print header

כך תדעו האם 9 תבלינים אהובים הם אמיתיים ואיכותיים

תבלינים ועשבי תיבול מאפשרים לנו להעניק טעם וניחוח משכרים לכל מאכל, ולעתים מספיקה כמות מזערית שלהם כדי לשנות את טעמה של מנה מן הקצה אל הקצה. בנוסף, הרכיבים הנפלאים הללו הם בעלי יתרונות בריאותיים רבים שניתן לנצל למטרות רבות כאשר הם טריים ואיכותיים. לכן חשוב שנרכוש תבלינים שלא התיישנו וגם כאלו שלא מעורבבים עם חומרים אחרים שמשפיעים לרעה על טעמם. למרבה הצער, ישנם מקומות רבים שמוכרים תבלינים ועשבי תיבול באיכות ירודה או כאלו שהם אפילו מזויפים ולא התבלינים שחיפשנו כלל וכלל. על מנת שתוכלו להעשיר את הארוחות שלכם עם תבלינים מקוריים ובאיכות גבוהה, מומלץ שתכירו את 9 הזיופים והמוצרים הירודים שלפניכם.
 
איך לבחור תבלינים טריים ואמיתיים: בובה של שף צפרדע עומדת ליד מתקן תבלינים

1. קינמון

לקינמון יש ריח נעים במיוחד שמשפיע לא רק על טעמם של מאכלים, אלא גם על מצב רוחנו. התבלין הארומטי הזה משמש להכנה של מגוון מנות, כמו קינוחים למיניהם, וגם תבשילי בשר מסורתיים. לקינמון האהוב יש אח תאום ופחות מוצלח שנקרא "קסיה סינית" ומכונה "קינמון סיני". התבלין הזה הוא בעל טעם חלש יותר ופחות טעים מזה של קינמון אמיתי, מה שמשפיע על טעמם של המאכלים שמוסיפים אותו אליהם. כדי להבדיל בין השניים, שימו לב לפרטים הבאים:
איך לבחור תבלינים טריים ואמיתיים: השוואה בין קינמון אמיתי למזויף

מקלות קינמון: מקלות של קסיה סינית הם עבים יותר, ויש להם פיתול פנימי בצד אחד בלבד. לעומת זאת, מקלות קינמון אמיתיים הם דקים ויש להם פיתולים בשני הצדדים.

אבקת קינמון: לאבקת קינמון מקורית יש ניחוח חזק יותר לעומת זו המופקת מקסיה סינית, אך אם אתם לא רוצים להסתמך על חוש הריח שלכם בלבד, בצעו מבחן ראייה: טפטפו טיפת יוד על האבקה שרכשתם. אם היא תהפוך לכחולה, אזי מדובר באבקת קסיה סינית ולא בקינמון האיכותי יותר.

2. גרגירי פלפלים

ישנם כמה סוגים של גרגירי פלפל אהובים במיוחד שנמכרים בחנויות שונות, כשחלקם איכותיים יותר והשאר פחות. על מנת שתוכלו לברור את אלו שהם איכותיים יותר, או ללמוד היכן מומלץ לרכוש את הסוג המומלץ, כדאי להכיר את התכונות הבאות שלהם:
פלפל שחור: גרגירים של פלפל שחור איכותי צריכים להיות בקוטר של 3-5 מ"מ והקליפה שלהם צריכה להיות מקומטת. בנוסף, גרגירי פלפל שחור טריים ואיכותיים נשברים לחתיכות גדולות כאשר כותשים אותם, לעומת חתיכות קטנות שנובעות מפלפל לא איכותי. בנוסף, גרגירים איכותיים וטריים של פלפל שחור מגירים מעט שומן כאשר כותשים אותם לעומת גרגירים מאיכות ירודה, שהם יבשים לאחר כתישה.
איך לבחור תבלינים טריים ואמיתיים: גרגירי פלפל שחור
פלפל לבן: גרגירי פלפל לבן מאיכות ירודה יהיו לרוב בעלי גוון לבן בהיר ולא טבעי, שמעיד על כך שהלבינו אותם. לעומתם, גרגירי פלפל לבן איכותי הם בגוון קפה עדין. גרגירים איכותיים גם לא מכילים קליפה לעומת אחיהם הסוררים שיש סביבם קליפה.
איך לבחור תבלינים טריים ואמיתיים: גרגירי פלפל לבן
פלפל אנגלי: גרגירי פלפל אנגלי מזכירים את אלו של הפלפל השחור, אך מביני דבר יודעים שטעמם שונה למדי. כדי לבדוק אם הגרגירים שרכשתם הם איכותיים, בחנו האם הם גדולים והאם הקליפה שלהם אחידה ודחוסה. בנוסף, אם הם שוקעים במים, אזי רכשתם גרגירים איכותיים של פלפל אנגלי לעומת כאלו שאינם איכותיים ושלא מפגינים את התכונות הללו.
איך לבחור תבלינים טריים ואמיתיים: גרגירי פלפל אנגלי

