print header

10 טיפים לשיפור שפת הגוף במקום העבודה

לפני שבני אדם למדו לדבר כדי לשתף רגשות ומחשבות מורכבות, שפת הגוף הייתה הדרך העיקרית שבה תיקשרו. מדובר בשפה פרימיטיבית מאוד שאנחנו מבינים באופן לא מודע, אך כשמשתמשים בה כמו שצריך, היא יכולה להיות המפתח לכישלון או הצלחה בקריירה. שפת הגוף שלכם יכולה לגרום לאחרים להסתכל עליכם בצורה חיובית או שלילית ולהשפיע על המוטיבציה שלהם לעבוד לצדכם, או עבורכם. למעשה, היא יכולה אפילו להשפיע על הדרך שבה הבוס שלכם חושב עליכם ועל המידה בה הוא יהיה פתוח להצעות שלכם, וזה נכון גם בנוגע ללקוחות שאיתם אתם עובדים. לפניכם 10 טיפים שישפרו את שפת הגוף שלכם, יגרמו לכם לשדר ביטחון ויהפכו אתכם לכריזמטיים הרבה יותר.
 
טיפים לשיפור שפת הגוף להצלחה בקריירה: גבר בחליפה מדבר

1. עמדו זקוף וקחו שליטה על כמה שיותר מרחב סביבכם

אנשים שנמצאים בעמדת כוח מרגישים שמגיע להם יותר ובאופן טבעי הם תופסים יותר חלל סביבם. תוכלו לזייף את התחושה הזו ולהשרות על אחרים הרגשה שיש לכם כוח על ידי כך שפשוט תעמדו זקוף, עם כתפיים לאחור וראש מורם, אך זה לא הכל. אם אתם מעבירים הרצאה או מצגת, אל תעמדו במקום ובמקום זאת נסו להתהלך על הבמה או הרצפה, אך זכרו לעשות זאת ברוגע ובמידה סבירה. כשאתם כן עומדים במקום, שמרו על שתי רגליים על הקרקע בעמידה רחבה, אך לא רחבה מדי – עליכם להרגיש כמו סלע גדול שקשה להזיז אותו – והניעו את הידיים בתנועות גדולות שקשה לפספס. אם אתם יושבים, הניחו מרפק אחד על המשענת ומתחו את הרגליים קדימה, וכך תראו לכולם שאתם שולטים על שטח גדול מסביבכם.

2. הכינו את עצמכם על ידי כך שתיזכרו בהצלחות שלכם

לפני שאתם צריכים לדבר בפני אנשים, להיכנס לפגישה חשובה או אפילו לנהל שיחת טלפון משמעותית, אתם יכולים להעלות לעצמכם את הביטחון העצמי ולשפר את הנוכחות שלכם על ידי כך שתיזכרו בהצלחות העבר שלכם. אלו לא חייבים להיות זיכרונות מהעבר המקצועי, אלא כל דבר שיכול לגרום לכם להרגיש בעלי ערך ויכולת להצליח בדברים שאתם עושים. עליכם להרגיש את הכוח, העוצמה והאושר שחוויתם בצלילות, ולדמיין איך נראיתם ונשמעתם באותם רגעים. כשתעשו זאת, הגוף שלכם באופן אוטומטי יפעל באותה הדרך, ואתם תוכלו להיראות כמוצלחים ומרשימים יותר.
טיפים לשיפור שפת הגוף להצלחה בקריירה: איש בחליפה מסתכל מבעד לחלון

3. דברו בקול נמוך ורם

אמנם אנחנו מדברים על שפת גוף, אך גם לקול שלכם יש תפקיד, שכן גובה הקול שלכם יכול להשפיע על הדרך שבה תופסים אתכם אחרים במקום העבודה. אנשים שמדברים בקול גבוה נתפסים כפחות אמפתיים וחזקים, ובמקביל יותר לחוצים מאשר אנשים שמדברים בקול נמוך. שימו לב שלא מדובר בהנמכת הקול שלכם כך שלא ישמעו אתכם, אלא בהפיכתו לצליל שקרוב יותר לבס. טכניקה פשוטה שמלמדים קלינאי תקשורת היא להצמיד את השפתיים ולהגיד "הממ הממ הממ הממ..." – זה עוזר לכם להרגיע את מיתרי הקול ולהתרגל לדיבור בקול נמוך. עשו זאת לפני שאתם מתחילים שיחת טלפון חשובה עם לקוח, מנהל או בפני קהל.

4. עמדו או שבו בתנוחת כוח

במחקר שנערך בבית הספר לעסקים של אוניברסיטת קולומביה נמצא שישנן כמה תנוחות כוח שיכולות לשנות את הדרך שבה אתם מרגישים תוך דקות ספורות אחרי שתשבו או תעמדו בהן. כמה מהתנוחות האלה כוללות:
  • ישיבה על כיסא בהישענות לאחור עם ידיים מאחורי הראש
  • הרמת הרגליים על השולחן
  • עמידה עם רגליים וידיים מתוחים כמה שיותר לצדדים
בצעו את התנוחות האלה למשך 2 דקות לפני שאתם ניגשים לדבר עם הבוס או לקוח, וכך תעלו את רמות הטסטוסטרון שלכם – הורמון שמקושר לתחושת כוח ושליטה – ותפחיתו את רמות הקורטיזול – הורמון הלחץ. בנוסף לשינוי רמות ההורמונים, התנוחות האלה מגבירות את כוח הרצון שלכם לקחת החלטות ללא היסוס, ולכן הן חשובות גם לפני ישיבת צוות שבה סומכים על שיקול דעתכם ודורשים מכם פתרונות יצירתיים.
טיפים לשיפור שפת הגוף להצלחה בקריירה: איש יושב עם ידיים מאחורי הראש

