורים אקזוטיות ומיוחדות שבמהלך השנים הפכו למוקד להתעניינות עבור מדענים, חוקרים וחובבי צפרות כאחד הודות למגוון והמראה הייחודי של בעלי הכנף הללו. אם גם בכם יש סקרנות בקשר לטבע ולנפלאותיו, אתם מוזמנים ליהנות מהמראה של 14 הציפורים האקזוטיות הבאות שמציגות את קסמה של ממלכת בעלי הכנף והמגוון הבלתי נדלה שלה.
 

1. בת עדן גדולה - The Bali Bird of Paradise

ציפורים אקזוטיות מרחבי העולם: בת עדן גדולה
בת העדן הגדולה - בעלת הזנב המרשים - חיה לה בשטחי האי גינאה החדשה, אך גם אלו שמגיעים לאזורים הללו מתקשים למצוא את הציפורים מזן זה משום שהן חיות באזורים שהגישה אליהם היא כמעט בלתי אפשרית. אורכם הממוצע של הזכרים מסתכם ב-43 ס"מ בעוד שהנקבות מעט קצרות יותר ומגיעות לאורך מרבי של 35 ס"מ. בעונת הרבייה, הזכרים מתחילים לרקד על העצים כשהנקבות בתורן בוחרות את אלו שהכי הרשימו אותן מבין הרקדנים הנלהבים.

2. תוכי ים אטלנטי - The Atlantic Puffin 

ציפורים אקזוטיות מרחבי העולם: תוכי ים אטלנטי
תוכי הים האטלנטי מהווה את המין היחיד של תוכי ים שמצוי באוקיינוס האטלנטי. הציפורים החביבות הללו מגיעות לאורך של 29 ס"מ ולמשקל מרבי של 490 גרם, והן מתרבות ונמצאות בעיקר בשטחי גרינלנד, נורווגיה, האיים הבריטיים, איסלנד, חלקים מארצות הברית ואזורים אחרים בצפון האוקיינוס האטלנטי. התוכים מהמין הזה נוהגים לנוח על הגלים ולחזור ליבשה בעת האביב עבור תקופת הרבייה שלהם, ולמרות שקשה לדמיין זאת, הם זריזים למדי ומגיעים למהירות של 88 קמ"ש!

3. ארת ענק ליר - The Lear's Macaw  

ציפורים אקזוטיות מרחבי העולם: ארה ליר
הארה הייחודי הזה בגווני הכחול המרהיבים מצוי בברזיל, ויש לו תוחלת חיים מרשימה של 50 שנה. למרבה הצער, הציפור המופלאה הזו נמצאת ברשימת בעלי החיים שבסכנת הכחדה, כ-1,300 פרטים זכרים בלבד נותרו מזן זה כיום. הדילול של הארה ליר נובע כתוצאה מפגיעה בבתי המחייה שלהם, ציד וגם סחר בבעלי חיים אקזוטיים. אך למרות שנראה שהם על סף כליה מוחלטת, קבוצות שימור הצליחו להגן על חלק מאוכלוסיית הציפורים הזו - וניתן רק לקוות שהן גם יהיו מסוגלות להגדיל את מספרן בעתיד. 

4. כחל לילכי - Lilac-Breasted Roller

ציפורים אקזוטיות מרחבי העולם: כחל לילכי
הציפור עדינת המראה הזו היא מין של כחל אפריקאי המצויה מדרום לסהרה וגם בדרום חצי האי ערב. כחל לילכי אינו גר באזורים נטולי עצים, ולכן ניתן למצוא פרטים מהמין הזה בעיקר בסוואנות וחורשות. הציפור היפיפייה הזו מהווה את מין העוף הלאומי של קניה והיא נוהגת לשבת על צמרות עצים בהן היא מחפשת חרקים, לטאות, עקרבים, שבלולים וחיות אחרות שהיא תוכל לאכול כחלק מהמזון שלה. הזכרים של הכחל הלילכי אינם גדולים במיוחד מהנקבות, ואורכם הממוצע הוא 36-38 ס"מ עם מוטת כנף של 50-58 ס"מ שמוצגת בצורה נפלאה בעת התעופה שלהם.

