print header

10 שיעורים על הורות טובה שלמדתי מאבא שלי

אבא שלי לימד אותי ואת אחיי לא מעט דברים כבר בילדותנו: למדנו לרכוב על אופניים, לקרוא לבד, לא לפתוח את הדלת לזרים ולחכות עד שהרמזור יתחלף לירוק, דברים שללא ספק ליוו ושירתו אותנו לאורך שנות חיינו. בשעה שכל אלה הן מיומנויות חשובות אותן העברתי הלאה לילדיי, אבי היקר לימד אותנו 10 שיעורים נוספים, אותם לא היינו מצליחים ללמוד מאף אדם אחר. את השיעורים הללו למדנו מהתנהגותו, מאופן דיבורו ומהיחס שהעניק לנו. הוא לעולם לא ביקש שננהג כמוהו אך העובדה ששימש כדוגמה עבור כל אחד מאתנו, גרמה לנו להבין שכך נרצה לגדל גם את ילדינו שלנו. כיום, כאשר אנו משוחחים עליו ונזכרים בו, לא פעם אנו מעלים גם זיכרונות אודות השיעורים הללו, באמצעותם לימד אותנו כיצד להיות הורים טובים יותר, וכעת אשמח לחלוק אותם אתכם...
 
 

1. אכלו ארוחות משותפות

אחד מהזיכרונות הבולטים ביותר שלי עד היום קשור בארוחות המשפחתיות שאבי היה מקפיד להגיע אליהן היישר מהעבודה. לילדים לא אכפת אם התפריט מציע ארוחה מפוארת או כריך, כל עוד מדובר בזמן במהלכו כל המשפחה יכולה לבלות יחד מסביב לשולחן במטבח או בחדר האוכל. ואכן, בשעה שאינני זוכרת מה אכלנו במהלכן, זכורה לי ההתרגשות מהידיעה שכל המשפחה יושבת יחד זה לצד זה. הרגעים שאנו כהורים מפנים במיוחד עבור ילדינו מסייעים להם ביצירת מסגרת וסדר יום קבוע, מעודדים תחושת משפחתיות, מלמדים את החשיבות של המזון לבריאות וכמובן גם מאפשרים לילדים לחלוק אתנו את מה שעבר עליהם במהלך היום. 

2. זכרו שהילדים מחקים את התנהגותכם

הורה הוא תמיד מודל לחיקוי עבור ילדיו, בין שהוא מעוניין בכך ובין שלא. אתם אלה שמלמדים את הילדים איזה יחס עליהם לצפות לקבל מהסביבה ואיזה יחס הם צריכים להעניק לאחרים, כמו גם אימוץ ערכי צניעות, אנושיות ואחריות. זכרו שהילדים תמיד מסתכלים על האופן שבו אתם מתמודדים עם מצבים וכיצד אתם בוחרים להגיב אליהם, וטעויות שלדעתכם הן קטנות ושוליות, יכולות לעצב במידה לא מבוטלת את האופן בו הם יפעלו לאורך חייהם.

3. הנחילו לילדים אהבה לקריאה

העובדה שאבי הקריא לי ולאחיי סיפורים לפני השינה מדי ערב, גרמה לנו לאהוב ספרים גם בהמשך חיינו ולהעדיף אותם על פני הטלוויזיה. אין ספק שההתפתחות הטכנולוגית הוסיפה למשוואה גם את המחשב והסמארטפונים, שהצליחו להשתלט על חלק נכבד מזמן הפנאי של ילדינו, אולם אם תתערבו כבר מגיל צעיר ותקריאו לילדים סיפורים מדי יום, תוכלו להנחיל להם אהבה לקריאה ולהבטיח שהם ימשיכו לעשות זאת גם כאשר יגדלו. הצעד הראשון הזה יכול להשפיע על האופן בו הם יתייחסו אל ספרים לאורך חייהם, וכיום כאשר יש כל כך הרבה חלופות אחרות שנאבקות על תשומת לבם, מדובר בדבר שחשיבותו היא לחלוטין לא מבוטלת.

4. העניקו להם את מלוא תשומת הלב

כאשר לילדיכם יש משהו שהם רוצים לומר לכם, תעריכו את רצונם לחלוק עמכם פרטים מחייהם ותעניקו להם את תשומת לבכם המלאה. אם תתעסקו בטלפון, במחשב הנייד או בכל דבר אחר בזמן שהילדים מעוניינים שתקשיבו להם, הם ילמדו להתייחס כך בעצמם לאחרים ובסופו של דבר יפסיקו לנסות לדבר איתכם. אין הכוונה שתעזבו מיד את מה שאתם עושים אם אתם עסוקים באותו הרגע, אלא שתתאמו עמם זמן שבמהלכו הם יוכלו לדבר ואתם תוכלו להקשיב ללא הפרעות. לפני שתשימו לב לכך הילדים יגדלו, ואתם תצטערו על כל אותם הרגעים שבמהלכם יכולתם להיות איתם בקשר רציף ויומיומי.
 

