print header

8 טיפים לניקוי הבית שנבדקו ונמצאו כיעילים במיוחד

יום אחד הסתכלתי על חשבון הקניות שלי וגיליתי שאני מוציאה סכומי כסף גדולים מאוד על חומרי ניקוי שאני לא בהכרח צריכה, אז החלטתי לשים לזה סוף ולחפש תחליפים זולים יותר. התזמון להחלטה הזו היה מושלם; התנור והכיריים שלי כבר צברו המון לכלוך, הכיור שלי היה מוכתם והספל האהוב עליי סירב להלבין. אז יצאתי למסע חיפושים ברחבי האינטרנט כדי לגלות את ההמלצות הנפוצות והמקובלות ביותר לשיטות ניקוי ביתיות, השרתי שפשפתי ובחנתי אותן בעצמי ברחבי המטבח, הסלון והמקלחת, וחזרתי עם רשמים מדויקים בנוגע למידת יעילותן. 8 הטיפים הבאים להסרת לכלוך באמצעים זמינים ובטוחים יגלו לכם מתי שווה לכם להתכופף ולקרצף ועם איזה חומר זה יהיה סתם בזבוז של זמן. 
 

1. תערובת של מי חמצן, סבון כלים ואבקת סודה לשתייה לניקוי כיריים

בכל פעם שאני מבשלת משהו במטבח, אני מבטיחה לעצמי לנקות את הכיריים מיד אחרי, מבטיחה ולרוב לא מקיימת. כשקראתי באתר מסוים שמי חמצן יעילים עבור ניקוי כיריים וגם משמידים חיידקים הייתי חייבת לנסות ולראות אם יש אמת בדבר. בשילוב עם סבון כלים ואבקת סודה לשתייה שגם לה יש, כפי שמתברר, תכונות אנטי בקטריאליות, ניסיתי לנקות את הכיריים השומניות והדביקות שלי בבית. ערבבתי ¼ כוס של מי חמצן בריכוז של 3% (אין להשתמש בריכוז גבוה מזה לניקיון), כפית אחת של סבון כלים ו- ½ כוס של סודה לשתייה, איחדתי הכל בערבוב עם מזלג, שפכתי את התערובת לבקבוק עם משאבה ובעזרת ספוג ניקוי ומעט מהחומר התחלתי לשפשף את הכיריים המלוכלכות שלי, שהוזנחו במשך כמה שבועות. 

טיפים בדוקים לניקיון בחומרים טבעיים: ניקוי כיריים בתערובת של מי חמצן, סבון כלים ואבקת סודה לשתייה
התוצאה: לאחר ניסוי וטעייה, הבנתי שכדאי להשרות את תערובת הניקוי על הכתמים הקשים בכיריים למשך 10 דקות ואז לשפשף היטב. התוצאה שהתקבלה הייתה לא פחות ממוצלחת מאוד, הכיריים הבהיקו שוב מניקיון וכתמי השומן השרוף הוסרו ברובם כלא היו.  

2. אבקת סודה לשתייה ושמן צמחי לניקוי דלת התנור

אני מודה שזה נשמע לי קצת מוזר כשנתקלתי בטיפ לניקוי כתמי השומן שהצטברו לי בתנור עם עוד שומן, אבל החלטתי שאין לי מה להפסיד אם אנסה זאת. התחלתי בערבוב כמות קטנה של כפית שמן צמחי אחת, במקרה שלי השתמשתי בקנולה, עם 2 כפיות של אבקת סודה לשתייה, ובעזרת ספוג ניקוי שפשפתי את התערובת על דלת התנור שצברה כבר כתמים רבים. בסיום הפעולה ניגבתי את תערובת הניקוי עם מטלית לחה ונקייה.
טיפים בדוקים לניקיון בחומרים טבעיים:  ניקוי דלת התנור עם אבקת סודה לשתייה ושמן צמחי
התוצאה: הופתעתי לטובה. דלת התנור כמעט וחזרה למצב המקורי שלה. לאחר שניגבתי את תערובת הניקוי, גיליתי ששימוש במטלית עם מים חמים עושה עבודה טובה יותר בהסרת השמנוניות אז רצוי להקפיד על כך.
 

