print header

המדריך לחינוך ילדים לפי טבעם ואופיים

התנהגות בעייתית של ילד מהווה במקרים רבים ביטוי לקשיים עמוקים ומשמעותיים יותר שעמם הוא מתמודד. כשאנחנו מזהים משבר או קושי אצל ילדינו, עלינו לשאול את עצמנו קודם כל מהו מקורם וכיצד ניתן לטפל בבעיה מהשורש. חשוב תמיד לזכור שבעיותיהם של הילדים שלנו מהוות מראה גם להתנהגות שלנו, שכן הילדים מושפעים באופן ישיר מהמעשים ומהיחס שלנו כלפיהם וכלפי אחרים. הורים רבים מתקשים למצוא את שביל הזהב לחינוך ילדיהם ולשיפור הביטחון שלהם תוך התחשבות בקשייהם האישיים, ואם גם אתם מזדהים עם הבעיה תרצו לקרוא את המדריך הבא. בעזרת ארבעת השלבים שמתוארים בהמשך הכתבה תוכלו לזהות את מקור הקשיים שניצבים בפני ילדיכם ולטפל בהם בצורה נכונה ומושכלת, תוך יצירת איזון בין משמעת יציבה לבין רוך, תמיכה וחיזוק. 
 
חינוך עדין לילדים: זוג הורים עם בנם על המיטה
 

שלב ראשון: זהו את טבעם האמתי של ילדיכם

כל ילד הוא אדם שונה ומורכב, ומטבע הדברים לא כל עצה לגידול נכון של ילדים תתאים בהכרח למשפחתכם. לפיכך, כדי לגבש אסטרטגיה חינוכית מושכלת ומעצימה כלפי הילדים, עליכם לזהות את אבני היסוד באופיים ואת הקווים שמנחים אותם.
 
האנרגטי – זהו ילד שאוהב את החיים, הוא חברותי בצורה בלתי רגילה, מלא מרץ ושמחת חיים. ילדים אלו אוהבים להיות במצב של עשייה תמידית ומשתעממים בקלות. הם רוכשים חברים ללא מאמץ ומסתכלים על החיים בצורה חיובית. לעיתים הם עלולים להיתפס כהיפראקטיביים, קלי דעת ולא אמינים. כדי לגדול בצורה נכונה זקוקים ילדים אלו להורים קלילים וחיוביים שיידעו לחלוק איתם את שמחת החיים הרבה שלהם.
 
הרגיש – זהו ילד מתחשב ומעודן, בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה ובדרך כלל בוגר יותר מחבריו. ילדים רגישים קשובים מאוד לסביבה ולעיתים חבריהם עלולים לראות בהם ביישנים, חלשים ועדינים מדי. ילדים כאלה זקוקים יותר מכל להורים קשובים ותומכים שיבינו את הקשיים שלהם, בדגש על קשיים חברתיים וסביבתיים.
 
הנחוש – זהו ילד ספורטיבי ופעיל, הוא ממוקד במטרה ונחוש להשיג את יעדיו. ילדים אלו פעלתנים מאוד, דואגים להיות עסוקים כל הזמן ומלאים אנרגיה בכל רגע נתון. לעיתים החברה עלולה לשפוט אותם כקולניים, מציקים ובעלי דרישות גבוהות מדי. ילדים נחושים זקוקים לתמיכתם של הוריהם כדי להשיג את מבוקשם ולחוויות משפחתיות שיעצימו אותם.
 
הרציני – זהו ילד חכם ומשכיל, ששם דגש רב על העצמתו האישית והאינטלקטואלית. ילדים אלו מחושבים, ישירים וממוקדים והם בדרך כלל יהיו בוגרים יותר מבני גילם. בשל אופיים הם עלולים להיתפס בעיני רבים כביקורתיים ומתנשאים. ילדים רציניים זקוקים להורים מכבדים שידברו איתם בגובה העיניים ויבינו את אשר על לבם.
 
חינוך עדין לילדים: ילדה עם מבט זעוף תופסת את ראשה בתנוחת שכיבה
 

שלב שני: בחנו לעומק את הגורמים להתנהגויות בעייתיות

ההורים הם הגורמים המרכזיים שמשפיעים על עיצוב אופיו של הילד בשנים המוקדמות, ופעולות רבות של ילדינו עשויות לנבוע מההתנהלות שלנו עצמנו. לאחר שהבנו כיצד ניתן לזהות את קווי האופי המנחים של ילדינו, הגיע הזמן להסתכל על התנהלותנו ולשאול את השאלות החשובות בנוגע לטיפול בהם.
 
האנרגטי – האם הילד מרגיש שאתם שולטים בו יתר על המידה? האם הוא חש בודד ולא זוכה למספיק יחס מכם? האם החיים שלו מתנהלים בלוח זמנים שאינו מאפשר לו לקבל החלטות באופן עצמאי? גורמים אלו עלולים להערים קשיים רבים על ילדים שמונעים מאנרגיה חיובית ומתקשורת בינאישית. זמן איכות ותשומת לב, לצד חופש פעולה, הם המפתח להעצמתו של ילדכם. 
 
הרגיש – האם הילד מרגיש שלא מקשיבים לו או שמתעלמים מרגשותיו? האם הוא ניצב בפני התמודדות לא פשוטה? האם אתם לפעמים מתייחסים באדישות להצעותיו ולתכניותיו? אם השבתם בחיוב על שאלות אלו ייתכן שילדיכם ירגיש שהוא לא מקבל את הסיוע הרגשי שלו הוא זקוק מכם. ילדים רגישים זקוקים לאוזן קשבת ולחיזוקים חיוביים רבים, ומצפים לקבל אותם מכם ומשאר בני המשפחה הקרובה. 
 
