print header

9 מנגנוני התמודדות עם רגשות רעים עבור ילדים

ילדים חווים מנעד רגשות עצום, בדיוק כמו מבוגרים; הם יכולים להיות משועממים, נרגשים, עצובים, מאוכזבים, מובכים ומפוחדים, ואלו הן רק כמה דוגמאות קטנות לתחושות שהם חווים מדי יום. עם זאת, לא כל ההורים מלמדים את ילדיהם איך להתמודד עם אותם הרגשות, והם צריכים לדעת כיצד לעשות זאת כבר מגיל קטן כדי שיוכלו להתגבר עליהם גם בחיים הבוגרים. לכן חשוב שתלמדו את ילדיכם כיצד להגיב ללחץ, תעזרו להם להתמודד עם פחדיהם, תסייעו להם להרגיע את עצמם כשהם עצבניים וגם תגלו להם איך לעודד את עצמם כשהם מצוברחים - וכל זאת תוכלו לעשות בעזרת 9 הטיפים הבאים.
 
איך לעזור לילדים ללמוד להתמודד עם רגשות: ילד מצוברח

למה ילדים צריכים ללמוד איך להתמודד עם רגשות רעים?

ללא כלים נכונים להתמודדות עם לחץ, ילדים יכולים להתנהג בצורה לא נאותה. במקרים שכאלה הם משדרים מסר שאומר "אני מרגיש שאין לי שליטה, ולכן אני אתנהג ללא שליטה". ילדים שלא יודעים איך להתמודד עם רגשותיהם עלולים להתמכר להתנהגויות שליליות בהמשך החיים, כמו שתיית אלכוהול או אכילה רגשית, וזה יתחיל מוקדם יותר ממה שאתם משערים. 
 
למשל, ילד שלא מצליח להתמודד נכון עם שיעורי הבית הקשים שלו במתמטיקה, יעדיף "לברוח" מהם וללכת לשחק עם חבריו במקום לשקוד בלימודים. כתוצאה מכך ההישגים האקדמיים של הילד ייפגעו, והוא ישתרך מאחורי כולם בלימודים עוד יותר ויפתח חרדות נוספות בהמשך.
 
מצד שני, ילדים שלומדים איך להתמודד עם לחץ בגיל מוקדם נהנים משלל יתרונות בחייהם ואף מפתחים יכולות תקשורת טובות יותר כבר בגיל גן. לפי מחקרים, ילדים שלומדים איך לשלוט על רגשותיהם בגיל 5 הם בעלי סיכוי גבוה יותר ללמוד במוסד להשכלה גבוהה בהמשך החיים מאשר ילדים שלא, לכן אל תזניחו את הנושא הזה והשתמשו בטיפים הבאים כדי ללמד את ילדיכם איך להתמודד עם רגעים מלחיצים.

6 דרכים להתמודדות עם רגשות

היכולות הבאות יעזרו לילדיכם להרגיש טוב יותר כשהם לחוצים; הן הכרחיות למצבים שבהם הילדים מרגישים שהם לא יכולים לשנות את מצבם, למשל כשהם מתמודדים עם מוות של חיית מחמד או עם כישלון. בעזרתן הילדים שלכם יוכלו להרגיע את עצמם או להסיח את דעתם עד שיהיו מסוגלים לחזור לעסוק בדבר שהם עשו, כשראשם צלול יותר.

1. מתן שמות לרגשות

ביטוי מילולי כמו "אני כועס" או "אני לחוץ" יכול לעזור לילד לזהות את הרגש הלא נעים שמציף אותו, ואם לילדים שלכם אין את המילים המתאימות, יהיה להם קשה להבין מה הם חווים. כדי לחדד את אוצר המילים של ילדיכם, קראו להם ספרים או תנו להם לקרוא בעצמם, נסו לנחש יחדיו מה הרגש שחווים אנשים בתמונות שונות או פשוט דברו על רגשות שונים. לאחר מכן, כשהילד יחווה רגש שלילי שיעיק עליו, בקשו ממנו לתאר כיצד הוא חש, וכשהוא יוכל לעשות זאת במילותיו שלו, הוא למעשה ייקח את הצעד הראשון שלו לפיתוח שליטה עצמית.
איך לעזור לילדים ללמוד להתמודד עם רגשות: ילד שוכב על הרצפה לצד צעצוע מכונית

