print header

המדריך מלא לאיתור זיופים וחיקויים

בכל פעם שאנו קונים מתנה יקרה לאדם אחר או מפנקים את עצמנו במוצר שרצינו מזה זמן מה, אנחנו חושבים לא מעט על הפריט שאותו נרצה לרכוש ולא יכולים לחכות עד להגעתנו לחנות. עם זאת, בלא מעט מקרים, מה שממתין לנו בחנויות הם לא רק החפצים שאנו מעוניינים בהם, אלא גם חיקויים זולים שלהם, שעם השנים היכולת לזהות אותם הופכת להיות ויותר מאתגרת. כדי לאפשר לכם לקנות בלב שקט יותר מתנות לימי הולדת, לחגים או סתם ליום בו אתם רוצים לשמח אדם יקר, אתם מוזמנים לשמור במועדפים את הכתבה הבאה. תמצאו בה שלל טיפים חכמים לזיהוי חיקויי תיקים, בשמים, שעונים ותכשיטים, והם יהפכו את הקנייה למהנה ונטולת אכזבות.
 
זיהוי זיופים
 

תיקים

תיק של מעצב הוא לא דבר שנרכוש לעתים קרובות, כך שרבים מאתנו אינם יודעים מה לחפש כאשר אנו מעוניינים להבחין בין מוצר אמתי לבין חיקוי זול ומזויף. אלה הדברים שחשוב שתסתכלו עליהם טרם ביצוע הקנייה בפועל:

1. הסתכלו על הפרטים הקטנים – כאשר מדובר בתיקי מעצבים יקרים, הדבר החשוב ביותר שיש להתמקד בו הוא הפרטים הקטנים. כל תיק עובר בדיקה מדוקדקת לפני שהוא נשלח לחנויות, כך שתפירה עקומה, רוכסנים מתקלפים או חוטים משתרבבים הם דברים שמעיד כמעט בוודאות על זיוף. כמו כן, במקרים רבים התפירה על תיקי מעצבים נעשית באופן ידני, כך שאם אתם שומעים מהמוכר הסברים הנוגעים לתיקים פגומים שהם תוצר של עודפי מפעל, מוטב שתבחרו לרכוש את התיק ממקום אחר.
 
זיהוי זיופים
2. חפשו אחר המספר הסידורי – המספר הסידורי הוא ההוכחה הטובה ביותר לתיק מקורי. התווית החתומה שכוללת את המספר מחוברת אל התיק בצורה כזו, שלא ניתן להסיר אותה מבלי לפגוע בשלמותו. על גבי תיקים מזויפים לעומת זאת, תופיע התווית לרוב בצורת מדבקה בלבד, שאותה ניתן להסיר ולהחליף לא בעיה.
 
זיהוי זיופים
 
3. בדקו את שם המותג – העובדה ששגיאה בשם המותג היא דבר כל כך גלוי לעין, גורמת לנו במקרים רבים לשכוח ולהתעלם ממנה, בשעה שאנו מתמקדים בדברים שהרבה יותר קשה לאתר. בנוסף לטעויות בשם עצמו, חפשו אחר שינויים בגופן, בסוג התווית וכמובן גם במקום הייצור. תיקי שאנל לדוגמה מיוצרים באיטליה, אך על גבי חלק מהזיופים שלהם מצוין כי הייצור הוא בצרפת.
 
זיהוי זיופים
4. אל תתפשרו על העטיפה   כאשר מדובר במוצרים אחרים ניתן להתעלם מהקנקן ולהסתכל רק על מה שיש בו, אך במקרה של תיקים יקרים אל תאפשרו לתשומת הלב שלכם לנדוד אל תכולת האריזה ולהתעלם מהמראה של הקופסה או השקית עצמה. זכרו שמותג יקר תמיד יהיה ארוז באריזה יקרה, שעשויה מחומרים איכותיים, נטולי פגמים או כתמים. אם אתם נשאלים האם תהיו מעוניינים באריזה או מתבקשים לשלם בעבורה, מדובר בהתנהלות לא תקינה שעלולה להעיד על בעייתיות במוצר.
 
5. הכירו מאפיינים ייחודיים למותג – כל מותג מעוניין להבדיל את עצמו מאחרים, כאשר חלקם עושים זאת באמצעות אביזרים נלווים ואחרים באמצעות בחירה בגוונים מסוימים, על כן ודאו שאתם מודעים למאפיינים הללו טרם הביקור בחנות. בדגמים מקוריים של פראדה למשל, הבטנה לעולם לא תהיה בגוון שמנוגד לגוון התיק עצמו, ואילו אצל דיור הבטנה תהיה אדומה בהירה, כאשר הלוגו ארוג על גבי התווית. 
 

