print header

7 מחלות שעלולות לעבור אליכם מחיות המחמד שלכם

בכל יום ביומו חיות המחמד שלנו מברכות את פנינו כשאנו קמים בבוקר, מתרוצצות סביבנו כשאנחנו חוזרים מהעבודה או פשוט שמחות לשבת לידנו ולקבל ליטוף אוהב, ואין דבר נפלא יותר מזה. אנחנו אוהבים אותן והן אוהבות אותנו, ויש להן שלל דרכים להראות לנו את זה. עם זאת, חלק מהדרכים האלה עלולות לגרום לנו להידבק במחלות נוראיות או לסבול מזיהומים שונים, ולכן חשוב לדעת כיצד להימנע מכך. לפניכם 7 מחלות שעלולות לעבור אליכם מחיית המחמד שלכם ודרכי המניעה שלהן.
 
מחלות שחיות המחמד יכולות להעביר אלינו: כלב רץ על דשא עם צעצוע בפה
 

1. סלמונלה

יתכן שאתם חושבים שניתן להידבק בסלמונלה רק דרך אכילת בשר שאינו מבושל היטב, אך מתברר שאפשר להידבק בו גם מחיות המחמד. הסלמונלה היא סוג של חיידק שחי בדרכי העיכול, וחיות שנדבקות בו יכולות להיראות בריאות לחלוטין ולא להראות שום סימן למחלה. עם זאת, הן עלולות להעביר אלינו את החיידק הזה דרך הצואה שלהן, אשר שאריות שלה עלולות להימצא על חלק מהפרווה שלהן או בארגז החול.
 
אם לא תשטפו את הידיים שלכם אחרי שנגעתם בחיה שנדבקה בסלמונלה, החיידק יכול לעבור אליכם בקלות כשהוא ימצא בידיכם ויכנס לגופכם דרך מגע עם הפנים או הפה בזמן האכילה. כדי להפחית את הסיכון לסבול מסלמונלה, שטפו ידיים היטב אחרי שאתם מלטפים את חיית המחמד שלכם, ואם יש לכם חתול שמשתמש בארגז חול, דאגו לשטוף את הידיים גם אחרי שאתם מנקים אותו.

2. פטרת העור

החיה שלכם עלולה להדביק אתכם בפטרייה שתוקפת את העור, כשהיא נפוצה במיוחד בגפיים אך מופיעה באופן כללי על אזורים שבהם יש עור חלק. כדי לאתר פטרת עור על גופכם או על גופה של חיית המחמד שלכם, חפשו אזורים אדומים בצורת טבעת עם קצוות כהים יותר ממרכזה. בנוסף, אם אתם שמים לב לכך שחיית המחמד שלכם מתגרדת עד לרמה שהיא פוצעת את עצמה, יתכן שהיא סובלת מבעיה זו.
 
אם הזיהום מגיע לקרקפת שלכם יתכן שתבחינו בקרחות קטנות או שיער דליל באזורים מסוימים. למרבה המזל, ניתן לטפל בפטרת העור בקלות, ועליכם פשוט לפנות לרופא שלכם כדי לקבל טיפול שמתאים עבורכם, או לווטרינר בשביל לטפל בחיית המחמד.
מחלות שחיות המחמד יכולות להעביר אלינו: חתול קורץ
 

3. מחלת שריטת החתול

כ-40% מהחתולים נושאים את המחלה הזו, וכפי ששמה מרמז היא מועברת על ידי שריטה, אך גם על ידי נשיכה של חתול והיא עוברת לעתים גם על ידי אותן הפעולות כשנעשות על ידי כלב. ככל שהחתול צעיר יותר כך יש לו מאגר גדול יותר של חיידקים, ופרעושים גורמים להדבקה בין חתולים. חיות המחמד בדרך כלל לא מראות סימנים למחלה, וככל שהזמן עובר החיידקים נעלמים מדמן ומהפרשותיהן. 
 
המחלה גורמת לאנשים לסבול משלפוחיות או פצעים מודלקים באזור הפציעה, אשר נעלמים לאחר 1-3 שבועות. בנוסף לסימן זה אתם עלולים לסבול מתסמינים שמזכירים את אלו של השפעת: חום, חולשה כללית, חוסר תיאבון, כאב גרון וכאב במפרקים. אם השריטה או הנשיכה נעשית בקרבת העין, היא יכולה אף לגרום לכם לפתח דלקת לחמית. 
 
כדי למנוע הידבקות במחלה, הימנעו מלשחק עם החתול בדרך שגורמת לו לשרוט או לנשוך אתכם. בנוסף היפטרו מפרעושים אם החתול שלכם סובל מהם, ואם הוא כבר שרט או נשך אתכם, שטפו את הפצע היטב במים פושרים וסבון.

