print header

כל מה שצריך לדעת על הכנת צוואה וחשיבותה

מאת: עורך דין בן שלום
              ועורך דין  יאיר זהבי
 
במשך עשרות שנים אנו עושים את מירב המאמצים כדי לפרנס את ילדינו ולהסב אושר לנכדנו, וחוסכים כספים בצד בידיעה שביום מן הימים הם יוכלו לרשת את כלל הרכוש שלנו ולהיעזר בו. למרבה הצער, פעמים רבות מקרים של סכסוכים ומחלוקות צפים מעל פני הקרקע בתהליך הירושה עקב תחושות של תסכול, חוסר הוגנות, פרשנות מוטעית ויריבויות. אז איך אפשר למנוע זאת? בכתבה הבאה נכיר בחשיבותה של הצוואה, נלמד מקרה בוחן קלאסי של טעות גוררת טעות ונבין מה הם הקווים שצריכים להנחות אותנו בניסוחה.
 
כל מה שצריך לדעת על הכנת צוואה: אדם מבוגר יושב ליד השולחן עם מבט מוטרד ואישה צעירה יותר לידו
 

טעות גוררת טעות - מקרה בוחן קלאסי:

אברהם ושרה ערכו צוואות וקבעו שקופות הגמל ודמי ביטוח החיים יעברו לבן הזוג שנותר בחיים ויתר העיזבון יעבור לבנם, ישראל. אברהם התגרש משרה והתחתן עם לאה, ולפיכך ערך צוואה חדשה בה חילק את עזבונו בין ישראל (בנו מנישואיו לשרה) לבין לאה (אשתו השניה). על הצוואה חתמו גרושתו ובנו, שרה וישראל. בנוסף אברהם החתים את שרה על כתב ויתור על חלקה בירושה כדי לוודא שצוואתו תתקיים כרצונו. בנוסף, שרה חתמה שתערוך שינויים בצוואתה הנוכחית, לטובת ישראל בנם המשותף, ובתמורה תמשיך להתגורר בדירתם שנמצאת תחת בעלות משותפת. כל הפעולות שתוארו נעשו מתוך כוונותיו הטהורות של המוריש וכנראה נראות לכם תקינות, אבל כל אחת מהן כוללת טעות שביצע המוריש אשר עלולה להוביל את צאצאו, גרושתו ואשתו הנוכחית לכדי סכסוך מיותר, כואב וממושך.

כל אחד צריך צוואה

גם אם אתם לא נשואים, אין לכם ילדים או שאין ברשותכם רכוש משמעותי, צוואה היא עדיין הליך הכרחי כדי להבין מה ייעשה עם רכושכם לאחר לכתכם בשיבה טובה. הכנת צוואה ברורה ונהירה חשובה אף יותר למי שיש לו או לבן זוגו ילדים, גרושים, נשואים בשנית או לחילופין, אדם המחזיק ברכוש קשה לחלוקה.
 
כל מה שצריך לדעת על הכנת צוואה: יד אוחזת בעט וחותמת על מסמך
 

5 כללים לצוואה נכונה

1. צוואה מוצלחת היא צוואה עליה אין עוררין – המשמעות היא שעל הצוואה להיות נהירה וברורה באופן שאיננו מתפרש לשני פנים או עשוי להוביל לסכסוך בין היורשים. צוואה שיהיה קל לסתור או לערער עליה עלולה להיחשב כלא כשרה ובטלה. אם קיימת צוואה קודמת, רצוי לציין שהצוואה הקיימת מבטלת את קודמותיה.
 
כדאי: רצוי לפנות לעורך דין העוסק בתחום ולשתפו בכל המידע הרלוונטי בכדי להבטיח שהצוואה אכן תקיים את רצונו של המוריש ואף לתעד את הכנת הצוואה בווידאו או בקול.
 
2. צוואה טובה מבטאת את רצון המוריש בבירור – בעת ההכנה של הצוואה צריך לקחת בחשבון אפשרויות שונות דוגמת לידה, מוות, גירושים או נישואים מחדש. החדשות הטובות הן שלהחלטות שכאלו ישנם פתרונות הקבועים בחוק. הסתכלו על הצוואה כמעין הסכם עתידי בין היורשים על חלוקת הרכוש, עם זאת, הקפידו שליורשים לא יהיה כל צד בעריכתה של הצוואה. בנוסף, החוק קובע במפורש כי יש לפרש את הצוואה על פי כוונותיו של המצווה ולכן רצוי לשלב התייחסות מועטה למצווה, היורשים והיחסים שביניהם ואף לשיקול הדעת שהנחה את החלטותיו של המצווה.
 
לא כדאי: להניח שהחוק מבטא בדיוק את רצונך בעניינים מסוימים ולהכין צוואה שאין בה שום רמז לזהות המוריש למעט פרטיו, כדי למנוע טענה של זיוף.
 
