print header

איך למנוע התכווצויות שרירים ברגליים

אתם ישנים לכם בנחת, נחים לקראת היום שיבוא, ולפתע חשים התכווצות כואבת במיוחד בשרירי הרגליים! כל מי שחווה רגעים שכאלו יודע כמה הם לא נעימים, ולמרבה הצער, הם גם תדירים הרבה יותר ממה שרבים חושבים. התכווצויות ברגליים נובעות מסיבות שונות, אך התוצאה שלהן תמיד זהה – כאב עז ברגליים, חוסר נוחות ואי יכולת ללכת ולעמוד על הרגליים מבלי לסבול. על מנת שתוכלו למזער ואפילו למגר התכווצויות שכאלו, חשוב שיהיה בידכם את המידע הבא שיסייע לכם להקל על המצבים הללו כשהם מתרחשים, וגם למנוע אותם בטווח הארוך. 6 השיטות הפשוטות הבאות להקלה על התכווצויות ברגליים ו-5 השיטות למניעתן יאפשרו לכם לעשות בדיוק את זה, ולעבור את הלילות והימים בלי הכאבים שנובעים מהשרירים הקפוצים.
 
מניעת התכווצויות בשרירי הרגליים: איש עם רגליים שריריות רץ על כביש

מה קורה בעת התכווצות שרירים ברגליים?

התכווצויות ברגליים מתרחשות לרוב באופן פתאומי, ואנשים רבים שחווים אותן מתארים את הכאב כמו "ברק" פתאומי בשרירים. במרבית הפעמים ההתכווצויות מתרחשות בחלק של השוק ברגל – האזור שתומך במשקל הגוף שלנו, מה שגורם לתחושה של חולשה ומעין קריסה של הגוף כלפיי מטה. התכווצות השרירים גורמת לרוב לא רק לשרירים תפוסים, אלא גם לכאבים עזים, מה שמקשה על הליכה וביצוע פעולות יומיומיות בצורה נינוחה. המצבים הללו יכולים להימשך מספר שניות עד דקות, והם מקור לאי נוחות רבה, אפילו לאחר שהם חולפים. בעת התכווצות הרגל עצמה, אתם תרגישו שהשריר נתפס פתאום, והאזור בו זה קורה הופך לרגיש במיוחד בגלל הכאבים שקיימים בו.

מה גורם להתכווצויות ברגליים?

ישנם מספר גורמים להתכווצויות ברגליים שכולם יחדיו יוצרים את תחושת אי הנוחות הנגרמת כתוצאה מהכאב, ואצל כל אדם שחווה אותן יש בעיה מאחורי הקלעים שמביאה לתוצאה הסופית:
 

1. התעמלות מאומצת: בכל אימון אנו מפעילים את השרירים בגופנו, וכך זה אמור להיות. עם זאת, בעת אימון מאומץ או ביצוע של תרגיל בצורה לא נכונה, עלולה להתרחש התכווצות בשרירים שתמנע מכם את היכולת להמשיך את הפעילות הגופנית כפי שרציתם. 

2. זרימת דם לקויה באזור הרגליים: כאשר זרימת הדם ברגליים לא תקינה בגלל מצבים גופניים כאלה ואחרים, מחלות או תזונה לקויה, פעמים רבות תיווצר תחושה של נימול או התכווצות שרירים באזורים בהם זה מתרחש.

3. התייבשות: אובדן של נוזלים גורם בין היתר להתייבשות של הגוף, וגם להתכווצויות שרירים כואבות.

4. חסרים תזונתיים: פעולת שרירים תקינה דורשת שגופנו יקבל מינרלים חיוניים שמשתתפים בתנועה שלהם. כאשר גופנו לא מקבל מספיק מגנזיום, סידן ואשלגן, אנו עלולים לחוות התכווצויות לא נעימות ברגליים.

מניעת התכווצויות בשרירי הרגליים: סלסילה עם פירות, ירקות ופרחים

5. אי ביצוע של תרגילי חימום/קירור לפני ואחרי אימונים: לפני אימון, חשוב להכין את השרירים לפעולות מאומצות לקראת תרגילים כאלו ואחרים על ידי ביצוע מתיחות. גם לאחר האימון צריך לבצע הרפיה של השרירים שהתאמצו, ואם לא מבצעים את שתי הפעולות הללו, עלולים לחוות כאבים עזים ברגליים.

6. עייפות של השרירים: כשהשרירים שלנו מתאמצים יתר על מידה, הם מגיבים בהתכווצות ותחושת "היתפסות", בעיקר באזור הרגליים.

7. תופעות לוואי של תרופות מסוימות: כל מי שנוטל תרופה עם או בלי מרשם יודע שיש לצידה רשימת אזהרות ותופעות לוואי. חלק מתופעות הלוואי של תרופות מסוימות הן התכווצויות שרירים, ולכן חשוב לקרוא מה התרופות שאתם נוטלים עושות לגוף, ובמידת הצורך להחליף אותן אם הן גורמות להתכווצויות חוזרות ונשנות.

8. בעיות גופניות: יש מצבים גופניים מסוימים שגורמים להתכווצויות שרירים, כמו הריון, מחלות כבד ועוד. בנוסף לכך, נטילה של תרופות מקבוצות הסטטינים (תרופות שנועדו להפחית כולסטרול) עלולה להוביל גם היא לתחושה הבלתי נעימה הזו.

