print header

16 מאכלים שמותר ומומלץ לתת לכלב ולחתול לאכול

  המזון שמיועד לכלבים וחתולים הוא בדרך כלל בריא עבורם ומכיל את כל הוויטמינים והמינרלים שעל גופם לקבל, אך יחד עם זאת, חשוב לזכור שהמזון הזה הוא תעשייתי לכל דבר, ותזונה שמתבססת רק עליו אינה שונה מזו של אדם שצורך אך ורק מזון קנוי וארוז. וטרינרים מעידים על כך שמחלות רבות שחיות מחמד סובלות מהן, ביניהן סרטן, מתפתחות בשל תזונה שמבוססת על מקורות תעשייתיים בלבד ולכן ממליצים לשלב בתוכה מזון ביתי ואיכותי יותר. אם יש בבעלותכם כלב או חתול, מומלץ שתכירו את 16 המזונות שתוכלו לתת לכל אחד – 8 עבור כלבים ו-8 עבור חתולים – וכן את היתרונות הבריאותיים שהם מספקים להם.
 
לחצו על חיית המחמד שברצונכם לדעת מה מומלץ לתת לה לאכול:
 
מזונות מומלצים לחיות מחמד: כלב לבן יושב על חול בחוף הים
מזונות מומלצים לחיות מחמד: חתול ישן בתוך אדנית
 

 

 

 

8 מזונות ביתיים שמומלץ לתת לכלבים לאכול

אנשים רבים נוהגים לתת לכלב שלהם לאכול את שאריות המזון שנותרו על הצלחות בסוף הארוחה, אך חשוב לדעת מה באמת מומלץ עבורו ולהימנע מלתת לו לאכול מכל הבא ליד. אלו הם 8 המזונות הביתיים שמומלץ לתת לכלבים לאכול, אך שימו לב שבכל מקרה שבו אתם רוצים ליצור שינוי בתזונה של כלבכם, יש להתייעץ לפני כן עם הווטרינר.

1. חמאת בוטנים

מאכלים שמותר לתת לכלבים או לחתולים: חמאת בוטנים
צעצועי האכלה הם דרך מצוינת להעסיק את הכלב בהנאה בבית, והדבר הטוב ביותר שתוכלו לשים בתוכם זה חמאת בוטנים. בנוסף להיותה חטיף שמעסיק את הכלב לאורך זמן רב, חמאת הבוטנים מלאה בחלבונים, שומנים בריאים, ניאצין וויטמינים מסוג B ו-E, וכלבים פשוט משתגעים עליה. עם זאת, שימו לב שאתם רוכשים עבור הכלב שלכם חמאת בוטנים שאינה מומלחת ושאינה מכילה את תחליף הסוכר קסיליטול, אשר נחשב קטלני עבור כלבים.

2. בשר עוף

מאכלים שמותר לתת לכלבים או לחתולים: בשר עוף חתוך על צלחת
למרות שכלבים הם אוכלי בשר, ועוף אינו זר לקיבתם, מומלץ מאוד לבשל אותו לפני הגשתו ולתת אותו לכלב בכמויות קטנות כחטיף או כתוספת למזון. שימו לב שאין לתת לכלב לעולם לאכול את העצמות של העוף שבישלתם, שכן הן עלולות לפגוע בחלל הפה שלו. למרות ההמלצה הזו, ניתן בכל זאת להאכיל את הכלב בעוף נא, אולם אם ברצונכם לוודא שהוא לא יצרוך חיידקים מזיקים שעלולים להימצא במאכל, כדאי להעדיף את העוף המבושל.

3. גבינת קוטג'

מאכלים שמותר לתת לכלבים או לחתולים: קערת קוטג'
אם הכלב שלכם אינו רגיש ללקטוז, גבינת קוטג' היא תוספת מצוינת לקערת המזון שלו. יש בה הרבה חלבונים וסידן שחשובים לגופו, וקל לקיבתו לעכל אותה. תוכלו לערבב את האוכל היבש שלו עם קוטג', אך עשו זאת רק מדי פעם, שכן כמו במקרה של בני האדם, גם כלבים צריכים לצרוך דברי חלב במתינות.

4. גזר

מאכלים שמותר לתת לכלבים או לחתולים: גזרים
אם הכלב שלכם סובל מעודף משקל, חשבו על הוספת גזר לתזונה שלו, שכן יש בירק הזה כמות נכבדה של סיבים והוא דל קלוריות. תוכלו להגיש לכלבכם גזר מבושל או נא, כשהכל תלוי במה שתרצו לספק לו; כדי לעזור לגופו לספוג את הבטה-קרוטן שבגזר, אשר עוזר לשמור על הראייה, יש לבשל את הירק לפני הגשתו. מנגד, תוכלו למנוע הצטברות פלאק בשיניו של כלבכם אם תגישו לו גזר שלם נא. התחילו עם כמות קטנה ותראו איך הכלב מגיב לפני שתתנו לו יותר, משום שהגזר עלול לגרום לו לסבול מגזים אם קיבתו אינה רגילה לסיבים – במקרה שכזה ודאו שהוא צורך הרבה מים, שיעזרו למזון לנוע בקיבה בקלות רבה יותר.