4. מחלת ליים

מחלת הליים יכולה לעבור אלינו על ידי קרציות שתוקפות את חיות המחמד שלנו. הקרציות האלה מגיעות אליהן בדרך כלל בעת טיול מחוץ לבית, והן יכולות להתחבא מתחת לפרווה מבלי שתהיו מודעים אליהן במשך תקופה ארוכה מאוד. אדם שנדבק במחלת הליים עשוי שלא לסבול מתסמינים, אולם אם אתם מפתחים פריחה בצורת מטרה על העור, סובלים מחום גבוה וחווים כאבים במפרקים או בשרירים, יתכן שתזדקקו לטיפול רפואי בהקדם.
 
כדי להגן על עצמכם הימנעו מלטייל עם חיית המחמד באזורים שבהם יש דשא גבוה, במיוחד בתקופת הקיץ והאביב. בתוך הבית בדקו את פרוות חיית המחמד שלכם היטב, ואם אתם מבחינים בקרציות, הסירו אותן מיד – משום שקשה מאוד להרוג אותן, עטפו אותן בניילון נצמד והשליכו לפח.
מחלות שחיות המחמד יכולות להעביר אלינו: תקריב פניו של כלב

5. תולעים

יתכן שאינכם יודעים שניתן להידבק בתולעים מחיית המחמד, אך זה בהחלט אפשרי, וזו סיבה מספיק טובה לכך שלא מומלץ לדלג על החיסונים התקופתיים. התולעים האלה חיות במערכת העיכול של חיית המחמד כטפילות, והצאצאים שלהן נמצאים בתוך הצואה שלה.
 
הדרך הנפוצה ביותר שבה אנשים נדבקים בתולעים מחיות המחמד היא על ידי הליכה ברחבי הבית עם רגליים יחפות. התולעים יכולות לחדור דרך העור, ובנוסף אם באתם במגע עם הצואה של חיית המחמד, הן יכולות להגיע לדרכי העיכול שלכם במקרה שאינכם שוטפים ידיים היטב. 

6. טוקסופלזמוזיס

הטפיל טוקסופלסמה גונדי חי במעיים של חתולים ובתאים של בעלי חיים אחרים, ועל כן ניתן להידבק במחלה כתוצאה ממגע ישיר עם הפה של החתול או עם הצואה שלו. זהו אחד מהטפילים הנפוצים ביותר שיש, ומעריכים כי בין רבע לשליש מאוכלוסיית העולם כבר נדבקה בו. הסימנים להידבקות הם בדרך כלל כאבי ראש או תסמינים של התקררות, אולם לעתים לא צצים תסמינים כלל. עם זאת, זוהי מחלה מסוכנת מאוד עבור נשים בהריון, חולי סרטן שעוברים טיפול כימותרפי וחולי איידס.
 
כדי להימנע מהמחלה, נקו את ארגז החול של החתול שלכם מדי יום והשתמשו בכפפות במקרה הצורך כדי להימנע ממגע ישיר עם הצואה. בנוסף, שטפו ידיים היטב, לא רק אחרי ניקוי ארגז החול, אלא גם אם אתם עובדים בגינה, שכן החיידק עלול להגיע אליכם מן האדמה שבה. אם אתם נמצאים בקבוצת הסיכון שצוינה קודם לכן, מומלץ שלא תעסקו בניקוי ארגז החול של החתול ושתתנו לאדם אחר לעשות זאת במקומכם.
מחלות שחיות המחמד יכולות להעביר אלינו: חתול הולך על דשא

7. כלבת

אי אפשר לשכוח את מחלת הכלבת, שאמנם היא נדירה, אך היא אכן מסוכנת ביותר. הווירוס של המחלה תוקף את מערכת העצבים הן בקרב חיות והן בקרב בני אדם, ובסופו של דבר מוביל למוות. כדי למנוע הידבקות בכלבת, חסנו את חיות המחמד שלכם בכל שנה והיזהרו מבעלי חיים שאתם פוגשים ברחוב או בטבע.
 
במחלת הכלבת ניתן להידבק לא רק מחיות מחמד נגועות, כך שאם ננשכתם על ידי כל סוג אחר של יונק עליכם להגיע ללשכת הבריאות המחוזית, שם יחליטו האם יש צורך לספק לכם טיפל מונע לכלבת.

כמה מילים לסיום

חיות המחמד שלנו מספקות לנו אהבה, חיבה ורגעי אושר וצחוק, אך עלינו להיות מודעים למחלות המדבקות האלה כדי ללמוד כיצד אנחנו ובני משפחתנו יכולים להימנע מהן. זכרו שדרך המניעה הטובה ביותר היא שמירה על ההיגיינה של חיית המחמד שלכם – זה הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות כדי להילחם במצבים האלה בטווח הארוך. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.