print header

8 סימנים לזיהוי הונאות טלפוניות שכדאי לדעת

על אף כל התהפוכות הטכנולוגיות והתקשורתיות שעבר העולם בשנים האחרונות, עדיין נדמה שאמצעי התקשורת שאנחנו הכי נוטים לסמוך עליו – אחרי מפגש פנים אל פנים – הוא עדיין שיחות טלפוניות שנותנות לנו את הוודאות הכי גדולה לכך שאנו מדברים עם אדם אמיתי. העניין הוא שממש כמו פעם, נוכלים, רמאים ועבריינים למיניהם מכירים את הנטייה הזו שלנו וממשיכים לנסות להפיל בפח רבים, בעיקר אנשים מן הדור המבוגר יותר, ולהוציא כספים במרמה באמצעות הונאות טלפוניות שונות. בארה"ב לבדה דווח כי בשנת 2020, סכום הכסף הכולל שהצליחו נוכלים לעשות בהונאות טלפוניות עומד על לא פחות מ-19.7 מיליון דולרים, והשיטות שהגנבים האמריקאים משתמשים בהן מועתקות לכל העולם – כולל גם כאן אלינו. לכן חיוני כל כך שתכירו את הסימנים לזיהוי שיטות נוכלות שכאלו, בין אם הן בשיחת טלפון ובין אם דרך הודעות SMS ותדעו להתגונן מפניהן. אז אספנו כאן בפניכם 8 מהשיטות הנפוצות ביותר שכדאי שתכירו – וכדאי שתשתפו אותן עם קרוביכם כדי שתמנעו מהם ליפול בפח.

1. הם שואלים שאלות שהתשובה המיידית אליהן תהיה "כן"

שיטת ההונאה: אחת מדרכי הרמייה היותר ידועות לשמצה של נוכלים טלפוניים למיניהם, היא לשאול אתכם שאלות שתיטו לענות עליהן בתשובה הפשוטה "כן". ברוב המקרים, הם ישאלו אתכם אם אתם שומעים אותם או אם אתם בעלי הבית למשל. הסיבה לכך היא שהם מקליטים את השיחה, ולכן אם תענו להם בחיוב, הם יערכו אותה כך שישמע כאילו אישרתם להם לחייב את כרטיס האשראי שלכם.

מה ניתן לעשות: ראשית כל אם המספר שמתקשר אליכם נראה לכם לא מוכר, נסו לחפש אותו ברשת לפני שאתם עונים – אולי תיתקלו בתוצאות מעניינות לגביו שיגרמו לכם לחשוב פעמים אם בכלל לענות לא. בנוסף, תוך כדי השיחה נסו לתת תשובות אחרות מ"כן", כמו למשל "שומע" או "אני בעל הבית"; אם אתם שמים לב שהאדם בצד השני ממשך לנסות להוציא מכם מילה מסוימת – פשוט נתקו את הקו.

סימנים לזיהוי הונאות טלפוניות: בחורה עונה לטלפון

2. הם מאיימים עליכם בתביעה אם לא תשלמו להם סכום כסף גדול

שיטת ההונאה: עוד שיטה מרתיחה במיוחד שבה נוכלים ורמאים טלפוניים משתמשים בה לא מעט קשורה לאיומים בהליכים משפטיים. זה בדרך כלל מגיע לאחר שיחה ראשונית שבהם הסכמתם לשמוע את הצעתם, אך אפילו אם לא נתתם להם שום התחייבות – הם כבר יאיימו עליכם בתביעה או פתיחת הליכים כאלו או אחרים אלא אם תשלמו להם סכום כסף גדול. ברגע שתתנו להם את מספר כרטיס האשראי רק כדי לסגור את העסק ושירדו מכם – פתחתם פתח ממשי לגניבת זהותכם.

מה ניתן לעשות: פשוט נתקו את הטלפון. אל תבקשו מהם שום הוכחה או תשאבו לשיחה ארוכה איתם. אם תמשיכו לשוחח איתם, גם אם תוך כדי ויכוח – הם ימשיכו להטריד אתכם באיומים, כי הם ידעו שאתם עונים להם כשהם מתקשרים. אם הם בכל זאת לא מפסיקים לנסות ולאיים עליכם בהליכים משפטיים, התלוננו כנגדם ברשות להגנת הצרכן או אף במשטרה.

סימנים לזיהוי הונאות טלפוניות: איור של נוכל מאיים בטלפון בתביעה

3. הם מציעים לכם סכום כסף גדול – בחינם

שיטת ההונאה: אולי אחת משיטות ההונאה הטלפוניות הבסיסיות והנפוצות ביותר; הנוכל יתקשר אליכם ויציג את עצמו כנציג של גוף ממשלתי כלשהו או של חברה מסחרית מסוימת ויספר לכם שזכיתם בהטבה מיוחדת. לרוב הוא יבקש מכם את פרטי חשבון הבנק או האשראי שלכם "כדי להעביר לכם את הכסף", או אף יגיד שתמורת הסכום תצטרכו לשלם "עמלת שירות חד פעמית".

