print header

הזכויות והמענקים הכספיים העדכניים לניצולי השואה

המידע בכתבה הבאה כולל זכויות עדכניות לניצולי שואה בשנת 2023 ונכתב על יד עמי בר (דור שני) שמסייע בנושא הזכויות לניצולי השואה ובני משפחותיהם. בשנים האחרונות התעדכנו זכויות שונות משמעותיות שלא היו קיימות בעבר. להלן חלק מהן: 

פנסיה סוציאלית מגרמניה לניצולי שואה שהיו בגטו ברומניה (כולל בוקרשט), בולגריה ושאר אירופה:

ניצולי שואה שהיו בגטו ונולדו עד שנת 1937 זכאים לקבל פנסיה סוציאלית מהביטוח הלאומי הגרמני בנוסף לפיצויי הבריאות החודשיים או תלת חודשיים שהם כבר מקבלים. המידע הזה נכון לכל הגטאות שהיו באירופה. הפנסיה ניתנת עבור העבודה שעשו הניצולים בגטו שלא בכפייה. בשנים האחרונות הגרמנים הרחיבו את הרשימה והכירו בגטאות פתוחים נוספים לפי המדינות הבאות:

רומניה - לאחרונה הכירו בערים הבאות כגטאות פתוחים:

בוקרשט, דורוחוי, בראשוב, ארד, פלוישט, פלטיצ'ן, טימישוארה, בוחוש, חוש, בראילה, דווה, סיביו, סוצ'בה, קלרסי, טורדה, טרגו פורמוס, לוגוז', איליה, פודו אילואיי, יאסי, בוטושאן, טרגו מורש, גלץ, פוקשאן, טקוץ, רומן, פייטרה נייאמץ, ברלד, ווסלוי, אלבה יוליה, טרגו נייאמץ, הרלאו, בוזאו, רומניקו סראט, שטפנשט, קריובה, פאשקן, בקאו. בעבר הכירו כבר ב: טרנסניסטריה, צ'רנוביץ, מוגילב, קונסטנצה וגינטה.
 
בולגריה - דובריץ', קאזאנלק, קרדז'אלי, לובץ', נברקופ, ניקופול, פופובו, פרסלב, פרובאדיה, טרגובישטה, ימבול, פלובדיב, סופיה – הרובע היהודי – יוץ בונאר, בלגואבגרד, ביאלה סלאטינה, ברקוביצה, בורגס, דופניצה, וראצה, וידין, וארנה, חאסקובו, טרזיאן, לום, לוקוביט, נובי פאזאר, סטארה זאגורה, סיליסטרה, סליבן,  פילבן, פלובדיב, פרדיננד, פאזארדז'יק, צ'ירפאן, קיוסטנדיל, קרנובט, ראזגרד, רוסה ושומן.  
 
סלובקיה - ברטיסלבה, ויהן, סרד ונובסקי.
 
כמו כן הכירו בגטו אמסטרדם, גטו שנחאי בסין ועוד.
 
זכויות ומענקים כספיים לניצולי שואה: מדפים עם ספרים עליהם

זכויות היורשים של יוצאי גטאות (כולל כל הגטאות שהוזכרו בפסקה הקודמת): 

האלמנים או אלמנות של יוצאי הגטאות זכאים לפנסיה חודשית לכל החיים. בנוסף, היורשים שהם לא האלמנים של הניצול אלא ילדיו או כל יורש חוקי אחר על פי צוואה, יכולים לקבל תשלום רטרואקטיבי אחד עבור התקופה בין 1.7.97 ועד ליום פטירתו של הניצול. בהתאם לתנאים הבאים (האלמנים צריכים לעמוד רק בתנאים 1 ו-3 ושאר היורשים - ילדים או על ידי צוואה צריכים לעמוד בשלושת התנאים יחד):
 
  • הניצול שנפטר נולד לפני שנת 36 ולא הגיש בקשה לביטוח הסוציאלי הגרמני. 
  • הניצול או אלמנתו נפטרו לאחר 27 ביוני 2002.   
  • הניצול הגיש בקשה לביטוח הלאומי בישראל לקבלת קצבת זקנה לאחר 1.4.75.
המידע הנ"ל חל על כל הגטאות שהיו באירופה ושהניצולים ויורשיהם טרם הגישו בקשות לפנסיה סוציאלית. לצערי הגרמנים לא מאשרים את רוב הבקשות של דור שני של יוצאי גטאות מבולגריה.

