print header

8 בעיות במערכת העיכול שמשפיעות על בריאותכם

  מערכת העיכול כשמה כן היא, מערכת שאחראית לעיכול, עיבוד וספיגה של חומרי ההזנה שאנו מקבלים מהמזון שאנחנו מכניסים לגופנו. התפקיד הזה חשוב מעין כמוהו שכן בלי רכיבים תזונתיים הגוף לא יכול לתפקד, אך יש למערכת העיכול תפקידים חשובים נוספים שבזכותם היא מכונה "המוח השני" של הגוף. כאשר משהו משתבש באחת ממערכות הגוף, מערכת העיכול נכנסת לפעולה ושולחת איתותים שונים שמטרתם להביא לידיעתכם שקיימת בעיה. 8 הסעיפים הבאים כוללים בעיות נפוצות במערכת העיכול שהן למעשה איתותים לבעיות חמורות יותר, לצד פתרונות שיוכלו לעזור לכם לחזור לזהות את המקור לאי הנעימות ולטפל בה כדי לחיות חיים בריאים ונטולי כאבים.
 
השפעות של בעיות בקיבה על הגוף
 

1. עייפות כבדה לאחר האכילה עלולה להעיד על מחלות שונות בגוף

בעיה: אם אתם מרגישים עייפות כבדה לאחר ארוחות, זה יכול להעיד על מערכת עיכול שעובדת באיטיות ולא מעכלת אוכל כמו שצריך. מצב שכזה עלול לקרות כאשר הגוף נמצא במצוקה כלשהי, כמו מחלה, שגורמת להפניה של האנרגיה והמשאבים לטיפול בבעיה ופחות לצרכים אחרים, כמו עיכול. תהליך הפניית המשאבים מותיר את הגוף עייף במיוחד, כך שגם ארוחות קטנות עלולות להותיר אתכם מותשים. 
 
פתרון: חשוב לפנות לרופא אם התופעה הזו מתרחשת לעתים תדירות, שכן ייתכן שאתם סובלים מבעיה כרונית שנדרש בה טיפול. במקביל, עייפות לאחר ארוחה נובעת לעתים גם מאכילה יתרה והפתרון הכי פשוט לבעיה הזו הוא לצמצם את כמות האוכל בכל ארוחה וכן לעשות הליכה קצרה בסיומן. במחקר שנערך בבית החולים האוניבריסטאי היידלברג שבגרמניה, חוקרים מצאו כי הליכה קצרה באוויר הצח מזרזת ומשפרת את תהליך העיכול ועוזרת להרגיש פחות עייפים.

2. הבל פה לא נעים וקבוע עלול להעיד על בעיה בכליות או סוכרת

בעיה: לעתים אנחנו שוכחים לצחצח שיניים או אוכלים דבר מה שגורם להבל פה לא נעים. עם זאת, אנחנו מקפידים על צחצוח קבוע ולא אוכלים אוכל עם ריח חזק על בסיס קבוע והבעיה נמשכת, זה יכול להעיד על ליקוי מערכתי. ד"ר יוסף מרקולה, מומחה ברפואה אלטרנטיבית, אומר שריח של דגים מעיד על בעיה בכליות וניחוח פירותי של הבל הפה עלול להעיד על סוכרת.
 
מקור אפשרי נוסף לריח פה לא נעים עשוי לנבוע מחוסר איזון בין החיידקים הטובים במערכת העיכול לבין חיידקים מזיקים שמפרישים חומרים עם ניחוח רע, וייתכן שאתם מחמירים את המצב על ידי אכילת מאכלים עשירים בסוכר שמזינים את החיידקים האלו. לבסוף, הבל פה בעייתי יכול גם להעיד על צרבת חומצית שגורמת לערבול של מיצי הקיבה ויציאה של גזים עם ריח לא נעים.
 