מה ניתן לעשות: קודם כל, חשוב לזכור שדברים כמו "מענקים ממשלתיים" לא מקבלים סתם כך דרך הטלפון, אלא לאחר מילוי טפסים מוסדרים דרך גופים רשמיים של המדינה. אם מישהו מתקשר ומציג את עצמו כנציג של משרד ממשלתי, תשאלו אותו לגבי שמו וחפשו אותו ברשת או בקשו ממנו אמצעי הזדהות רשמי. עשו אותו הדבר גם לגבי גופים מסחריים כאלו ואחרים שמבטיחים לכם סכומי כסף.סימנים לזיהוי הונאות טלפוניות: נוכל מנסה לעבוד על בחורה בטלפון שזכתה במענק אבל צריכה לשלם עמלה כדי לקבלו

4. הם מנסים למכור לכם דברים באמצעות הודעה מוקלטת

שיטת ההונאה: אנחנו די בטוחים שבמהלך מערכות הבחירות האחרונות שהתקיימו במדינה, קיבלתם לפחות שיחת טלפון אחת עם הודעה מוקלטת מפוליטיקאי כזה או אחר שניסה לשכנע אתכם הצביע עבורו. בעוד שכאן בסך הכל מדובר בשיטה למשוך מצביעים, נוכלים למיניהם משתמשים בהודעות מוקלטות כדי להוציא מכם כספים. זה מתחיל בשיחת טלפון תמימה עם הודעה קולית שמציעה לכם איזו "עסקה משתלמת" אם רק תקישו על מספר מסוים ואז תועברו לשיחה עם נציג אנושי. בהודעה המוקלטת העסקה אולי תשמע מפתה ופשוטה – אבל בשיחה עם הנציג הוא יהיה עקשן במיוחד שתסגרו אותה במקום. ברגע שתענו להודעה כזו פעם אחת – הם ידעו שאתם זמינים לשיחות כאלו וימשיכו להתקשר אליכם בכל יום בשבוע.

מה ניתן לעשות: הדרך הכי פשוטה למנוע זאת היא כמובן לנתק מיד כשאתם שומעים שמדובר בהודעה קולית ולא באדם מהצד השני. אם בכל זאת נכנסתם לשיחה עם "נציג", שאלו אותו מהיכן הוא מתקשר ואז נתקו וחפשו את המספר או את שם החברה שהוא הציג בפניכם. סביר מאוד להניח שתמצאו שלא מדובר בעסק מהימן כל כך.

סימנים לזיהוי הונאות טלפוניות: איור של נוכל מנסה לעבוד על בחור בהודעה מוקלטת על זכייה בשיט תענוגות

5. הם מנסים לשכנע אתכם לתרום לעמותת צדקה בלתי מוכרת

שיטת ההונאה: רובנו מכירים את עמותות הצדקה וארגוני החסד הגדולים הקיימים בארץ, ולרוב כאשר הם יוצאים בבקשות תרומה או מארגנים ימי התרמה מרוכזים – אנחנו נשמע זאת גם דרך התקשורת. אך אם מישהו מתקשר אליכם ומציג את עצמו כמתרים לעמותה או ארגון שאת שמם אתם לא מכירים – כדאי שיעלו בכם ספקות. הנוכלים הללו יכולים לציין שהם עובדים עם עמותות מוכרות כדי לרכוש את אמונכם, או אף להפנות אתכם לאתר האינטרנט שלהם שנראה אמיתי – אך למעשה הם בנו אותו לטובת ההונאה בלבד, כך שצריך לשים לב לכך.

מה ניתן לעשות: ראשית, הדבר הבסיסי ביותר הוא לבקש מהמתרים את זהותו המלאה ואת השם המלא של העמותה אליה הוא מבקש מכם תרומות. תוכלו לנסות לברר לגביה פרטים נוספים דרך הרשת וחיפוש בגוגל, ולא להסתפק רק באתר שלה לדוגמה. מלבד זאת, נסו לבקש מן המתרים חומרים כתובים לגבי העמותה או הארגון – וראו אם הוא יכול לספק לכם פרטים שכאלו לפני שאתם מנדבים לו את פרטי האשראי שלכם ומאשרים לו להתרים בשמכם סכומי כסף גדולים.

