print header

8 בדיקות בריאותיות עצמיות שכל גבר צריך לבצע

דברים רבים יכולים להתרחש בזמן שעובר בין הביקורים אצל הרופא, והעובדה שלא מעט גברים נוטים לוותר על הבדיקות הגופניות השנתיות המומלצות מחזקת את הצורך בהעלאת המודעות שלהם לגופם. ישנה אפשרות שתרגישו נהדר בזמן שבגופכם יתרחשו שינויים מסוכנים, לכן חשוב שתכירו 8 בדיקות פשוטות שתוכלו לבצע באופן עצמאי, אשר יעזרו לכם לזהות ואף למנוע התפתחות של מחלות שונות. 
 
בדיקות בריאות: רופא עם סטטוסקופ ולוח
 

1. בדיקת אשכים 

על פי המכון הלאומי לסרטן, סרטן האשכים הינו הנפוץ ביותר בקרב גברים בגילאים 20-35, כשבארץ מתגלים כ-120 מקרים חדשים בכל שנה. מאחר שמדובר במחלה שאינה שכיחה, גברים רבים נוטים להתעלם מהתסמינים השונים, בעוד שגילוי מקדים יכול להוביל לטיפול מניעתי שמצליח לרפא 90% מהמקרים. התסמינים הנפוצים לזיהוי סרטן באשכים הינם כאבים בגב התחתון ללא כל סיבה ברורה, או שיעול המלווה בדם. בנוסף חשוב שתדאגו לבצע בדיקה עצמית אחת לחודש, רצוי לאחר מקלחת חמה, ותוכלו לעשות זאת בצורה הנכונה והמדויקת ביותר באמצעות ההסבר המפורט שנמצא בכתבה המצורפת

2. בדיקת נשירת שיער 

אמנם קו השיער נסוג לעתים כשהגיל מתחיל לעשות את שלו, אך אם השיער שלכם נושר בקבוצות ובגושים, בעת המקלחת או הסירוק, ישנה אפשרות סבירה שמדובר בלחץ ומתח שיוצרים את הבעיה. ד"ר ברוס קמפבל, מומחה לבריאות גברים בברלינגטון, מסצ'וסטס, מסביר כי הורמוני לחץ עלולים לגרום לתאי הדם הלבנים לתקוף את זקיקי השיער, מה שמוביל לאי צמיחת שערות. יתרה מזאת, מעבר לעובדה שנשירת השיער האדירה הינה מתסכלת ביותר, לחץ כרוני עלול להגביר את הסיכון ללקות במחלות לב ואף לפגוע בזיכרון. זו הסיבה שחשוב לא להתעלם מנשירת שיער חריגה, ולהכיר ולנסות אפשרויות שונות שיסייעו לכם לטפל בלחצים שמשפיעים עליכם, כדוגמת 8 נקודות הלחיצה להפחתת לחץ
 
בדיקות בריאות: ראש של בחור מתחת למים זורמים

3. בדיקת זרימת שתן

אם אתם מבחינים בקושי בעת הטלת השתן, אל תחשבו באופן מידי שמדובר בתופעת השלפוחית הביישנית, מאחר שייתכן כי זהו סימן שמבשר על סרטן הערמונית. זאת מאחר שבלוטת הערמונית מקיפה את החלק העליון של השופכה הגברית, כך שאם היא מתנפחת או גדלה היא עלולה לנתק את זרימת השתן, מה שמשבש את הזרם ועלול להקשות עליכם בעת הטלת השתן. לכן, אם הבחנתם בבעייתיות ובקושי מסוים בפעולה שגרתית זו, עליכם לגשת לרופא ולבצע את הבדיקות הנחוצות. כמו כן, ידוע שהתזונה ואורח החיים הם משמעותיים ואף חורצים גורלות בנוגע למצבנו הבריאותי, וזו הסיבה שכדאי שתכירו את 10 המאכלים שיסייעו לכם לשמור על בלוטת ערמונית בריאה, בדרכים טבעיות ופשוטות. 

4. בדיקת חלל הפה וחניכיים

בדיקה של חלל הפה

אם אתם נתקלים בבליטה, כיב או פצע שגדל לכם על החניכיים, הלשון או השפתיים, שאינו נעלם במשך זמן, אל תניחו בקלות דעת שמדובר בכיב קטן כמו אפתה, מאחר שישנה אפשרות שזהו תסמין שמעיד על סרטן הפה. תסמינים נוספים שיכולים להופיע בעת המחלה הם כאב או דימום באזור הנגוע, כאב שמקרין לאוזניים ושיבוש בדיבור או קושי בבליעה. מחקרים שונים מראים כי סרטן הפה נפוץ אצל גברים פי 2 יותר מאשר אצל נשים, ולכן חשוב שתגלו ערנות בנושא, ואם הבחנתם בבליטה חריגה פנו באופן מידי לבדיקה רפואית. כמו כן, רופא השיניים שלכם יכול להבחין בגידול במהלך בדיקת שיניים שגרתית, כך שתדעו גם לשאול לעצתו בכל ביקור רגיל.

