print header

10 דברים חיוביים שיקרו לגופכם כשתפסיקו לשתות משקאות קלים

למרות שאנו לא בהכרח שמים לב לכך, משקאות קלים ממותקים או דיאטטיים הם ממכרים, יוצרים תלות ומסוכנים לא פחות מעישון, שתיית אלכוהול וכדומה. הסיבה לכך היא שבעת שתיית המשקה אנו מרגישים נהדר, ורק לאחר זמן מה הנזקים מתחילים להופיע. לאור המודעות המתעוררת לגבי ההשפעות המזיקות של המשקאות הקלים על הגוף האנושי, אין ספק שכדאי לכם להשקיע מספר דקות מזמנכם, ולהתוודע ל-10 הדברים המדהימים שיקרו לגופכם ולחיי האנשים היקרים לכם ברגע שתפסיקו לצרוך משקאות קלים.
 
מה קורה לגוף כשמספיקים לשתות משקאות קלים: משקה קל נמזג לכוס

1. תשמרו על מראה צעיר 

לא מעט אנשים משקיעים את מיטב כספם במוצרי טיפוח, ויטמינים ומאמני כושר צמודים כדי לשמור על מראה צעיר, אך הם אינם מודעים להשפעה שיש למשקאות קלים על הזדקנות עורם. לכן חשוב להכיר את המחקר שפורסם בכתב העת האמריקאי לבריאות הציבור, שעל פיו משקאות מוגזים ממותקים מזרזים את הזדקנות התאים ופוגעים בהם באותו האופן שבו עישון סיגריות מזיק להם. זאת אומרת שבמידה וחברות המשקאות הקלים היו מחויבות לצרף אזהרות בריאותיות למשקאות, הייתם נתקלים בהתראה הזהה לזו שעל קופסת הסיגריות: "העישון מאיץ את תהליך ההזדקנות".
 
התהליך הכימי שגורם להזדקנות העור נוצר בעקבות העובדה שצריכת משקאות קלים ממותקים מקצרת את הטלומרים (אזור הקצה של הכרומוזומים) שמשפיעים באופן ישיר על מרקם עורנו. אז אתגרו את עצמכם והתחילו להפחית צריכת משקאות קלים עד שתצליחו להימנע מהם, וכולם יהיו מופתעים כשתספרו להם מהו הסוד שלכם לשמירת מראה צעיר. 

2. תהיו פחות רעבים

למרות שחברות רבות נוטות להתגאות בגרסאות של משקאות קלים שאינן מכילות סוכר, יש להן תופעת לוואי שלילית מאוד, שכן לאחר שתיית משקה עם ממתיק מלאכותי תרגישו הרבה יותר רעבים. זאת מכיוון שהממתיקים המלאכותיים המצויים במשקאות הדיאטטיים גורמים לגוף להאמין שקיבל כמות גדולה של קלוריות, מה שבפועל לא קרה, והדבר יוביל לדחף חזק יותר למקורות מזון אחרים שיספקו לגוף את מה שהוא חושב שהוא קיבל. 
 
זאת אומרת שאם אתם נוהגים לשתות משקאות קלים ללא סוכר על מנת לשמור על המשקל, הגוף שלכם לא יקבל את מה שהובטח לו והוא מהר מאוד יתחיל לשדר לכם אותות רעב. כמובן שאותה התוצאה תתרחש בעת שתיית משקאות קלים המכילים סוכר, משום שהם כוללים מעט מאוד חומרים תזונתיים חוץ ממנו, כך שלא רק שתאגרו יותר קלוריות בעת שתיית המשקה - אלא גם תרגישו רעבים יותר לאחר מכן.
מה קורה לגוף כשמספיקים לשתות משקאות קלים: בחור מסתכל לתוך מקרר

3. תהיו פחות חשופים למחלות

החומציות שבמשקאות הקלים מובילה לנזק לאמייל השיניים, מחמירה את החומציות בוושט ופוגעת במערכת העיכול. יש לציין כי משקאות דיאטטיים מזיקים יותר למערכת העיכול, אך גם משקאות קלים עם סוכר פוגעים בחיידקי המעיים הבריאים, מה שעלול לפגום ביכולת הגוף לווסת את הסוכר בדם ולשלוט במשקל, וכן מהווה גורם מרכזי שמשפיע על יכולת התגובה של הגוף לזיהומים ומחלות.
 
תזונאים מומחים גורסים כי על כל 5% מהקלוריות אותן אתם צורכים ממשקאות ממותקים, תגדילו את הסיכון לחלות בסוכרת בכ-18%. בנוסף, עולה הסיכון ללקות במחלות לב, וכמות הכולסטרול הרע בדם מזנקת באופן משמעותי. לכן, ברגע שתוותרו על המשקאות הקלים ולא תכללו אותם בתפריט היומי שלכם, תהיו פחות חשופים למחלות, והגוף שלכם יוכל להתמודד בהצלחה רבה יותר עם זיהומים שונים. 

