print header

המדריך השלם לגידול צמחים ברחבי הבית

גידול צמחים יכול להיות אחד הדברים המספקים ביותר שעשיתם עד היום, ומי שמגדל צמחים כבר מכיר את האושר שמגיע בכל בוקר, לאור התפתחותו של הצמח הקטן שלא מכבר הצטרף לבית. אתם לא חייבים להיות בעלי גינה בשביל להתחיל לגדל צמחים, ולמען האמת, יש צמחים שאפילו עדיף לגדל בתוך הבית, אך אם אינכם יודעים כיצד לעשות זאת, המדריך הבא הוא בדיוק בשבילכם. החל מכמות השמש והמים שהצמח שלכם אמור לקבל ועד לסוגי האדניות והדשנים המומלצים, כך תוכלו לגדל צמחים בביתכם ללא בעיה.

חשיפה לאור השמש

לאור השמש תפקידים רבים בחייו של הצמח מעבר להפיכת האנרגיה הסולארית לאנרגיה כימית בתהליך הפוטוסינתזה. האור עוזר לצמח להגיע למועד הפריחה שלו על פי אורך הלילה, למועד נשירת העלים שלו על פי אורך היום ולמועד נביטת הזרעים על פי כמות האור שהוא מקבל. פיענוח הוראות החשיפה לשמש עלול להיות מבלבל, לכן אנחנו כאן כדאי לעזור לכם להבין בדיוק כל אחת מהן. 

המדריך המלא לגידול צמחים בבית: פרחים תחת אור שמש

שמש מלאה וישירה – הצמח זקוק ל-6 שעות או יותר של חשיפה ישירה לקרני אור השמש. בחורף, כשהימים קצרים יותר, מומלץ להניח את הצמח על אדן החלון הדרום-מזרחי. בקיץ, כשהימים ארוכים יותר, מומלץ להניח את הצמח על אדן החלון הצפון-מזרחי. עליכם לוודא כי מחוץ לחלון אין עץ או בניין שחוסמים את אור השמש שהצמח צריך לקבל, אחרת הוא לא יוכל להתפתח כראוי. 

שמש חלקית וישירה – הצמח זקוק ל-4 שעות של חשיפה לקרני אור השמש באופן ישיר. מומלץ להניח את הצמח על אדן החלון המערבי של הבית, שם הוא ייהנה מאור השמש בזמן שקיעתה. עליכם לוודא כי מחוץ לחלון אין עץ או בניין שחוסמים את אור השמש שהצמח צריך לקבל.

שמש לא ישירה – על הצמח לשהות כמטר אחד מנקודת נחיתת קרני אור השמש. מומלץ להניח את הצמח בפינת אחד החדרים שבבית.

צל – הצמח אינו זקוק לאור שמש ישיר ודורש רק מעט מאוד אור שמש לא ישיר. בקיץ מומלץ להניח את הצמח בפינת חדר עם חלון הפונה לכיוון צפון. בחורף מומלץ להניח את הצמח בפינת חדר עם חלון הפונה לכיוון דרום.

השקיה 

המדריך המלא לגידול צמחים בבית: מזלף

הצמחים משתמשים בפחמן דו-חמצני שנמצא במים על מנת לייצר את הגלוקוז בתהליך הפוטוסינתזה. לא קיימת עצה בסגנון "השקו פעם בשבוע" שתקפה לכל הצמחים, והחום וכמות אור השמש שהצמח אמור לקבל משתנים מבית לבית ומאזור לאזור, ולכן האדמה תתייבש בקצב שונה, בהתאם למיקום הצמח. עליכם לבדוק את לחות האדמה בעזרת האצבע ולפעול לפי הוראות ההשקיה של כל צמח.

השקיה רבה – עליכם להשקות את פני שטח האדמה ברגע שהיא יבשה למגע.

השקיה לעיתים – השקו את הצמח ברגע שכ-3 ס"מ מעומק האדמה יבשים למגע.

היזהרו מהשקיה מרובה מדי, משום שהצמח זקוק גם לחמצן, אותו לא יוכל לקבל אם ייחנק מכמות מים מוגזמת. עליכם להרוות את האדמה עד שהמים מגיעים לתחתית האדנית. אם המים לא נספגו באדמה לחלוטין תוך יום, החליפו את הצלחת שמתחת לאדנית. תוכלו גם להספיג את האדמה ישירות במים מהתחתית בכיור. דאגו להשקות רק את האדמה ולא את העלים עצמם. אם ברצונכם להוסיף לחות לצמח עצמו, התיזו עליו מעט מים בעזרת בקבוק התזה.