בשמים

בשמים נמכרים במקומות רבים ושונים, ומחיריהם הגבוהים עלולים לגרום לנו לחפש אחר מבצעים בחנויות לא מוכרות, או בחלק מהמקרים להסתכן ברכישת בושם מזויף שנראה ומריח כמו המקור אך עשוי מרכיבים לא מוכרים או בעל ניחוח שאינו נמשך לאורך זמן. גם אם אתם בטוחים באופן בו נראה הבקבוק, כיצד מריח הבושם או מהו שם החברה, קיימים דברים נוספים שעליכם לבדוק היטב. 
 
1. חפשו אחר עטיפת הצלופן – בשמים מקוריים יהיו לרוב עטופים בנייר צלופן עבה יחסית, שלא ניתנת להסרה בקלות. עטיפה שמודבקת באופן לא אחיד או בושם שאינו עטוף כלל הם סימנים לזיוף. התבוננו גם בפס ההדבקה שעל הנייר: אם רוחבו הוא למעלה מ-5 מ"מ או שיש עליו שאריות דבק, מדובר בעטיפה מזויפת ולכן גם בבושם מזויף, בושם שנפתח בעבר ונעטף שוב, או אפילו בקבוק של בושם מקורי שמכיל נוזל מזויף. 
 
2. התבוננו בעטיפת הקרטון – עטיפה של בושם אמתי עשויה תמיד מקרטון איכותי ומעוצבת במטרה להגן על הבקבוק מנזקים. על הקרטון להיות לבן וללא סימנים או כתמים, ועליו לכלול מקום ייעודי שמתאים לבושם המסוים שאותו אתם רוכשים.
 
זיהוי זיופים
3. בדקו את התוויות שעל גבי הקופסה – הפכו את הבושם והתבוננו על העיגול הזהוב שבתחתיתה. החץ שמצביע ימינה צריך להיות כהה יותר מהחץ שמצביע שמאלה. חצים הפוכים או מקרה בו שני החיצים זהובים, הם סימן לזיוף. 
 
זיהוי זיופים
4. התבוננו בגוון הנוזל – בבשמים אמתיים לא נעשה שימוש רב בצבע, והמשמעות היא שהגוון של הבושם לרוב ייראה חיוור. בשמים בצבע עז, גם אם הם נראים מושכים יותר לעין, הם בדרך כלל סימן לתוספת רבה של צבע ולכן למוצר לא אמתי. 
 
זיהוי זיופים
5. מכסה – המכסה של בושם אמתי צריך להיות סימטרי, אלא אם עוצב בכוונת תחילה בצורה שונה כמובן. הדרך הטובה ביותר לאתר זיוף על פי המכסה היא לראות האם הלוגו של הבושם ממוקם במרכזו או לא. לוגו עקום, לא ברור או כזה שמחובר בצורה רופפת למכסה, הוא סימן למוצר מזויף. 
 
זיהוי זיופים
 

שעונים

שעון יפה יכול לשדרג כל הופעה, ומדובר במתנה שאנו נהנים לרכוש לבן משפחה, חבר או עמית למקום העבודה. כדי להימנע מרכישה של שעון מזויף שיעלה לכם ביוקר, חשוב שתשימו לב למספר קריטריונים טרם הרכישה.
זיהוי זיופים
1. הקשיבו לתקתוק – מנגנונים של שעונים יוקרתיים פועלים בצורה שקטה וחלקה, כך שאין סיבה שתשמעו מהם צליל תקתוק מוגזם. אל תתפתחו לחשוב שמדובר בקול שהוא סימן לנוכחות, שכן לרוב מדובר בסימן לזיוף בלבד. אם השעון שאתם מעוניינים בו מתקתק בקול, הימנעו מרכישתו. 
 
2. חפשו אחר טעויות עיצוב ופגמים – שעונים באיכות גבוהה עוברים בדיקות מחמירות, ולכן צבע מתקלף, שריטות, סוגר שאינו נפתח בקלות או טעויות במילים, הן עדויות ברורות לזיוף. שעונים יוקרתיים בעלי פגמים אינם יוצאים אל החנויות, כך שגם אם המוכר מציין שמדובר במחיר מיוחד לאור הפגמים הקטנים והזניחים שיש בו, אל תניחו שמדובר בפריט מקורי.
 
זיהוי זיופים
3. אל תשכחו את הקופסה – גם אם אתם רוכשים שעון לעצמכם, אל תקשיבו למוכר שייעץ לכם לענוד אותו בו במקום ולהימנע מלקיחת הקופסה עמכם. שעון יקר ללא קופסה עלול להיות סימן לזיוף, לשעון שנמכר בעבר והוחזר לחנות או לכזה שאינו כולל את כל החלקים. 
 