הנחוש – האם הילד מקבל מכם את העידוד והתמיכה שלהם הוא זקוק? האם אמרתם לילד "לא" יותר מדי פעמים? האם הוא לוקח על עצמו אתגרים רבים מדי? ילדים אלו זקוקים להעצמה ולתמיכה ללא סוף ואם זיהיתם שהם לא מקבלים אותן במידה מספקת, ייתכן שהמוטיבציה וההערכה העצמית שלהם תיפגע. 
 
הרציני – האם אתם מעניקים לילדכם את הכבוד שלו הוא מצפה? האם אתם נותנים לו את הזמן והחופש להתרכז ולהעשיר את עצמו? האם ילדכם מתמודד עם קשיים או עם מבוכות חברתיות שאתם לא מודעים אליהם? על אף חוכמתם הרבה של ילדים אלו, הם לעתים יסתירו מכם את מגרעותיהם ויתביישו בהן. לכן ייתכן ותאלצו להתעמק ולהתאמץ כדי להבין מה קורה בחייהם. 
 
חינוך עדין לילדים: ילד עם מבט מצועף בעיניים

שלב שלישי: טפחו את הביטחון וההערכה העצמית של ילדיכם

מאחורי כמעט כל התנהגות בעייתית של ילדיכם מסתתרת בעיה רגשית עמוקה יותר שיש לתת עליה את הדעת. בעוד שכל העצות שלפניכם יתרמו לבניית הביטחון וההערכה העצמית של כל ילד ללא קשר לאופיו, הרי שהמיקוד לאישיותו של ילדכם יסייע לכם להעניק את הדגש המיוחד לצרכים הייחודיים שלו.
 
האנרגטי
 • הפתיעו את הילד בפעילויות משותפות והקפידו לבלות איתו זמן איכות.
 • בססו עם ילדכם קשר שהוא יותר חברי ופחות סמכותי. 
 • נסו להמעיט בחוקים שיגבילו את התנועה של ילדכם.
 • עודדו את הילד לבלות עם חברים ולפתח תחביבים חדשים.
 • אל תפספסו הזדמנות להביע אהבה לילדיכם.
 
הרגיש
 • שאלו את הילד מה מפריע לו ועודדו אותו לדבר על רגשותיו, מבלי ללחוץ עליו. 
 • שימו לב להתנהגויות חריגות שיכולות לרמז על קשיים כמו פגיעה בתיאבון, עייפות, חוסר אנרגיה ובלבול. זכרו כי ילדים רגישים יותר יתקשו לפעמים לדבר אתכם על בעיותיהם. 
 • בנו את הביטחון של הילד באמצעות מחמאות וביקורת בונה.
 • הניחו לילד להירגע כשהוא חווה משבר.
 • נסו ליצור איזון בין מתן חופש לבין תמיכה ועידוד.
 
הנחוש
 • עודדו את ילדכם בכל מצב, והקפידו להראות נוכחות בתחרויות ובאירועים שחשובים לו.
 • אפשרו לילד לבחור בעצמו את המטרות שהוא רוצה להשיג ונסו להגביל אותו פחות.
 • הרשו לילד לצאת להרפתקאות חדשות ונסו לאפשר לו מרחב פעולה גדול.
 • הקפידו להעניק לילד את מלוא תשומת הלב ולהבהיר שתמיד תהיו שם בשבילו. 
 • אל תשכחו להגיד לילדכם שאתם גאים בו – בעיקר כשהוא חווה הפסד. הרצון לרצות את ההורים חשוב במיוחד לילדים אלו.
 
הרציני
 • דברו עם הילד שלכם בגובה העיניים ותנו לו את הכבוד שהוא מצפה לקבל מכם. 
 • הקפידו לייעץ לילדכם ולא להטיף לו.
 • התחשבו בדעותיו של ילדכם והראו לו שאתם סומכים עליו. 
 • הבהירו לילד בכל הזדמנות שהוא יכול לשתף אתכם בבעיותיו, אך בלי ללחוץ עליו.
 • כשילדכם מדבר – התמקדו בלהקשיב לו מבלי להתפרץ לדבריו. תשומת הלב חשובה מאוד להערכה העצמית של ילדים אלו. 
חינוך עדין לילדים: אם ובנה מביטים על תמונות במצלמה

שלב רביעי: נהלו משברים בלי להיות "ההורה הרע"

כשאתם מזהים התנהגות בעייתית אצל ילדיכם, כעס הוא התגובה הכמעט מיידית וענישה היא התוצר הישיר שלה. ענישה יוצרת פחד מהתגובה, שאולי עשוי לפתור בעיה נקודתית ולגרום להם לשנות את התנהגותם באותו הרגע, אך אין בה התמודדות אמיתית עם הקושי שעומד מאחורי ההתנהגות שהפגינו. תקשורת ביניכם לבין הילדים היא הכלי המרכזי והחשוב ביותר לחינוך נכון ומושכל שלהם. הקפידו תמיד להקשיב לפני שאתם מדברים, גם למה שחבוי מתחת לפני השטח, וכך תוכלו לראות את מה שהם לא תמיד יודעים להראות. "ניהול משברים" שיתבצע על פי הכללים האלו יעניק לכם כהורים הרבה יותר נחת, ולילדים שלכם כלים יעילים יותר לתהמודדות עם העולם בביטחון ובנחישות.
 
מקור תמונות: ronlands lakis
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.