print header

מדריך לשתילה וגידול מגוון ירקות

ככל שגוברת המודעות לגידול ירקות בצורה אורגנית, או סתם בגלל שזה כיף גדול לגדל את הירקות שאנו אוכלים בעצמנו, ביותר ויותר בתים ניתן למצוא גינות ירק מטופחות ועמוסות בכל טוב. כמובן שלא חייבים חלקת אדמה צמודה לבית, כי גם אדניות במרפסת יכולות להכיל קרקע פורייה לירקות טריים. אז לכל אותם גננים חובבים, ולכל אלו שרוצים אבל עדיין לא העזו, המידע הבא הוא מתנה משמיים. המשיכו לקרוא כדי לקבל מידע לגבי מתי מומלץ לגדל מה, כמה מים צורך הצמח, מה המרחק הרצוי בין כל שתיל, ממה כדאי להיזהר ומתי לקטוף. אז שיהיה בהצלחה ואל תשכחו להזמין את החברים לסלט טרי בשבת בבוקר...

ירקות

הארטישוק הוא צמח עשבוני, קוצני,רב-שנתי. לצמח שורש-אגירה מעמיק ומעובה. הצמח גדל על מצע של אדמה כבדה ועמוקה ומוכן לקטיף לאחר 6 חודשים. יש לזרוע/לשתול במרווחי גידול של 80 ס"מ.

עונות מומלצות: אביב, חורף

ירקות

סלק זורעים בעומק של 2 ס"מ והנבטים נפתחים כבר לאחר 6 ימים. משך גדילתו של הסלק 3-6 חודשים. יש לזרוע/לשתול במרווחי גידול של 20 ס"מ. מרווחי ההשקיה בקיץ 3-6 ימים, בסתיו ובאביב 4-7 ימים.

עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף

ירקות

צמח המנגולד יהנה ממרווח גדילה ברדיוס של 30 ס"מ סביבו. משך הזמן בין זריעה לקציר הוא 50-60 יום. מומלץ לזרוע באביב ובסתיו. צמחים שכאלו יצליבו ויפרו אחד את השני כאשר הם גדלים צמודים.

עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף

ירקות

צמח ברוקולי בוגר יהנה ממעגל גידול ברדיוס 20 ס"מ. ניתן לקטוף ראשי ברוקולי (את ניצני הפרחים לפני הפריחה) לאחר 60-90 יום. לצמח פרחים מושלים שאינם יכולים לבצע הפריה עצמית. דבורים מפרות את פרחי הברוקולי.

עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף

ירקות

הכרובית רגישה מאוד לתנאי גידולה ולא רצוי לגדל את הכרובית על גבי עצמה או על גבי גידול אחר מאותה משפחה, אלא פעם ב- 4-5 שנים באותו מקום. שתילי אביב יזרעו במשתלה המוגנת בכיסוי פלסטיק. מרווחי השתילה נעים בין 35 ס"מ ל-60 ס"מ בהתאם לזן. ניתן להשאיר צמח כרובית לאחר שקטפנו ממנו את ראש הכרובית המרכזי מספר עונות/שנים וכל שנה/עונה יגדלו כרוביות חדשות נוספות מאותו צמח.

עונות מומלצות: אביב, חורף

ירקות

זן הכרוב הירוק - קופנהגן עגול, יזרע בזריעת סתיו או אביב מוקדמות כיוון שמשך גידולו ארוך - 120 יום עד הבשלה לאסיף/קטיפה. לזן בראונשוויג פחוס וגדול נדרשים 100-120 ימים לגדילה כאשר שותלים אותו בין החודשים אוגוסט עד אוקטובר וקוטפים אותו בסוף הסתיו או תחילת החורף. יש לדלל את השתילים למרחק של 30 ס"מ אחד מהשני כדי לאפשר מרחב גדילה עתידי לכרוב.

עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף

ירקות

זריעת הגזר מתבצעת מסוף יולי עד אמצע אוקטובר (בסתיו) ובינואר - פברואר (באביב). כמות הזריעה במטר היא כ-60 זרעים. בזריעה קייצית/סתווית יש להשקות יום יום במשך כל תקופת הנביטה ואחריה. יש להשקות לעיתים קרובות בכל תקופת התעבות השורש (בזריעה אביבית) עד זמן האסיף. מזריעת סתיו, נאסף הגזר כעבור 5-6 חודשים. מזריעת סתיו מוקדם ואביב מוקדם, נאסף הגזר כעבור 4-5 חודשים.

עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף

ירקות

את הסלרי ניתן לזרוע כל השנה אך עדיף לגדלו כגידול סתיו/חורף לקבלת עלים וגבעולים טעימים ומזינים. הסלרי אוהב כמויות מים גדולות במהלך הגידול, כאשר זורעים ישירות בערוגות, יש לדלל את השתילים שגדלו ולשמור על רדיוס של 10 ס"מ מסביב לכל שתיל.

עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף

ירקות

התירס זקוק לימי שמש וללילות חמים עבור גידול מוצלח, אך יתאים את עצמו לתנאים שונים. הזריעה תעשה בחודש אפריל ולפניה יש להשרות את הזרעים במים למשך הלילה. יש לגדל מספר צמחים יחד ולזרוע בשורות או לבצע זריעה בקבוצות על גבעות קטנות. זרעו בעומק 5 ס"מ ובמרחק 15 ס"מ בין צמח למשנהו.

עונות מומלצות: אביב, קיץ

ירקות

את המלפפון יש לזרוע בערוגות כשבוע או שבועיים לאחר הקרה האחרונה של האביב. מטמינים באדמה 2-3 זרעים כל 25-50 ס"מ לאורך הערוגה. מעל הערוגה נכין רשת הדליה, אליה נכוון את הצמחים כאשר יגדלו. לאחר שנבטו השתילים, כדאי לדלל את הצמחים לאחד כל 40 ס"מ בערך. הצמח אוהב שמש מלאה ומים רבים אך אין להשקות על העלים מחשש למזיקים.

עונות מומלצות: אביב, קיץ

ירקות

החציל הוא צמח חד או דו שנתי שגובהו נע בין 40 ס"מ ל- 150 ס"מ. לצמח החציל נוף עלווה גדול ויש להקפיד על רדיוס של 20 ס"מ מכל עבריו בזמן השתילה. בתנאים נוחים (סוף מרץ תחילת מאי) חלה נביטה 8-10 ימים לאחר הזריעה. 3-4 שבועות מרגע הופעת הפרח על הצמח יהיה הפרי מתאים לקטיף ומאכל מידי.

עונות מומלצות: אביב, קיץ

ירקות

לגידול קולורבי ניתן להנביט זרעים במנבטה מחוממת (מכוסה בפלסטיק) או בבית כחודשיים לפני סוף החורף. ובאופן דומה ניתן להנביט זרעי קולורבי במנבטה מוצלת לקראת סוף הקיץ. את השתילים ניתן להעביר לערוגות לאחר חודש וחצי מאז נבטו. צמח קולורבי בוגר יהנה ממעגל גידול ברדיוס של 20 ס"מ.

עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף

ירקות

עונות הזריעה העיקריות של החסה הן סתיו ואביב. ספטמבר - אוקטובר בסתיו וינואר - פברואר באביב (במנבטות מכוסות). בזריעת סתיו מומלץ להרטיב את הזרעים עד שתפחו וספחו מים וגם לחשוף אותם לאור על מנת שיתחיל תהליך הנביטה (אם נזרע אותם באדמה, קיים סיכוי של אי נביטה בחלק מהזרעים הדורשים אור בנוסף לרטיבות בקרקע). יש להקפיד על רדיוס של 25 ס"מ מכל עבריה בזמן השתילה.

עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף

ירקות

את הזרעים של המלון ניתן לזרוע מיד לאחר הקרה האחרונה של תחילת האביב. לנביטה מוצלחת וקלה - יש לחכות עד שטמפרטורת האדמה תתחמם מעט (מהחורף האחרון). יש לזרוע את הזרעים כ- 1-2 מטר אחד מהשני (הצמח הבוגר גדול ומתפשט!) ובעומק של 3 ס"מ (בערך). בזמן הגידול המלון אוהב כמויות מים גדולות. השקיה בטפטפות  היא מומלצת כדי שלא להרטיב את העלווה הרגישה למחלות.

עונות מומלצות: אביב, קיץ

ירקות

פטרוזיליה היא צמח אשר גדל היטב בתנאי האקלים הישראלי. שתילי פטרוזיליה רצוי לשתול בסתיו באדמה או בעציץ עמוק יחסית (על מנת לספק מספיק מקום לשורש העבות והטעים). הפטרוזיליה זקוקה לפחות ל-5 שעות אור ביממה ולהשקיה מתונה בהתאם לצורך. זורעים אותה בעומק של עד 1 ס"מ, במרווחים של 10 ס"מ בין צמח לצמח והנביטה חלה תוך שבועיים.

עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף

ירקות

את זרעי הכוסברה זורעים בעומק של 3 ס"מ, במרווחים של 30 ס"מ בין הצמחים. הנביטה מהירה ולצמח שורש שיפודי מעמיק, גורם אותו יש לקחת בחשבון במידה ומגדלים אותו במכל. הצמח מתאים לגידול בתנאי אור מלא, הוא עמיד לקרה, שרב וקרקע גירנית, אך רגיש למליחות.

