print header

9 טעויות נפוצות בעת מתן עזרה ראשונה

חשוב שכל אחד ואחת מאיתנו ידעו כיצד להגיש עזרה ראשונה שיכולה להציל חיים, אך באותה מידה חשוב שנדע כיצד לעשות זאת בדרך הנכונה. זאת משום שאנחנו יכולים לעשות טעויות שאיננו מודעים אליהן ואשר עלולות שלא לעזור לאדם שדורש עזרה, ואף גרוע מכך, להזיק לבריאותו ולמצבו. על כן מומלץ שתכירו את 9 הטעויות הנפוצות ביותר בעת מתן עזרה ראשונה וטיפול במקרים רפואיים פשוטים, על מנת שתדעו כיצד לעשות זאת נכון בפעם הבאה שתידרשו לכך.
 
אישה חובשת יד של אישה אחרת
 

1. חיטוי פצעים בעזרת יוד, אלכוהול או מי חמצן

למה זו בעיה?

מי חמצן הורסים את תאי הרקמות המחברות של הגוף ומונעים את ריפוי הפצע באופן תקין, ואלכוהול ויוד "שורפים" תאים בריאים, ועלולים לגרום לכאב או צריבה איומים שלא לצורך.

איך לעשות את זה נכון:

שטפו את הפצע עם מים נקיים ככל הניתן, מרחו משחה נוגדת זיהומים עליו וחבשו אותו. אם אין צורך בפלסטר או בתחבושת, אל תשימו אותם על הפצע, שכן כיסויו יגרום לכך שיהיה לח, מה שיאריך את זמן ההחלמה שלו.
 

2. עיסויי לב בזמן החייאה

למה זו בעיה?

אם לא מבצעים עיסויי לב כראוי ועושים אותם חזק ועמוק מדי, הם עלולים לגרום לשבר בצלעות, אשר יצור נזק רציני ללב ולריאות בעקבות דימום פנימי ופגיעה בקרומים ששומרים על המרווחים שבין הריאות לצלעות.

איך לעשות את זה נכון:

ראשית, עליכם לבצע עיסויי לב אך ורק כאשר אתם בטוחים שהאדם שמולכם אינו נושם, לבו אינו פועם ובמקרה שאין איש שהוסמך לכך בסביבתכם. בקשו מאדם אחד בלבד להתקשר למגן דוד אדום, ובצעו את העיסויים עד לעומק 4-5 ס"מ, לפי קצב השיר Staying Alive של הביג'יס (100 פעימות לדקה). בדקו דופק בעורק הצוואר אחת לדקה. אל תבצעו הנשמה מפה לפה והמשיכו בעיסויים, עד שיגיע צוות רפואי או עד שהדופק יחזור לנפגע.
בובה מבצעת עיסויי לב על בובה אחרת
 

3. הצבת חוסם עורקים לצורך הפסקת דימום

למה זו בעיה?

במקרים רבים נראה כי דימום מתפרץ מהזרוע או מהרגל דורש חוסם עורקים באופן בהול, אך ראשית יש לנסות להפסיק את זליגת הדם בעזרת תחבושת והפעלת לחץ ישיר על הפצע. ברוב המקרים אין צורך בחוסם עורקים לשם טיפול בפציעה שנראית גדולה ומאיימת, וחשוב לזכור שפעולה זו תחסום לא רק את מעבר הדם אל עבר הפצע, אלא אל כל הרקמות שאחריו, מה שעלול ליצור נמק.

איך לעשות את זה נכון:

הניחו כמה פדי גזה על הפצע המדמם ולחצו עליהם חזק עם היד – זה אמור להספיק עד שהאמבולנס יגיע לטפל בנפגע. אם הדימום עדיין אינו פוסק וכל הפדים נספגו בדם, רק אז יש להציב חסם עורקים 5 ס"מ מעל לפצע, ולאחר מכן לרשום במקום ברור מעליו את השעה שבה הצבתם אותו.
 

4. נטילת אקמול, דקסמול ותרופות דומות אחרות

למה זו בעיה?

החומר הפעיל באקמול, דקסמול ושאר הטבליות הנפוצות ללא מרשם לטיפול בכאבים נקרא פרצטמול (Paracetamol). מנת יתר של פרצטמול עלולה לגרום לנזק לכליות ולכבד, ועל כן מומלץ להימנע משימוש ממושך בתרופה זו. בנוסף כדאי לשים לב לקיומו של החומר הפעיל פרצטמול בשלל תרופות אחרות שלאו דווקא נמכרות לצורך טיפול ייעודי בכאבים בלבד.

איך לעשות את זה נכון:

הכמות המקסימלית לצריכת פרצטמול ביום לאדם מבוגר היא 4 גרם. לשם השוואה, בכדור אקמול או דקסמול יש 500 מ"ג פרצטמול, כלומר 8 טבליות זו הכמות המקסימלית לצריכה ביום. חשוב מאוד לקרוא את רשימת החומרים הפעילים בתרופות האחרות שאתם נוטלים על מנת שתדעו האם אתם עוברים את כמות זו או לא על ידי צריכתן. בנוסף, חשוב מאוד שתקפידו לא לשתות אלכוהול בזמן צריכת פרצטמול, משום שיחד איתו הנזק שתעשו לכבד שלכם יהיה כפול ומכופל.
טבליות

5. הוצאת נפגע בתאונת דרכים מהמכונית או ניסיון לעזור לו לשבת בצורה "נוחה" יותר

למה זו בעיה?

