print header

9 דברים שהופכים אנשים לפחות מושכים על פי מחקרים

  כל אחד מאתנו יכול לציין צורות התנהגות מסוימות, תכונות אופי או מאפייני מראה חיצוני, שהופכים אנשים למושכים בעינינו. עם זאת, בשעה שבמקרים רבים קל לנו לומר מדוע אנו מוצאים אדם מסוים מושך, לא פעם אנחנו מתקשים להבין אילו דברים באדם אחר מרחיקים ואף מרתיעים אותנו. מחקרים רבים עסקו בשאלה הזו וניסו לבחון אילו דברים משפיעים על משיכה בין אנשים והאם ניתן לשנות אותם. אלה הם 9 הדברים שנמצאו ככאלה, אשר עלולים להפוך אתכם לפחות מושכים בעיני הצד השני, ואין ספק שמדובר בממצאים מעניינים במיוחד...
 
דברים שהופכים אותנו לפחות מושכים
 

1. מחסור בשינה

חשבתם שהתוצר היחיד של מחסור בשינה הוא עייפות? ייתכן שתופתעו לגלות כי מדובר בהתנהלות שמשפיעה על האופן שבו אחרים עשויים להימשך אליכם. במחקר שנערך בשנת 2010 צילמו החוקרים אנשים שישנו במשך 8 שעות בלילה, לעומת אנשים שלא ישנו במשך 31 שעות. הנחקרים היו צריכים לדרג את המצולמים בתחומים שונים, והתוצאות העלו כי אלה שנמנעו משינה דורגו כפחות בריאים, יותר עצובים ובעיקר פחות מושכים. כיוון שהשפעות מחסור בשינה הן דבר שמצטבר לאורך זמן, גם תקופה במהלכה ישנתם שעה או שעתיים פחות מבדרך כלל, עלולה להשפיע על האופן בו אחרים יסתכלו עליכם.

2. התנהגות לא הגונה

במקרים רבים נראה לנו שאנשים ישרים ונחמדים משיגים פחות מאשר אנשים ערמומיים ולא נעימים, אך בכל הנוגע למשיכה, מתברר שלא רק שרובנו נעדיף אנשים נחמדים, אלא גם נירתע מאנשים שמיוחסות להם תכונות הקשורות להתנהגות לא הגונה, גם אם איננו מכירים אותם כלל. במחקר שערכו חוקרים סינים בשנת 2014 חילקו לקבוצת הנחקרים תמונות של גברים ונשים שמתבוננים למצלמה במבט ניטרלי וביקשו מהם לדרג אותם על פי רמת המשיכה שלהם. חלק מהתמונות לוו בכיתובים "נחמד" או "אמין", אחרות לוו במילים "ערמומי" ו"לא הגון", ולמקצתן לא צורף אף כיתוב. התמונות שכללו כיתובים מהסוג השני זכו להיות בתחתית הרשימה. זאת, על אף שהנחקרים נתבקשו כאמור להתבסס על מראה חיצוני בלבד. 
 
דברים שהופכים אותנו לפחות מושכים

3. שילוב ידיים

עמידה בתנוחה שונה יכולה לגרום לנו לחוש אחרת לגבי עצמנו, כאשר ודאי שמתם לב שהבלטת הגוף גורמת לרבים להרגיש חזקים ובטוחים יותר, ואילו השתופפות עלולה להוביל לתוצאה ההפוכה. במחקר משנת 2016 יצרו החוקרים פרופילים עבור גברים ונשים בשתי אפליקציות היכרויות, כאשר עבור האפליקציה הראשונה צולמו הגברים והנשים כשכל אחד מהם עומד עם ידיים משולבות, ואילו באפליקציה השנייה צולמו אותם האנשים כאשר הם מותחים את זרועותיהם לקחת או לתפוס משהו. התוצאות הראו כי התמונות באפליקציה השנייה זכו להרבה יותר פניות מאשר באפליקציה הראשונה. 

4. רמות גבוהות של הורמון הלחץ קורטיזול

במחקר משנת 2013, שבמהלכו נדרשו גברים לדרג את מידת האטרקטיביות של מספר נשים, נמצא כי אלה שהיו להן רמות גבוהות של הורמון הלחץ קורטיזול נתפסו בעיני הגברים כפחות מושכות מהנשים שלא היו נתונות בלחץ. החוקרים ציינו שהסיבה לכך היא ככל הנראה כיוון שרמות קורטיזול נמוכות מעידות על בריאות ופריון, תכונות שמושכות אנשים שמחפשים אחר בת זוג. ייתכן שבחלק מהמקרים הלחץ כלל לא נבע מהמעמד, אלא מאירועים שהתרחשו בחיי הנשים קודם לכן במהלך היום, אך חשוב לדעת שגם לאלה יכולה להיות השפעה לא מודעת על הצד השני. 
 