קצבה חודשית לניצולי שואה מתוניסה ורומניה שעלו אחרי 53 ולא מקבלים עדיין קצבה חודשית או תלת חודשית:

תוניסיה: ניצולי שואה מתוניסיה שנולדו עד פברואר 1944, ומקבלים כיום רק מענק שנתי, זכאים לקבל קצבה חודשית.
 
רומניה: ניצולי שואה מרומניה שעלו אחרי 1953 וכבר מקבלים מענק שנתי ופטור מתרופות או שלא מקבלים עדיין כלום, ייתכן בתנאים מסוימים שיהיו זכאים לקבל קצבה חודשית מהאוצר בגין המלחמה. מדובר בניצולים שהחל מיוני1941 היו תחת שלטון רומני בערים השונות ברומניה.  גם אלה שהיו רק תינוקות ואפילו עוברים (נולדו עד יוני 45) שהוריהם היו תחת שלטון רומני בזמן המלחמה, יכולים לקבל זכות זו.
 
אלה שכבר מקבלים קצבה חודשית מהאוצר או מגרמניה או תלת חודשית מגרמניה לא זכאים לקצבה זו, שניתנת רק למי שלא מקבל חודשית עדיין.

הקצבה החודשית ממדינת ישראל והאפשרויות להגדלתה למי שכבר מקבל קצבה חודשית מישראל:

הגמלה הבסיסית היא  2,615 ₪ לחודש ובנוסף ישנן הטבות כגון: דמי הבראה אחת לשנה על סך כ-2,200 ש"ח, הנחה בארנונה, פטור מתרופות בקופת חולים ועוד. הגמלה ניתנת ממועד הגשת הבקשה למשרד האוצר והיא לא ניתנת רטרואקטיבית!
 
את הגמלה ניתן להגדיל בעזרת שתי אפשרויות:
1. הכרה במחלות נוספות מעבר להכרה הבסיסית.
2. הגדלה הגמלה בשל מצב כלכלי – הכנסות אישיות נמוכות.

הגדלת הגמלה על ידי הכרה במחלות נוספות:

ניתן להגדיל את אחוזי הנכות ובזכותם את הקצבה החודשית על ידי הגשת בקשה להכרה במחלות נוספות שלא הוכרו עדיין על ידי האוצר. האוצר מכיר במחלות שונות על פי קריטריונים שונים, לפי שתי קבוצות עיקריות, אלה שהיו במחנות ובגטאות ואלה שלא היו. המחלות הן: אוסטאופורוזיס – בריחת סידן, סוכרת, סרטן המעי הגס, סרטן ריאות, בעיות לב, בעיות עור, לחץ דם, סוכרת, דמנציה ועוד.
 
זכויות ניצולי שואה: מסמכים

הגדלה בשל מצב כלכלי - הכנסות אישיות נמוכות:

מקבלי הגמלה מהאוצר, שמשתכרים פחות מ- 6,460 ₪ - סה"כ הכנסות אישיות לחודש באופן אישי כולל הגמלה מהאוצר, יכולים לקבל תוספת של מאות שקלים כהשלמה ל- 6,460 ₪ והטבות משמעותיות נוספות. כמו כן, מי שיוכר בשל מחלות שונות שהאוצר מכיר בהן, ב- 40% נכות עד 49% ומשתכר פחות מ- 7,050 ₪, יקבל השלמה לסכום זה.

בקשת תגמול מוגדל לפי הכנסה נמוכה: 

מקבלי הגמלה שיוכרו, בגלל מחלות שונות שהאוצר מכיר בהן, ב- 50%  נכות ומעלה, ולא מגיעים ל- 10,700 ₪ בחודש סה"כ הכנסות אישיות כולל הגמלה מהאוצר, יוכלו לקבל השלמה מעבר לגמלה ושאר ההכנסות האישיות ל-10,700 ₪. בעלי אחוזים גבוהים יותר יוכלו לקבל השלמה לסכומים גבוהים יותר עד 12,015 ₪ לבעלי 100% נכות.
 