רוב תאונות הדרכים גורמות לפגיעות בצוואר ובעמוד השדרה. אם תזיזו את הנפגע, אפילו במקצת, אתם תסכנו אותו בשיתוק לכל החיים, או במקרים מסוימים אפילו במוות.

איך לעשות את זה נכון

הזמינו אמבולנס וחכו לו בסבלנות. בחנו את מצבו של הנפגע בזמן שאתם מחכים וודאו שהוא נושם. בנוסף הנחו אותו שלא לזוז עד אשר יגיע צוות רפואי עם מכשור מתאים לפינויו בדרך בטוחה ונכונה. הוראות אלה חשובות אף יותר אם קיים חשש לפגיעה בעצבים, למשל כשיש פצע מדמם אולם הנפגע אינו מרגיש את הפצע או את הגפה הפגועה.

6. הטיית הראש לאחור כשהאף מדמם

למה זו בעיה?

אם תטו את הראש לאחור כשהאף שלכם מדמם, לחץ הדם שבראש יגבר בצורה מסוכנת. יתרה מזאת, אין לכם שום יכולת לדעת כמה דם יצא מהדימום שבאף, וככל שהזרם גובר, כך עולה הסיכון שהדם יזלוג לריאות ויקשה על הנשימה, או יעבור לוושט ויגרום להקאות. 

איך לעשות את זה נכון:

הישארו עם ראש ישר כדי להפחית כמה שיותר את לחץ הדם שבראש, ותוכלו, אם תרצו, להטות אותו מעט קדימה. הניחו שקית עם קרח על האף, וחסמו את אחד הנחיריים עם האצבע למשך 15 דקות. עשו זאת שוב עבור הנחיר השני ונשמו לאורך כל הזמן דרך הפה. אם הדימום לא מפסיק, חזרו על התהליך שוב, ואם הוא עדיין נמשך, ככל הנראה הוא נגרם על ידי פציעה חמורה, ובמצב שכזה עליכם לקבל עזרה רפואית מקצועית.
איש עם ממחטת נייר מוכתמת בדם בתוך אחד הנחיריים

7. מציצת ארס של נחש לאחר הכשה

למה זו בעיה?

ראשית, מציצת הארס אינה עוזרת למנוע את התפשטותו ברחבי גופו של הנפגע. שנית, כשהארס של הנחש מתערבב עם רוק בתוך הפה, הוא עלול לגרום נזק לקרומים הריריים שבחלל הפה. אם אתם הם אלה שסובלים מההכשה וניסיתם למצוץ את הארס, זה עלול לזרז את התפשטותו ברחבי הגוף ולגרום לכשל לבבי ולבצקת ריאות.

איך לעשות את זה נכון:

אם נחש הכיש את אחת הגפיים שלכם, שכבו על הרצפה, נסו להירגע וודאו שהגפה הפגועה נמצאת בגובה נמוך יותר מזה של הלב. הזמינו אמבולנס, וכשיגיעו לטפל בכם ספרו לצוות הרפואי מה היה צבעו של הנחש ושתו הרבה מים.
 

8. הצבת קרח ישירות על פצע 

למה זו בעיה?

בין שנתקלתם בפצע פתוח או בחבורה שגרמה להופעת סימן אדום על העור, אל תניחו ישירות על הפגיעה קוביות קרח, אפילו לא כשהן בתוך שקית ניילון. הסיבה לכך היא שטמפרטורה קרה מדי תגרום לתאי העור לקפוא, מה שיסב לגוף יותר נזק מאשר תועלת.

איך לעשות את זה נכון:

צרו חוצץ בין העור לקרח, למשל בעזרת מגבת מטבח פשוטה. הניחו את המגבת על העור ועליה את הקרח, והסירו אותה אחרי 20 דקות לכל היותר.
קוביות קרח

9. הסעת אדם חולה או פצוע ישירות לבית החולים הקרוב ביותר

למה זו בעיה?

לא כל בית חולים מתמחה בטיפול בבעיות מסוימות, ולא לכל מוסד רפואי יש את הציוד הנדרש לכל סוגי הפציעות. יתרה מזאת, נסיעה בהולה ומהירה לבית החולים עלולה לסכן אתכם ואת הפצוע שאיתכם בתאונת דרכים, שלא תסייע לאיש ורק תחמיר את המצב.

איך לעשות את זה נכון

הזמינו אמבולנס ותארו כמה שיותר במדויק את מצבו של הנפגע – נהג האמבולנס ידע לאיזה בית חולים לנסוע לצורך קבלת טיפול רפואי מיטבי, לעתים אפילו על חשבון זמן נסיעה ארוך יותר. בנוסף, הקשיבו היטב להוראות שתקבלו מהמוקדנים בטלפון, ובמקרה שאתם עדיין מתעקשים להתפנות באופן עצמאי לבית חולים, בקשו הנחיות בנוגע למוסד המומלץ לשם טיפול בבעיה שבה נתקלתם.
 
מקור התמונות: Cara

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.