טיפ יעיל – מלאו את מיכל המים שאיתו אתם משקים את הצמחים בכל פעם שתסיימו להשקות אותם, והשאירו את המכל במקום נגיש וגלוי כדי שלא תשכחו להשקות את הצמחים שלכם בהמשך. זה יעזור גם לשמור על המים בטמפרטורת החדר, וכן ייתן לתוספים שיש במי הברז שלנו (כמו פלואוריד) הזדמנות להתפוגג.

צמחים ואדניות 

המדריך המלא לגידול צמחים בבית: פרחים באדניות

כשאתם קונים צמח חדש, בחרו אותו בקפידה. חפשו צמח חזק בעל עלים בריאים והתרחקו מצמחים בעלי יותר שורשים מעלים. כשאתם שותלים את הצמח, בחרו באדנית שגדולה במעט מהאדנית שבה קניתם את הצמח. אם למשל הצמח הגיע באדנית בקוטר 10 ס"מ, שתלו את הצמח באדנית בקוטר 15 ס"מ. אדנית גדולה מדי משמעותה יותר מדי אדמה אשר תאגור יותר מדי מים, שבתורם יגרמו לשורשי הצמח להרקיב. בנוסף, ודאו תמיד שלאדנית שלכם יש חור לניקוז בתחתיתה, רק אל תשכחו להניח מתחתיה צלחת שתשמור שהריהוט והריצוף שלכם לא יירטבו.

טיפ יעיל - אדניות טרקוטה הן בחירה קלאסית ועמידה, אך הלחות שבאדמה שבהן מתפוגגת במהירות. שקלו להשתמש באדניות פיברגלס, אשר שומרות על הלחות לאורך זמן רב יותר, ויעזרו לכם לשמור על הצמח במקרה שתשכחו להשקות אותו באופן קבוע.

שתילה

המדריך המלא לגידול צמחים בבית: איש מחזיק צמח בידיים
מומלץ לשתול את הצמח באדנית מיד לאחר רכישתו ולא להשאיר אותו באדנית הפלסטיק שאיתה הוא הגיע. לפני השתילה השקו את הצמח באדנית הפלסטיק, ובזמן המעבר החזיקו ביציבות את השורשים.
שלב ראשון: כשגזע הצמח בין אצבעותיכם, הפכו בזהירות את האדנית ועזרו לצמח בעדינות לצאת ממנה. אם לצמח שורשים עמוקים מדי ובאדנית יש מעט מדי אדמה, מומלץ לקצר את השורשים במחצית מאורכם.
שלב שני: הניחו אבן קטנה או חתיכה של טרקוטה (קרמיקה העשויה מחרס) שבורה מתחת לחורי הניקוז של האדנית החדשה, על מנת שהאדמה לא תישפך החוצה. מלאו כ-3 ס"מ תערובת שתילה בתוך האדנית ומקמו את הצמח במרכזה.
שלב שלישי: מלאו את שאר האדנית בתערובת שתילה, סביב שורשי הצמח. השתמשו בעיפרון או בענף קטן כדי להדק בעדינות את האדמה סביב השורשים. השאירו מרווח באורך של חצי ס"מ בין ראש האדנית לאדמה, כדי להימנע מדליפת מים בזמן ההשקיה.

דישון 

המדריך המלא לגידול צמחים בבית: יד מחזיקה אדמה

אם ברצונכם לגדל צמחים גדולים, בריאים וחזקים, עליכם לדשן אותם. הדשן שבו תצטרכו להשתמש תלוי בצמח, ובדרך כלל כתוב על התווית שלו מהו החומר המתאים. תוכלו לראות 3 מספרים, למשל 10-20-10, אשר מסמלים את אחוז החנקן (מעודד גדילה ושומר על בריאות העלים), הזרחן (מעודד הפרחה ושומר על בריאות השורשים) והאשלגן (נלחם במחלות ושומר על בריאות הגזע) שבדשן.

רוב צמחי הבית דורשים דשן מאוזן בנוסחה של 10-10-10. בנוסף לחומרים המצויים בדשן הקנוי, הצמחים יכולים ליהנות מכמות קטנה של חומרים מזינים אחרים ומינרלים אשר נקראים "מיקרונוטריאנטים". תוכלו למצוא את המינרלים האלה (סידן, מגנזיום, גופרית, נחושת, ברזל ואבץ) בתערובות שתילה.

