print header

כך תבצעו עזרה ראשונה לחיית המחמד שלכם כשהיא נחנקת

חיות מחמד מסוגלות להיכנס בקלות ללב שלנו, כך יכול להעיד כמעט כל מי שמחזיק כלב או חתול בביתו. אך למרות שאנחנו וכל בני הבית שלנו יכולים להתאהב בהן בקלות והן הופכות לחלק מהותי מהמשפחה שלנו, לצערנו לא כולנו יודעים איך לעזור  להן באחד ממקרים החירום הכי נפוצים שעלולים להתרחש – סכנת חנק. כמעט כל דבר קטן או גדול שבעל החיים שלכם מוצא על הרצפה ומכניס לפה יכול בטעות להיקלע לדרכי הנשימה שלו ולגרום לו לחנק – ואז יכולת הפעולה שלכם  יכולה להיות קריטית עבור החיים שלו. אז כדי שלא תקלעו למצב המבהיל הזה מבלי שאתם יודעים מה לעשות – הכירו וקראו מראש את המדריך שלנו לסיוע ראשוני עבור כלב או חתול שסובלים מחנק.   

איך לזהות אם חיית המחמד שלכם נחנקת?

אם החיה משתנקת ומשתעלת כפי שמעולם לא ראיתם לפני כן במצב רגיל - אז ברור שהיא כנראה נחנקה מדבר מה שהיא בלעה. יחד עם זאת, יכולים להיות גם עוד מספר סימנים שכדאי לשים אליהם לב, כי לעיתים גם אם אין איתות ברור לחנק כמו השתנקות קולנית, זו עדיין יכולה להיות הבעיה שממנה סובלת החיה. תסמיני חנק אצל כלבים, חתולים וחיות בכלל יכולים להיות:

 • פאניקה
 • גירוד הפה או שפשוף שלו כנגד הרצפה
 • ריור חריג
 • קשיים בנשימה
 • הכחלת הלוע ו/או הלשון
הצלת חיית מחמד מחנק: תסמיני חנק אצל חיות מחמד

אם שמתם לב לסימנים האלו כדאי שתפנו כמה שיותר מהר לווטרינר. עם זאת במקרים רבים התסמינים הללו מחייבים שתפעלו במהירות ולא תמתינו, אחרת זה יכול חלילה לעלות בחייה של חיית המחמד שלכם. אז מה עושים במקרה שאתם שמים לב לסימנים האלו וכמובן לסימני הברורים לחנק? הנה ההוראות המדויקות.

שלבי עזרה ראשונה לחיית מחמד שסובלת מחנק

שלב 1: נסו להוציא את האובייקט שנתקע בדרכי הנשימה של החיה

קודם כל עליכם לוודא שחיית המחמד, בין אם היא כלב או חתול, נמצאת תחת שליטה. לרוב כשחיות חוות חנק הן נקלעות לפאניקה מהר מאוד – לכן כדאי שתקראו לבן משפחה חבר או שכן שיעזור לכם לתת את הסיוע הנדרש לחיה שלכם. ברגע שאתם מקבלים עזרה, התחילו לפעול לפי השלבים הבאים:

 • משכו את הלשון של החיה לצד אחד ופתחו את הפה שלה רחב ככל האפשר.

 • החזירו את הלשון של החיה לתנוחה הטבעית שלה באמצע הפה – לעיתים רק כך תוכלו להוציא את החפץ שחוסם את דרכי הנשימה.

 • אם החיה עדיין חנוקה, הניעו את הלשון שלה בעזרת אצבעותיכם מצידי הפה לכיוון המרכז ולהיפך, אבל היו זהירים שלא לדחוף את החפץ עמוק יותר לתוך הגרון.

 • אם תוך כדי התהליך אתם חשים או רואים את החפץ, אתם יכולים לנסות להוציא אותו בעדינות בעזרת אצבעותיכם או בעזרת מלקחיים (תצטרכו לפעול פה מאוד בזהירות).

הצלת חיית מחמד מחנק: איך להוציא חפץ מהלוע של חיית המחמד שנחנקת

שלב 2: אם אתם לא יכולים להוציא את החפץ מהלוע של החיה, בצעו עליה תמרון היימליך

אם אתם לא מצליחים למצוא את החפץ שנתקע, או שאתם שמים לב שהמצב של חיית המחמד שלכם לא משתפר, כדאי שתתחילו להתכונן לבצע תמרון היימליך על החיה בזמן שאתם עומדים. האנטומיה של בעלי החיים היא כמובן שונה מזו של בני האדם, אבל העיקרון של הטכניקה הזו נשאר דומה, ככה שאם אתם יודעים לבצע אותה על אנשים אחרים (כאן תמצאו הוראות כיצד לבצע את התמרון על ילדים, וכאן כיצד לבצע את התמרון על עצמכם) סביר שתוכלו לבצע אותה גם על חיות.