כל מה שצריך לדעת על הכנת צוואה: מאזניים כשברקע אולם בית משפט
3. צוואה טובה מסייעת ליורשיה לממש את הוראותיה – רצוי לסייע ליורשים כמה שיותר באיתור הנכסים ובמימושם. בהיעדר צוואה ובמקרה שיש צאצאים או שותפים לחיים שאינם רשומים, דוגמת בני זוג ידועים לציבור, אלו עלולים להידרש להוכחות אודות מצבם המשפחתי וזיקתם למוריש ובכך להיתקל בקשיים למימוש הירושה. רצוי גם לזכור שבני זוג שאינכם נשואים אליהם, לא הופכים אוטומטית לידועים בציבור ולכן רצוי להבטיח את זכויותיהם על נייר. חשבו על מצבם של היורשים, צורכיהם, סיוע כלכלי שהוענק להם בעבר, חובות וצרכים מיוחדים. החליטו מה ייעשה עם הנכסים שיהיו בידי יורשים מסוימים.
 
4. כסף זה לא הכל – רבים טועים ורואים בצוואה דרך להוריש כספים בלבד, כשלמעשה מדובר בכלל הרכוש של המצווה החל מספרים, כתבי יד, חפצים אישיים, מסמכים, תמונות ועוד. ראו את המסגרת הכללית של הצוואה כמסמך שמגן על נכסיכם ועל זכויותיהם של היורשים שלכם. אם אתם מחזיקים בנכסים מיוחדים דוגמת מניות, חשבונות מנוהלים, זכויות שליטה או זכויות שעלולות להיות לגביהן טענות נוגדות, רצוי שתתנו עליהם את הדעת. את אותו הדבר יש לעשות במקרה שיש לכם חובות או שחייבים לכם, וזאת בכדי לסייע ליורשים לגבות את החובות מצד אחר או לא להיות מופתעים מדרישות הנושים מן הצד השני.
 
כדאי: התייחסו לכל הנכסים בין אם הם ידועים בוודאות ובין אם הם עשויים להגיע אליכם בעתיד, ציינו את פרטיהם וכן את האופן בו יש לטפל בהם.
כל מה שצריך לדעת על הכנת צוואה: זוג מבוגרים נשוי, מחייך ונשען אחד על השנייה

5. הצוואה היא מכתב הפרידה שלכם, נצלו זאת – מעבר למטרה העיקרית של הצוואה, ניתן גם לנצל את הבמה כדי לשמור על שלום בית ולהפוך את תהליך חלוקת הירושה לנעים הרבה יותר. הגידו כמה מילים טובות ליקיריכם, עודדו אותם ואם פגעתם ביורש מסוים, אפילו בקשו סליחה. לפעמים סיפוק הסברים אודות ההחלטה על חלוקת הרכוש תמנע תחושות של השפלה, עלבון או אפילו פקפוק אשר עלולות להוביל לערעור על הירושה. באשר לזוגות שיש להם בני זוג או ילדים מנישואים קודמים, חשוב להתייחס למצבים בהם בן הזוג הנותר מתחתן מחדש או מביא צאצאים לעולם.

הטעות: אנחנו נשואים – הכול יעבור לבן/בת זוגי

אחת הטעויות הנפוצות בגינן אנשים נמנעים מלכתוב צוואה היא משום שהם משערים שאין בה צורך כיוון שהם נשואים, ולכן יעבור הרכוש אוטומטית לבן/בת הזוג, עם זאת, רצוי לזכור שבמבחן המציאות ישנם מגוון מקרים שונים עליהם יש לתת את הדעת: ראשית, זכרו שמחצית הרכוש המשותף ככל הנראה (וגם לכך ישנם חריגים) שייך לבן הזוג ופירושו של דבר שאדם בעל דירת מגורים שנפטר, עזבונו כולל מחצית מדירת המגורים בלבד. שנית, אדם שנפטר ללא צוואה ויש לו ילדים, מוריש לאשתו מחצית מן הירושה (כלומר ¾ מכל הרכוש המשותף) והיתר מתחלק בין ילדיו. במקרים אחרים הירושה עוברת על פי הצוואה לאישה בלבד ולאחר פטירתה לילדים וישנם תהליכים בהם המוריש מעדיף להבטיח את עתידם של ילדיו או נכדיו במקרה שבן הזוג שהותיר אחריו יתחתן או ייכנס לזוגיות חדשה. זכרו שהחוק מכיר במצבים אלו ומציע פתרונות שונים לכך.
 
 
כותבי המאמר הם עורך דין בן שלום ועורך דין יאיר זהבי, ממשרד עורכי דין שלום, זהבי ושות'.
אין האמור מהווה ייעוץ משפטי משום סוג שהוא.
 

מקור התמונות: Rhoda BaerCal Injury LawyerIan MacKenzie

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.