print header

12 היתרונות הבריאותיים מהם נהנים אנשים שמגדלים חתול בביתם

חתולים הם שובבים, מצחיקים וחמודים, ובשעה שכל בעל חתול יכול לדבר במשך שעות על הדברים המשעשעים שהחתול שלו עושה מדי יום, מתברר שגידול החיות הפרוותיות הללו בביתנו לא מעניק לנו רק הנאה, אלא גם לא מעט יתרונות בריאותיים מפתיעים. צירוף חתלתול למשפחה יכול לעזור לכם לשפר את חייו, ו-12 הסעיפים הבאים יגרמו לכם להיווכח שגם הוא, בתמורה, ישפר את חייכם בלא מעט דרכים! שתפו את הכתבה עם חבריכם חובבי החתולים, וגם עם אלו השוקלים לעשות את הצעד ולאמץ לראשונה חתול.  

יתרונות בריאותיים של מגדלי חתולים: יד של אישה מלטפת חתול
 

1. שומרים על מערכת הלב וכלי הדם

במחקר שנערך באוניברסיטת מינסוטה נמצא כי הסיכון למות כתוצאה ממחלות לב וכלי דם היה גבוה יותר בשיעור של בין 30-40% אצל אנשים שלא גידלו חתולים, מאשר הסיכון של אלו שהיו בעלי חתול אחד או יותר. גם הסיכוי למות מהתקף לב פתאומי מצטמצם עבור בעלי חתולים, שכן בנוסף נמצא כי בעלי חיות מחמד נוטים לשרוד יותר התקפי לב מאשר אלו שאינם מגדלים חיות, ללא קשר לחומרת ההתקפים. מחקר אחר אף העלה את הסברה כי הבעלות על חתול עשויה להיות שוות ערך לדיאטה דלה בנתרן בכל הנוגע להפחתת הסיכון למחלות לב.

2. עוזרים לתפקוד המערכת החיסונית

מתברר כי עצם הבעלות על חתול מעניקה למערכת החיסונית שלנו דחיפה משמעותית. אנשים שמגדלים חתול זוכים לסביבה חברתית, נהנים משעות של צחוק, משחק ופעילות גופנית, וכל אלה עוזרים לתפקוד טוב יותר של המערכת החיסונית שלהם. יתרה מזאת, חתולים יכולים לדעת מתי איננו חשים בטוב, ומגיעים להתכרבל ולנחם אותנו בשעות של מחלה או כאב.
יתרונות בריאותיים של מגדלי חתולים: יד מלטפת ראש של חתול, שעוצם עיניים בעונג

3. מפחיתים אלרגיות ובעיות נשימה

הקשר הייחודי והעמוק בין ילדים וחתולים שגדלים זה לצד זה לא מסתכם רק במשחק משותף, אלא שגם יש לו יתרון בריאותי משמעותי: ילדים שגדלים בסביבה של חתולים מפתחים חסינות לאלרגנים בגיל צעיר, והשכיחות של בעיות נשימה, כולל אסתמה, מצטמצמת אצל מי מביניהם שנחשפו לחתולים בשלב מוקדם בחייהם. 
 

4. מורידים את לחץ הדם

ליטוף חתול זו לא רק פעולה נעימה ומרגיעה, אלא גם כזו המאפשרת להפחית את לחץ הדם. במחקרים מאוניברסיטת באפלו שבניו יורק נמצא כי לחץ הדם בקרב הנבדקים אשר בבעלותם חיות מחמד היה נמוך מלחץ הדם של אלה שלא החזיקו ברשותם בעלי חיים, כך שאם אתם סובלים מלחץ דם גבוה, ייתכן שבנוסף לטיפול הרפואי תרצו גם לבלות זמן איכות עם החתלתול שלכם.
יתרונות בריאותיים של מגדלי חתולים: חתול שוכב על הגב
 

5. מפחיתים את רמות הכולסטרול והטריגליצרידים

השילוב בין דיאטה לבין פעילות גופנית הוא הפתרון הטוב ביותר בכל הנוגע לצמצום רמות הכולסטרול והטריגליצרידים שבגופנו, מהם מורכבים מאגרי השומן, אך באופן מפתיע מתברר שגם לגידול חתולים יכול להיות תפקיד בכך. כבר בשנת 1992 נמצא כי בעלי חיות מחמד נהנים מרמת כולסטרול נמוכה יותר מאלו שאינם מגדלים בעלי חיים, ובמחקר שנערך בקנדה בשנת 2006 נמצא כי בעלות על חתול סייעה בהפחתת כולסטרול בצורה טובה יותר מאשר חלק מהתרופות הנמצאות בשוק.  
 

