print header

10 פרחים וצמחים שמתאימים לגידול בסתיו

שיאו של הקיץ חלף עבר לו, והנה אנחנו עומדים בפתחה של עונת הסתיו הרומנטית, היפה והקרירה יותר. אם חשבתם שזה הזמן להסיר את כפפות הגינון שלכם עד בוא האביב - אל תעשו זאת עדיין, מכיוון שישנם לא מעט צמחים שתוכלו לשתול במהלך הסתיו, ובנוסף לכך שתקבלו תוצרת יפה מאוד, גם לא תצטרכו להזיע יותר מדי בעבודת הגינה. הסתיו הוא תקופה מצוינת לשתילה, זריעה וגידול, מכיוון שהאוויר מתחיל להתקרר, אך האדמה חמה דיה על מנת לעודד את צמיחתם ושגשוגם של השורשים. כדי לעזור לכם להבין מה הם הצמחים הטובים ביותר לגינון וגידול במהלך הסתיו, הכנו לכם רשימה קצרה הכוללת 5 פרחי נוי ו-5 צמחי ירק שמומלץ להתחיל ולשתול בגינתכם בזמן הקרוב.

 

פרחי נוי שמומלץ לגדל בסתיו

את פרחי הנוי הבאים מומלץ להתחיל לשתול עת הסתיו הקרב. חלקם ינצו בגינתכם לפני שיסתיים החורף, וחלקם ילבלבו רק באביב, אך בכל מקרה - לאחר שתראו את פריחתם המרהיבה לא תצטערו שעבדתם על גידולם בעונה הנעימה הזאת של השנה.

1. אמנון ותמר

צמחים לגידול בסתיו: אמנון ותמר
הסתיו הוא התקופה הטובה ביותר לשתילת פרח הסיגל הנאה הזה, וזאת מכיוון שטמפרטורת האדמה החמימה עדיין נותנת לשורשים של הצמח הזה את הזמן שהם צריכים על מנת להתבסס במקומם. באמצעות שתילת האמנון ותמר בזמן עונת המעבר תתפסו שתי ציפורים במכה אחת ותיהנו משתי עונות פריחה של הצמח הזה, שמעדיף ללבלב דווקא בתקופה הקרירה של השנה.
לפני שאתם שותלים את הצמח, זכרו לנכש ולהסיר מן האדמה גידולים מתים, על מנת שהצמח לא ישתמש באנרגיה שלהם להעמדת זרעים נוספים, וכן שמרו על הקרקע סביב הצמח לחה. כאשר הטמפרטורות ירדו והאדמה תתחיל להתקרר, בצעו חיפוי סביב הצמחים על מנת למנוע מהם לקפוא ולהפשיר לסירוגין, דבר שעלול לגרום לעקירתם מן האדמה. 

2. אסטר

צמחים לגידול בסתיו: אסטר

האסטר הוא פרח מקסים ושובה לב, והעונה הקלאסית לגידולו היא הסתיו. הפרח היפהפה הזה נוטה להיות עמיד בפני מחלות, ולרוב הוא צומח לגובה ממוצע של 60 ס"מ, כשהפריחות הן בצבע סגול-ארגמן ייחודי, על אף שתוכלו למצוא מיני אסטרים שונים שגווניהם נוטים לוורוד, כחול ואפילו לבן. גידולם של האסטרים הוא לא מלאכה קשה מדי – כל שעליכם לעשות זה לשתול אותם במיקום שמשי או שמשי למחצה, ולהקפיד להשקותם עד שצמיחתם מגיעה לפרקה.

הטיפול הנכון בצמחים אלו לאחר שגדלו כולל השקיה במים על בסיסם, ויש להקפיד שלא להשקות ישירות את העלים והפרחים, מכיוון שהמים עלולים לגרום להתפתחותם של עובש ופטריות. חיפוי אורגני לצמח עשוי להיות פתרון טוב, מכיוון שהוא משמר את הלחות מסביבו ויכול אף להזין אותו כאשר מתחיל תהליך של פירוק.  

3. אירוס

צמחים לגידול בסתיו: אירוסים

את האירוסים החינניים ניתן להתחיל ולשתול החל משלביו המאוחרים של הקיץ, אך הסתיו הוא הזמן הטוב ביותר לעשות זאת מאחר ומזג האוויר הקריר והגשמים המקומיים המתונים מסייעים לצמחים לבסס את עצמם טוב יותר באדמה. לאחר הסתיו, האירוסים נכנסים לתרדמת חורף ארוכה עד בוא האביב, אז הם מתמלאים חיות ופורחים בגאווה ובגאון.