עונות מומלצות: אביב, חורף

ירקות

את זרעי השמיר זורעים בעומק של כ-½ ס"מ, במרווחים של 10 ס"מ בין הצמחים. גם כאן הנביטה היא תוך כשבועיים וניתן להשאיר מספר צמחים בחלקה, לפריחה וליצירת זרעים להמשך הגידול. הצמח מתאים לגידול בתנאי אור מלא, עמיד לקרה, אך רגיש למליחות ולגיר בקרקע.

עונות מומלצות: אביב, חורף

ירקות

את הפלפל יש לשתול במרווחים של 30 ס"מ בין הצמחים. באזורים ממוזגים מועד השתילה הוא מאמצע חודש מרס עד אמצע אפריל. מיד לאחר הנביטה הצמח מפתח צורך לאור. נבט אשר לא יקבל את כמות האור הנחוצה יציג גדילה מאורכת, שברירית ומואטת, לכן יש לדאוג לספק לנבטים חשיפה לאור מיד לאחר הנביטה. צמחי הפלפלים הם רב-שנתיים, לכן גם כאשר מזג האויר גורם להפסקת הפריחה ולעיתים לנשירת העלים, הצמח ישתקם מחדש ברגע שהתנאים יאפשרו לו.

עונות מומלצות: אביב, קיץ

ירקות

לגידול דלעת באביב ניתן להנביט זרעים במנבטה מחוממת (מכוסה בפלסטיק), או בבית, כחודשיים לפני סוף החורף. יש להקפיד על מרחקי זריעה של מטר עד מטר וחצי בין השתילים של הדלעת כאשר זורעים בערוגה. חשוב לגדל את הדלעת באזור המקבל שמש מלאה (לפחות 8-10 שעות ביום).

עונות מומלצות: אביב, קיץ

ירקות

כששותלים קישוא, יש להקפיד על מרווחי זריעה גדולים של רדיוס 150 ס"מ בין זרע לזרע כדי לגדל צמח איכותי, מפותח וגדול ביותר. השקייה בטפטוף מונעת נזק רב לעלים, שכן כאשר העלים מורטבים במים או כאשר מצטברת עליהם לחות, הם נדבקים בפטריה. עודף מים יכול לגרום ל"ניפוח" מהיר של הפרי, לכן אין צורך בהשקייה מרובה. בית השורשים של צמח הקישוא גדול ולכן צורך כמות אוויר גדולה, דבר המצריך עיבוד קרקע מקדים אשר מאוורר אותה.

עונות מומלצות: אביב, קיץ

ירקות

צמחי העגבניה אדישים לאורך היום – פריחתם חלה בימים קצרים וארוכים כאחד. הטמפרטורה היא הגורם המגביל היחידי המשפיע על שלבי הגדילה השונים של הצמח. העגבניה דורשת תנאים של טמפרטורה גבוהה יחסית ולכן נחשבת לגידול קיץ. יש להפריד את השתילים במרווח של 10 ס”מ כדי להבטיח בית שורשים סביר אשר בזמן העתקת השתיל (עם האדמה סביבו) יבטיח קליטה מהירה בערוגה של הגינה. שתילה יש להתחיל לאחר סוף פברואר, כאשר הטמפרטורה מתחיל לעלות ואין חשש לקרה.

עונות מומלצות: אביב, קיץ

ירקות

הצנון והצנונית עמידים למזג אויר בטמפרטורות נמוכות והעונות הקרירות בארץ מתאימות להם, אקלים חם לעומת זאת פוגם בטעמו של הצנון. זורעים באדמה רטובה בעומק 2 - 3 ס"מ וכשהנבטים קטנים ומשרישים יש לבצע דילול לפי הצורך. תקופת גידול של צנון/ צנונית היא כ-100 יום, אך ניתן ליהנות מצנון צעיר עוד לפני כן, בערך ביום ה-45.

עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף

ירקות

את זרעי האבטיח זורעים באדמה שהתחממה באביב (זרעים לא ינבטו בטמפרטורת אדמה קרה, לכן אין צורך למהר). צמח האבטיח נהנה משמש מרובה וגם מומלץ להרטיב את הזרעים ולהשרותם במים כדי להבטיח נביטה, או לזרוע מספר זרעים בקבוצה ולדלל את השתילים שגדלו מאוחר יותר. מומלץ לשמור על מרחק של 1.5 מטר בין צמח לצמח כאשר מגדלים בשורה. בזמן הגידול, אוהב האבטיח כמויות מים גדולות.