5. שחפית האינקה - Inca Tern

ציפורים אקזוטיות מרחבי העולם: שחפית האינקה
השחפית הזו מזכירה במראה שלה דווקא עורב ולא שחף, והיא מגיעה לאורך של 39-42 ס"מ ולמשקל של 180-210 גרם. את השחפית הייחודית הזו ניתן למצוא בדרום אמריקה והיא ניזונה בעיקר מדגים קטנים וסרטנים. מלבד היותה ציידת סבלנית אשר דואה מעל המים בחיפוש אחר מזון, השחפית היא גם ציפור חברתית במיוחד וכבר נצפו מספר מושבות שלה שכוללות כמה אלפי פריטים. בדומה לציפורים אחרות, הזכרים של שחפית האינקה נוהגים לבצע ריקודי חיזור מורכבים, וכשהם מצליחים למשוך אליהן את הנקבות עמן יבלו את חייהם, הם מקימים יחד בית גידול בצוקים סלעיים או חופים חוליים.

6. טירני מפואר - Royal Flycatcher

ציפורים אקזוטיות מרחבי העולם: טירני מפואר
הציפור הזו ידועה הודות לכתר המפואר מעשה ידי הטבע שהיא עונדת לראשה. לזכרים של הטירני המפואר יש כתר אדמוני מדהים בעוד שלנקבות יש כתר שחור עם קצוות בגוון כחול עמוק. בדומה לטווסים, הטירנים המפוארים פורשים את הכתר שלהם בטקסי חיזור וגם בעת עימותים אלימים כאשר הם נמצאים בקרב ציפורים מול חברים נוספים מהמין שלהם. 

7. עדני מלך סקסוניה - King of Saxony Bird-of-Paradise

ציפורים אקזוטיות מרחבי העולם: עדני מלך סקסוניה
לעדני עם הגוף הלבן והחזה הצהבהב יש מאפיין מיוחד ובולט – נוצות הצומחות מפניו שאורכן עובר את זה של גופו. הנוצות הללו משמשות את הציפורים מהסוג הזה לטקסי חיזור שונים שהן מבצעות בגינאה החדשה, שהיא ביתם. עדני מלך סקסוניה מקים בתי גידול בגובה של למעלה מקילומטר מעל פני הים וגופו מגיע לאורך של 22 ס"מ בלבד - בעוד שנוצות הקרניים שעל ראשו נפרשות לאורך של 50 ס"מ מרשימים, ונועדו כאמור למשוך נקבות.

8. קלאו עקוד - Malabar Pied Hornbill

ציפורים אקזוטיות מרחבי העולם: קלאו עקוד
הציפור בעלת המראה המשונה הזו מצויה באזור הודו וסרי לנקה, וניתן לזהות אותה בקלות לפי הקרן שנמצאת על מקורה. בעבר, שבטים בהודו האמינו שתליית גולגולת של קלאו עקוד בבית תביא לעושר וממון, אך עם השנים הפסיקו עם המנהג הזה. מומחים לא הצליחו לכמת את מספר הפרטים של אוכלוסיית הקלאו העקוד באזורי המחייה שלה, אך היא מסווגת בתור "מין מאוים" שעלול להתדלדל במהלך השנים הקרובות. 

9. סבכיי פיות - Splendid Fairywren

ציפורים אקזוטיות מרחבי העולם:  סבכיי פיות
סבכיי הפיות הוא ציפור שיר נפוצה בגינאה החדשה ואוסטרליה בעלת ראש בגוון כחול מרשים שהופך את הפרטים באוכלוסייה שלה ליפים במיוחד. ניתן למצוא את הציפורים הללו בהרים, יערות גשם, ערבות, מדבריות ויערות, כך שהן סתגלניות למדי לתנאי טופוגרפיה ומזג אוויר שונים. הציפורים הללו דוגלות במערכות יחסים מונוגמיות, אך מדי פעם יש בגידות שערורייתיות בין פרטים שונים שלא אופייניות לאישיות הנאמנה למדי שלהם.

10. אלמנית ארוכת זנב - Long-Tailed Widowbird

ציפורים אקזוטיות מרחבי העולם: אלמנית ארוכת זנב
באוכלוסייה של האלמנית ארוכת הזנב ניתן לראות הבדל בולט בין הזכרים לנקבות, כשזנבם של הזכרים מגיע לאורך של 45 ס"מ בעונת הרבייה בעוד שזנב הנקבות צומח ל-8 ס"מ בלבד. הזכרים עם הזנב המרשים ביותר יכולים למשוך אליהם עד 6 נקבות שיתרבו עמם, כך שזה בהחלט לא מין ציפורים מונוגמי. זכר האלמנית הפוחז מצוי דרומית לסהרה והוא שימש את צ'ארלס דארווין, הוגה תאוריית האבולוציה, לבחון את הרגלי החיזור והראוותנות של ציפורים זכרים כאמצעי למשיכת נקבות בטבע.