5. יוגורט

מאכלים שמותר לתת לכלבים או לחתולים: אריזת יוגורט
אם כלבכם סובל מבעיות בעיכול, תנו לו לאכול מעט יוגורט ללא תוספת פירות או סוכר. המאכל הזה מלא בחלבון, סידן והכי חשוב, חיידקים פרוביוטיים שמסייעים לשמור על סביבה בריאה במעיים שלו. כאמור, יש לתת לכלב מוצרי חלב במתינות, לכן אל תתנו לו לצרוך יוגורט מדי יום, אלא רק פעם בכמה זמן כפינוק קטן.

6. ביצים

מאכלים שמותר לתת לכלבים או לחתולים: ביצים
הביצים מספקות לגופו של הכלב ביוטין, חלבון, ריבופלבין וסלניום, אשר כולם חשובים לתזונתו. גם במקרה הזה ניתן להגיש את המזון מבושל או נא; במקרה שבחרתם לבשל את הביצים עבור כלבכם, הגישו לו אותן ללא תבלינים. אם מנגד בחרתם שלא לבשל את הביצים, הגישו אותן יחד עם מעט מקלפיתן כדי לספק לו גם סידן שיחזק את עצמותיו ושיניו. יש לדעת שחיידק הסלמונלה, המצוי בביצים, אינו מזיק לכלבים, אולם הם עלולים להפיץ אותו לסביבתם, לכן חשוב לקחת זאת בחשבון.

7. סלמון

מאכלים שמותר לתת לכלבים או לחתולים: חתיכת סלמון על קרח
הסלמון גדוש בחומצות שומן אומגה 3, וזהו גם הדג שבו משתמשים כדי לייצור שמן דגים עבור חיות מחמד. חומצות השומן האלה עוזרות לגרום לפרוותו של הכלב להיות מבריקה ויפה יותר, ובמקום לתת לכלב שלכם קפסולות של שמן דגים לשם כך, תוכלו להגיש לו דג סלמון מבושל ללא תבלינים, שהוא ללא ספק ייהנה ממנו. בשום פנים ואופן אל תתנו לכלב שלכם לאכול סלמון נא, שכן הוא עלול לגרום לו לסבול מזיהומים של חיידקים שיזיקו לתהליכי העיכול שלו.

8. שיבולת שועל

מאכלים שמותר לתת לכלבים או לחתולים: שיבולת שועל בצנצנות
רוב המזונות הקנויים לכלבים מכילים דגנים, אולם בדיוק כמו בני אדם, גם בקרב חיות המחמד ישנן כאלו שרגישות למזונות מסוגים שונים. אם הכלב שלכם רגיש לדגנים, תוכלו להגיש לו שיבולת שועל כתוספת שהיא מקור מצוין לסיבים, ויטמינים ומינרלים שחשובים עבורו. את שיבולת השועל הכינו עם מים ולא עם חלב, ותנו לה להתקרר היטב לפני שתגישו אותה. 
 

8 מזונות ביתיים שמומלצים לחתולים

חתולים יודעים להיות חוצפנים כשזה נוגע לאוכל, וחלקם מנסים אפילו לחטוף את המזון שלנו היישר מהצלחת. הם בדרך כלל יודעים מה טעים ומזין עבורם ומה פחות, אולם מומלץ שלא תגישו להם כל דבר שהם רוצים להכניס לפה. אלו הם 8 המזונות הביתיים שמומלץ להגיש לחתולים, וקחו בחשבון שבכל מקרה שבו אתם רוצים ליצור שינוי בתזונה של החתול שלכם, יש להתייעץ לפני כן עם הווטרינר.

1. סלמון

מאכלים שמותר לתת לכלבים או לחתולים: חתיכת סלמון על קרח ומול אש
חתולים משתגעים על ריח של דגים ומסיבה טובה – הם מכילים חומצות שומן אומגה 3 שחשובות עבור גופם. רובנו רגילים לפתוח עבור החתול שלנו פחית טונה שממנה הוא יזלול בהנאה, אך אם ברצונכם לתת לחתול שלכם לאכול דג בריא יותר, מומלץ שזה יהיה סלמון שהכנתם בבית ללא תבלינים – הימנעו מלהגיש לחתול סלמון נא, שכן הוא עלול לגרום לו לסבול מזיהומים בקיבה.