אם חיית המחמד שלכם לא גדולה מדי – בין אם מדובר בחתול או בכלב קטן מידות – פעלו על פי ההוראות הבאות:

 • הרימו אותה ומקמו את הגב שלה על החזה שלכם; תנו לכפות הרגליים להתנדנד בטבעיות באוויר.
 • אתרו את הנקודה החלולה הרכה שאמורה להיות מתחת לצלעות שלהם, בכלוב הצלעות.
 • סגרו יד לאגרוף והניחו את מפרק האגודל שלכם בחור הזה.
 • דחפו אותו מעלה ופנימה, לתוך הבטן של החיה שלכם, כ-3 פעמים. בדרך הזו החיה תהיה מסוגלת לפלוט את החפץ התקוע ולהשתחרר מהחנק.
הצלת חיית מחמד מחנק: איור של אישה עושה תמרון היימליך על חתול

אם חיית המחמד שלכם גדולה וכבדה מדי מכדי להרים אותה באוויר, עליכם להשתמש בטכניקה אחרת, אבל כזו שנשענת על אותו העיקרון:

 • השכיבו את החיה על הצד וכרעו ברך מאחוריה.

 • סגרו את ידכם לאגרוף ומקמו את מפרקי האצבעות על החלל של כלוב הצלעות.

 • לחצו בחוזקה והניעו את האזור למעלה וקדימה לכיוון ראש החיה.

 • הפעולה הזו עשויה לגרום לחיה שלכם לפלוט את החפץ התקוע ולפתור את החנק.

הצלת חיית מחמד מחנק: איור של גבר עושה תמרון היימליך על כלב גדול

שלב 3: אם השלבים הקודמים לא עבדו, התחילו בביצוע החייאה

אם השלבים הקודמים לא עשו את העבודה והחיה שלכם איבדה הכרה, התעלפה או הפסיקה לנשום, האפשרות הטובה ביותר לסייע לה היא לבצע החייאה מהירה. ממש כמו בהיימליך, הדרך לעשות את זה תלויה בגודל של החיה:

אם יש לכם חיית מחמד קטנה, בין אם כלב או חתול, מה שאתם צריכים לעשות זה כך:

 • השכיבו אותה על משטח ישר, ישרו את הגב שלה וסגרו את פיה

 • קחו נשימה עמוקה ונשפו אוויר מהפה שלכם אל תוך האף שלה.

 • השתמשו בשתי הידיים שלכם כדי לשמור שהאוויר לא יברח מצידי הנחיריים.

 • חזרו על ההליך הזה 3 פעמים, ואז בצעו 100-120 לחיצות חזה על ידי לחיצת הבהונות שלכם וקצות האצבעות באזור שסמוך למפרק הרגל הקדמית של החיה הסמוך אליכם – כפי שנראה בתמונה. אחרי כל 30 לחיצות, נשפו שוב לתוך אפה של החיה.

הצלת חיית מחמד מחנק: אישה מבצעת החייאה על כלב קטן

אם יש לכם כלב גדול וכבד מאוד, בצעו את אותו סדר פעולות כמו עם חיה קטנה, עד הפעולה השלישית של נשיפת אוויר לתוך אפו. לאחר מכן בצעו לחיצות חזה על הבטן שלו, באמצעות הנחת כף יד אחת על גופו ואת כף היד השנייה על גבי הראשונה – שמרו על זרועות ישרות ועל לחיצה חזקה.

אם אתם מרגישים שהחזה של החיה מתרחב או מתנפח, אתם עושים את זה נכון. המשיכו עד שתוכלו לזהות חזרה של פעימות לב. אתם יכולים למקום את האצבעות שלכם בין הירך לגו של החיה כדי לבדוק אם אתם מבחינים בדופק. שימו לב שתוך כדי אתם ממשיכים בנשיפה לתוך האף אחרי כל 30 לחיצות.

הצלת חיית מחמד מחנק: איור של איש מבצע החייאה על כלב גדול

אם בסופו של דבר כל אלו לא מצליחים – קראו בדחיפות לווטרינר מוסמך, אם לא עשיתם זאת עד עתה.

איך למנוע מחיית המחמד שלכם להגיע למצב של חנק?

מומלץ וחשוב שתדעו כיצד לנהוג ברגע של מקרה חירום שכזה עם חיית המחמד שלכם, אך עדיין ה"תרופה" הטובה ביותר למצב שכזה היא מניעתו. מעט השקעה של תשומת לב בפרטים הקטנים של חייה היומיומיים של החיה יכולה לסייע במניעת התרחשותן של תאונות מאין אלו. הנה כמה המלצות לשמירה על סביבת בעלי החיים בטוחה מפני חנק:

 • הקפידו לבדוק שהאוכל של חיית המחמד שלכם לא כולל חתיכות שגדולות מדי עבור הפה שלה.

 • וודאו שכל הצעצועים והעצמות שאתם נותנים לה לא נכנסים בשלמותם לפה שלה או שיש בהם חלקים שיכולים להתנתק ולייצר סיכון לחנק.

 • תמיד תוודאו שמכסה פח האשפה שלכם סגור ומהודק ושהחיה לא יכולה לפתוח אותו.

 • תמיד תשמרו שחיית המחמד שלכם לא תוכל להגיע לחפצים גדולים שיכולים להיכנס לפה שלה בשלמותם – וזה כולל גם את האריזות והקופסאות שפריטים כאלו יכולים להגיע בהן.

 • כשאתם מוציאים את חיות המחמד שלכם לטיול או לוקחים אותן איתכם להיכן שהוא, תמיד תפקחו עליהן עיניים. זה קל מאוד עבורן למצוא עצמים קטנים שהם יכולים להכניס לפה כשמסתובבים איתן ברחוב או בפארק. הבחינו בחפצים כמו פקקי בקבוקים למשל, שיכולים להוות איום לבטיחות של החיה, אם היא תכניס אותם לפה במקרה.

מקור התמונות: brightside 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.