print header

8 סימנים לזיהוי נוכלים ורמאים באתרי היכרויות

אם פעם, בראשית ימי האינטרנט, לא היה מקובל לחפש קשר רומנטי וזוגיות באמצעות הרשת או שהייתה סטיגמה שזוהי דרך שמיועדת לצעירים בלבד או לכאלו המעוניינים בקשרים קצרי-טווח, כיום אנשים מכל הגילאים עושים שימוש רב באפליקציות ובאתרים המיועדים במיוחד לכך. יחד עם הנסיקה הזו של שירותי ההיכרויות המקוונים, צמחה תופעת לוואי מצערת של נוכלים ומתחזים, הנרשמים לאתרים הללו ופותחים בהם פרופיל כדי ללכוד קורבנות ולבצע הונאות שונות במסווה של חיפוש אהבה תמים. אז אם אתם או מישהו שאתם מכירים משתמשים באתר או באפליקציית היכרויות ולא רוצים ליפול קורבן למתחזה – אנחנו ממליצים שתקראו את הכתבה ותכירו את 9 הסימנים שיכולים להעיד כי פרופיל המשתמש שבו אתם צופים או אף יוצרים איתו קשר עלול להיות נוכל המבצע תרמית.

סימנים למתחזים באתרי היכרויות:  איור של מקלדת עם סימן לב עליה

1. הפרופיל שלהם נראה כאילו חסר בו מגע אנושי

כאשר מסתכלים על פרופיל מקוון באתר או באפליקציית היכרויות, חשוב לשים לשפה שבה משתמש בעל הפרופיל כדי לתאר את עצמו. האם התיאור נראה לא ממש אחיד, מכיל ניסוחים משונים או שימוש יתר באימוג'יים? אם כך, כאן כבר צריכה להידלק נורת האזהרה. שימו לב גם כי רבים מהמתחזים באתרי היכרויות מציגים את עצמם ככאלו החיים במדינה אחרת – על אף שהם מחפשים דייטים והתאמה רומנטית באזור שלכם, מה שבהחלט מעלה סימני שאלה על כוונותיהם. בנוסף, הפרופיל של חלק מהמתחזים נוטה להיות דל מאוד בפרטים, הם שמים בו תמונה או שתיים בלבד ולא מקשרים אותו לחשבונות המדיה החברתית שלהם.

2. הם מסרבים להיפגש בשיחת וידאו

ברחבי הרשת כבר נפוץ הכינוי Catfish ("שפמנון"), לאנשים היוצרים פרופילים מזויפים ברשת ומשמשים בתמונתו של אדם אחר, שאינו הם כלל, כמו גם בפרטים ביוגרפיים מומצאים, כדי להערים על אחרים. הדרך הטובה ביותר להתגבר על התופעה ולהבטיח שאתם לא נופלים במלכודת שכזו, היא לנהל שיחה פנים עם פנים בצ'אט וידאו עם אותו האדם, עוד לפני שקובעים איתו דייט פנים מול פנים. אריק רזניק, מומחה לאפליקציות דייטים המסייע לאנשים לפתוח בהם פרופיל, אומר כך: "קל לזייף את מי שאתה בטקסטים, במיילים ואפילו בתמונות, אבל זה הרבה יותר קשה לזייף את מה שאתה בווידאו". הוא מסביר כי "באותו אופן שבו המתחזה מעולם לא יפגוש אתכם באופן פרטי, כך גם מאוד לא סביר שהוא יהיה מוכן לעלות מולכם בשיחת וידאו".

סימנים למתחזים באתרי היכרויות: אדם לבוש שחור מחזיק מסכה וחושף רק את עיניו

3. תמונות הפרופיל שלהם מופיעה במקום אחר באינטרנט

אם במהלך הגלישה באתר או באפליקציית ההיכרויות נתקלתם בתמונה של מישהו או מישהי שנראים טוב, אולי אפילו טוב מדי, רזניק ממליץ שתבצעו חיפוש אחר התמונה בגוגל ותראו אם היא לא מופיעה בשום מקום אחר. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לרחף עם סמן העכבר מעל תמונת הפרופיל שאתם רוצים לבדוק, ללחוץ על המקש הימני ולבחור באפשרות "בצע חיפוש תמונה ב-google" - שימו לב שאפשרות זו קיימת רק בדפדפן כרום. אם בתוצאות החיפוש מתברר "שהתמונה מופיעה באתר פרטי של הבן אדם או בעמוד עסקי אחר שלו, אז זה הגיוני וקביל" אומר רזניק, "אבל אם התמונה מופיעה באתרי היכרויות מפוקפקים למיניהם, במאגרי תמונות כאלו ואחרים, או אפילו באתרי פורנו – אז כנראה שנפלתם על מתחזה".