2. ביצים

מאכלים שמותר לתת לכלבים או לחתולים: ביצים באריזת קרטון
ביצים הן מקור מצוין לחלבון וויטמינים מסוג B, וניתן למצוא אותן כרכיבים בשלל סוגים של מזונות קנויים לחתולים. יתכן שהחתול שלכם אוהב ללקק ביצה טרייה כפי שהיא, אך מומלץ שתגישו לו אותה מבושלת וללא תבלינים, זאת על מנת להפחית את הסיכון שלו ללקות במחלות המצויות בביצים, שכן החתולים רגישים לחיידקי סלמונלה ואי-קולי.

3. מלון כתום

מאכלים שמותר לתת לכלבים או לחתולים: מלון כתום חתוך לפרוסות
המלון הכתום הרך הוא מושלם עבור חתולים, שכן נוגדי החמצון שבו והבטא-קרוטן שהוא מכיל עוזרים לשמור על בריאות העור והעיניים שלהם. מבין כל המזונות שברשימה, זהו אחד המומלצים ביותר להגשה עבור חתולים. בנוסף, במלון יש חומצות שומן שעוזרות לגופם של החתולים לייצר חלבונים, לכן הם נמשכים למזון הזה באופן טבעי.

4. בשר עוף

מאכלים שמותר לתת לכלבים או לחתולים: בשר עוף על גריל
בעוד שכלבים, כמו בני אדם, הם אומניבורים (אוכלי כל), החתולים הם קרניבורים (אוכלי בשר) ועל כן הם חייבים לקבל בשר בתזונה שלהם. מקור מומלץ לחלבון רזה עבורם הוא בשר עוף, אולם יש לבשל אותו היטב ולהסיר ממנו שומן, עצמות ועור לפני הגשתו. כמובן שאין להכין אותו עם תבלינים, ומומלץ לתת לחתול לאכול ממנו לעתים קרובות, שכן הוא מתעכל בצורה הטובה ביותר בקיבתו מבין שלל המזונות שניתן להגיש לו. 

5. בננה

מאכלים שמותר לתת לכלבים או לחתולים: בננות
אם אתם רוצים לתת לחתול שלכם חטיף טעים ובריא, העדיפו בננה על פני ממתקים קנויים. הבננה מכילה אשלגן וסיבים מסיסים שחשובים עבור גופה של חיית המחמד, אך עם זאת עליכם לוודא שהחתול שלכם לא מקבל יותר מ-10% מהם מסך התזונה היומית שלו, ולכן כאמור יש להתייחס למזון הזה כאל חטיף קטן ולא כתוספת שלמה לארוחה.

6. שיבולת שועל

מאכלים שמותר לתת לכלבים או לחתולים: שיבולת שועל
החתול שלכם יכול להפיק אנרגיה רבה וויטמין B מאכילת שיבולת שועל, אך הדבר החשוב ביותר שמחכה לו בה זה ברזל, שעוזר לאנזימים מסוימים בגופו לעבוד בצורה טובה יותר. עם זאת, לא כל החתולים אוהבים שיבולת שועל, וגם אם החתול שלכם זולל אותה בהנאה, יש להגיש לו אותה בכמויות קטנות וללא חלב. תוכלו להכין אותה עבורו בדיוק כמו שאתם מכינים אותה עבור עצמכם, עם מים חמים, ואף לשלב אותה במזון הרטוב שלו - רק ודאו שהיא התקררה לפני שתגישו לו אותה.

7. אוכמניות

מאכלים שמותר לתת לכלבים או לחתולים: אוכמניות
חטיפים רבים לחתולים מכילים אוכמניות, וזאת משום שהם נחשבים למקור מצוין עבור ויטמינים מסוג A ו-C שחשובים לתזונתם. אם אתם מחליטים להגיש לחתול שלכם אוכמניות כחטיף, תוכלו לתת לו 20 מהן ביום, כל עוד אינכם מספקים לו חטיף אחר בנוסף. את האוכמניות אתם יכולים לערבב במזון שלו, או אפילו להגיש לו אותן קפואות בחודשי הקיץ החמים.

8. גבינה קשה

גבינות קשות
אם החתול שלכם מראה עניין בגבינות, העדיפו לחסוך ממנו גבינות רכות ותנו לו לאכול יותר גבינות קשות, כמו צ'דר, גבינה שוויצרית או גאודה. הגבינות האלה מלאות בסידן וחלבונים והן מתעכלות הרבה יותר טוב בקיבתם של החתולים, ומומלץ אפילו לאפות אותן מעט ולהגיש בכמויות קטנות כחטיף.

מקור התמונות: FASTILYPiccoloNamek, 紫流

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.