11. קוליברי מצויץ - Horned Sungem

ציפורים אקזוטיות מרחבי העולם: קוליברי מצויץ
רובנו מכירים את ציפור הקוליברי הזעירה והעדינה, כשאחד הסוגים היפים ביותר שלה הוא הקוליברי המצויץ ששתי קרניים לראשו. המין של הציפור הזו חי בדרום אמריקה, והוא היחיד מסוגו, מה שהופך אותו למעניין פי כמה. אורכם של הפרטים במין הקוליברי המצויץ מגיע ל-9.5-11 ס"מ ומשקלם הוא 1.8-2.8 גרם בממוצע בלבד. זכרי הקוליברי המצויץ הם צבעוניים במיוחד כשגופם בגווני ירוק ולבן, גרונם שחור ועל הראש יש להם שתי ציצות בצבעי אדום וצהוב. כנפיי הציפור ממין זה הן בגוון חום והיא יכולה לנופף בהן כ-10,000 פעמים בדקה בעודה מתעופפת או שולחת את מקורה הארוך לשתות צוף מפרחים.

12. קוניור השמש - Sun parakeet

ציפורים אקזוטיות מרחבי העולם:  קוניור השמש
קוניור השמש הוא חלק ממשפחת התוכיים, וכשמביטים בו, מבינים מהיכן הוא קיבל את שמו. גווניו של התוכי הייחודי הזה הם צהוב-כתום עזים, ממש כמו החמה, ולא קשה להבחין בו כשהוא מתעופף בסביבת המחייה שלו – יערות הגשם הטרופיים של אמריקה הדרומית והצפונית. תוחלת החיים בשבי של קוניור השמש היא 15-30 שנה, והזכר והנקבה מגיעים לאורך דומה של עד 30 ס"מ ומשקל של 110 גרם בממוצע. לפני ההזדווגות, שמגיעה בגיל בגרות של שנה וחצי, הזכר והנקבה מטפחים ומאכילים זה את זה ומסיימים עם יחסים בני 3 דקות שבסופם הנקבה תהרה ותטיל בהמשך 4-5 ביצים עם צאצאים.

13. טוראקו אדום ציצית - Red-crested turaco

ציפורים אקזוטיות מרחבי העולם: טוראקו אדום ציצית
הטוראקו בעל המראה הלא שגרתי הוא עוף חברתי אשר חי בלהקות של עד 30 פרטים בקונגו ואנגולה, בעיקר ביערות. הטוראקו ניזון מפירות והוא מגיע לאורך של עד 43 ס"מ עם גוף בעל גוונים מרהיבים ומיוחדים של אדום, ירוק וכחול. כאשר הטוראקו מתרגש מדבר מה, יש לו ציצית על ראשו שנפרשת, כשכל שערה עליה יכולה להגיע לגובה של 5 ס"מ ולהעיד על התחושות של הציפור הצבעונית הזו.

14. פורפיריה צהובת רגל - American purple gallinule

ציפורים אקזוטיות מרחבי העולם: פורפיריה סגולה
בדומה לטוראקו, גם לפורפיריה צהובת הרגל יש שילוב צבעים ייחודי של מקור אדום, גוף כחול, כנפיים ירוקות ורגליים צהובות. אוכלוסיית הפורפיריה צהובת הרגל מתקיימת בביצות באמריקה הצפונית והדרומית ובאזורים הטרופיים של מרכז אמריקה והקריביים. העוף המימי הזה מגיע לאורך של 26-37 ס"מ עם מוטת כנף של 50-61 ס"מ שמאפשרת לו לדאות מעלה לפרקי זמן קצרים בהם רגליו מתדלדלות תחת גופו. הציפור הצבעונית הזו ניזונה מתולעים, חרקים, דגים קטנים ולעתים אפילו מאפרוחים של עופות אחרים, וכשיש לה מזל – צלופחים שנמצאים בביצות.

מקור התמונות: Derek Keats, Olaf Oliviero Riemer, Fábio de Paina Nunes, Andrea Lawardi, Richard Bartz, Rajan Hatiskar, Hector Bottai, David Cook, Thomas, רחבי הרשת, vitekjc

 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.