עונות מומלצות: אביב, קיץ

ירקות

עונת הגידול של הארטישוק הירושלמי היא מינואר עד מרץ. משך הגידול מהזריעה הוא 150 עד 200 יום. מרווחי שתילה סביב הצמח יהיו ברדיוס של 25 ס"מ. ארטישוק ירושלמי הוא צמח מהיר-גידול המגיע בקלות לגובה של כ-2 מטרים. לעתים קרובות הבעיה היא לא איך לגדלו אלא איך לא לגדלו מרגע שהשתרש, שכן גודלו של הצמח, וכמות העלווה באים על חשבון יבול הפקעות. הוא זקוק לשמש מלאה או לחצי יום שמש.

עונות מומלצות: אביב

ירקות

יש להטמין את זרעי השעועית בעומק של 3 ס"מ ובמרחק של 20 ס"מ אחד מהשני. כאשר מגדלים בשורות יש להקפיד על מרחק של 50 ס"מ בין השורות. יש לזרוע בתחילת האביב או בסתיו ולא כדאי לזרוע לפני הזמן, כיוון שיש חשש שהזרעים ירקיבו באדמה קרה ולחה של סוף החורף. חשוב שלא להשקות את הצמחים על העלווה (עלים) כדי למנוע מחלות עלים.

עונות מומלצות: סתיו, אביב

ירקות

ברוב הזנים מפתח הבצל עלים ושורשים בימים הקצרים, ועם התארכות היום והעליה בטמפרטורה מתעבים בסיסי העלים ונפסקת היווצרות עלים ושורשים חדשים. כאשר העלים צונחים ונופלים נכנס הבצל למצב מנוחה. התבצלותו והבשלתו של הצמח תלויה באורך היום ותנאי האקלים. אורך היום המינימלי להתבצלותו הוא 12-16 שעות בהתאם לזן. מומלץ להכין בצלים במנבטה ולהעבירם למקומם בקרקע בחודשים דצמבר-ינואר.

עונות מומלצות: סתיו, חורף

ירקות

גידול תפוח אדמה מושפע מתכונות הזנים ומתנאי אקלים וקרקע. לרוב הזריעה תעשה בחודש אפריל, בסביבה שטופת שמש. לקבלת יבול גדול, שמרו על קרקע לחה, במיוחד מהשלב בו הגיעו הפקעות לגודל גולות. מסיבה זו יש להכין את הקרקע, שתיהיה בעלת כושר טוב לעצירת לחות.

עונות מומלצות: חורף

ירקות

לצמח הבטטה כושר נביטה גבוה במיוחד וכושר עמידות בפני סערות, ברד ופגעי טבע רבים. הכנת שתילים נעשית במשתלות מכוסות ואף מחוממות בסוף החורף. הבטטה דורשת כמויות מים גדולות במשך עונת הגדילה - בחודשי הקיץ. לאחר השתילה משקים בתכיפות כדי לסייע לקליטת השתילים ולהתפתחותם. לאחר שנתכסה השטח בירק הבטטה, משקים כל 7-14 יום, בהתאם לסוג הקרקע. אין להפריז בהשקייה. הזריעה מתבצעת בחודשים אפריל - מאי, והאסיף בחודשים אוקטובר - פברואר.

עונות מומלצות: חורף

ירקות

התרד רגיש במיוחד לקרקע חומצית, לכן יש להוסיף לה אבני גיר.
שורשי התרד גם רגישים להעתקה, לכן זרעו אותו ביעדו הסופי. התרד אוהב המון מים, לכן היו נדיבים. התרד זקוק ל-6 שבועות קרירים לפחות, ובמיוחד חשובים לילות קרים. התרד יבשיל בין 37 עד 45 יום מזריעתו. יש להשתמש בזרעים טריים בני אותה שנה. באיזורים קרירים מומלץ לזרוע מדי שבועיים, לקבלת יבול במשך כמעט כל השנה.

עונות מומלצות: סתיו, חורף

ירקות

לשום דרושה קרקע מנוקזת היטב וחשופה לשמש. עדיף השימוש בערוגות מוגבהות, בהן הניקוז טוב במיוחד והתחממות הערוגה מהירה יותר מאשר בסביבתה. הזמן המתאים ביותר לזריעה הוא בין דצמבר וינואר.שימו לב לאיכות השום שנועד לזריעה! הפרידו את פקעת השום לשיני שום בודדות. השאירו על כל שן כמה שיותר מהקליפה. זרעו את השיניים בעומק 5 ס"מ שהקצה החד של השן פונה מעלה וכסו היטב. שמרו על מרחק של 10 ס"מ בין שן אחת לשנייה ובין שורה לשורה על מרווח של 40 ס"מ. עם סיום הזריעה השקו היטב.

עונות מומלצות: סתיו, חורף

 

מקור: שפרה אבינועם
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.