print header

8 פעולות יומיומיות שפוגעות בעמוד השדרה וכיצד להימנע מהן

אין צורך להסביר מדוע עמוד השדרה שלנו הוא אחד מהחלקים החשובים ביותר בגופנו, שלא רק אחראי על יציבתנו אלא גם כמעט לכל תנועה שאנו עושים. למרות שאנחנו יודעים זאת, אנו עדיין מבצעים הרבה מאוד פעולות בצורה שגויה באופן קבוע שמפעילות לחץ כבד על עמוד השדרה ופוגעות באופן קשה בעמידותו וגמישותו, מה שעלול ליצור כאבים חזקים שאפשר היה להימנע מהם. כדי שתכירו מהן אותן פעולות שגרתיות שמסכנות את הגב שלכם ותלמדו איך ניתן לתקן את המצב, לפניכם רשימה הכוללת 8 מהנפוצות ביותר שבהן. לגבי כל אחת מהן תוכלו לראות פירוט לדרך בה תוכלו לבצעה באופן שיטיב עם עמוד השדרה שלכם וישאיר אותו יציב ואיתן לאורך שנים.

1. צחצוח שיניים

כיצד למנוע נזק לעמוד השדרה: איור אישה מצחצחת שיניים כשהיא נשענת קדימה לעומת אישה שמצחצחת שיניים בזמן שהיא מחזיקה בקיר ומייצבת את גבה
 

צחצוח השיניים כשלעצמו הוא פעולה חשובה ובריאה מאוד שמומלץ להקפיד לבצעה פעמיים ביום. עם זאת, רובנו מבצעים פעולה זאת כשאנו ניצבים בתנוחה לא נכונה שפוגעת בעמוד השדרה שלנו. כשאנו רוכנים אל עבר הכיור, ללא שום תמיכה לגב שלנו, מופעל לחץ רב על עמוד השדרה שמכביד עליו יותר אפילו מזה המתרחש בעת הליכה ארוכה. אפילו אם אנו נמצאים בתנוחה זאת במשך כמה דקות בודדות בכל יום לכל היותר, הנזק כבר נעשה ועלינו למצוא דרך למתן את ההשפעה השלילית והמכאיבה שלו על עמוד השדרה.

כיצד למנוע זאת?

  • כאשר אתם מצחצחים שיניים, הישענו עם היד החופשית שלכם על הכיור או על הקיר ושמרו על גב ישר ויציב.

2. שטיפת כלים

כיצד למנוע נזק לעמוד השדרה: איור של אישה שוטפת כלים ומכופפת את הגב, לעומת אישה שתומכת בעצמה עם ברך על כיסא

שטיפת כלים היא אחת מאותן פעולות שגרתיות שגם אם אנחנו לא עושים באופן יומיומי, מספיק שאנו מבצעים אותה אחת למספר ימים בצורה לא נכונה כדי לגרום נזק קשה לגב. בדרך כלל, בעת השטיפה אנו עומדים בתנוחה חצי כפופה, כשהזרועות מתוחות קדימה ועסוקות במלוא המרץ בעבודת הניקוי והשטיפה. בזמן שאנו עומדים כך נשחק הדיסקוס הבין חולייתי, אותו חומר הנמצא בין חוליות עמוד השדרה שלנו ומחבר אותן, והדבר עלול להוביל לכאבים עזים באזור שבין השכמות.

כיצד למנוע זאת?

  • הציבו כיסא או שרפרף קטן מתחת לברכיכם בזמן שאתם שוטפים את הכלים, והדבר יעזור להפחתת הלחץ וליציבה נכונה יותר בעת ביצוע הפעולה.

3. החלפת צמיג ברכב

כיצד למנוע נזק לעמוד השדרה: איור של אדם מתכופף בזמן החלפת גלגל לרכב לעומת אדם שיושב על הברכיים

זאת אמנם פעולה שלא מתרחשת באופן תדיר, אך כמעט אין נהג ובעל רכב שלא היה צריך להתמודד איתה לפחות פעם אחת בחייו. האתגר הפיזי הזה, הכולל פעולות מרובות ומאומצות המתרחשות בגובה נמוך ומאלצות את הנהג להתכופף ולהפעיל את ידיו ממושכות, יכול לגרום לכאבי גב חזקים לאורך כל שארית היום שלאחר הביצוע.

כיצד למנוע זאת?

  • כאשר אתם מחליפים גלגל לרכב אל תרכנו כלפיו מטה. במקום זאת, רדו עם ברכיכם אל הרצפה או הכביש ובצעו את הפעולות כאשר אתם ישובים לצד הגלגל, כך שהעיניים שלכם נמצאות באותו הגובה של פגוש המכונית.

4. סחיבת שקיות קניות

כיצד למנוע נזק לעמוד השדרה: איור של אדם סוחב שקית כבדה ביד אחת, לעומת אדם שסוחב שקניות בשתי ידיו

בין שאתם מאלו שעברו לשקיות הבד הרב פעמיות הנפוצות כיום ובין שאתם מאלו שעדיין מעדיפים לרכוש את שקיות הפלסטיק המחולקות ברשתות המזון - כך או כך שקיות הקניות יכולות להוות משקולת כבדה במיוחד על גבכם, בייחוד אם הן מלאות עד תומן במוצרים ומצרכים. הליכה מאומצת כשהן תלויות על זרועכם, אפילו אם זה רק מסע קצר מן המכונית אל הבית, יכולה לגרום לנזק בל יתואר לעמוד השדרה שלכם.

כיצד למנוע זאת?