3. ג'ינג'ר

ג'ינג'ר משמש להכנת מגוון מטעמים, בייחוד כאלו שמקורם באסיה, וניתן גם להשתמש בו לחליטות שונות, כתרופה טבעית לצינון ולהכנת עוגיות בעלות ניחוח משכר. על מנת שתוכלו ליהנות מכל מה שהשורש הייחודי הזה מציע לכם, חשוב שתקנו אותו בצורתו הטרייה, שכן שורשים ישנים מאבדים מטעמם וגם מהתכונות הבריאותיות שלהם.
איך לבחור תבלינים טריים ואמיתיים: שורש ג'ינג'ר חתוך

קליפה: קליפה של ג'ינג'ר טרי צריכה להיות חלקה, ללא קמטים ודקה. אם זה לא המצב, הג'ינג'ר ישן.

גוון: גוון של שורש ג'ינג'ר טרי צריך להיות כמו הצבע של לימון, ואם הוא חיוור או כהה, כנראה שהשורש אינו טרי.

שלוחות: לשורש הג'ינג'ר יש מעין שלוחות שמסתעפות ממנו ונראות כמו גרסאות קטנות של הג'ינג'ר עצמו. אם יש יותר מדי גידולים כאלו, סימן שהג'ינג'ר מכיל סיבים חוטיים רבים שמפריעים לטחון אותו ולהשתמש בו ופוגמים בטעמו של האוכל.

4. כורכום

שורש הכורכום מזכיר במראהו את הג'ינג'ר האהוב, אך טעמו שונה מזה של בן דודו הבהיר. אם גם אתם אוהבים להשתמש בשורש כורכום טרי בתבשילים שונים, חשוב שתדעו אם אתם רוכשים אותו כשהוא באיכות גבוהה וכאשר הוא טרי:
איך לבחור תבלינים טריים ואמיתיים: שורש כורכום לצד אבקת כורכום

אבקת כורכום: ישנם מקומות שמוכרים אבקת כורכום שמהולה בקמח צבוע ועם חומרי טעם, ותוכלו לבחון אם זה המקרה בקלות: הכניסו את האבקה למים ובדקו אם נוצרים למעלה גושים או כתמים לבנים. אם כן, כנראה שמכרו לכם כורכום מזויף.

שורש כורכום: צבעו הכתום או הצהוב כהה של הכורכום צריך לבצבץ החוצה דרך הקליפה כך שניתן יהיה להבחין בו ולדעת אם השורש טרי. בנוסף, קליפה של כורכום טרי צריכה להיות דקה ולא מקומטת או רכה. 

5. אורגנו

אין ארוחה איטלקית שהיא שלמה בלי צנצנת של אורגנו בצד לתיבול. מספיק מעט אורגנו כדי להוסיף טעם מיוחד למנות שונות, ויש דרך פשוטה מאוד לגלות אם רכשתם אורגנו אמיתי שלא עורבב עם רכיבים אחרים:
איך לבחור תבלינים טריים ואמיתיים: אורגנו
ריח: ריחו של אורגנו הוא עז במיוחד ואם תריחו קמצוץ מהתבלין המקורי ותרגישו את ריחו הייחודי, סימן שהוא אמיתי. לעומת זאת, אם ריחו של האורגנו שאתם רוצים לרכוש חלש, כנראה שהוסיפו לו טימין, סומק או את צמח הצתרה. התוספות הללו לא מזיקות כמו תוספים מלאכותיים, אך הן מורידות את איכותו של האורגנו והורסות את טעמו.

