print header

10 סימנים שיעזרו לכם לגלות אם מישהו מנסה לשקר לכם

כולנו משקרים מדי פעם, ואם לטענתכם אתם לא, יתכן שאתם אפילו משקרים לעצמכם. שקר לא חייב להיות רע ולעתים הוא גם יכול להגיע ממקום טוב, למשל שקרים לבנים שתפקידם הוא להגן על היקרים לנו ממידע שעלול להטריד את שלוותם. יחד עם זאת, רוב השקרים הם אכן מזיקים ולכן מומלץ להימנע מלספר אותם, אך מומלץ עוד יותר לדעת כיצד לזהות אותם על מנת שתוכלו להגן על עצמכם מפני נוכלים ורמאים, וכן כדי לדעת האם ילדינו משקרים לנו. לפניכם 10 דרכים מוכחות לזיהוי שקרנים, שיעזרו לכם לדעת מתי מי שעומד מולכם מספר סיפור שהמציא ומתי הוא דובר אמת.

1. כחכוך בגרון, הזעה ונשימות כבדות

סימנים לזיהוי שקרנים
כשאנחנו משקרים גופנו מכין את עצמו לקראת פעולת מנגנון "הילחם או ברח", למקרה שהשקר ייחשף ויהיה עלינו להתגונן או להימלט. בעת ההכנה הגוף מפנה נוזלים ממקומות שבהם הם אינם דרושים, כמו למשל בגרון, על מנת שיספגו טוב יותר בעור. בשלב השני עשויה להופיע זיעה על העור שמקררת את הגוף שמתחיל להיכנס למצב של לחץ. בשלב האחרון השקרן עשוי להתחיל להתנשף על מנת להכין את עצמו לפעולה מידית בעזרת הגברת החמצן שמגיע לשרירים. אמנם השקרן לא יתנשף כמו אחרי ריצת מרתון, אך תוכלו להבחין בכתפיים שעולות ויורדות או בקול שרועד.

2. מיעוט או ריבוי פרטים בסיפור, הרבה תיקונים עצמיים והתרגזות כשעולות שאלות

סימנים לזיהוי שקרנים
שקרנים נוטים ללכת לקיצוניות – או שיספרו סיפור כמעט ריק מתוכן או שיעמיסו בו יותר מדי פרטים. דוברי אמת נוהגים לתאר זמן או מקום, אולם לא נתקעים על הפרטים האלה יותר מדי. שקרנים לעומת זאת מחסירים את הפרטים האלה משום שהם יודעים שיהיה קשה להם לעקוב אחריהם ולזכור אותם, אולם עשויים גם להשתמש בהם באופן מודע כדי לגרום לסיפור שלהם להישמע אמין יותר. כשהם עושים זאת, במקרים רבים הם יתקנו את עצמם בנוגע לפרטים לא חשובים, למשל יגידו "סליחה, בעצם השעה הייתה 9:20, לא 9:00".
 
בין ששמעתם סיפור קצר וריק מתוכן ובין ששמעתם סיפור ארוך מלא בפרטים קטנים ולא חשובים, אם אתם שואלים שאלות נוספות עליו והאדם שמולכם מתחיל להתעצבן, זה סימן לכך שהוא כנראה משקר. זה ניסיון בלתי מודע להסית את השיחה למקום אחר ברגע של לחץ.

3. חשיבה מרובה ודיבור איטי

סימנים לזיהוי שקרנים
אם במקום להתעצבן, האדם שמולכם חושב במשך זמן רב מאוד לפני שהוא מספק לכם תשובה לשאלה ששאלתם, יתכן שהוא ממציא שקר בראשו במקום לפנות לזיכרון, שמשם מגיע מידע במהירות רבה יותר. עם זאת שימו לב שאנשים שעברו אירוע טראומטי למשל עלולים לאבד חלק מהזיכרון שקשור לאותו אירוע, כך שצריך להתייחס לסימן הזה בהתאם לנסיבות.
 
בנוסף לכך, כשאותו אדם יספק את התשובה לשאלה שלכם, הדיבור שלו יהיה ככל הנראה איטי יותר מבדרך כלל. הסיבה לכך היא שהשקרן נזהר מאוד שלא לסתור את עצמו, לכן הוא יערוך את הסיפור שלו בראשו בזמן שיספר אותו, מה שיגרום לו לספר אותו לאט יותר.

4. יצירת קשר עין מבלי למצמץ או הימנעות מיצירת קשר עין והפניית מבטים חטופים לכיוון הדלת

סימנים לזיהוי שקרנים
אנשים רבים חשים בושה בזמן שהם משקרים, וכשאנו מתביישים אנחנו נוטים לנתק קשר עין עם האדם שאיתו אנו מדברים. עם זאת, אלו שמשקרים ללא בושה דווקא ישמרו על קשר עין הדוק, אולם ימעיטו במצמוצים.
 
בין שהשקרן מתבייש ובין שלא, הוא גם יפנה פעמים רבות את מבטו לכיוון הדלת, בייחוד כשאתם תפנו את מבטכם ממנו. זהו דחף שנובע מהכנה לפעולת מנגנון "הילחם או ברח", שכן האדם השקרן מרגיש שלא בנוח במצב הנוכחי ומחפש באופן לא מודע דרך מילוט, שהיא לרוב דלת היציאה מהחדר שבו הוא נמצא.