בדיקה של החניכיים

בכל פעם שאתם מנקים את השיניים באמצעות חוט דנטלי, עליכם לעמוד על המשמר ולשים לב האם החניכיים שלכם נפוחות, כואבות או מדממות, או שהחניכיים נסוגות וחושפות את שורש השן. אל תתעלמו מהבעיות השונות, מאחר שמחלות חניכיים מהוות סיכון רציני לבריאותם של גברים ואף יכולות לשמש כאות אזהרה לבעיות בריאותיות חמורות יותר ולהכפיל את הסיכון ללקות במחלות לב. לכן, אם הבדיקה העצמית של הפה שלכם מרמזת על מחלת חניכיים, גשו לרופא השיניים בהקדם האפשרי.
 
בדיקות בריאות: איש מצביע על השיניים שלו

5. בדיקת חזה

ככל הנראה אתם נוטים לשייך את המילה "חזה" ואת הסיכונים הבריאותיים באזור זה לנשים בלבד, אך גם שרירי החזה שלכם מכילים רקמת שד, מה שמעיד על העובדה שהם יכולים לפתח את מחלת סרטן השד. ד"ר קמפבל מוסיף ומציין את חשיבות הבדיקות העצמיות של החזה הגברי, גם מאחר שסרטן השד מסוכן וקטלני יותר אצל גברים מאשר אצל נשים, וגם בשל העובדה שגילוי מוקדם עשוי להגביר את יעילות הטיפול הנחוץ שיינתן בהמשך. קמפבל טוען שהבדיקה כל כך פשוטה, כך שאין סיבה מוצדקת לוותר עלייה; אחת לחודש בעת הקרצוף במקלחת, מששו את החזה שלכם וחפשו אחר גושים או שינוי בגודל השד. במידה שזיהיתם דבר מה חשוד, גשו אל רופא המשפחה והוא יפנה אתכם לבדיקות הדרושות. כמו כן חשוב לציין את חשיבות ההיסטוריה הרפואית המשפחתית, מאחר כי נמצא שלאחד מתוך 5 גברים שחלו בסרטן השד יש קרוב משפחה שלקה במחלה בעבר. 

6. בדיקת היקף מותניים

שומן בטני עובד כמו בית חרושת, ובמשך 24 שעות ביממה הוא מייצר מיצים דלקתיים שעלולים להגביר את הסיכון ללקות בסוכרת ובמחלות לב. ד"ר קמפבל מוסיף ואומר שמדידת השומן סביב הבטן יכולה להיות שיטת הבדיקה החשובה ביותר בקרב גברים, וכי ניתן לבצעה בקלות רבה. כל שעליכם לעשות הוא לקחת סרט מידה ולמדוד את היקף הבטן התחתונה - אם התוצאה הינה יותר מ-95 ס"מ, אתם נמצאים בסיכון לפתח בעיות בריאותיות רציניות. עליכם לחזור על הבדיקה פעם בחודש, ובמידת הצורך לגשת לתזונאי שיסייע לכם בבניית תכנית תזונה המתאימה ביותר עבורכם, תוך כדי שילוב פעילות גופנית. כמו כן, תוכלו להתוודע אל 5 המאכלים שמסייעים בהורדת השומן המיותר, או שתוכלו לבצע תרגילים יעילים ופשוטים להצרת המותניים.
 
בדיקות בריאות: סרט מדידה ותרופות

7. בדיקת דופק

מחלות לב הן הגורם העיקרי המוביל למוות בקרב גברים ונשים כאחד, כאשר גברים מצויים בסיכון גבוה יותר מנשים. המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית (CDC) הציגו נתונים שמעידים על כך ש-89% מאירועי הלב הפתאומיים, כמו למשל התקף לב, מתרחשים אצל גברים. מתברר כי בדיקה עצמית מהירה ופשוטה יכולה לאמוד את בריאות הלב שלכם; תוכלו לבצע בדיקת דופק בעת מנוחה על ידי הנחת האצבע והאמה על שורש כף היד הנגדית, ובדיקת הדופק במשך 10 שניות. לאחר שספרתם את מספר הפעימות, הכפילו את המספר שהתקבל ב-6, כשדופק תקין ונורמלי עבור אדם בריא צריך להיות בין 60 ל-100, וכל חריגה מחוץ לטווח עלולה להעיד על בעיות לב וכלי דם. כמו כן, עליכם לשים לב למרווח בין הפעימות, מאחר שדופק לא סדיר יכול להעיד על פרפור פרוזדורים או על בעיות לב חמורות אחרות. חזרו על בדיקה זו לפחות פעם בחודש. 

8. חיפוש שומות

סרטן העור הינו הנפוץ ביותר בקרב גברים ונשים כאחד, כשגברים נמצאים בסיכון גבוה פי שניים מנשים לחלות בו. לכן, אחת לחודש הקפידו לבצע בדיקה עצמית שמטרתה לחפש ולבחון שומות חדשות או ישנות יותר, מה שיאפשר לכם לגלות תסמינים מוקדמים בזמן ולקבל את הטיפול הדרוש. תוכלו לבצע את הבדיקה הנכונה והמדויקת ביותר בעזרת ההסבר המפורט והיעיל בכתבה המצורפת. כמו כן, חשוב לציין כי יש להקפיד למרוח קרם הגנה על הגוף בכל פעם שעורכם חשוף לקרני השמש, גם באזורים בהם אנו לא נוהגים בדרך כלל למרוח קרם הגנה, כמו למשל על האוזניים.
 
זכרו: הבדיקות הללו נועדו להשלים את הטיפול המקצועי ולא להחליף אותו! היבדקו אצל הרופא שלכם ועדכנו אותו בכל ממצא חריג או שינוי משמעותי בגופכם.
 

 

מקור: שמיל.ק
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.