האירוסים זקוקים לאדמה פורייה שנחרשה לעומק של 30 ס"מ לפחות, על אף שאת שתיליהם לא צריך לשתול עמוק מדי בקרקע. השתילים, בכל אופן, אמורים להיות חשופים במקצת, כשאת השורשים יש לכסות במספר סנטימטרים של אדמה. השקו את הצמחים על בסיס יומיומי על מנת לסייע להם להתבסס במקום, והוסיפו כמה שיותר חיפוי על מנת להגן עליהם מפני החורף המתקרב.

4. ורד

צמחים לגידול בסתיו: ורדים

שתילת ורדים בסתיו תסייע לצמח היפייפה הזה לבסס מערכת שורשים טובה ויציבה שתאפשר לו פריחה לאורך זמן ועמידות מפני פגעי הטבע. אם אתם מתכננים ליצור גדר חיה של ורדים במפתן גינתכם, שתלו אותם כמה שיותר בסמיכות לתחילת הסתיו.

ורדים זקוקים למיקום שמשי, בו הם יוכלו לקבל אור שמש למשך 8 שעות ביום לכל הפחות. את זרעי הוורדים עליכם לשתול כשאתם משאירים מרווח של מטר עד מטר וחצי בין הערוגות, בהתאם לסוג ולגודל הצפוי של הוורד שבידכם. כדי לקבל את התוצאות הטובות ביותר, ודאו שאתם משקים את הצמח לעיתים קרובות - ממש לאחר שצמיחה פעילה מתחילה.  

5. נרקיס

צמחים לגידול בסתיו: נרקיסים

לנרקיסים לוקח זמן לגדול, אך כאשר פרחיהם ינצו לפתע בסיומו של החורף או עם תחילת האביב, יהיה זה בהחלט סימן מבורך ויפה עבור גינתכם, ששווה את תחילת שתילתם וגידולם כבר מהסתיו. הנרקיסים זקוקים למקום שמשי על מנת לפרוח, על אף שגם במקום מוצל חלקית הם מסוגלים להסתדר. הם מיטיבים לצמוח דווקא במקבצים בלתי מאורגנים, כשאחת הדרכים הטובות ביותר לשתול אותם היא פשוט להשליך את פקעותיהם לאדמה, והם כבר יגדלו היכן שינחתו.

ניתן לשתול את הנרקיסים עד כשבועיים טרם תחילתה של התקופה הקרה, אבל לא יזיק לעשות זאת מעט מוקדם יותר. את הפקעות יש לכסות ב-20-25 ס"מ של אדמה, ומומלץ גם להקים סביבם שכבת חיפוי לשם הגנה.

צמחי ירק שמומלץ לגדל בסתיו

עבור יבולי ירקות יפים לטווח הקצר, תוכלו לשתול מספר צמחים המתאימים לעונה הקרה, שאת חלקם ניתן לקצור אפילו לפני שמזג האוויר הקר נכנס לאזורנו. חלקם האחר של הירקות יהיה מוכן לקצירה כאשר החורף יגיע אלינו, ולשם כך תצטרכו לצייד אותם בחיפוי ראוי.  

1. חסה

צמחים לגידול בסתיו: חסה

החסה היא שייכת לסוג הגידולים שאתם יכולים לשתול ואחר כך לקצור במקבצים במהלך כל הסתיו, כמו גם הישר אל תוך החורף, כשניתן להתחיל בשתילת המקבץ הראשון ממש כאשר החום הקיצי הולך ומרפה. חיפוי האדמה טרם השתילה יכול לסייע לכם להפחית את טמפרטורת הקרקע כאשר אתם שותלים את המקבצים הראשונים שלכם, דבר שמומלץ לעשות במקום מוצל. שתלו את הזרעים בערוגות שהמים בהן מנוקזים היטב, שמרו על האדמה סביבם לחה באופן שווה ודאגו להזין אותם כל 3 שבועות לערך.