4. העצמות שלכם יהיו חזקות יותר

צבע הקרמל במשקאות קלים מכיל זרחן שנוצר באופן מלאכותי, והוא עשוי לפגוע בבריאות העצם בטווח הארוך. זרחן הוא חומר כימי טבעי שמצוי במזונות כמו קטניות ודגנים, אך סוג הזרחן המצוי במשקאות קלים כהים הוא שונה במהותו מהמקור הטבעי. מאחר ולגוף שלנו אין את האפשרות לברור בין חומרים שמזיקים או מועילים לגופנו, זרחן שכזה עלול לגרום לבריחת סידן מהעצמות, מה שיוביל להיחלשותן ואף לשבירתן בקלות יתרה. לכן מומלץ להימנע מצריכת משקאות קלים, במיוחד אם אתם נמצאים בדרגת סיכון גבוהה לשברים בעצמות מסיבות כאלו ואחרות.
מה קורה לגוף כשמספיקים לשתות משקאות קלים: אישה יושבת על כר דשא ומרימה רגל

5. תצליחו לרדת במשקל               

לא מעט אנשים שמחליטים לעשות שינוי בתזונה שלהם, מתחילים לצרוך משקאות קלים ללא סוכר ולמעשה מקשים יותר על תהליך הירידה במשקל שלהם. למרות שהמשקאות הדיאטטיים האלו הם נטולי קלוריות, הם בכל זאת גורמים לשחרור אינסולין מאחר והם מתוקים ממש כמו טעמו של הסוכר. לכן יש לזכור כי שתיית משקאות דיאטטיים גורמת לאותו הנזק כמו משקאות קלים אחרים, מאחר והאינסולין ממשיך לאגור את השומן בגוף ומעכב את תהליך פירוקו.
 
כמו כן, ברגע שתוותרו על שתיית כוס משקה קל ביום, תצמצמו את צריכת הקלוריות השנתית שלכם בכ-200,00 קלוריות. לאור העובדות האלו, אם אתם מנסים לרדת במשקל ולשמור על גוף חטוב ובריא, כדאי להפסיק לצרוך משקאות קלים, להתחיל לשתות מים ותה וליהנות מהתוצאות. 

6. תהיו יותר אנרגטיים 

למרבה האירוניה, אנשים רבים נוטים לשתות משקאות קלים כדי לעורר את הגוף, כשלמעשה זו עלולה להיות הסיבה לעייפות שלהם. שתייה מרובה של משקאות המכילים קפאין יכולה לגרום לכם להרגיש מיובשים ולהביא לעוררות יתר של מערכת העצבים, מה שמעייף ומתיש את הגוף לאחר שהשפעת הקפאין מתפוגגת. לכן ברגע שתפחיתו את צריכת המשקאות הקלים שמכילים קפאין, תחושו הרבה יותר אנרגטיים ותצליחו לקבל החלטות טובות יותר, גם בכל הנוגע לצריכת המזון שלכם. 
מה קורה לגוף כשמספיקים לשתות משקאות קלים: איש רץ בהרים

7. תשמרו על הכליות שלכם

איננו תמיד מודעים למצבם הבריאותי של האיברים הפנימיים שלנו, ואנו בדרך כלל מבחינים בבעיה רק כאשר המצב מחמיר ומתחיל לסמן את אותותיו. זו הסיבה לכך שמומלץ להפחית בכמות צריכת המשקאות הקלים כדי לשמור ככל הניתן על תפקוד כליות תקין. במחקר שפורסם בשנת 2011 נמצא כי נשים שצרכו שני משקאות קלים ביום הכפילו את הסיכוי לפגיעה בתפקוד הכליות שלהן. לכן ברגע שתסירו את המשקאות הקלים מהתפריט שלכם, תדעו שעשיתם את המיטב כדי לשמור על כליות בריאות יותר לאורך זמן.

8. תשמרו על בריאות הלב

במחקר שנערך בשנת 2012 באוניברסיטת הרווארד נמצא כי שתיית משקאות ממותקים מעלה את הסיכון ללקות במחלות לב כרוניות; המשתתפים במחקר ששתו משקאות קלים היו בסיכון של כ-20% יותר ללקות בהתקף לב מאלו שלא צרכו מהם. כמו כן, במחקר אחר שפורסם בשנת 2011 נמצא כי משקאות ממותקים מעלים את לחץ הדם, שגובר ככל ששותים יותר משקאות קלים. זכרו כי גם הפחתה למשקה קל אחד ביום עשויה להוריד את לחץ הדם ולשפר את בריאות הלב שלכם, ועם הזמן אתם תגלו שאתם יכולים לחיות גם ללא משקאות מומתקים כלל וכלל.
מה קורה לגוף כשמספיקים לשתות משקאות קלים: אישה מודדת לחץ דם לאישה אחרת

9. תיהנו משלפוחית שתן בריאה

ככל שתצרכו יותר משקאות קלים, כך תצטרכו להטיל את מימיכם לעתים קרובות יותר. למרות שהורגלנו לחשוב שככל שאנו מרוקנים בתדירות גבוהה יותר את שלפוחית השתן זה מעיד על כמות שתייה מכובדת שמטיבה עם גופנו, בעת שתיית משקאות קלים התוצאה אינה חיובית. צריכת משקאות קלים מגרה את שלפוחית השתן, מה שעלול לגרום לדלקות בה או בדרכי השתן ואף להחריף אותן. לכן הקפידו לשתות נוזלים בריאים כמו מים, תה וכדומה, ובכך תסייעו לעצמכם לשמור על גוף נקי ושלפוחית שתן בריאה.

10. תחיו יותר

למרות שמשקאות קלים לא נמנים עם המוצרים שמוצהרים כמזיקים לבריאות, מתברר שצמצום בצריכה שלהם מאריך את תוחלת החיים. במחקר שפורסם בכתב העת האמריקאי לבריאות הציבור בשנת 2014 נמצא כי אנשים ששתו הרבה משקאות קלים פגעו במערכת החיסונית שלהם, מה שהעלה את הסיכוי שלהם למות בגיל מוקדם יותר. אז עד שהחוקרים יגלו כיצד ניתן להאריך את חיינו, מומלץ לשתות עד כוס אחת של שתייה קלה ביום, ואם אפשר אז אפילו פחות - כדי שתזכו בחיים איכותיים, ארוכים ובריאים יותר. 

מקור התמונות: Dennis Skley  Luiz Henrique Varga Assunção  David Compton  PROGORE-TEX® Products  Hammersmith & Fulham Council

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.