print header

10 עובדות מרתקות על "מלך העופות" - הנשר

הוא הוזכר עוד בתנ"ך כסמל לעוצמה, קלות, מעוף, מהירות ורעבתנות, הוא נחשב למלך העופות ושליט הרקיע, והוא אחד מן העופות הדורסים הגדולים ביותר בטבע – כן, אנחנו מדברים על הנשר. העוף בעל הראש הקירח הזה ומוטת הכנפיים הרחבה הפך ברבות השנים לאייקוני כמעט, וגם בארצנו, בעיקר בשמי רמת הגולן, ניתן לראות אותו משייט במרומים. רק אל תתבלבלו בינו לבין העיט – עוף דורס אחר לחלוטין, המופיע בסמל ארה"ב ורבים נוטים לזהותו בטעות כנשר. כדי שתבינו קצת יותר עד כמה מיוחד העוף המכובד הזה, שלשמו נקשרו גם כל מיני מיתוסים פחות חיוביים הקשורים בהרגלי האכילה שלו, אספנו לכם כאן 10 עובדות מעניינות על הנשר שאנו מקווים שייתנו לכם, חובבי החיות, הציפורים והעופות, מבט אחר ומחודש על "המלך" הבלתי מעורער.

עובדות על נשרים: נשר

1. ישנם נשרים בכמעט כל יבשת על כדור הארץ

מלכי השמים הם ממש לא זן נדיר או כאלו המתקבצים במקום אחד – הנשרים התפזרו להם ברחבי העולם כולו, וכיום קיימים 23 מינים שלהם המתפרשים על פני 4 יבשות בעולם, מלבד אוסטרליה ואנטרקטיקה. מדובר בסוג של עוף המסתגל יחסית בקלות למגוון של תנאי מחייה, אך יחד עם זאת, 14 מזניו עדיין נמצאים תחת איום בהכחדה או סכנה ממשית לכך (ראו עובדה מספר 10).

2. יש שני סוגים נפרדים של קבוצות נשרים

מיני הנשרים הרבים שקיימים בעולם מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות: נשרי העולם הישן ונשרי העולם החדש. נשרי העולם הישן רבים יותר במספרם – והם כוללים את כל העופות מקבוצה זו שמקורם מאירופה, אסיה ואפריקה; נשרי העולם החדש, לעומת זאת, נקראים גם קונדוריים ומוצאם ביבשת אמריקה ובאיים הקאריביים. האמת היא ששני הסוגים האלו ללא ממש קרובים מבחינה ביולוגית, אך הם חולקים יחד את אותה נישה אקולוגית ולכן הם כרוכים זה בזה ונכנסים תחת שם אחד.

עובדות על נשרים: נשר עולם חדש (מימין) מול נשר עולם ישן (משמאל)

3. נשרים דווקא מעדיפים בשר טרי – אבל יש חשיבות עליונה ליכולת שלהם לאכול גוויות

הנשרים התפרסמו, ולא ממש לטובה, כאוכלי נבלות שעטים על שאריות פגרים – אבל האמת שלרוב הם דווקא יעדיפו בשר טרי. עם זאת, נכון שהם לא מאוד בררנים – ביכולתם גם לטרוף בהנאה בשר פגרים שנרקב עד כדי כך שכבר הפך רעיל לרוב סוגי הטורפים האחרים. יכולת האכילה הייחודית הזו של הנשרים מעניקה להם תפקיד אקולוגי וסביבתי חשוב מאוד בניקוי הטבע מגוויות מרקיבות ובמניעת הפצת מחלות קשות מהן.

4. אין לנשרים "חוש שישי" לזיהוי חיות על סף מוות

רבים שמעו את המיתוס לפיו יש לנשרים חוש שישי לזיהוי חיות שעומדות למות, ולכן הם גם יודעים לחוג במעגלים סביב בעלי חיים גוססים ולחכות לרגע מותם כדי להתנפל עליהם – אך הוא אינו נכון. לנשרים יש חושי ריח וראייה מפותחים מאוד, והם מפעילים אותם בזמן שהם ממריאים וטסים בשחקים כדי למצוא מזון, כך הם למעשה יודעים לזהות גווייה מהר מאוד ולהגיע למקום כדי ליהנות מהשלל לפני חיות אחרות; עם זאת הם ממש לא מודעים לרגע המוות ואין ביכולתם לראות את הנסתר.  

