print header

המדריך השלם לזיהוי בעיות בצמחים חולים וטיפול בהן

העלים של הצמח שלכם נהיו חומים או שקצוותיהם נהיו חומים וצהבהבים? יתכן שהם מאותתים לכם על כך שהוא סובל מבעיה כלשהי, כמו השקיה במידה לא מספקת, חוסר או עודף בקרני שמש או התפתחות של פטריות מזיקות. איך תדעו לפרש את הסימנים שהם שולחים לכם, וחשוב מכך – איך תרפאו את הצמח האהוב עליכם ותשיבו לו את המראה הנפלא שמקשט את הבית? בדיוק לשם כך החלטנו להכין מדריך שלם לכל מגדלי הצמחים שביניכם, שכולל 8 סימנים לכך שהם חולים, ודרכים לעזור להם לחזור לקו הבריאות שיגרום להם להיראות נפלא כמו פעם.
 

1. עלים חומים לחלוטין

סימנים למחלות אצל צמחים: יד גוזרת עלה חום מעציץ
לרוב עלים חומים לחלוטין הם לא סיבה ממשית לדאגה, מכיוון שמצב שכזה הוא חלק מתהליך ההזדקנות הטבעי של הצמח שאינו קשור לאופן הטיפול בו או לתנאי הסביבה.
 
מה עליכם לעשות: כאשר העלים חומים לחלוטין ולמעשה מתים, הם גוזלים מהצמח הרבה אנרגיה ולכן אין צורך לשמור אותם. פשוט חתכו אותם עם סכין או גזרו עם מספריים.

2. עלים עם קצה חום

סימנים למחלות אצל צמחים: קערה ובה אדמה, ועציץ שרואים את חלקו התחתון, ובו יש בקבוק מים מחורר
אם יש לעלים שלכם קצה חום, זהו סימן לכך שהם לא מקבלים מספיק מים, והסיבה לבעיה היא תהליך העברת הנוזלים בצמחים; בתהליך השקיית עציצים, המים מתחילים את דרכם באדמה ועוברים דרך השורשים אל שאר חלקי הצמח עד לעלים. בשל כך, כאשר אין מספיק מים בצמח בכלל ובאדמה בפרט, מי שנפגע ראשון הוא זה שממוקם בסוף השרשרת, כלומר קצוות העלים. מכאן אפשר לומר שתופעה שכזו היא סימן לכמה בעיות, כשהראשונה היא תדירות נמוכה מדי של השקיה. סיבות נוספות הן אדמה לא איכותית שלא מסוגלת לספוג את המים כראוי, ושורשים שנפגעו כתוצאה מהשקיית יתר או מחוסר במרחב בעציץ קטן מדי.
 
מה עליכם לעשות: ישנם שני פתרונות שנועדו לאזן את כמות המים שיש באדמה שבעציץ:
  • הכנסת ספוג לתחתית העציץ, שיספוג כמות עודפת של מים וישחרר אותה כאשר הצמח זקוק לנוזלים.
  • הכנסת בקבוק פלסטיק לאדמה עם כמה חורים קטנים שיהיה מלא במים שאותם יוכל הצמח "לשתות" בעת הצורך.

3. כתמים חומים באמצע העלים

סימנים למחלות אצל צמחים: עלים עם כתמים חומים באמצע, ועציץ שבתוכו נייר פילטר של קפה
לעיתים אנו חוששים להרוג את הצמחים שלנו כתוצאה מהתייבשות, ולכן משקים אותם יותר מדי. מצב שכזה עלול לגרום לסביבה שמעודדת היווצרות של פטריות, שמתבטאות בכתמים חומים במרכז העלה. ככל שהבעיה הזו מתגברת, כך הכתמים הללו מתרחבים אל עבר קצוות העלה.
 
מה עליכם לעשות: כשאתם משקים את הצמחים שלכם, הניחו ל-5 הסנטימטרים שבחלקה העליון של האדמה להתייבש לפני שאתם משקים בשנית, ולעולם אל תשאירו אותה ואת העציץ שלכם מוצף. אם אדמתו בכל זאת לחה לעיתים קרובות גם זמן ארוך אחרי השקיה, כנראה שצריך לאזן את כמויות המים שמשתמשים בהם. אם העציץ או האדנית שלכם בגודל מתאים, הניחו על התחתית שלהם ניירות פילטר לקפה, שמסוגלים לנקז את עודפי המים ולשמור על סביבה לחה ברמה שבריאה לצמח. 

4. עלים מצהיבים

סימנים למחלות אצל צמחים: עציץ עם עלים מצהיבים
תופעה זו נפוצה בקרב צמחים מבוגרים, ולכן אם יש לכם כאלו שאתם מטפחים כבר זמן רב, אל תתפלאו אם עליהם יצהיבו וינשרו. עם זאת, אם היא מתפתחת על עלים רבים כשהצמחים צעירים יותר, היא כנראה נובעת מסיבות הקשורות להשקיה רבה או מעטה מדי, מיקום של העציץ באזור מוצל או קר מדי, ירידה חדה בטמפרטורה או מזג אוויר יבש. אם אתם שמים לב שהעלים העליונים של הצמח שבעציץ שלכם הופכים לצהובים, בעוד השאר ירוקים כרגיל, כנראה שהבעיה קשורה לעודף בסידן במים שעימם איתם משקים את הצמח.
 