5. שמרו על קשר עין

אפילו אם אתם אנשים מופנמים או ביישנים, או שלמדתם בילדות להימנע מקשר עין ממושך עם מי שנמצא במעמד גבוה משלכם, עליכם לשמור על קשר עין עם הלקוח שלכם או האדם שאיתו אתם עובדים למשך יותר ממחצית מזמן השיחה כדי לגרום להם לראות אתכם ככוחניים ומשפיעים יותר. אם זה קשה לכם, נסו להבחין בצבע האישונים בעיניו של האדם שמולכם, או נסו לראות מה אתם יכולים לדלות מההשתקפות שבהן. אם זה עדיין קשה לכם, נסו להסתכל לאזור שבין העיניים, איפה שגשר האף מתחיל – גם מבט שכזה משדר כוחניות, אך עשו זאת במידה – אם תשמרו על קשר עין ללא הפסקה זה עלול לגרום לתוצאה הפוכה ולהרתיע את הצד השני.

6. דברו עם הידיים

במחקרים שבהם נעשו סריקות למוחם של אנשים, נמצא שאזור במוח שנקרא "אזור ברוקה", שאחראי על עיבוד השפה ויכולת הדיבור, פעיל לא רק כשאנחנו מדברים אלא גם כשאנחנו מנופפים בידיים. מאחר שתנועות ידיים מקושרות באופן לא מודע לדיבור, הן יכולות לשפר את יכולת החשיבה שלנו וגם את הדרך שבה אנחנו מעבירים את המסר שעליו אנחנו מדברים. כשאתם משתמשים בתנועות ידיים התוכן של המילים שלכם משתפר, אתם מדברים פחות בהססנות ונמנעים משימוש בהברות שממלאות חלל ריק, כמו "אממ..." וכדומה. נסו זאת בעצמכם ותגלו שזה אכן עובד!
טיפים לשיפור שפת הגוף להצלחה בקריירה: איש בחליפה מדבר מול קהל עם ידיים לפניו

7. שמרו על גוף פתוח

הרגיעו את גופכם, פתחו את הידיים, תנו לאחרים לראות את כפות הידיים שלכם ותשדרו שאין לכם מה להסתיר. ברגע שתנהלו ככה את השיחות שלכם בסביבת העבודה אנשים אחרים יראו אתכם באופן חיובי יותר ויהיו פתוחים יותר להצעות שלכם, כמו מוצר שתרצו למכור או רעיון שאתם מקדמים. במקביל, הימנעו מלהכניס ידיים לכיסים או להסתיר אותן מאחורי הגב כדי שלא לגרום לתוצאה ההפוכה.

8. הימנעו מתנועות שמראות על לחץ

כשאנחנו לחוצים אנו עושים תנועות לא רצוניות בלי להבחין בכך ובאופן אוטומטי, למשל:
  • חיכוך ידיים אחת בשנייה
  • קפיצה על העקבים
  • טיפוף אצבעות על השולחן
  • התעסקות עם תכשיטים שעל גופנו
  • משחק עם השיער
  • ועוד...
כשאנחנו מבצעים את הפעולות האלה, אנחנו באופן אוטומטי גורמים למילים שלנו להיראות פחות חזקות, אמינות ומשמעותיות. אם אתם שמים לב לכך שאתם פועלים באחת מהדרכים האלה, קחו נשימה עמוקה, הרגישו את הכובד של משקל גופכם על כפות הרגליים והקרקע, הניחו את כפות הידיים שלכם שטוחות על השולחן ושדרו מסר שאתם רגועים ומלאי ביטחון.
טיפים לשיפור שפת הגוף להצלחה בקריירה: איש משלב אצבעות על שולחן

9. הצמידו אצבעות

אם אתם צריכים להעביר הרצאה או מצגת או פשוט לדבר מול קבוצה של אנשים, השתמשו בשיטה שפוליטיקאים ומנכ"לים רבים למדו ומיישמים; הצמידו את האצבעות של כפות הידיים אחת לשנייה בעוד שכפות הידיים עצמן אינן נוגעות אחת בשנייה ושומרות על רווח מסוים. התנוחה הזו תשדר כנות, והאנשים שיאזינו לכם יאמינו לדבריכם ויקבלו אותם בראש פתוח.

10. אל תשכחו לחייך

לחיוך יש השפעה עוצמתית, עד כדי כך שהמוח שלנו מעדיף להסתכל על פנים מחייכות ויכול להבחין בו ממרחק של 100 מטר. הסתכלות על חיוך גורמת לנו להרגיש טוב יותר ומגבירה את הביטחון שיש לנו בנוגע לאדם שמולנו. חוקרים מאוניברסיטת דיוק הראו שגם קל לנו יותר לזכור אנשים שחייכו בזמן שדיברו איתנו, וחשוב יותר מכך – החיוך משנה את הדרך שבה אנשים אחרים יגיבו אליכם; כשמישהו מחייך, כמעט תמיד הוא מקבל חיוך בחזרה, וזה מראה על כך שיש לתנועה הקטנה הזו השפעה גדולה על הרגשות של אנשים אחרים, כך שכשהם רואים אתכם הם יקשרו אתכם לתחושה חיובית ויהיו יותר פתוחים להצעות שלכם.  

לכתבות נוספות על פיתוח קריירה והתקדמות בעבודה, לחצו כאן

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.