4. אל תיכנעו ללחץ של המוכר – שעון יקר הוא לא דבר שרוכשים בחופזה או במהירות, ומוכרים מיומנים יודעים זאת היטב. בשעה שמובן שמוכר מעוניין לדחוף אתכם לביצוע עסקה, אם אתם שומעים חזרה על משפטים הנוגעים להנחה משמעותית או חשים בלחץ מוגזם, ייתכן שלא מדובר פשוט במוכר שרוצה לעודד אתכם. העדיפו עסקה שמכבדת את הזמן שאתם מקדישים לה, על פני זירוז שיכול לגרום לכם לא לשים לב לפרטים הקטנים, לרכוש שעון שאתם פחות מעוניינים בו, ובעיקר לא לשים לב לכך שרכשתם זיוף.
 
5. הרימו את השעון – שעונים אמתיים כוללים חלקים רבים ומנגנון כבד, כך שכאשר תרימו אותם תחושו שהם כבדים יותר ממה שהייתם מצפים. אם השעון קל מאוד, סימן שמדובר בזיוף. אם אתם מתבוננים במספר שעונים מאותו המותג, הרימו את שניהם והשוו בין משקלם; הם אמורים להיות בעלי משקל זהה. 
 

תכשיטים

מעוניינים לרכוש טבעת, שרשרת או צמיד לאמא, בת זוג או חברה? תכשיט הוא רעיון נהדר למתנה, אך כאשר מתברר שהמוצר היקר שרכשתם הוא למעשה חיקוי שעשוי זכוכית או מתכת פשוטה, מדובר בעוגמת נפש לא נעימה. כך תוכלו למזער את הסיכויים לנפילה בפח:
 
1. בדקו שתכשיט הזהב לא מתמגנט – נאמר לכם שאתם רוכשים תכשיט זהב ואתם מעוניינים לוודא זאת עד כמה שניתן? הדרך הפשוטה ביותר לעשות זאת היא להניח מגנט על יד התכשיט. אם המגנט גורם לתכשיט לזוז, סימן שמדובר בזיוף.
 
2. הניחו תכשיט יהלום מעל לעיתון – כדי לדעת האם היהלום שאתם עומדים לרכוש אמתי, תוכלו להניח אותו מעל לעיתון ולנסות לקרוא את הטקסט. כיוון שליהלומים אמתיים יש מקדם שבירת אור גבוה, הם מטים את האור וקשה מאוד לראות דרכם. אם אתם מצליחים לקרוא את הכיתוב ללא בעיה, כנראה שהאבן עשויה מזכוכית או מחומר שקוף אחר. כמו כן, חשוב שתבקשו תעודה בכל רכישת תכשיט הכולל יהלום. יהלומים אמתיים אמורים להגיע עם תעודה שמעידה על איכותם, ואם המוכר אינו יכול לספק לכם תעודה כזו, ותרו על הרכישה. 
 
 
זיהוי זיופים
3. חפשו חתימה על גבי התכשיט – בחלקם הפנימי של טבעות מזהב או האחורי של שרשראות וצמידים מזהב יופיעו סימנים המציינים את הקרט שלהם, שהיא יחידה המשמשת לתאר את דרגת הטוהר של הזהב. זהב טהור הוא 24 קראט, ופחות מזה הוא תכשיט הכולל עירובים של זהב ופלטינה. שימו לב: לתכשיטים שתכולת הזהב בהם נמוכה מ-9 קראט, אסור על פי חוק לקרוא "תכשיטי זהב". הסימון שיופיע על התכשיט יהיה לרוב בצורה הבאה: 14k, 22k וכדומה. 
 
4. התבוננו על החוליות בשרשרת – החוליות בשרשרת איכותית צריכות להיות מולחמות זו לזו באיכות טובה, כך שלא ניתן יהיה לראות את החיבורים ביניהן. אם אתם מבחינים בחיבורים או בחספוס במקום בו הן מתחברות זו לזו, סימן שמדובר בשרשרת מאיכות ירודה. 
 
5. הקישו על תכשיט כסף – בעת הקשה על התכשיט, כסף אמתי ישמיע צליל עמום ולא מהדהד, בדומה לצליל שיפיק משטח עץ לדוגמה. אם הנקישה מפיקה צליל פעמוני, סימן שמדובר במתכת אחרת שאיננה כסף. 
זיהוי זיופים

6. הכירו את מדיניות ההחזרה – ודאו מול המוכר מהי מדיניות ההחזרה של התכשיט, אם לא ימצא חן בעיני מקבלת המתנה. על פי מועצת הצרכנות בישראל, תכשיטים ששווים עד 3,000 ₪ ניתן להחזיר עד יומיים מיום הרכישה, ולקבל את הכסף תמורתם. תכשיטים מעל לסכום הזה יוחזרו בהתאם למדיניות החנות. אם לא קיימת מדיניות החזרה מסודרת לגבי אף תכשיט, קיים סיכוי גבוה יותר לכך שאתם רוכשים זיוף או לכל הפחות מתמודדים עם מוכר לא הגון, ולכן גם אם מדובר בהנחה משמעותית כדאי לוותר על הרכישה.

מקור תמונות: brightside, adme

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.