print header

4 סוגי הבוסים ודרכי ההתמודדות איתם

בעוד שלא חסרים ספרי העשרה עבור אנשים שמעוניינים לשפר את יכולות הניהול שלהם, ישנו מחסור בספרים שכאלה עבור אנשים שצריכים להתמודד עם אותם מנהיגים ולעבוד תחתם. אתם ככל הנראה מכירים את המנהל שלכם כבר במשך זמן מה, ויכול מאוד להיות שהוא כבר קרא כמה ספרי העשרה ולמד איך להתמודד אתכם, אך האם אתם יודעים כיצד לעבוד איתו על פי אישיותו? אחרי שתלמדו כיצד לעשות זאת, תוכלו לבלוט בין כל שאר העובדים, להרשים את המנהלים שלכם ולזכות בהצלחה בעבודה.
 
ארבעת סוגי הבוסים: איור של אישה ושני גברים מדברים איתה
 

1. הבוס הענייני

הבוס הענייני ממוקד במשימות, הישגים ותוצאות, והוא אוהב לפעול ולראות אנשים עובדים. פחות מעניין את הבוס הענייני ליצור סביבת עבודה נעימה ויחסים חמים בין העובדים, הוא ישיר מאוד וסביר להניח שלא תשמעו ממנו מילים טובות לעיתים קרובות. לפעמים הבוס הענייני עלול לאבד את הסבלנות שלו כשהאנשים שעובדים תחתיו אינם עומדים במטרות או כשלוקח להם זמן רב לבצע החלטות, ועבורו הדבר החשוב ביותר הוא להתקדם מהר לעבר מטרות, להראות תוצאות ולנהל צוות יעיל.
ארבעת סוגי הבוסים: איש בחליפה עם ידיים שלובות

איך להתמודד עם הבוס הענייני?

על אף מה שאתם עשויים לחשוב, קל מאוד להתמודד עם הבוס הענייני, משום שהציפיות שלו מעובדיו הן צפויות למדי; עליכם לפי דרישתו "לתקתק את העבודה", אך מומלץ שתעשו דברים מהר יותר לא רק בתחום שבו אתם עוסקים – דברו איתו בתמציתיות וגשו ישר לנקודה העיקרית, העלו פתרונות ולא רק בעיות ונסו ללמוד לבצע את עבודתכם בעצמכם אם עד עתה הסתמכתם על עזרה ממנו בכל צעד, שכן הוא אינו מעוניין לעשות זאת. אל תנסו להתנגח עם הבוס הענייני או לערער על סמכותו ופשוט עשו את מה שהוא מצפה מכם – זוהי הדרך לזכות בכבוד והערכה ממנו.
 

2. הבוס הממריץ

הבוס הממריץ הוא מנהל שמלא באנרגיה ואופטימיות, ויש לו אישיות קורנת. סוג הבוס הזה יודע כיצד לעבוד עם אנשים והוא עושה זאת עם התלהבות וחוש הומור, אולם יש לו גם נטייה ללקיחת סיכונים. לסוג המנהל הזה יש יכולת טובה להעביר את הרעיונות שלו לאנשים אחרים, והוא לא סובל שגרה. הוא מאושר כשמתאפשר לו להתרכז ברעיונות ותכנונים עתידיים, יש לו תגובות מהירות (לפעמים מהירות מדי) והוא מרגיש בנוח לבטא את דעותיו ותחושותיו אל מול העובדים שלו. הבוס הממריץ אוהב להתחיל פרויקטים חדשים, אך הוא מאבד עניין בפרטים הקטנים או בהשלמת צעדים קטנים בדרך למטרה הגדולה.
ארבעת סוגי הבוסים: אישה בחליפה עם מחשב נייד, ומאחוריה מצויירים חצים

איך להתמודד עם הבוס הממריץ?

