print header

12 צעצועים מסוכנים לילדים שחשוב להימנע מהם

אנו חיים כיום בעידן של שפע בלתי נדלה שמתבטא בכל שלב בחיים, כולל הילדות. כיום יש לילדים הרבה יותר צעצועים ממה שהיה לנו בעבר, וזה נובע מייצור מוגבר שלהם ברחבי העולם בשילוב עם מחירים נמוכים ומפתים במיוחד. למרות השפע המבלבל הזה, חשוב לדעת לסנן את גורמי הסיכון מבין הצעצועים האהובים ביותר כדי למנוע פגיעה בחייהם של הילדים. 11 הצעצועים והמשחקים הבאים נחשבים למסוכנים במיוחד עבור ילדים בעקבות מקרים מצערים בהם הם גרמו לפגיעות קשות, לפציעות ולעתים אף למוות. על מנת שתוכלו לסכל סכנות שאורבות לילדיכם, חשוב שתימנעו מרכישת הצעצועים הללו בשנים הראשונות לחייהם, למען שמירה על בריאותם ושלמותם וכן על השקט הנפשי שלכם.
 
חלון ראווה של חנות צעצועים
 

1. משחקים עם מגנטים

ישנם משחקים רבים כיום שמכילים מגנטים קטנים שמתנתקים בקלות אם משחקים איתם. המגנטים הללו מהווים סכנת בליעה עבור פעוטות וילדים, והם מסוכנים יותר מדברים אחרים שהם עלולים לבלוע. בעוד שפריטים רבים עוברים דרך מערכת העיכול בצורה חלקה, מגנטים נדבקים זה לזה ועלולים לגרום לחסימות חמורות במעיים, ולכן מומלץ להימנע מהם. 

2. ערכות רופא

אחד המשחקים האהובים ביותר על ילדים רבים הוא ערכת הרופא, שמגיעה עם ציוד "רפואי" שמדמה את זה האמיתי. הסכנה במשחקים הללו היא ניתוק של חלקים מסוימים בעת ביצוע "הבדיקה", כמו למשל בדיקת אוזניים שתגרום לכניסה של חפץ זר לאוזנו של הילד. מלבד זאת, החלקים המתנתקים יכולים להיבלע על ידי ילדים קטנים וחיות מחמד, כך שטמונה בערכות הללו סכנה כפולה עבור שוכני הבית.
ערכת צעצוע של רופאים

3. ערכת קניות לסופר

עגלת קניות עם קופה ומצרכים זו ערכה נוספת ופופולרית בקרב ילדים רבים שאוהבים להעמיד פנים שהם עושים קניות כמו הוריהם. בדומה לערכות רופא, גם בערכות קניות מסוג זה יש חלקים קטנים רבים שעלולים להתנתק ממקומם ולהוות סכנת חנק עבור הילדים וחיות המחמד בבית. הדמיון בין הפריטים שיש בערכות הללו ובין אוכל אמיתי גם עלול לגרום לילדים לנסות לאכול אותם, ולכן מומלץ שלא לתת להם צעצועים מסוג זה עד לגילאים בוגרים יותר - מעל גיל 6 לפחות.

4. צעצועים עם מדחפים

יש כיום בשוק צעצועים רבים המופעלים בעזרת סוללות או באמצעים אחרים, שיש להם מדחף שמסתובב במהירות, כמו מסוקים או מטוסים. פעמים רבות, כתוב על הצעצועים הללו שהם מומלצים לילדים יחסית צעירים, אך אסור בתכלית האיסור לתת להם לשחק בהם. המדחפים המסתובבים עלולים לגרום לפציעה באצבעות ואיברי גוף אחרים, וגם להסתבך בשיער. לכן, מומלץ לחכות עם הצעצועים הללו עד שילדיכם ידעו כיצד לתפעל מכשירים חשמליים ורק אחרי שתקבעו חוקים ומיקום למשחק בהם.
רחפן בתעופה

5. צעצועים עם סוללות

בליעת סוללות על ידי ילדים זה לא דבר נדיר, והן יוצאות לרוב בדרך בטוחה. למרות שרבים מאיתנו מתבדחים על המקרים הללו, חשוב למנוע אותם לפני שהם מתרחשים. פעמים רבות סוללות קטנות ושטוחות נראות לילדים כמו סוכריות, והם יכולים לבלוע אותן בקלות. מלבד בעיות העיכול שזה גורם להן, בליעת סוללות עלולה לגרום לשחרור של חומר שנקרא ליתיום, מה שיביא להרעלה וכוויות במערכת העיכול. 
 
6. אקדחי צעצוע
זה מדהים כיצד כלי נשק מסוכן הפך להשראה לצעצוע, אך זה המצב כיום, ויש אקדחי צעצוע רבים שיורים דברים שונים, החל ממים, דרך כדורי גומי ועד חיצי פלסטיק. כל הפריטים הללו מהווים סכנה לעיניים של מי שמכוונים אליו את הרובה, שלא לדבר על פגיעה בגוף במקרים בהם יש חומרים קשיחים באקדחים. אם אתם מתעקשים לרכוש את הצעצועים הללו, מומלץ לקנות יחד איתם גם משקפי מגן שיגנו על ילדיכם ועל מי שהם משחקים איתו.
ילד יורה באקדח מים