5. הוסיפו פעילויות מהנות לזמן הבילוי יחד

בשעה שהיחס בין הורים לילדים נע לעתים סביב בעיות משמעת, הכנת שיעורים משותפת וכדומה, חשוב שתקפידו לפנות זמן גם כדי לעשות פעילויות מהנות יחד. אפשרו לילדים לראות את הצד הילדותי שבכם, אל תחששו לצחוק, לרוץ ולשחק יחד, וזכרו שהצחוק טוב לבריאותכם ולבריאות משפחתכם לא פחות מכל דבר אחר. העובדה שאבי לא פחד להשתולל ולהתלכלך איתנו בגינה לא פגם בהיותו דמות מחנכת בחיינו, אלא גרם לנו להעריך אותו עוד יותר ולשמוח מכל רגע שבו הוא מבלה בחברתנו.

6. אל תשכחו להראות את הצד הרך שבכם

הורים רבים נהנים מאוד לחבק את ילדיהם, לומר להם שהם אוהבים אותם ולהעניק להם נשיקת לילה טוב על המצח לפני השינה, אולם אחרים עשויים להתקשות לעשות זאת על בסיס קבוע. בחלק מהמקרים הם עצמם לא חוו זאת בילדותם, ואילו באחרים הם פשוט עשויים להיות נבוכים לגלות את הצד הרך והרגיש שלהם. אבי חיבק אותי ואת אחיי מדי ערב כאשר חזר הביתה מהעבודה, והמחווה הקטנה הזו זכורה לכולנו עד היום. אל תניחו שילדיכם יודעים שאתם אוהבים אותם אם אינכם אומרים להם זאת לעתים קרובות, ותופתעו לגלות עד כמה שהמילים הללו יגרמו להם להתנהג אחרת לאורך כל היום. 

7. קיימו הבטחות

כהורים אנו דורשים מילדינו לבצע את המטלות בבית ובבית הספר, אולם במקביל גם אנחנו צריכים למלא אחר מחויבויות שלקחנו על עצמנו או לקיים הבטחות שהבטחנו להם. מובן שלא פעם קיימים אילוצים שמונעים מאתנו לצאת עם הילדים לטיול או לבלות עמם את שעות אחר הצהריים, אולם חשוב מאוד לא להפוך את אי קיום ההבטחות להרגל. אפשרו לילדים להבין את הערך שמאחורי כל הבטחה, ואם אינכם בטוחים שתצליחו לקיים אותה השתדלו לומר זאת מראש או לקבוע מועד אפשרי נוסף, כדי שתוכלו לממש בהמשך את מה שהבטחתם מבלי לפגוע בהם. 

8. השאירו את הכעס מחוץ למסגרת החינוך

ילדים זקוקים למשמעת ולחינוך, אולם טעות נפוצה של הורים רבים היא לאפשר לכעס שלהם להאפיל על הלקח שהם מעוניינים להעביר לילדיהם. אבי תמיד חינך אותנו ממקום של אהבה ואכפתיות, הזכיר לנו שיש השלכות למעשים שלנו וכיוון אותנו להתנהגות הרצויה באמצעות תגמולים כמו מילים טובות או תשומת לב. הוא לימד אותנו שהשיטה היעילה ביותר לחינוך ילדים היא להיות הוגנים כלפיהם ולאפשר להם לגדול ולצמוח, ולא לגרום להם לפעול בעיקר מתוך פחד או חשש.

9. תקשרו כמשפחה

אבי השתדל לא לקיים שיחות הנוגעות לאחד מאתנו, מבלי שניקח בהן חלק פעיל. גם כאשר נקבעה החלטה מסוימת לגבינו או שמישהו מאתנו הסתבך בצרה, היה חשוב להוריי להקשיב לנו ולכלול אותנו בה. כאשר הילדים יודעים שהמשפחה היא יחידה אחת ומאוחדת הם חשים בטוחים יותר במקום שלהם, יודעים שיזכו לומר את אשר על לבם ושייהנו מאוזן קשבת, וכתוצאה מכך היחסים בינם לבין ההורים משתפרים וההשפעות של כל שיחה כזו הן טובות הרבה יותר ונמשכות לאורך זמן.

10. זכרו שהורות היא עבודה לכל החיים

כששאלו את אבא שלי לאורך השנים היכן הוא עובד, הוא תמיד היה עונה בחיוך שיש לו שתי עבודות. זו שבחר וזו שלא. ההורות הייתה העבודה בה בחר מכל הלב, וגם כאשר גדלנו ועזבנו את הבית אבי תמיד שמח שנפנה אליו לייעוץ או סתם לשיחה, ורצה להישאר חלק בלתי נפרד מחיינו. ילדים תמיד נשארים ילדים, ובשעה שסוג הבעיות שלהם משתנה לאורך החיים, כמו גם היכולת שלהם לפתור אותן, לא פעם הם ירצו לפנות אליכם ולשאול לעצתכם. הזכירו להם שהדלת שלכם תהיה פתוחה עבורם בכל גיל ובכל בעיה, וגם אם לא תוכלו לפתור כל בעיה, תמיד תחבקו אותם ותשמחו להקשיב להם. 
 
מקור תמונות: Spirit-Fire
מקור: שירה ח.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.