סימנים לזיהוי הונאות טלפוניות: איור של נוכל מנסה להונות בחורה ומציג עצמו כמתרים לעמותה והיא שואלת אותו מאיזה עמותה הוא

6.  הם מבקשים את פרטי האשראי שלכם כדי ל"מנוע גניבה"

שיטת ההונאה: הונאה מתוחכמת וגם מרושעת יותר מתחילה בשיחה שבה מישהו מציג את עצמו בפניכם כשוטר, כנציג של הבנק או חברת האשראי שלכם או כמישהו שקשור לגורמים האלו, ומדווח לכם שהוא שם לב לפעולה חשודה בכרטיס האשראי או בחשבונכם האישי. כדי "לוודא את זהותכם" הוא יבקש מכם את פרטי החשבון שלכם, ואולי אף את הקוד האישי של כרטיס הבנק שלכם או את מספר ה-CVV (קוד האבטחה שבגב כרטיס האשראי שלכם).

מה ניתן לעשות: לרוב, אין סיבה שנציג של הבנק, חברת האשראי או המשטרה יבקש מכם למסור לו פרטים כמו קוד הכרטיס שלכם – כי אם הוא אכן מהגופים האלו, הפרטים האלו יהיו רשומים בפניו. אם השיחה נשמעת לכם חשודה, נתקו מיד ודווחו למשטרה על כך. השתדלו להמתין 5 דקות לפחות בין השיחות, כי יכול להיות שהנוכלים ינסו ליצור איתכם קשר בשנית.

סימנים לזיהוי הונאות טלפוניות: איור של נוכל מודיע לאישה שפרצו לחשבון הבנק שלה ומבקש את הקוד הסודי שלה

7. הודעת SMS שנשלחת אליכם מ"גוף רשמי" כביכול וכוללת אזהרה וקישור חשוד

שיטת ההונאה: בדומה לשיטה שעליה דיברנו בסעיף הקודם, גם פה יש ניסיון להונות אתכם באמצעות התחזות לגורם רשמי כלשהו. עם זאת, הפעם היא נעשית באמצעות הודעת SMS שמגיעה אליכם ממספר שמוצג כבנק שלכם, ואולי אף כהודעה שמופיעה תחת הודעות מקוריות קודמות שקיבלתם מן הבנק. ההבדל הוא שבהודעה הזו יש קישור המפנה אתכם לאתר שבו אתם צריכים למלא את הפרטים האישיים שלכם. רק מלחיצה על קישור שכזה אתם עלולים לשים את עצמכם ואת הטלפון שלכם בסכנה חמורה. בנוסף, הודעות הונאה שכאלו המגיעות אליכם בדרך כלל יכללו הוראות לעשות את הפעולות הללו בדחיפות.

מה ניתן לעשות: הדבר הראשון הוא כמובן להתקשר אל הבנק שלכם ולשאול האם אכן שלחו לכם הודעה ואם הם אכן זקוקים למידע מכם. הם יכולים לבקש מכם לשלוח להם את ה-SMS המזויף כדי שהם יבדקו אותו ויוכלו לפעול בהתאם. מלבד זאת, טרם אתם יוצרים קשר עם הבנק – אל תלחצו על שום קישור שמצורף להודעה, מאחר והוא יכול להכיל תוכנה זדונית שתזיק למכשיר שלכם.

סימנים לזיהוי הונאות טלפוניות: איור של הודעת נוכלות ממתחזה לבנק עם קישור אל מול הודעה אמיתית מהבנק

8. הם יעשו אליכם צלצול אחד וינתקו

שיטת ההונאה:  זאת אמנם שיטה פחות נפוצה כאן בארץ, אך גם היא קיימת פה ושם ומקורה בדרך כלל בחו"ל. מה שיקרה כאן הוא שהנוכלים יעשו אליכם צלצול אחד וינתקו – כך שגם אם ראיתם שיחה נכנסת לא תספיקו לענות אליה. על המסך יופיע שקיבלתם שיחה ממספר מקומי שאולי יראה לכם מוכר, אך למעשה זה מספר בינלאומי שהתקשרות חזרה אליו תעלה לכם כסף – שבדרך כזו או אחרת ילך כמובן לנוכלים.

מה ניתן לעשות: באופן עקרוני, אם מספר לא מזוהה מתקשר אליכם פעם אחת ומנתק – פשוט לא כדאי לחזור אליו. אם זה אכן מישהו אמיתי שניסה לתפוס אתכם, הוא כבר יתקשר שנית. אם בכל זאת עשיתם שיחה חוזרת למספר ולא הייתה תשובה או שענה לכם מישהו בשפה זרה ולא ממש ניהלתם עימו שיחה – דאגו לבדוק לאחר מכן את חשבון הסלולר שלכם, כדי לוודא שלא נעשה שם שום חיוב לא תקני.

סימנים לזיהוי הונאות טלפוניות: בחורה עונה לטלפון והשיחה מתנתקת

מקור התמונות: brightside.me

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.