print header

הדרך הטובה ביותר להסיר חלודה בעזרת מוצרים שיש בכל בית

סכינים, גדרות ברזל וכלים ביתיים – חלודה מופיעה על כל אלו ועוד רבים אחרים, כאשר אין כמעט מה לעשות כדי למנוע את היווצרותה. הקילופים שנוצרים בעקבות החלודה שיוצרים שכבה חומה-אדומה לא רק שאינם נעימים לעין מבחינה אסתטית, אלא גורמים להרס של שכבות המתכת העליונות. זו תופעה שנוצרת בגלל מגע של מתכת עם מים וחמצן, מה שגורם לכיסוי השכבות העליונות של מתכות שונות בחלודה וכמעט לכולנו יש פריט או שניים בבית שסובלים מכך. כדי להסיר חלודה, רבים משתמשים בכימיקלים שאמנם עוזרים, אך אינם תמיד מומלצים לשימוש, בייחוד כאשר מדובר בכלים שמשמשים להכנת אוכל. למרבה השמחה, כמו במקרים רבים אחרים, הפתרון הכי פשוט להסרת חלודה נמצא ממש בארונות ביתנו! בלוגרים מרחבי הרשת לקחו על עצמם לבדוק כיצד מתפקדים 4 רכיבים שיש בכל בית בהסרת חלודה, ולהכריע מי מהם הוא הטוב ביותר במשימה.
 
שיטות להסרת חלודה בעזרת מוצרים שיש בכל בית: מנעול חלוד על דלת עץ

1. שיטה מספר 1: תפוחי אדמה

מתברר שהירק האהוב הזה לא משמש רק להכנה של מגוון מאכלים טעימים, אלא הוא מסוגל גם להסיר חלודה. יכולתם של תפוחי אדמה לעשות את הפעולה הזו נובעת מנוכחות של חומצה אוקסלית, אשר ממיסה את חלקי החלודה ויכולה להקנות למתכות מראה חדש ומבריק. כדי לבדוק את היעילות של תפוח אדמה בניסוי, החדירו בעדינות זוג מספריים עם חלודה לתוך הירק והניחו בצד למשך שעתיים על מנת לאפשר לחומצה להמיס את הכתמים החומים.
שיטות להסרת חלודה בעזרת מוצרים שיש בכל בית: מספריים חלודים ליד תפוח אדמה

2. שיטה מספר 2: בצלים

לכולנו יש בבית כמה ראשי בצל בכל רגע נתון, ומלבד הכנת ארוחות, הם גם יכולים ככל הנראה לשמש כמסירי חלודה טבעיים. זה מתאפשר מפני שבצלים מכילים אנזימים הנקראים אלינאזים שיוצרים תגובה כימית כאשר הם באים במגע עם חמצן ליצירת חומצה סולפנית, שמגיבה במגע עם יוני הידרוקסיד – כמו אלו שנמצאים בחלודה. התגובה הזו מביאה לפירוק של החלודה, ועל מנת לבדוק עד כמה השיטה הזו היא יעילה, פרסו בצל למספר חתיכות והניחו אותן על סכין חלודה למשך שעתיים.
שיטות להסרת חלודה בעזרת מוצרים שיש בכל בית: סכין חלודה ובצל על קרש חיתוך

3. שיטה מספר 3: מיץ לימון

במאפים, משקאות וגם לשימושים רבים ברחבי הבית - אין כמו לימון על טעמו וניחוחותיו כדי לרומם את מצב הרוח. מלבד התכונות הקולינריות שלו, לימון יכול לשמש גם להסרת חלודה בצורה יעילה. הסיבה לכך היא שהפרי הצהוב מכיל חומצה ציטרית שממיסה את החלודה ויכולה לעזור להיפטר ממנה בצורה טבעית ובלי שימוש בכימיקלים על כלי מטבח שונים, או כל פריט אחר. על מנת לבדוק עד כמה הוא יעיל עבור הפעולה הזו, השרו סכין חלודה בכוס המכילה מי לימון בלבד במשך שעתיים.
שיטות להסרת חלודה בעזרת מוצרים שיש בכל בית: בקבוק מיץ לימון ליד סכין חלודה

4. שיטה מספר 4: חומץ

חומץ נחשב לחומר ניקוי חזק במיוחד, ורבים משתמשים בו על מנת לנקות חלונות, רצפות, רהיטים ופריטים רבים נוספים ברחבי הבית. מלבד יכולות הניקוי יוצאות הדופן שלו, בחומץ יש חומצה אצטית שביכולתה לפרק חלודה בקלות. בחומרי ניקוי כימיים רבים משלבים את החומצה הזו כדי להילחם בלכלוך, אך בחומץ היא נמצאת בצורתה הטבעית, ולכן מומלץ להשתמש בו על פני חומרים אלו. על מנת לבדוק את היעילות של החומץ בהסרת חלודה, טבלו סכין ישנה בכוס עם חומץ למשך שעתיים ובחנו את התוצאות.
שיטות להסרת חלודה בעזרת מוצרים שיש בכל בית: בקבוק חומץ ליד סכין חלודה

התוצאות:

כפי שכבר וודאי הבנתם, על מנת שלכל חומר תהיה הזדמנות שווה להוכיח את יעילותו בהסרת חלודה, טבלו את כל הכלים לפרק זמן אחיד – שעתיים, לאחר מכן הוציאו אותם מתוך הירק או הנוזל בו הם היו, ניגבו אותם בעדינות ובחנו את מצב החלודה עליהם. במקום הרביעי היה הבצל, שכן הוא לא הסיר חלודה כלל והסכין נותרה כפי שהייתה. באופן מפתיע, במקום השלישי היה החומץ! למרות היכולת שלו להסיר ביעילות כתמים ולכלוך ממשטחים אחרים ברחבי הבית, התברר כי הוא לא נלחם ביעילות מספקת בכתמי החלודה החזקים על הסכין שנטבלה בו. אחרי החומץ, במקום השני, היה תפוח האדמה. לאחר הוצאת המספריים החלודים מתפוח האדמה וניגובם, החלודה הוסרה ביעילות ברובה והמספריים הבריקו.
 
שיטות להסרת חלודה בעזרת מוצרים שיש בכל בית: סכינים לאחר הניסוי

ובמקום הראשון....

כפי שכבר הבנתם, המנצח הגדול בניקוי החלודה היה מיץ הלימון! לאחר הוצאת הסכין שהייתה טבולה בכוס המיץ וניגובה, הצליחו להסיר את החלודה ביעילות ולהשיב לסכין את הבוהק והמראה הנקי שלה. החומצה הציטרית שבמיץ הלימון הצליחה להמיס ביעילות את כתמי החלודה החומים-אדומים ולהסיר אותם בצורה טבעית. בכל הנוגע להסרת חלודה, נראה שזו אכן השיטה היעילה ביותר מבין הארבע שנבחנו. מומלץ אם כן להשתמש במיץ לימון כאשר אתם מעוניינים להסיר חלודה ממשטחים שונים, ובייחוד כלי מטבח שמיועדים לשימוש באכילה.

מקור: homemadeforelle

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.