6. הל

קשה להתחרות בטעמו של קפה עם הל, או בטעמם של תבשילים שמדיפים את הניחוח הייחודי של ההל, אך גם במקרה של התבלין האהוב הזה נמכרות גרסאות בעלות איכות ירודה שלו. כדי שתוכלו לדעת האם זה המקרה, בדקו את הפרט הבא:
איך לבחור תבלינים טריים ואמיתיים: תרמילי הל
צבע: צבע מהווה את הדרך הטובה ביותר לבחון את טריות תרמילי ההל שאתם רוכשים. תרמילים איכותיים צריכים להיות בגוון ירוק זית או ירוק עדין ואחיד. צבע ירוק בוהק מעיד על כך שצבעו את התרמילים בצבעי מאכל כדי להפוך אותם למושכים יותר. גוון צהוב מעיד על תרמילים ישנים או כאלו שייבשו אותם בצורה לא נכונה ושטעמם נפגע כתוצאה מכך.

7. מסמרי ציפורן

מסמרי ציפורן ניתנים לשימוש במגוון דרכים במטבח וגם מחוצה לו, ובדומה לתבלינים אחרים גם הם נמכרים באיכות ירודה במקומות מסוימים, וכך תדעו זאת:
איך לבחור תבלינים טריים ואמיתיים: מסמרי ציפורן

צבע: מסמרי ציפורן טריים הם בעלי גזע כהה יחסית לראש, לעומת כאלו שאינם איכותיים וגוונם אחיד לכל האורך.

כתישה: לאחר שכותשים מסמרי ציפורן טריים, הם מגירים מעט שמן, יש להם ניחוח חזק וטעמם מעט מריר. לעומתם, מסמרים לא איכותיים לא מפגינים את התכונות הללו.

כושר ציפה: כאשר מכניסים מסמרי ציפורן טריים למים, הם צפים בצורה אנכית, כלומר הגזע הקטן שלהם נמצא בתוך המים. לעומתם, מסמרים שאינם טריים ואיכותיים צפים בצורה אופקית, כלומר "שוכבים" על פני המים.

8. תרמילי וניל

תרמילי וניל איכותיים יכולים להפוך כל קינוח לבעל טעם משובח וממכר במיוחד, ובגלל ייחודם הם יקרים למדי. על מנת שלא תבזבזו את כספכם על מוצר לא איכותי, שימו לב לתרמילי הווניל שאתם רוכשים:
איך לבחור תבלינים טריים ואמיתיים: תרמילי וניל

גוון: תרמילי וניל איכותיים הם בעלי גוון שוקולד כהה ולא דהוי, לעומת הגרסה הלא איכותית שלהם.

עיקול: לתרמילי וניל איכותיים יש עיקול טבעי בקצה שלהם.

אורך: אורך של תרמיל וניל איכותי צריך להיות בין 15-25 סנטימטר, לא פחות ולא יותר.

גמישות: תרמילי וניל שאינם איכותיים ישברו כאשר תכופפו אותם מעט, לעומת תרמילי וניל איכותיים שהם רכים וגמישים יותר.

9. זעפרן

הזהב האדום והטבעי הזה הוא תבלין יקר נוסף שחצי קילו שלו עולה כמה אלפי שקלים. לרוב אנשים יקנו כמויות קטנות שלו בגלל מחירו וטעמו החזק, ולמרבה הצער ישנם מקומות שמוכרים גרסה מזויפת שלו כדי להרוויח כסף כמו עם הדבר האמיתי. כך תבחינו בזעפרן אמיתי לעומת מזויף ותחסכו לעצמכם כסף על הדרך:
איך לבחור תבלינים טריים ואמיתיים: כפית שמונח עליה זעפרן

מחיר: למרות שמפתה לרכוש זעפרן ב"מחיר מציאה", מומלץ בחום שלא לעשות זאת... זעפרן הוא תבלין יקר מאוד בכל מקום בעולם, ומחיר נמוך מעיד על זיוף שמכינים מכורכום, צמח החריע הכתום או אפילו משורש סלק מיובש.

מרקם: המרקם של חוטי זעפרן צריך להיות אחיד ובלי פירורים. כאשר טוחנים את החוטים הללו, הם הופכים להיות עם מרקם אבקתי.

צבע: צבע של זעפרן אמיתי צריך להיות אדום עז או אדום עמוק, כמו יין בורגונדי. כדי לבחון אם החוטים שרכשתם אכן אמיתיים, הכניסו אותם למים. אם המים נצבעים לאחר 15 דקות, התבלין אכן אמיתי.

מקור התמונות: Simon A. Eugster, Rainer Zenz, Cinnamon Vogue, Ted Major

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.