3. לימון ומלח לניקוי כיור נירוסטה

כיור הנירוסטה שלי בבית הוא מאוד שימושי ונוח לניקוי, אבל יש לו גם חסרונות בעיקר כאלה שנוגעים לכתמי מים ואבנית. אני רגילה לנקות אבנית עם מלח לימון אך מכיוון שהוא בדיוק אזל בביתי, הבנתי מטיפ שמצאתי שאני יכולה לשלב בין המלח והלימון בעצמי ובאופן חופשי. על כיור הנירוסטה ודפנותיו פיזרתי בערך 2 כפות של מלח גס ובעזרת חצי לימון התחלתי לשפשף את שטח הכיור במרץ ובתקווה לכיור מבריק.
 
טיפים בדוקים לניקיון בחומרים טבעיים: ניקוי כיור נירוסטה בעזרת לימון ומלח
התוצאה: יש לנו עוד הצלחה בתחום הניקיון הביתי והטבעי. הלימון והמלח עבדו יחד בצורה טובה, הסירו את כתמי המים והעניקו לכיור ברק נפלא. 

4. הברקת ברזים עם מיץ לימון

בעיה נפוצה בברזים וראשי מקלחת היא הצטברות אבנית על חלקי החיבור של הכלים הסניטריים. לפני המון שנים נכנסתי לדירה שכורה בה לא היה ניתן כמעט לפתוח ולסגור את הברזים מרוב משקעי אבנית, שאיש לא טרח להסיר במשך שנים. חבל שכבר אז לא נתקלתי בטיפ הפשוט הבא להסרת שכבת אבנית סוררת מברזים באמצעות מיץ לימון. על פי מה שהבנתי, חומציות הלימון אמורה לפרק את חלקי הגיר שחודרים לנו למי השתייה וגורמים לכל מה שנוגע במים לצבור אבנית. הפעולה כולה התבססה על שפשוף חצי לימון סביב החלקים הנגועים, ושטיפתם במים זורמים לאחר מכן.
טיפים בדוקים לניקיון בחומרים טבעיים: הברקת ברז עם מיץ לימון
התוצאה: הפלא הזה תמיד עובד וההוכחות מוצגות לפניכם. הברז שלי חזר לנצנץ מרוב ניקיון ואני בטוחה שאוכל לשמור אותו כך לעוד שנים רבות, עם תחזוקה קלה של חומר ניקוי שעולה שקלים בודדים בסופר. 

5. מלח לניקוי מחבת פסים מברזל יצוק 

המחבתות הכבדות מברזל יצוק הן כידוע עדיפות לבישול בשל פיזור החום האחיד שלהן. לי יש אחת כזאת עם פסי צלייה, אך אני חייבת להודות שאני לא מרבה להשתמש בה, בעיקר בגלל תהליך הניקיון המייגע שמצריך שפשוף יסודי בין החריצים. קראתי באינטרנט שכיסוי מחבת ברזל מלוכלכת בשכבת מלח זו שיטת ניקוי שמזרזת עניינים ומפרקת מהר יותר את הלכלוך השמנוני שהכלי צבר. לאחר ספקות שונים החלטתי לנסות את השיטה - שפכתי מלח לתחתית המחבת ונתתי לו לשבת למשך 15 דקות לפני שהתפניתי לשטוף אותו כרגיל.
טיפים בדוקים לניקיון בחומרים טבעיים: ניקוי מחבת פסים מברזל יצוק עם מלח
התוצאה: אני יכולה להעיד שניקוי המחבת היה קל יותר לאחר ההשריה במלח, אבל אני חוששת שזה קשור יותר להשריה מאשר לחומר עצמו, ותוצאת דומות לכך קיבלתי מהשריית המחבת בסבון כלים. בקיצור, לא הייתי מנסה זאת שוב.