סוגים מומלצים של דשן לצמחי בית:

דשן מסיס במים – זהו דשן נפוץ וקל לשימוש שניתן למצוא בצורת נוזל, אבקה או קריסטלים. היצרנים ממליצים להשתמש בכמות המקסימלית שהצמח יכול לקבל, אך כך הם מוכרים יותר דשן, ואתם עלולים להזיק לצמח שלכם. באופן כללי, כדאי להשתמש במחצית מהכמות המומלצת.

דשן גרגירים בשחרור איטי – חומר זה קל לשימוש משום שעליכם רק לפזר אותו על פני האדמה, והוא יתמוסס כשתשקו אותה.

מקלות דשן – עובדים באותה הדרך כמו הגרגירים, אלא שאותם יש לדחוף לאדמה. תנו להם לשקוע יחסית עמוק בתוכה, קרוב לדפנות האדנית, כדי להימנע מפגיעה בשורשי הצמח.

מזיקים

המדריך המלא לגידול צמחים בבית: נמלה על פרח
הצמחים שלכם עלולים למשוך אליהם כנימות עלה, נמלים, חלזונות, חשופיות ועוד מזיקים רבים, שכשמם כן הם – מזיקים לצמח. אל תאשימו את מזג האוויר או האדמה, משום שהצמח הוא היעד של המזיקים האלה. הבעיה היא שצמחי בית בדרך כלל אינם נמצאים בסביבתם של חרקים תוקפים וטורפים, ואם הבית שלכם מחומם באמצעות תנור או מזגן, אתם מספקים תנאים מושלמים עבור המזיקים.
אם העלים של הצמח שלכם מצהיבים או מפתחים חורים, נקודות או עובש, כנראה שהצמח שלכם כבר חלש או חולה. צמחים חזקים יכולים להתמודד עם מזיקים בצורה טובה יותר מאשר צמחים שבריריים, לכן אם הגעתם למצב הזה, כדאי להיפטר מהצמח ולקנות אחד אחר. אם הצמח שלכם עדיין בריא אך מצאתם עליו מזיקים, שטפו אותם ממנו במהרה עם זרם חזק של מים פושרים, ולאחר מכן עם מים ומעט מאוד סבון. אם מצאתם קורי עכביש, גלמים או ביצים, הסירו אותם עם צמר גפן ומעט אלכוהול.

כמובן שלא תמיד תצליחו להסיר את כל המזיקים בשיטה זו, לכן כדאי לבודד את הצמח ולהרחיק אותו מצמחים אחרים למשך מספר שבועות. תנו לו להתייבש מעט בין ההשקיות משום שאדמה יבשה תדחה מזיקים שאוהבים לחות. אל תוסיפו לאדמת הצמח דשן, זאת על מנת למנוע מהמזיקים תזונה שתעודד אותם להתרבות, וחפשו מזיקים לפני כל השקיה בשביל שתוכלו להסיר אותם.

אם לא הצלחתם לעזור לצמח שלכם, שקלו את השימוש בחומרי הדברה, אך באופן כללי מומלץ להימנע מהם, במיוחד משום שהם לא מגנים מפני כל המזיקים, ובאופן כללי אינכם רוצים חומרי הדברה באוויר ביתכם. 

מחלות

המדריך המלא לגידול צמחים בבית: עלים עם חורים

השפעת מחלות על צמחים היא שונה מהשפעת מזיקים, והמטרה היא להסיר עלים שנדבקו במחלה על מנת למנוע מהם להדביק אחרים. ניתן למנוע מהצמחים שלכם מחלות רבות ובעיקר מחלות פטרייתיות בעזרת הקדשת תשומת לב לדברים הבאים:

מיקום נכון – ודאו שהצמחים שלכם נמצאים במקום עם סירקולציה יעילה של אוויר כדי למנוע מנבגי פטריות להידבק אליהם. בנוסף, מומלץ להרחיק את הצמחים השונים שבביתכם אחד מהשני על מנת להקשות עליהם להדביק זה את זה במקרה של מחלה.

תברואה נכונה – דאגו לסלק עלים שנשרו מהאדניות שלכם על בסיס קבוע כדי למנוע התפשטות מחלות. מומלץ גם להשקות את הצמח בבסיס הגזע שלו ולא מעל העלים. תוכלו לפזר מעט אבקת סודה לשתייה על האדמה כדי למנוע מהצמחים לפתח מחלות פטרייתיות. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.