פתרון: אם יש להבל הפה שלכם ניחוח של דגים או פירות, כדאי להיבדק אצל רופא שיאשר או ישלול בעיות בכליות או סוכרת. אם הבל הפה הוא לא נעים אך אין לו את הניחוחות האמורים, נסו לאכול מאכלים פרוביוטיים שיחזירו את מאזן החיידקים הטובים והרעים בקיבה לסדרו ויגרמו להטבה בתופעה. הפרוביוטיקה תאזן גם את החיידקים בחלל הפה ותוביל לריח נעים יותר. המלצה נוספת היא אכילה של מאכלים עתירי סיבים, שכן הם מזינים את החיידקים הטובים ועוזרים להם לשגשג על פני החיידקים המזיקים ולהחזיר את האיזון והבל הפה הנעים. 
השפעות של בעיות בקיבה על הגוף

3. בעיות בעור עלולות להעיד על עיכול לקוי

בעיה: כולנו רוצים ליהנות מעור בריא וקורן אך פעמים רבות, אנחנו מפתחים בעיות עור כמו פצעונים, אקזמה, דרמטיטיס ומחלות נוספות שמקורן, באופן מפתיע, הוא במערכת העיכול. לא רבים יודעים זאת אך רוב בעיות העור נובעות מליקויים שונים בקיבה ובמערכת העיכול שמשפיעים על בריאות ומראה העור שלנו.
 
אם יש לכם עור שנוטה להתקלף, זה מעיד על כך שיש לגופכם מחסור באנזים ליפאז שמפרק שומנים. אם גופכם לא מפרק מזון כמו שצריך, הוא לא יספוג וויטמינים כמו A, K ו-E שחיוניים לבריאות העור ומראה רענן שלו. הוויטמינים האלו עוזרים להילחם בזיהומים שונים וכאשר הם במחסור, יופיעו על גבי עורכם פצעונים ותסבלו מבעיות נוספות כיוון שאין מי שיילחם בחיידקים שגורמים בתופעות הללו. גם חוסר איזון בין החיידקים הטובים והרעים במערכת העיכול גורמים לנפיחות בעור ולמראה לא אחיד.
 
פתרון: אם יש לכם בעיות עור מתמשכות, מומלץ לאכול מאכלים עשירים בוויטמינים כמו ירקות ופירות שיעזרו להחזיר את הרכיבים החיוניים האלו לגופכם. גם מאכלים פרוביוטיים יסייעו בהשבת האיזון החיידקי במערכת העיכול וישפרו את מראה העור. בעיות מתמשכות כמו אקנה קשה או אקזמה חמורה יכולים לדרוש טיפול של רופא, ולכן אם הבעיות נמשכות אחרי שניסיתם לשנות את התזונה שלכם, פנו למומחה שיסייע לכם.

4. ציפורניים שבירות עלולות לסמן על בעיות בספיגת חומרי הזנה

בעיה: הציפורניים הן אמנם חלקים קטנים מהגוף אך הן יכולות להעיד רבות על בעיות במערכת העיכול ועל ליקויים בתזונה. ציפורניים שבירות עלולות להעיד על כך שקיבתכם לא מייצרת מספיק חומצה כדי לעכל מזון בצורה טובה ושאתם לא סופגים חלבונים, אבץ וסידן מהאוכל שלכם. הרכיבים הללו חיוניים לבריאות הציפורניים ולכן המחסור בהם מתבטא בציפורניים ואפילו שיער שבריריים. 
 