הבהרה:  נלקחות בחשבון סה"כ ההכנסות האישיות של מקבל הגמלה, שכוללות את הגמלה מהאוצר, תשלומי פנסיה, קצבת זקנה מביטוח לאומי וכל הכנסה אישית אחרת. חשוב: המבחן הוא הכנסות אישיות בלי קשר להכנסות של בן הזוג.

קרן סעיף 2 שנותנת גמלה תלת חודשית של 1,800 יורו:

ניצולים מאירופה (גם כתינוקות וגם כעוברים) שעדיין לא מקבלים שום גמלה שקשורה למלחמה ועלו אחרי 1953 והיו בזהות בדויה (חיו כנוצרים תחת כיבוש גרמני) או במסתור לפחות 4 חודשים בזמן המלחמה (גם כתינוקות וגם כעוברים) יכולים לקבל לפי קרן סעיף 2 שנותנת כל 3 חודשים רנטה של 1800 יורו. מקבלי קרן סעיף 2 מקבלים בנוסף גם השלמה חודשית ממשרד האוצר כדי שיהיה להם את המינימום של 2,615 ש"ח בחישוב חודשי וכן את כל ההטבות הנוספות שמוזכרות למעלה שמקבלים הניצולים מישראל. ניצולים שחיים בחו"ל והינם מרומניה או בולגריה מהרשימה החדשה שפורטה למעלה בפסקה הראשונה, זכאים לקצבה זו. גם ניצולים בארץ מרומניה ובולגריה שעלו אחרי 53 זכאים לקצבה זו, אך היא מקוזזת מהקצבה שהם מקבלים ממשרד האוצר, אלא אם כן הם מקבלים תגמול נוסף בשל הכנסות נמוכות.

זכויות ניצולי שואה: מסמך חתום ומחשבון

קצת על הכותב: אני בן של נרדפי הנאצים ולכן בחרתי לעסוק בפעילות חברתית זו, במסגרתה אני מדריך ישראלים אחרים כיצד לקבל זכויות אלו. כיוון שיש מידע רב וחשוב לספר ולהדריך למי שמגיעות לו זכויות אלו על פי חוק, אנא הרגישו חופשי ליצור עימי קשר במייל או להשאיר הודעה בטלפון, שבו מגיעים ישר למזכירה האלקטרונית שמיועדת לקבלת הודעות. עדיף להתכתב עימי במייל, כי שם אני יכול להגיב מהר יותר מאשר בטלפון. אתם מוזמנים לקרוא את אתר האינטרנט שהקמתי בנושא, הקישור מופיע בהמשך.
 
נא לכתוב במייל או להשאיר בהודעה בטלפון הנייד, פרטים אישיים כגון: שם, ארץ מוצא, תאריך לידה, שנת עלייה והאם מקבלים כיום גמלה כלשהיא שקשורה לשואה, ואם כן – איזו? אנא השאירו מספר טלפון ואני אחזור אליכם.
 
מייל: ghetto.rights@gmail.com
טלפון נייד: 055-6665123
 
מכיוון שיש תקופות עם פניות רבות אני לא יכול תמיד לענות בטלפון או באימייל מיידית. אני משתדל תמיד לחזור לכולם, אם בטעות לא חזרתי אנא אל תתיאשו ושלחו לי מייל שוב או השאירו לי הודעה נוספת ואני אחזור אליכם. כאמור עדיף לשלוח לי מייל!
 
אם יש לכם מכרים בחו"ל אנא כתבו לי ואני אשלח לכם אימייל באנגלית ובשפות אחרות כדי להעביר להם במטרה שהם ישלחו את זה לקהילה היהודית המקומית ואלי נצליח כך לעזור ליהודים ברחבי העולם.
 
בברכת כל טוב והרבה בריאות, עמי בר
 
*מובהר בזאת כי המידע בכתבה זו הינו כללי ואיננו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ משפטי

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.