מניעת התכווצויות בשרירי הרגליים: איש הולך על סלעים בטבע

6 שיטות פשוטות להקלה על התכווצויות שרירים

עכשיו כשאתם יודעים מעט יותר על הגורמים להתכווצויות בשרירים, תוכלו ללמוד גם כיצד להקל עליהן באופן ממוקד על ידי טיפול בבעיות הגורמות להן. 6 השיטות הבאות להקלה על התכווצויות וכאבים ברגליים הן בעלות השפעה מהירה, כך שתוכלו לחזור וללכת בלי כאבים תוך זמן קצר:
 

1. התמתחות: זה אמנם מעט מאתגר, אבל כשאתם חווים התכווצות בשרירים, נסו לעשות מתיחות עדינות עם הגוף והרגליים. אתם לא חייבים לעשות מתיחות מאומצות או מורכבות כמו לפני אימון, אלא כאלו פשוטות - כמו עמידה עם הגב לקיר ומתיחה של הרגל לאחור.

2. רגיעה: זה טבעי לנסות ולהיאבק בהתכווצות שרירים כשהיא מתרחשת, אך לעתים פשוט צריך לתת לה לחלוף. אם אתם מעוניינים לגרום להתכווצות לחלוף במהרה, נסו לשכב במשך מספר רגעים ולאפשר לשרירי הרגליים שלכם להיות רפויים ורגועים, מה שיעזור להם לחזור למצבם הרגיל.

3. מתיחת אצבעות כפות הרגליים: גופנו מורכב מיחידות קטנות וגדולות שמתחברות זו לזו במגוון דרכים, כמו באמצעות גידים. על ידי מתיחה של אצבעות כפות הרגליים - ובכך גם מתיחה של הגידים המחוברים אליהן ולרגליים שלכם, תוכלו להחזיר את השריר למצבו הקודם. עשו זאת על ידי מתיחה של האצבעות אחורה (כלפיי הגוף) במשך מספר שניות, וחזרו על הפעולה כמה פעמים עד לתחושת הקלה.

4. עיסויים: התכווצות שרירים כשמה כן היא – התכווצות. כשהשריר נלכד במצב מסוים, אחת הדרכים הטובות ביותר להרפות אותו היא על ידי עיסוי של האזור המכווץ והכואב. אם אתם יכולים לעשות זאת בעצמכם - עסו את האזור הכואב עד להרפיה, ואם לא, בקשו מאדם קרוב אליכם שיסייע לכם בכך.

מניעת התכווצויות בשרירי הרגליים: עיסוי של כף רגל

5. קומפרסים חמים: קומפרסים חמים מהווים שיטה עתיקה ויעילה להרפיה של חלקים תפוסים בגוף והקלה על מיחושים שונים. תוכלו להשתמש בכוחו של החום על ידי הנחת קומפרסים חמים על האזורים המכווצים ברגליים, והשארתם שם למשך מספר שניות. אם יש לכם כרית חימום מיוחדת שנועדה למטרה הזו, אל תהססו להשתמש בה גם על הרגליים על מנת שתוכלו לחוות הקלה מהירה בכאב.

6. הליכה על העקבים: זה אמנם נשמע מוזר, אך זוהי אחת השיטות היעילות ביותר להקלה על התכווצות שרירים ברגליים. הליכה על העקבים ברחבי הבית תסייע לשיפור זרימת הדם ברגליים, מה שיגרום להרפיה של השרירים הקפוצים שגורמים לכם לסבל.

 

5 שיטות למניעת התכווצויות ברגליים בטווח הארוך:

מלבד הקלה רגעית על התכווצויות ברגליים, ניתן למנוע את המצבים הללו גם בטווח הארוך על ידי ביצוע של 5 פעולות מנע פשוטות שתוכלו ליישם בחיי היומיום:
 

1. שתו מספיק מים: שמרו על גופכם מלא בנוזל החיוני הזה בכל עת על מנת שלא תסבלו מהתכווצויות ברגליים.

2. צרכו ויטמינים: שמרו על תזונה מאוזנת שמכילה את הוויטמינים והמינרלים הנחוצים לגופכם, או צרכו תוספי תזונה שיכולים לעזור במילוי המאגרים החסרים במידת הצורך.

3. התאמנו בצורה נכונה: בצעו מתיחות לפני כל אימון שאתם מתכוונים לעשות, וגם תרגילי הרפיה לאחריו. הפעולות הללו יעזרו לכם לשמור על שרירים נינוחים ולא מכווצים בכל הגוף, ובעיקר ברגליים.

מניעת התכווצויות בשרירי הרגליים: אישה מבצעת מתיחות

4. מנעו עומס פתאומי על הרגליים: אם אתם מתכוונים להרים חפץ כבד או להתחיל בריצה למשל, אל תעשו זאת באופן פתאומי, אלא בצורה הדרגתית ומתונה. ביצוע של פעולות פתאומיות גורם להתכווצות שרירים ברגליים ולחוסר נוחות רבה, וכדאי להימנע מכך בעל עת.

5. קצצו בכמות האלכוהול שאתם צורכים: צריכה של עודף אלכוהול משבשת מגוון הליכים בגוף ומזיקה לכבד, מה שמוביל להתכווצויות שרירים. אם אתם נוטים לשתות אלכוהול וסובלים תדירות מבעיה זו, רוב הסיכויים שיש קשר בין השניים, ולכן מומלץ להפחית בכמות המשקאות החריפים שאתם צורכים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.