2. תרד

צמחים לגידול בסתיו: תרד

התרד הירוק, הבריא והמזין, יכול ללא ספק להיות רכיב מרכזי בגינתכם בעונות הקרירות יותר של השנה, ובמיוחד בסתיו, מאחר שהוא מעדיף אוויר קריר ואדמה חמימה. אתם יכולים לגדל יותר ממקבץ אחד של גידולי תרד בין הסתיו לחורף, מכיוון שהם זקוקים ל-45 יום בלבד על מנת לצמוח, וכן הם יכולים לשרוד במהלך עונת החורף ללא הגנה יתרה.

התרד מעדיף אדמה עשירה בלחות על מנת לצמוח ולשגשג, ולכן מומלץ לזרוע את הזרעים בקרקע שהכנתם לכך מראש. תוכלו לקצור את כל היבול בבת אחת לאחר 45 יום, או לחלופין - לאסוף לכם מעליו על פי הצורך במשך העונה כולה.

3. מנגולד

צמחים לגידול בסתיו: מנגולד

המנגולד, או בשמו הרשמי סלק עלים, הוא עוד אחד מאותם ירקות טעימים ומזינים, שיופי פריחתם מאפשר להם להתעלות מעל ההפרדה המסורתית בין גינת ירק לגינת פרחים, מאחר שעליו הנאים נראים טוב היכן שלא תשתלו אותם. המנגולד צומח תוך 40 יום לערך, ולכן תוכלו, אם תרצו, לגדל יותר מיבול אחד ממנו עוד לפני שהחורף יכה במלוא עוזו.

את זרעי המנגולד זרעו באדמה עשירה ומנוקזת היטב, והשאירו מרווח של 30 ס"מ בין טורי השתילה. השקו את ערוגות המנגולד על בסיס קבוע על מנת לשמור את האדמה לחה. כאשר צמחי המנגולד מתחילים להתרחב ולתפוס יותר ויותר שטח, אתם יכולים להתחיל לקצוץ את עליהם ולהשתמש בהם להכנת סלט.

4. צנון

צמחים לגידול בסתיו: צנונים באדמה

האמת היא שהצנון יכול לגדול כל כך מהר, שתוכלו לקצור 3 יבולים בזה אחר זה במשך 90 יום, עד להגעת הקרה הראשונה לאזורנו. אנו ממליצים לשתול מגוון של מיני צנון, גם כאלו שמתחילים לצמוח מאוחר, מכיוון ששורשיהם גדולים ומתוקים יותר. השתילה האחרונה צריכה להתבצע כ-6 שבועות לפחות טרם תחילת החורף האמיתי. כל מה שהצנון צריך על מנת לתת יבול כה יפה זה סך הכל אדמה עשירה ומנוקזת היטב, מה שהופך אותו לאחד מהירקות הקלים ביותר לשתילה ולגידול בגינתכם.

5. גזר

צמחים לגידול בסתיו: גזרים

אל תגידו שלא אמרנו לכם – הגזר הוא בגדר חובה בכל גינת ירק סתווית שמכבדת את עצמה. עלוותו דצויות הנוצות של הירק האהוב הזה נראית טוב גם בין ערוגות פרחים, לכן אתם יכולים לשתול אותו ללא היסוס גם אם אין לכם גינת ירק ייעודית. זרעו את זרעי הגזר ברגע שהעונה הקרירה מתחילה, והקפידו לשתול אותם במרחק של 15 ס"מ זה מזה, בערוגות שהכנתם מראש.

תוכלו להתחיל לקצור את הגזר כאשר שורשיו מגיחים מעלה, אך דעו לכם שדווקא מעט ממזג האוויר הקריר יותר של החורף יכול לסייע להגביר מתיקות שלו. לכן גם לאחר שהקרה הראשונה תגיע לאזורינו, אתם יכולים להשאיר את הגזרים שגידלתם באדמה, תחת שכבה דקה של חיפוי שיגן עליהם, ולקצור אותם לאחר תחילת החורף.

אנחנו מקווים שהרעיונות שסיפקנו לכם פה לצמחים, פרחי נוי וירקות שמומלץ לגדל בסתיו, יהפכו את גינתכם ליפה, פורחת, מטופחת ומולידת יבולים נאים בחודשים הקרירים שלפנינו. אם ברצונכם להכיר מספר טיפים לגינון ותחזוקה של גינה מטופחת במשך כל השנה, תוכלו למצוא אותם כאן וכאן, ורעיונות נוספים לעיצובי גינה מקוריים ומדליקים תוכלו למצוא כאן. שיהיה לכם סתיו פורח ונעים!

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.