6. מפחיתים את הסיכון לשבץ

רוצים להפחית את הסיכון ללקות בשבץ? אמצו חתול! בין ממצאי המחקר שנערך באוניברסיטת מינסוטה והוזכר בסעיפים קודמים, הוכח כי בעלות על חתול יכולה להפחית את הסיכון לשבץ בשיעור של עד 30%. זהו ככל הנראה תוצר נוסף של השפעת הרוגע והשלווה שמעניקים החתולים לנו וללבנו.
יתרונות בריאותיים של מגדלי חתולים:  שני חתלתולים יושבים על ספה

7. מרפאים את העצמות והשרירים

חתולים מגרגרים בתדר שנע בין 20-140 הרץ, אשר ידוע בכך שיש לו השפעות מרפאות. עצמות מתאחות באופן הטוב ביותר בתדרים של 25 ו-50 הרץ, ורקמות רכות כמו שרירים, גידים ורצועות מחלימות מהר יותר בהאזנה לתדרים אלו. גם זיהומים ונפיחות נרפאים מהר יותר בתחום התדרים הללו, ולא מעט אנשים שמגדלים חתלתולים מספרים כי בכל פעם שהם סובלים ממחלה מסוימת, הם חשים טוב יותר כאשר חיית המחמד שלהם רובצת לצדם במיטה או על הספה ומגרגרת.
 

8. מפחיתים חרדה ומתח

אורח החיים התזזיתי שרבים מאתנו חיים לפיו כיום כולל שעות ארוכות של עבודה והתמקדות פחותה ביצירת קשרים חברתיים ובילוי עם האנשים האהובים עלינו. במציאות הזאת, זמן השהייה והמשחק עם החתול הסקרן והפעלתן שלנו מוסיף לחיינו את אותם ערכים שעלולים ללכת לאיבוד בשגרת היומיום, ומספק לנו רגעי חיוך, יצירתיות ושובבות. הטיפול בחתול, ההתכרבלות והמשחק איתו מסיחים את דעתנו מהדאגות היומיומיות, ומספקים לנו רגעי מפלט ופורקן שמסייעים בהפחתת רמות החרדה והמתח. 
יתרונות בריאותיים של מגדלי חתולים:  ראש של חתלתול

9. משפרים את מצב הרוח ומקלים על דיכאון

אף על פי שנוצרה הסטיגמה לפיה חתולים הם בעלי חיים מתבודדים ולא חברותיים, כל בעל חתול יודע שזה לא המצב. חתולים אוהבים לשהות בחברתנו, ממתינים בקוצר רוח לשובנו הביתה ויש להם דרכים יוצאות דופן להוכיח זאת בכל פעם מחדש. האהבה והחברה של החתולים שלנו עוזרים לנו להרגיש טוב יותר לגבי עצמנו, מעלים אצלנו חיוך ועל ידי כך מפחיתים תחושות של דיכאון או עצב.  
 

10. מפחיתים תחושות של בדידות

החיבור בין אדם לבין החתול שלו הוא קשר ייחודי ויוצא דופן, ובשעה שחתול מסוים עלול להגיב אל אנשים זרים בפחד או בחשש, הוא ישמח להתלטף ולהתכרבל עם הבעלים האהובים עליו. עבור אלה שמשפחתם מתגוררת רחוק מהם או שהם חוזרים לדירה ריקה בסוף יום ארוך, זמן האיכות עם החתול יכול לרומם את מצב הרוח, להקל על הבדידות, למלא את החלל ולהעניק תחושה של משפחה קטנה. במקביל, התמיכה החברתית המוענקת על ידי חיית המחמד עשויה לעודד גם אנשים ביישנים ליצור יותר קשרים עם הסביבה, על ידי קבלת תחושות ביטחון ואמונה בעצמם בזכות הקשר הבלתי תלוי עם חיית המחמד שלהם.
יתרונות בריאותיים של מגדלי חתולים: ילד וחתלתול נמצאים פנים מול פנים על מיטה

11. עוזרים לשמור על מוח רענן וצלול בגילאים מבוגרים

כפי שמציינת ד"ר קטרין הילסטד, רופאה וטרינרית שמתמחה בייעוץ בכל הנוגע לאימוץ בעלי חיים, אימוצו של חתול עבור אם או אב מבוגרים הוא רעיון טוב לכל מי שמעוניין לא רק לסייע להוריו להימנע מתחושת בדידות, אלא גם לעזור להם לשמור על ראש צלול. פעמים רבות תהליך האימוץ מתמרץ את בעל החתול החדש לקרוא ולחקור על סוג החתול שברשותו, דרכי הטיפול בו וכדומה, ואלו - בשילוב עם האחריות החדשה שהתווספה לחייהם - מאפשרים לאנשים מבוגרים לחוש יעילים ופעלתנים שוב, ומעניקים להם מרץ לבצע את כל שאר המטלות היומיומיות שלהם.
 

12. מסייעים לשמור על כושר

חתולים לא זקוקים לפעילות גופנית רבה כמו כלבים, אבל הם עדיין אוהבים לשחק. אם תהפכו את החתול שלכם לחבר לשעת אימוני הכושר ותשחקו איתו בעזרת חכה או כדור, אין ספק שתמצאו את עצמכם מתאמצים לא מעט כדי לעמוד בקצב. במקביל, חתולים גם שומרים על גמישות השרירים שלהם וניתן ללמוד מהם לא מעט על האופן והתדירות שבה מומלץ לעשות זאת. תוכלו לשים לב מתי החתול שלכם מתמתח ולהצטרף אליו במתיחות בכל פעם שהוא מרמז לכם שהגיע הזמן!  

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.