כדי לעבוד יחד עם הבוס הממריץ בהרמוניה, עליכם להתאים את עצמכם להלך הרוח שלו, משמע לעבוד במרץ, אך לא רק. בנו איתו מערכת יחסים אישית, התלהבו מרעיונותיו, ואם הם לא טובים, אל תנסו להוריד אותו מהם בזמן פגישות, אלא באופן אישי ובדיסקרטיות. תכננו היטב משימות שהוא מטיל עליכם והוציאו אותן לפועל רק לאחר שתהיו מוכנים לכך, ולבסוף, בדקו את עצמכם תמיד פעמיים כדי שהמנהל לא ייתקל בטעויות שלכם, שיגרמו לו להרגיש שאתם מאטים את קצב העבודה יותר מאשר אם תעבדו לאט. טיפ אחרון – שבחו אותו בפומבי, הוא מת על זה!

3. הבוס הדייקן

הבוס הדייקן מעריך איכות ודיוק בעבודה. הוא נוטה להיות אדם מאורגן ומסודר, והוא מעוניין לקבל את כל המידע שקיים בנושא מסוים לפני שהוא יבצע החלטה. לרוב, לבוס המדויק יש קצב עבודה ותגובה איטיים מאוד, והוא לחשוש מטעויות יותר מאשר מנהלים אחרים. הוא עלול להיתפס כאדם רציני, יצרני ועקשן, אך מבין כל אלה, התכונה העיקרית שיש לבוס הדייקן היא פרפקציוניזם.
ארבעת סוגי הבוסים: איור של איש בחליפה הולך ליד שעון מעורר גדול

איך להתמודד עם הבוס הדייקן?

אם הוא תואם לדפוס ההתנהגות שתואר, עליכם להבין מה מניע את המנהל שלכם בהחלטותיו ולספק לו פתרונות שיתאימו לתבנית שיצר לעצמו. אל תנסו להפתיע אותו, אפילו בדברים שלדעתכם הם טובים, והיו מוכנים לקראת שאלות מעמיקות בנושא שעליו אתם דנים איתו, שכן אם לא תהיו מוכנים, הוא יפקפק ברעיונות שלכם וישלול אותם. יחד עם זאת, כבדו את תהליך העבודה שלו, האטו את הקצב שלכם (הבוס שלכם אינו מתמהמה, אלא שוקל החלטות בכובד ראש) ונהלו היטב את הרגשות שלכם – לימדו מביקורת ואל תיפגעו ממנה.

4. הבוס ההרמוני

הבוס ההרמוני מעריך אנשים, מערכות יחסים, יציבות וכמובן – הרמוניה. הוא רוצה לעזור לכולם להיות מוצלחים ומאושרים, והגישה העדיפה עליו היא להגיע להסכמה יחד עם שאר העובדים בנוגע למהלך העבודה, משום שהוא מאמין שרק כך ניתן לגרום לכולם לעבוד כצוות. אנשים לרוב נוטים לראות את סוג המנהל הזה באור חיובי, והוא נתפס כאדם אדיב. אכפת מאוד לבוס ההרמוני מאיכות העבודה, אך הוא לא מגיב טוב ללחץ ולבעיות שצצות – על כן הוא גם לא מחבב שינויים.
ארבעת סוגי הבוסים: איש בחליפה יושב מול שולחן ומדבר

איך להתמודד עם הבוס ההרמוני?

החדשות הטובות הן שהבוס ההרמוני כבר ככל הנראה עושה מאמצים בעצמו כדי להקל על חייכם, ויש כמה דברים שתוכלו לעשות גם בעצמכם: נסו לעבוד בצוות, ואפילו אם אינכם צריכים עזרה של אחרים, תראו לו שאתם לא עובדים לבד – הבוס שלכם יאהב לראות את זה. בנוסף, אל תיצרו דרמות במקום העבודה, אלא העדיפו לדבר עם הממונים עליכם בדיסקרטיות על מה שמציק לכם. יחד עם זאת, כשיהיו לכם דרישות משלכם, ודאו שהן לא מערערות את יציבות החברה, ועזרו למנהל שלכם לבצע החלטות (באופן כללי הוא מחפש יותר תמיכה מכם מאשר הצעות).

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.