  • זכרו שמשקלים כבדים מומלץ לסחוב כשהברכיים כפופות. שימו לב שעבור גברים משקלים כבדים נחשבים לכאלו העולים על 5 ק"ג ועבור נשים מדובר ב-2 ק"ג ומעלה.
  •  סדרו את המצרכים בכמה שיותר שקיות, וחלקו אותן באופן שווה בין ידיכם כך שנטל הסחיבה ייפול על שתי הידיים באותה המידה.
 

5. שטיפת רצפה

כיצד למנוע נזק לעמוד השדרה: איור של אישה מתכופפת בזמן שהיא שוטפת רצפה לעומת אישה ששומרת על גב ישר ויציב

רובנו ככולנו משתדלים לנקות ולצחצח את ביתנו לעיתים קרובות, אם לא מדי יום ביומו אז לפחות פעם בשבוע. הניקיון הוא חשוב והכרחי, אך לצורך השגת המטרה הזו אנו נוטים להתעלל בצורה בלתי אחראית בעמוד השדרה שלנו. הפעולות המאומצות שאנו צריכים להשקיע עבור הברקת הבית, החל מעבודת הרגליים, הידיים והגב הנמרצת ועד להרמה ונשיאת דלי המים הכבד ממקום למקום  – כל אלו לא רק נשמעים כמו דברים שמסוכנים לעמוד השדרה, אלא הם באמת כאלו.

כיצד למנוע זאת?

  • לעולם אל תשטפו את הרצפה בידיים, השתמשו תמיד במגב ובסחבה, ובצעו את הפעולה תוך שאתם מקפידים על עמידה יציבה ונמנעים מהתכופפות מיותרת.

6. קשירת שרוכים

כיצד למנוע נזק לעמוד השדרה: איור של אדם קושר שרוכים בעמידה בזמן שהוא מתכופף, לעומת אדם שיושב על כיסא וקושר שרוכים עם גב ישר

קשירת שרוכים היא פעולה נוספת המתרחשת באופן יומיומי שעל פניה נראית כקצרה ומהירה, כזאת שאנו עושים בלי מחשבה ואין לה השפעה משמעותית על הגוף, אך תנוחת הכפיפה שבה אנו מבצעים אותה יכולה לפגוע קשות בדיסקוס הבין חולייתי. תחת הלחץ המתמשך הנגרם לגוף במהלך ההתכופפות, הגב הולך ומאבד מגמישותו, דבר המתבטא בכאבים עזים באזורים שונים לאורך הגב. 

כיצד למנוע זאת?

  • מומלץ לקשור את השרוכים בישיבה, כאשר הרגל שעליה הנעל שאנו רוצים לקשר מונחת על גבי הרגל השנייה. אל תעשו זאת כשאתם יושבים על הרצפה או עומדים ורוכנים לעברה, אלא רק בישיבה על כיסא זקוף ויציב.

7. נשיאת תיק גב

כיצד למנוע נזק לעמוד השדרה: איור של אישה סוחבת תיק גב על כתף אחת, לעומת אישה שסוחבת תיק גב על שתי הכתפיים

תיקי גב נעשו פופולאריים לא רק בקרב ילדי בית הספר, אלא גם בקרב מבוגרים רבים שנעזרים בהם ונושאים אותם לכל מיני מקומות, אם זה לטיול, לחוף הים, או אפילו לעבודה. אנו בדרך כלל דוחסים בהם מכל טוב כדי להשתמש בכל המקום הפנוי, אך בכך עושים לעצמנו נזק. משקלם הכבד של התיקים וצורת נשיאה שאינה תקינה הם שני משתנים שעלולים להיות בעלי השפעה שלילית על עמוד השדרה שלנו.

כיצד למנוע זאת?

  • לתיקי גב ישנן בדרך כלל 2 רצועות ויש לכך סיבה טובה – השתמשו תמיד בשתיהן כדי ליצור חלוקה שווה של משקל התיק בין הכתפיים.
  • כשאתם בוחרים תיק גב, העדיפו את זה שיש לו רצועות רחבות ורכות, המשמשות כבולמות זעזועים טובות ומורידות את הלחץ מהצוואר והגב.

8. הורדת חפץ כבד ממקום גבוה

כיצד למנוע נזק לעמוד השדרה: איור של אדם עומד על קצות האצבעות כדי להוריד מזוודה ממעל לארון, לעומת אדם שעושה זאת על דרגשכשאתם מתמתחים לעבר מקום גבוה כדוגמת הבוידעם או המדפים הגבוהים שבארון על מנת להוריד דבר מה כבד, גם עמוד השדרה שלכם נמתח ומתעקם. אתם רק יכולים לתאר לעצמכם מה קורה לדיסקוסים שבעמוד השדרה ברגע שבו משקל כבד, אפילו אם מדובר במזוודה ריקה, ניטח לתוך ידיכם בבת אחת. אם אתם לא מצליחים לתאר לעצמכם זאת, פשוט דמיינו כיצד נראה בלון לאחר שזורקים עליו לבנה כבדה. למרות שהדיסקוסים אינם נשברים, הנזק שנגרם להם בטווח הארוך או אם אתם ממשיכים לבצע את הפעולה הזאת על בסיס קבוע, יכול להשפיע לרעה על איכות חייכם וניתן להימנע ממנו.
כיצד למנוע זאת? 
  • אם אתם צריכים להוריד דבר מה כבד ממקום גבוה, השתמשו בכיסא או בסולם על מנת לצמצם את הלחץ הנגרם על עמוד השדרה כמה שיותר. באופן אידיאלי, כאשר מבצעים פעולה זאת הדבר אותו אתם מורידים אמור להימצא בעת ההורדה בגובה החזה שלכם, ולא מעליו או מתחתיו.

מקור התמונות: Brightside

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.