פתרון: אם אתם שמים לב לכך שהציפורניים שלכם לא חזקות ובריאות כמו פעם, ייתכן ואתם סובלים מבעיה במערכת העיכול ולא סופגים חומרי הזנה כמו שצריך. מומלץ במקרה הזה להוסיף לתזונה שלכם מזונות עשירים בסידן, אבץ וחלבונים כמו ביצים, חזה עוף, תרד וירקות ירוקים נוספים. אם הבעיה נמשכת, חשוב לפנות לרופא שיבדוק מה הסיבה לספיגה הלקויה של חומרי ההזנה ויוכל להתאים לכם טיפול מדויק עבור הצרכים שלכם.
השפעות של בעיות בקיבה על הגוף
 

5.  אנמיה וחסר בברזל עלולים להעיד על אובדן דם במעיים

בעיה: אם ביצעתם בדיקות דם ונמצא כי אתם סובלים מאנמיה או מחסור בברזל, ייתכן והסיבה לכך נעוצה במערכת העיכול שלכם. אובדן דם במעיים הוא הגורם מספר אחת למחסור בברזל בקרב גברים וכן אצל נשים לאחר גיל העמידה. הכוונה באובדן דם במעיים היא לא דימום פנימי אלא ספיגה לקויה של ברזל שגורמת לאנמיה, בדומה לאיבוד דם בפציעה.
 
מערכת העיכול והמעיים הם אלו שאחראים לעיכול מזון ופיזור של חומרי הזנה כמו ברזל לשאר האיברים, ולכן בעיות כמו אנמיה מעידות על ליקויים חבויים מסוג בעיות ספיגה במעי. המחסור בברזל מוביל לא רק לאנמיה אלא לתסמינים נוספים כמו עייפות מוגברת וקושי לתפקד ביומיום כמו בעבר, ולכן חשוב להיות ערניים לבעיות האלו.
 
פתרון: תוספת של ברזל לתפריט היומי שלכם יכולה לחולל פלאים במצבים של אנמיה ולכן מומלץ לאכול מזונות עשירים במינרל הזה כמו בשר, ירקות ירוקים כמו תרד, שעועית וגרעיני דלעת קלויים. אם הבעיה נמשכת ואתם לא מרגישים שיפור במצבכם, ייתכן ויש בעיה חמורה יותר שגורמת לבעיות בספיגת הברזל, ולכן חשוב להתייעץ עם מומחים ולהמשיך ולעשות בדיקות דם כדי לעקוב אחר כמויות הברזל בגוף.

6. בעיות בשמירה על המשקל עלולות לסמן על ספיגת מזון לקויה

בעיה: רבים מאתנו רוצים להשיל ממשקלנו כמה קילוגרמים שהתווספו עם הזמן, אך אם זה קורה למרות שלא עשיתם שינויים בתזונה, זה עלול להעיד על בעיות בספיגה של חומרי הזנה בגוף. כאשר הגוף לא מקבל את הרכיבים החיוניים שנחוצים לתהליכים השונים שמתרחשים בו, הוא מגיב בהורדה במסת הגוף בניסיון לקבל את החומרים הללו ממאגרים קיימים. אם אתם חווים ירידה פתאומית במשקל למרות שלא עשיתם שינויים בתפריט או במשטר האימונים שלכם, חשוב לבדוק את הנושא ולוודא שאתם מקבלים את כל החומרים שגופכם צריך לתפקוד תקין.
 
פתרון:  לא ניתן לפתור בעיות של ספיגת חומרי הזנה רק על ידי הוספה שלהם לתפריט, אלא חשוב ללכת להיוועץ ברופא שיבדוק את הגורמים הסמויים שגורמים לליקויים הללו. ייתכן ויש בעיה עמוקה יותר שגורמת לחוסר יכולתכם לספוג חומרי הזנה, וחשוב לפתור אותה לפני שהמצב יחמיר ותפקודים חשובים בגוף ייפגעו.
השפעות של בעיות בקיבה על הגוף

7. רגישויות ואלרגיות פתאומיות עלולות להעיד על כשלים בעיכול מוצרים מסוימים

בעיה: ילדים ומבוגרים רבים מפתחים לעתים רגישויות שמפריעות ליכולת שלהם לעכל חומרי מזון שונים. אחת הסיבות לבעיות הללו היא חסר באנזימי עיכול שונים, כמו ברגישות ללקטוז למשל; כאשר יש קושי לעכל מוצרי חלב, זה מעיד על מחסור באנזים לקטאז שמפרק את הלקטוז במוצרים הללו, כך שהגוף דוחה מוצרי חלב והאנשים הרגישים חווים תסמינים לא נעימים כמו גזים וכאבי בטן חזקים. חשוב לעשות את ההפרדה בין רגישות לבין אלרגיה, שגם היא יכולה להתפתח במערכת העיכול אך דורשת טיפול שונה. 
 