מה עליכם לעשות: ראשית, עליכם למצוא את המיקום המושלם בשביל הצמח. עם זאת, אל תזיזו אותו לעיתים קרובות מדי, זאת מכיוון שלוקח לצמחים זמן רב להתרגל לסביבה חדשה. אם הבעיה קשורה לעודף בסידן, החליפו את מקור מי ההשקיה.

5. עלים עם כתמים כהים וקצוות מצהיבים

סימנים למחלות אצל צמחים: עלים עם כתמים וקצוות מצהיבים
כמו בסעיף מספר 3, גם כאן מדובר לרוב בהיווצרות של פטריות על גבי העלים, שמתבטאות בכתמים כהים ונובעות ממזג אוויר חם ומרטיבות. מצב זה גם עלול להעיד על חשיפה רבה מדי לשמש. 
 
מה עליכם לעשות: אם הצמח גדל בעציץ בתוך הבית, בודדו אותו בהקדם משאר הצמחים שלכם כדי למנוע הדבקה. על מנת לשלול את האפשרות שהכתמים נוצרו בעקבות חשיפה לשמש, אל תמקמו את הצמח קרוב מדי לחלונות. לאחר מכן, חתכו את העלה הנגוע והניחו לשאר הצמח להחלים. אם הצמח גדל בחצר או בגינה, תוכלו לדשן אותו עם חומרים הכוללים גופרית ונחושת. אפשר גם לטפל בו בעזרת תמיסה טבעית שתוכלו להכין בעצמכם, וכוללת ½ כפית אבקת סודה לשתייה ו-4 ליטרים של מים.

6. עלים עם קצוות בהירים

סימנים למחלות אצל צמחים: בצד שמאל, ביצים קשות מושרות במים, ובצד ימין- מים ששופכים לעציץ עם קליפות ביצה
אם קצות העלים של הצמחים שלכם קיבלו לפתע גוון בהיר או צהוב, יתכן שחסרים להם רכיבים תזונתיים שנחוצים להם. מצב שכזה עלול להיגרם מכיוון שהצמח לא מצליח לקבל מהאדמה את המינרלים הנחוצים לו, כתוצאה מחומציות גבוהה, יובש או התאדות מים.
 
מה עליכם לעשות: קליפות ביצה מכילות כמות גבוהה של סידן ואשלגן, ולכן הן יכולות להיות פתרון נהדר לבעיה הזו. פשוט הוסיפו לאדמה של הצמח פעם בשבוע 5 קליפות ביצה יבשות שלמות או מרוסקות לאבקה. לחלופין, השקו את הצמח באותה התדירות עם מים שבהם הושרו ביצים קשות למשך כל הלילה. 

7. עלים קטנים מאוד

סימנים למחלות אצל צמחים: הסרת אבק מעלים
בתחילת חייו של הצמח שלכם הוא הצמיח עלים גדולים ויפים, אך כעת הם קטנים יותר? יתכן שהוא סובל ממחסור באור שמש, ולכן הוא מצמיח עלים קטנים יותר שדורשים ממנו פחות אנרגיה וחוסכים לו מאמץ. אם העציץ ממוקם ליד חלון ומקבל מספיק אור, אך העלים החדשים שצומחים עדיין קטנים, יתכן שהצטברה עליהם שכבת אבק שחוסמת את חדירת השמש לתוכם, ובכך מפחיתה את היכולת של הצמח לעשות פוטוסינתזה. 
 
מה עליכם לעשות: אם הבעיה קשורה למחסור בשמש, מקמו את העציץ בקרבת חלון או באזור מואר יותר. אם לא, עטו על ידיכם כפפות רכות והסירו בעזרתן בעדינות את האבק שהצטבר על העלים.

8. קצוות מעוקלים

סימנים למחלות אצל צמחים: עציץ עם עלים מעוקלים, ושני עיגולים שבהם פתח אוורור ותרסיס
חלק מהצמחים שאנו קונים ומכניסים הביתה, מגיעים אלינו מאזורים טרופיים שמאופיינים בלחות גבוהה. בשל כך, אותם צמחים לעתים לא מצליחים להתרגל לתנאים שיש בבית או במשרד שלנו, שכוללים אחוזי לחות נמוכים יותר וחוסר במרחב. כתוצאה מכך, קצוות עליהם מתעקלים באופן לא חינני שגורם לצמח להיראות פחות מטופח.
 
מה עליכם לעשות: הרחיקו את העציצים שלכם מפתחי אוורור או ממפזרי חום, מכיוון שהמכשירים הללו עלולים להזיק לצמחים. בנוסף, נסו להגביר את רמת הלחות באזור שבו הצמחים שלכם נמצאים, למשל, רכזו כמה עציצים באזור אחד, רססו עליהם קצת מים באופן קבוע והשקו את הצמחים שבהם בתדירות או כמות גדולה יותר, אך היזהרו שלא להגזים. 
 
מקור התמונות: brightside
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.