5. גרוגרת מקפצת

סימנים לזיהוי שקרנים
אם אתם חושבים שהאדם שאיתו אתם מדברים משקר לכם, בחנו את הגרוגרת שלו. קל הרבה יותר לראות זאת על גברים מאשר נשים, אך אתם פשוט צריכים לחפש את תנועת הקפיצה שמתרחשת בכל פעם שבולעים רוק. בדיוק כמו כחכוך הגרון, גם פעולה זו מפנה נוזלים מהגרון ולכן היא מתרחשת לעתים קרובות כשאדם משקר.

6. מיעוט בתנועות גוף או ביצוע תנועות גוף גדולות מדי

סימנים לזיהוי שקרנים
אדם שמשקר ימעיט בתנועות גוף ויראה מאופק יותר, משום שבאופן תת מודעי אנו מקשרים בין חוסר תנועה לבין כך שאנשים לא יבחינו בנו. ראשנו מסיק שככל שיבחינו בנו פחות, כך יבחינו פחות בעובדה שאנו משקרים. 
 
מנגד, בהתאם לאופיו של הבן אדם ולתחושה שהוא חווה כשהוא משקר, השקרן עשוי דווקא לבצע תנועות גוף גדולות יותר מבדרך כלל כדי לנסות להניא את האדם שמולו לקבל ללא עוררין את הסיפור שהוא ממציא. תנועות רחבות מאוד עם הידיים יכולות להיות למשל סימן מסגיר, כל עוד שתנועות אלו אינן אופייניות לאותו אדם.

7. סידור חפצים ולבוש

סימנים לזיהוי שקרנים
אם אתם שואלים את האדם שמולכם שאלה ואתם חושדים שהוא משקר לכם, בדקו האם הוא מתחיל לסדר לפתע את החפצים שמולו או אפילו מזיז את המיקום של הסמארטפון שלו על השולחן. השקרן עשוי גם לסדר את השיער, החולצה או העניבה שלו, כל זאת כדי לוודא שקיים סדר בסביבתו, מה שבאופן תת מודעי יגרום לו להרגיש שקיים סדר בסיפור שהוא המציא וכך הוא עצמו לא יתבלבל בין הפרטים שהמציא.

8. הסתרת הצוואר

סימנים לזיהוי שקרנים
אחד החלקים הפגיעים ביותר בגופנו הוא הצוואר והחלק העליון של החזה. אנשים שמשקרים מרגישים פגיעים, ולכן ימששו ויסתירו פעמים רבות את החלק הזה בגופם, למשל יעבירו את ידם על עצם הבריח, או בהתאם לסעיף הקודם, ינסו לסדר את השרשרת שהם עונדים.

9. בדיקת זמן ושעה

סימנים לזיהוי שקרנים
כמו שהוזכר קודם לכן, אדם שמשקר עשוי לחפש את דרך המילוט שלו משום שאינו מרגיש בנוח במצב שבו הוא נמצא. יחד עם הפניית המבט לכיוון הדלת, השקרן יבדוק פעמים רבות את שעונו במהלך השיחה אתכם. הסיבה לכך היא שהוא משתוקק לסיים את השיחה ולצאת מהמצב שבו הוא צריך להמציא שקרים כדי למנוע מכם לגלות את האמת – בכל רגע שעובר אתם עשויים לעלות על התרמית, וזה דבר שהשקרן מעוניין למנוע וכמה שיותר מהר.

10. הישענות לאחור וקיפאון במקום

סימנים לזיהוי שקרנים
מתוך תחושת אי הנוחות שצצה בעת המצאת השקר, האדם שמשקר עשוי להטות את גופות לאחור כדי ליצור כמה שיותר מרחק פיזי ביניכם. כדי לאשש את המחשבה שמדובר בפעולה שנובעת מתוך ניסיון רמייה, בדקו האם ראשו של האדם שמולכם גם הוא נוטה מעט לאחור, ואם הסנטר נוטה לעלות למעלה זה סימן לכך שהוא אכן מנסה ליצור מרחק פיזי גדול ככל הניתן מכם.
 
דבר נוסף שעלול לעשות גופו של השקרן הוא לקפוא במקום ופניו עשויים להיראות מופתעים. אכן חלק מהאנשים נוטים להרעיד את הרגליים או אצבעות הידיים שלהם מתוך תחושת לחץ, אולם לרוב הם ינסו לשמור על פנים וגוף קפואים ומוכנים לקראת ההבעה או התנועה הבאה שעליהם לעשות כדי לגרום לשקר שלהם להיראות אמין כמה שניתן. 
 

כמה מילים לסיום

כפי ששמתם לב חלק מהסעיפים כוללים סימנים סותרים. הסיבה לכך היא שאדם שאינו מרגיש בנוח לשקר יגיב בצורה אחת, ואילו אדם שמנסה לרמות כשיטת מכירה למשל יגיב בצורה אחרת. אם אתם מכירים את האופי של האדם שמולכם עליכם לשפוט את הסימנים האלה בהתאם להתנהגותו הרגילה, ובכל מצב אחר נסו למצוא את הסימנים שהוזכרו ובמקרה שמופיעים כמה מהם יחדיו, יכול מאוד להיות שעומד מולכם אדם שמנסה לרמות אתכם ולגרום לכם להאמין בשקר שהמציא.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.