פתרון: אם פיתחתם רגישות למזון מסוים, חשוב להוציא אותו מהתפריט שלכם כדי למנוע בעיות עתידיות. אם אתם לא מעוניינים לעשות זאת, ניתן לקחת תוספים מסוימים שיספקו לגופכם את האנזימים החסרים שיאפשרו פירוק של הרכיבים שפיתחתם אליהם רגישות. במקרה של אלרגיה, יש לפנות לרופא לייעוץ כדי שיבדוק את מערכת העיכול והגוף על מנת לבחון מה גרם לפרץ האלרגיה ולטפל בו בהתאם.

8. בעיות שינה פתאומיות עלולות להצביע על ליקויים במערכות הגוף

בעיה: כפי שצוין, הקיבה היא מעין "מוח שני" של הגוף והיא מסמנת לנו כאשר קיימות בעיות במערכות השונות בגופנו. אם השינה שלכם הופכת לטרופה ולא מספקת מבלי שהתרחשו שינויים משמעותיים בחייכם שעלולים לגרום ללחץ, זה מעיד על בעיות במערכת העיכול ובאיברים אחרים בגוף. במחקר משנת 2013, חוקרים מצאו שיש קשר הדוק בין נדודי שינה לבין בעיות במערכת העיכול, ושתסמונת המעי הרגיז, צרבות ועיכול לקוי הם מהגורמים המובילים לנדודי שינה וחוסר מנוחה בלילה. בניגוד לצרבת שהיא מורגשת היטב, תסמונת המעי הרגיז ועיכול לקוי לא תמיד מתבטאים בכאבים או תופעות פיזיות אחרות ולכן רבים לא מקשרים בין נדודי שינה לבעיות עיכול, שכן הם לא תמיד מודעים לקיומן. 
 
פתרון: שינויים בתזונה מסייעים מאוד בהחזרת מאזן החיידקים והנוזלים בקיבה ובכך הם תורמים לשנת לילה טובה. הימנעו ממאכלים שגורמים לכם לצרבת ולתסמינים לא נעימים אחרים, ואם אתם לא יודעים מה בדיוק גורם להופעתם, הורידו כל פעם רכיב אחר מהתפריט שלכם כך שתוכלו לאתר מה מעורר את הבעיות שציינו מעלה. ארוחות מאוזנות, בריאות ומלאות בוויטמינים ומינרלים מסייעות לאזן את מערכת העיכול ותורמות רבות לשנת לילה טובה. כמו בבעיות אחרות, אם ניסיתם הכל ואתם עדיין סובלים משנת לילה טרופה, פנו לרופא שיפתור את בעיות העיכול שלכם ויחזיר לכם את המנוחה.
השפעות של בעיות בקיבה על הגוף

שמירה על בריאות הגוף היא חשובה מעין כמוה ולכן יש להיות מודעים לכל המתרחש במערכות הגוף שלנו, כמו במערכת העיכול. הקיבה והמעיים מאותתים לנו כאשר משהו לא כשורה בגופנו, ולכן מומלץ להיות עם אצבע על הדופק בכל הנוגע לבעיות שציינו על מנת להיות בטוחים ש"המוח השני" בגופכם מתפקד כראוי ומשפיע לטובה גם על שאר המערכות בגוף.

מקור התמונות: Stephen Topp, wader

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.