4. הם מבקשים להעביר את השיחה אל מחוץ לאתר/ אפליקציית ההיכרויות

זה נכון שמתחזים לא ירצו בדרך כלל להעביר את השיחה שלכם אל אפליקציות וידאו כאלו ואחרות, כמו סקייפ או זום, אבל הם כנראה ירצו לקחת אתכם למחוזות אחרים מהאתר או האפליקציה – לשיחה דרך המייל או הוואטסאפ למשל. "הם יודעים שבאתרי דייטים זמנם קצוב, מאחר והאחראים עוקבים אחר פרופילים מזויפים וכנראה ידווחו עליהם בעתיד הקרוב", אומרת אמנדה רוז - שדכנית, מומחית דייטים ומייסדת אתר היכרויות משלה. לכן, היא מסבירה "זה בהחלט דגל אדום אם נראה שהם מנסים לדחוף את השיחה מחוץ לאתר ההיכרויות במהירות". כדי להישאר בטוחים, המשיכו לשוחח איתם רק דרך האתר או האפליקציה עד שתוכלו לקבוע איתם פגישת וידאו או אחד על אחד ולוודא שאינם מתחזים.

סימנים למתחזים באתרי היכרויות: אישה מתכתבת בוואטסאפ

5. הם מבקשים מכם להם לשלוח מתנות או כסף

כאן כבר יש סימן ברור וגדול לכך שמדובר בהתחזות ובהונאה;  אם מישהו מספר לכם בפלטפורמת היכרויות מקוונת סיפור ארוך על איך אין לו מספיק כסף כדי לשלם את החשבונות ומתחנן בפניכם להעביר אליו כספים ולסייע לו – זה הרבה יותר מדגל אדום, ואף יכול להוות עילה פלילית, אם אכן כוונותיו לגזול מכם כספים במרמה. דייב בואודן, מומחה להיכרויות מקוונות וקאוצ'ר מבהיר: "מכיוון שהנוכלים הללו מתוחכמים, הם לא יבואו ישר ויבקשו כסף. הם 'יסדרו' אתכם עם סיפורים עצובים שיגרמו להם להיראות כמו אנשים שעובדים קשה אבל סובלים מחוסר מזל, עד שתשתכנעו לתת להם את הכסף כדי להשיג את מטרתם".

6. הם רוצים להיפגש, אבל משום מה משהו אחר תמיד צץ

מנהג שמשותף להרבה מתחזים באתרי היכרויות הוא שהם תמיד רוצים להיפגש, אבל איכשהו כשהזמן שקבעתם לפגישה עומד להגיע – צץ משהו בלתי צפוי. כפי שכבר אמרנו, המתחזים ממש לא מעוניינים להיפגש איתכם, וכל ההבטחות שהם מפזרים והדייטים שהם מוכנים לקבוע נועדו כדי לקנות להם זמן נוסף. "חוסר היכולת" שלהם לפגוש אתכם יכול אפילו להיות עילה כדי לנסות למשוך מכם כסף – יש כאלו שיספרו לכם למשל שהם גרים בחו"ל, ואין להם את הסכום הדרוש לממן כרטיס טיסה, וכך יבקשו מכם להעביר להם את הכסף כדי שיוכלו להגיע אליכם ולהיפגש איתכם; אל תתפתו כמובן להאמין לתרמית הזאת.

סימנים למתחזים באתרי היכרויות: טלפון עם אפליקציית היכרויות שעליה סימן שאלה גדול

7. אין להם שום עקבות דיגיטליים

בעולם הדיגיטלי של ימינו, זה הופך ליותר ויותר קשה לחיות מבלי להותיר "עקבות דיגיטליים" כלשהם – כשהכוונה היא לכל פרט דיגיטלי מזהה שיכול להעיד כי מולכם עומדת דמות אמיתית, ולא מתחזה. בין אם זה חשבונות ברשתות חברתיות כפייסבוק ואינסטגרם, בין אם אתר אינטרנט אישי או אזכור כלשהו כשאתם מחפשים את השם שבפרופיל בגוגל – אם אין שום יכולת למצוא דברים שכאלה על אותו אדם, זה סימן מדאיג. בנוסף, גם אם יש לאדם חשבון פייסבוק, מומלץ לבחון אותו מעט – לראות אם יש בו קצת תמונות עם משפחה וחברים (ולא רק תמונות של האדם לבדו) ופרסומים אישיים, שיכולים להעיד על זהות אמיתית ומקורית.

8. הם מצהירים על "אהבה" מהר מאוד

מתחזים שונים באתרי היכרויות נוהגים לעבור מהר לדבר במונחים של אהבה וקשר רגשי עוד לפני שהתחלתם להכיר בכלל. תוך זמן קצר הם כבר יגידו שהם אוהבים אתכם ושהם מרגישים חיבור חזק מאוד אליכם. נכון שלעיתים ישנם קשרים שניצתים מהר והופכים לאהבה גדולה בזמן יחסית קצר, אך באתרי היכרויות ובשיחות מקוונות צריכים לקחת התנהגות שכזו בערבון מוגבל, בייחוד אם טרם פגשתם פיזית את האדם שמולכם או שוחחתם איתו בשיחת וידאו. "הצהרת האהבה" הזריזה הזו היא חלק מהמניפולציה הרגשית שמפעילים המתחזים כדי ללכוד אתכם, לגרום לכם להיסחף לתוך התרמית שלהם בלי שתרגישו ולשחק עם רגשותיכם כדי להצליח לבצע את זממם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.