6. אבקת סודה לשתייה, אקונומיקה וחומץ לניקוי האמבטיה

בכל פעם שאני נכנסת לאמבטיה אני רואה את הכתם הצהוב-כתום בתחתיתה ומרגישה שהוא מציק לי בעין. ברור לי שהאמבטיה נקיה מלכלוך כי אני זו שמנקה אותה, אבל הכתם המציק שנוצר בה גורם לה להיראות מלוכלכת. ניסיתי מוצרים תעשייתיים שונים שהבטיחו הסרה של כתמים מסוג זה, אך הם בקושי הצליחו לטשטש אותו. החלטתי לבדוק טיפ שמצאתי ברשת עם המלצה על שימוש בחומץ פשוט ואבקת סודה לשתייה לניקוי האמבטיה; התערובת שהכנתי הייתה מורכבת מ-4 כפות אבקת סודה לשתייה שפיזרתי על דפנות ותחתית האמבטיה להשריה של 10 דקות, שלאחריהן הוספתי לסודה גם ¼  כוס חומץ לבן ו-¼ כוס אקונומיקה להשריה נוספת של חצי שעה. כשעבר הזמן שפשפתי את האזור עם כרית ניקוי ושטפתי ביסודיות במים.
טיפים בדוקים לניקיון בחומרים טבעיים: ניקוי האמבטיה עם אבקת סודה לשתייה, אקונומיקה וחומץ
התוצאה: חזרתי קצת עייפה מהפעולה המפרכת ובעיקר מהציפיות הגבוהות שהיו לי ממנה, שאף אחת מהן לא התממשה. התוצאה לא שווה את המאמץ וכתם האמבטיה שנוצר מאבנית, הוא כנראה ותיק מדי בשביל להתרשם מסודה וחומץ. 

7. קרח להסרת מסטיק שנדבק

הטיפ הקבוע למי שנדבק לו מסטיק לבגד הוא להניח אותו במקפיא למשך כמה שעות כדי שניתן יהיה לקלף אותו בקלות. אף פעם לא ניסיתי את הטיפ הזה, אני מודה, אבל כשגיליתי שדווקא מסוליית הנעליים שלי הגיע מסטיק דביק ומטונף אל השטיח בסלון הבית, הייתי די מוטרדת – הרי אני לא יכולה להכניס שטיח שלם למקפיא! לאחר כמה חיפושים יצירתיים ברחבי הרשת, הבנתי שעליי להביא את המקפיא אל השטיח, ולהצמיד קוביית קרח למסטיק הסורר כדי לגרום לו לעזוב מרצונו ובצורה מכובדת.
טיפים בדוקים לניקיון בחומרים טבעיים: הסרת מסטיק משטיח עם קרח
התוצאה: הקרח הביא לשיפור מסוים והצליח להסיר חתיכות של המסטיק מהשטיח, אבל התוצאה הייתה רחוקה מלהיות מושלמת. נותרתי עם שטיח שנראה עדיין פגום, כך שיעילות הטיפ הזה בהחלט מוטלת בספק.

8. מלח לימון לניקוי כלי מטבח מוכתמים

האמת היא שאת כל הניסוי הבא עשיתי רק כדי להציל ספל אחד שיקר מאוד ללבי לאחר שהוא צבר כתמים כהים שמסרבים לצאת בשטיפה רגילה - לא משנה כמה יפה ביקשתי מהם. אם רק הייתי מגלה לפני שאני יכולה לנסות לשפוך לתוכה קצת מלח לימון, לשפשף עם כרית ניקוי, לשטוף במים ולגלות מה קורה, הייתי לכל הפחות מסתקרנת - אחרי הכל את הספל הזה קיבלתי מהבוס המקסים שלי שהיה מתוסכל מכך שאין לי ספל אישית לשתייה חמה במשרד
 
טיפים בדוקים לניקיון בחומרים טבעיים: ניקוי כתמים מספל עם מלח לימון

התוצאה: בסיום הפעולה הספל נראה כמו שלא דבק בו רבב, והוא חזר להבהיק. אפשר לשתות שוב את הנס עם החצי כפית סוכר בלי לחשוש ממה שיתגלה בסוף התהליך.  

מקור התמונות: brightside

מקור: שרה פולמן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.