עובדות על נשרים: נשרים על עץ

5. לא כל הנשרים הם קרניבורים בלבד

ידוע כאמור שנשרים טורפים קרניבורים החיים על בשר בלבד – טרי או של גוויות – אך יש כמה זנים ששוברים את התבנית הזו ומוכיחים שגם מלכי השמים יכולים לאמץ תזונה קצת אחרת: נשר הדקלים למשל ניזון דווקא בעיקר מאגוזו של עץ דקל שמן (ומכאן גם שמו) ומדגים מתים – ולא מרבה באכילת בשר. עזניית הנגב לעומתו היא דווקא כן מחובבי הנבלות, אך ביכולתה להתקיים גם מטריפת יונקים קטנים, ציפורים אחרות וזוחלים.

6. נשרים יכולים להגיע לגבהים חסרי תקדים

יכולת התעופה המרשימה של הנשרים יכולה לקחת אותם לגבהים ששום עוף אחר לא יכול להגיע אליו במעופו. הנשרים נישאים מעלה מעלה על זרמי האוויר החמים, ושורה של הסתגלויות בכלי הדם והלב של מלכי העופות הללו מאפשרים להם לעופף לגבהים שבהם החמצן דליל ביותר ושום בעל חיים אחר לא יכול היה לשרוד בהם. הנשר הדרומי הוא אחד מזני הנשרים מגביהי העוף ביותר – כשביכולתו לנסוק עד לגובה של יותר מ-11 קילומטרים. ב-1973 נרשמה תקרית חריגה, כמטוס מסחרי שטס מעל חוף השנהב התנגש בנשר דרומי בגובה של לא פחות מ-11.3 קילומטר (37 אלף רגל)!

עובדות על נשרים: נשר עף בשמיים

7. לנשרים יש שיטה משלהם להאכיל את גוזליהם

על אף יכולות התעופה המרשימות שלהם, הנשרים לא התברכו ברגליים חזקות – ולכן הם מתקשים לנשוא את הטרף בעצמם אל גוזליהם שבקן ולהאכיל אותם. לכן יש להם שיטה משלהם להזין את הצאצאים שנותרו מאחור – הם פשוט אוכלים מן הטרף ומסתמכים על יכולותיהם להעלות גרה, כך שכשהם חוזרים מן הארוחה הם פשוט פולטים שאריות לטובת הגוזלים.

8. לנשרים יש מנגנונים ביולוגיים ששומרים עליהם בריאים ומוגנים

אז כאמור הנשרים לא ממש בוחלים במזונם, ומתעסקים עם נבלות ופגרים מזוהמים למדי – אז כיצד אם כך הם נותרים ללא פגע? בעזרת מנגנונים ביולוגיים יעילים שעוזרים להם להימנע מזיהומים. כך למשל בזכות הראש הקירח והצוואר הארוך ונטול הנוצות גם הוא – טפילים מהגוויות לא יכולים לעבור לנוצותיהם ולגרום למחלות. בנוסף גם חומצות המעיים של נשרים הן עוצמתיות במיוחד, ומאפשרות להם לעכל את מזונם, אפילו הנגוע ביותר, מבלי להסתכן בזיהומים. עוד מנגנון הגנה שניתן לציין הוא יכולת הקאה – שמאפשרת לנשר להשיל ממשקל גופו כדי לנוס מהר יותר במקרה שאויב או טורף שעלול לאיים עליו מתקרב.

עובדות על נשרים: נשר יורד אל עבר הטרף שלו

9. הנשר בשירות המדע וחקר הפלילים

מדענים שונים ברחבי העולם החלו לבדוק את חושיהם המיוחדים ויכולותיהם הייחודיות של הנשרים, וכיום נשקל להשתמש בציפורים האלו כדי לאתר גופות שנעלמו על רקע פלילי. בעזרת חקירת יכולת הנשר למצוא גופה, ניתן לקדם את תחום הבדיקות הפורנזיות בכל מה שקשור לחקירות מקרי רצח.

10. יותר מחצי מזני הנשרים נמצאים בסכנת הכחדה

מתוך 23 זני נשרים הקיימים כאמור בעולם – יותר מחצי מהם נמצאים תחת סכנת הכחדה בדרגות שונות, כשחלקם תחת איום וחלקם ממש בדרגת סכנה חמורה. מלבד סכנת נשק והתחשמלות הנשקפת להם מהתעסקות עם פגרי חיות שניצודו על ידי בני אדם (דבר שרווח גם בקרב אוכלוסיית הנשרים המתקיימת בארץ), הנשרים סובלים גם מקיטוע בבתי גידול והקינון שלהם בעקבות פעילות אנושית, וגם מעימותים ישירים עם חקלאים שחוששים שהנשרים יתנכלו למרעה שלהם (על אף שזה לא קורה) ומחסלים אותם. כדי לעלות את המודעות למצוקת הנשרים, נקבע שבכל יום שבת הראשון של ספטמבר, בכל שנה, ייערך יום מודעות לנשרים – המוקדש להעלאת היכרות הציבור עם החיה המיוחדת הזו.

מקור תמונה: Bernard DUPONT

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.