דברים שהופכים אותנו לפחות מושכים
 

5. שמחה או ביטחון עצמי מוגזמים

האם שמחה או ביטחון עצמי יכולים להפוך לדבר שלילי? במחקר שנערך בשנת 2011 בקרב למעלה מ-1,000 נחקרים, הציגו להם החוקרים תמונות של בני המין השני וביקשו לדרג את רמות המשיכה שלהם. בשעה שאופטימיות ושמחה הן שתי תכונות מושכות, נמצא כי נשים מעדיפות גברים שלא נראים שמחים מדי, שכן אז הן מתרגמות זאת לזחיחות, ואילו גברים מעדיפים נשים שלא נראות בעלות ביטחון עצמי מוגזם, שכן אז הם מפרשים זאת כגאוותנות.  

6. היעדר חוש הומור

חוש הומור הוא תכונה שחשובה לרבים המחפשים אחר בני זוג פוטנציאליים, אך האם אכן מדובר במדד שמשפיע על המשיכה שלנו לאחרים במידה מובהקת? זו השאלה שניסו לענות עליה במחקר משנת 2009, במהלכו ניתחו החוקרים את תשובות הנחקרים לגבי מידת המשיכה כלפי גברים ונשים שהוצגו מולם, כמו גם באשר לשאלה האם לדעתם מדובר באנשים עמם הם ירצו להיות בזוגיות. התשובות היו חד משמעיות: הגברים והנשים שנתבקשו להציג חוש הומור, נתפסו בעיני נחקרים ונחקרות גם יחד כמושכים בהרבה יותר מאלה שהיו מוצלחים בתחומים רבים אחרים אך לא נתפסו כמצחיקים.
 
 
דברים שהופכים אותנו לפחות מושכים

7. עצלנות

חוקרים שביקשו לבדוק כיצד עצלנות משפיעה לאורך זמן על משיכה שלנו כלפי אחרים, ביקשו מסטודנטים בקורס בן שישה שבועות לדרג אחד את השני במדדים שונים, שמשיכה היא אחד מהם, בתחילת הקורס ובסיומו. כאשר הם ניתחו את התוצאות, נמצא כי אלה שנתפסו כמושכים בראשית הקורס אך לאורך השבועות לא סייעו לעבודה הקבוצתית, איחרו בהגשת מטלות וכדומה, איבדו מדירוגם עם הזמן ודורגו כפחות מושכים בסיומו. 

8. ריח דומה מדי או שונה מדי

ריחות משפיעים עלינו לא מעט, וחוקרים מניחים כי אנשים מעוניינים בבני זוג שלא דומים אליהם מדי מבחינה גנטית, אך גם לא שונים מהם מדי, כאשר הריח הוא אחד מהמדדים שמשפיעים עלינו בבואנו לבצע את ההחלטה הזו. במחקרים שונים נמצא כי אנו נמשכים פחות לבני זוג שהריח שלהם שונה מדי משלנו, אך מתברר שגם כאשר מדובר בריח דומה מדי התוצאות הן שליליות. במחקר משנת 2006 שאלו החוקרים מספר זוגות שאלות הנוגעות למידת המשיכה שלהם האחד לשני, כמו גם לתדירות בה הם מקיימים יחסי מין והיחס שלהם אל הריח של בני זוגם. במקביל, נלקחו דגימות דנ"א מהזוגות, ונאספו במעבדה. המטרה הייתה לקבל מידע בנוגע לתאימות הרקמות של כל זוג, שקשורה לגנים שלהם. החוקרים מצאו כי בני זוג שהעידו על ריח גוף דומה והיו גם דומים מאוד מבחינה גנטית, נמשכו פחות זה לזה וחלקם אף הודו כי קיימו יחסים מחוץ למערכת הזוגית. 
 
דברים שהופכים אותנו לפחות מושכים

9. חוסר כנות

מתפתים לשקר לגבי הגיל או ההכנסה שלכם כדי למשוך בני זוג? כדאי שתפסיקו. במחקרים נמצא כי חוסר כנות, גם כאשר מדובר על שקרים קטנים במיוחד, משפיע מאוד על מידת המשיכה של הסביבה אלינו, אפילו ביחס לתכונות שליליות אחרות. במחקר שנערך בשנת 2006, קראו הנחקרים פיסות מידע לגבי גברים ונשים אחרים. המידע חילק את הגברים והנשים ל-6 קבוצות: חכמים, טיפשים, עצמאיים, תלותיים, כנים ולא כנים. לאחר מכן נתבקשו הנחקרים לדרג את האנשים הללו בהתאם לרמות המשיכה שלהם. התוצאות העלו כי האנשים שתוארו כלא כנים נדחקו אל תחתית הרשימה, ויתרה מכך, שחוסר כנות היה המדד היחיד שהשפיע על המשיכה הכללית של הנחקרים. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.