7. מצופים מגומי

מצופים מגומי אמורים לסייע לילדים לצוף בבריכה או בים, ולקראת ימי הקיץ אנו נראה אותם בכל בריכה ופארק מים ברחבי הארץ. הסכנה במצופים הללו היא שאם הילד מתהפך בתוך המים כשהם עליו, הוא עלול למצוא עצמו ללא יכולת להסתובב חזרה, מה שיביא לסכנת חיים של ממש בגלל טביעה אפשרית. בנוסף לכך, המצופים הללו מכילים פעמים רבות איזופורון, פנול והקסנון שגורמים לגירויים בעור. סכנה נוספת היא הידוק חזק סביב זרועו של הילד, מה שעלול לגרום להפרעה בזרימת הדם, ולכן מומלץ להשגיח על ילדים עם מצופים, לבדוק שהם במידה המתאימה ואינם מכילים חומרים כימיים כמו אלו שהוזכרו.

8. בלונים

הם אמנם לא צעצוע קלאסי, אך ילדים רבים נוהגים להשתעשע עם בלונים כאילו הם כדורי משחק לכל דבר. לא חייבים לוותר עליהם כליל אם אתם עורכים חגיגה, אך מומלץ לנקוט איתם במשנה זהירות, שכן היו מקרים רבים בהם בלונים התפוצצו וילדים שאפו את החלקים שלהם ונחנקו מהם. הוצאה של חלקי גומי השייכים לבלונים ממעברי הנשימה היא קשה, והדרך הטובה ביותר לטפל בכך היא למנוע את המצבים הללו. שמרו על בלונים הרחק מהישג ידם של ילדים, וודאו שאתם רוכשים בלונים חזקים ואיכותיים שלא ייקרעו בכל מגע קטן.
בלונים

9. חרבות צעצוע

לילדים יש אנרגיות רבות שהם מוציאים בהתרוצצות הנה והנה, ולפעמים גם באמצעות משחקי לוחמה שונים. חרבות צעצוע קיימות בעולם כבר זמן רב, ובהתאם לכך הן גם גרמו ללא מעט פציעות. ילדים שמשחקים בחרבות הללו עלולים לפגוע זה בזה בגלל המהלומות שהם מנחיתים אחד על השני, והם יכולים גם לגרום לנזק בעיניים. הנזק יכול להיות גדול פי כמה עם הריצות של הילדים לכל עבר, ולכן חרבות הן לא צעצוע מומלץ עבורם.
 

10. ברווז גומי לאמבטיה

ברווזי גומי לאמבטיה הם בין הצעצועים האהובים ביותר בעולם על תינוקות ופעוטות, שנהנים להשתכשך איתם באמבטיה. למרות החיבה אליהם, הברווזנים הללו עלולים להיות מסוכנים מכמה סיבות; תחילה, לרוב הם מכילים כימיקלים בשם פתלטים בכמויות שהן מעל למותר בחוק. הרכיבים הללו גורמים לשיבושים הורמונליים, בעיקר בקרב ילדים, ולכן השפעתם שלילית מאוד. מעבר לכך, משום שהברווזים שרויים במים וסופגים אותם, מתפתח בתוכם עובש שילדים שואפים או אפילו בולעים כשהם נושכים את הצעצועים הללו. חשיפה לעובש עלולה לגרום לבעיות בדרכי הנשימה ולרגישויות אחרות, ולכן ברווזי הגומי בהחלט צריכים לפרוש מן האמבטיה.
ברווז גומי בתוך אמבטיית קצף

11. צעצועים שניתן לתלות על הצוואר

ישנם צעצועים רבים שמכילים חבלי תלייה על הצוואר, כמו משקפות למשל, שילדים משחקים איתם במשך שעות. הסכנה בצעצועים הללו ברורה, שכן ילדים עלולים לכרוך את החבל סביב צווארם ולהיחנק כתוצאה מכך. זה מסוכן פי כמה אם ילדים משתפים את הצעצועים הללו עם אחיהם הקטנים, שאין להם די קואורדינציה או הבנה כדי לא לכרוך את החבלים הללו סביב הצוואר או איברים אחרים, כמו הידיים והרגליים.

12. ספינר

משחק הספינר מוכר לכולנו, ותפקידו ההתחלתי היה למקד את מחשבתם של אלו הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. כמו דברים רבים אחרים, השימוש הסופי של הספינר לא קשור למטרתו הראשונית, וכיום כמעט לכל ילד יש את הצעצוע הזה. הספינר בטוח לשימוש עבור ילדים בוגרים, אך עבור ילדים קטנים ופעוטות הוא עלול להיות מסוכן. בספינר ישנם חלקים שאפשר לנתק מהצעצוע והם עלולים להגיע לתוך קנה הנשימה או הוושט של הילדים. זוהי סכנת חנק ברורה, ולכן מומלץ להרחיק ספינרים מהישג ידם של ילדים. 
ספינר מונח על אצבע של גבר
ישנם צעצועים רבים כיום בשוק שניתן לשחק בהם בלי חשש, אך לצידם יש גם כאלו שהם מסוכנים מאוד. חשוב לבחור בצורה קפדנית את הצעצועים שמיועדים לילדיכם, תוך כדי שאתם מוודאים שאין בהם חלקים קטנים, כאלה שעלולים להתנתק או כימיקלים שונים שלא צריכים להיות בהם. באופן הזה תוכלו להיות בטוחים שלילדיכם תהיה ילדות שמחה, מאושרת והכי חשוב  - בריאה ובטוחה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.