2. תרגילי נשימה

נשימות עמוקות ואיטיות יכולות לעזור לכל אחד להירגע, וכך גם לילדים. כדי לעודד את ילדיכם לעשות זאת, בקשו מהם לבצע "נשימת בועה" – תגידו להם לקחת אוויר מהאף ולנשוף אותו החוצה דרך הפה כאילו שהם מנסים ליצור בועות סבון. שיטה אחרת היא להגיד להם לנסות "להריח את הפיצה" – תגידו להם לנשום דרך האף כאילו שהם מנסים לקלוט את ניחוחה הנעים של איזה פיצה ריחנית, ואז תגידו להם לנשוף מהפה על הפיצה כדי לקרר אותה; עודדו את ילדיכם לעשות זאת עד שירגישו רגועים יותר.

3. העסיקו את ילדיכם בדבר מה אחר

לפעמים הילדים פשוט צריכים הפסקה ממה שהם עושים ושמפעיל עליהם לחץ ותסכול; אם הילדים שלכם אוהבים לצייר, תנו להם צבעים ודף נייר והרשו להם ליצור ציור; אם הם אוהבים לקרוא, תנו להם חצי שעה שבה יקראו את הספר האהוב עליהם; אם הם אוהבים לשחק, שלפו משחק קופסה או כדור ושחקו איתם עד שהם יוכלו לחשוב שוב בצורה צלולה.

4. יוגה

יוגה מספקת לא מעט יתרונות לילדים ולמבוגרים כאחד, ותוכלו לרשום את הילדים שלכם לחוג יוגה שמותאם לגילם או שתוכלו לעסוק בה בבית ביחד איתם בעזרת סרטוני הדרכה. אחרי שילדיכם יכירו את תרגילי היוגה שעוזרים להם, הם יוכלו לעסוק בהם במשך כל חייהם כדי להירגע במצבי לחץ.
איך לעזור לילדים ללמוד להתמודד עם רגשות: ילדה עושה מדיטציה

5. יצירת מוזיקה

לנגינה על כלי מוזיקלי יש שלל יתרונות לילדים כשביכולתה ללמד אותם משמעת וסבלנות, להגביר אצלם את הביטחון העצמי ולהפחית לחצים בקרבם. היא מספקת תרפיה לנפש בכל גיל ועוזרת אפילו למנוע דיכאון, לכן אם ילדכם ילמד כיצד לנגן על כלי מוזיקלי כבר בגיל קטן, יהיה לו כלי לכל החיים להתמודדות עם לחץ ותחושות רעות.

6. ערכת רגיעה

מלאו קופסת נעליים בדברים שיכולים לגרות את החושים של ילדכם, כמו כדור לחץ או סליים - או אפילו כלי ציור ודפים כפי שהומלץ בסעיפים הקודמים - ופתחו אותה ברגע שבו אתם מבחינים שהילד שלכם צריך להירגע מהלחץ ששוטף אותו. ההפסקה הקטנה הזו תעזור להעסיק את המוח של הילד ולהרגיע אותו, כך שיוכל לחזור לפעילות שעסק בה עם ראש נקי יותר.

3 דרכים להתמודדות עם בעיות

כשהלחץ נובע לאו דווקא מרגשות ותו לא, אלא מבעיה שניתן לפתור אותה, הילדים צריכים ללמוד כיצד לזהות את המצב ולעשות זאת. כך הילדים יוכלו לזכות בשליטה רבה יותר בחייהם, וכדי לזהות את המצבים האלה עליכם פשוט לשאול את הילדים: "האם אתה מרגיש שביכולתך לשנות את המצב או שאתה צריך לשנות את הדרך שבה אתה מרגיש לגביו?". עם העזרה שלכם, הם יוכלו לדעת כיצד לגשת לבעיה שלהם והאם היא ניתנת לפתירה, והנה כמה דוגמאות שיעזרו להם לעשות זאת.

1. בקשת עזרה

אם הילד שלכם נאבק בדבר מה, שאלו אותו "מי יכול לעזור לך במצב הזה?". סייעו לו לזהות את האנשים שאכן יוכלו לעזור לו, למשל אם הוא מתקשה בשיעורי הבית - אולי אחד החברים מהכיתה יכול להסביר לו כיצד לפתור את השאלות הבעייתיות. ילדים שיודעים שזה בסדר לבקש עזרה חווים הרבה פחות לחץ כשהם נתקלים בבעיות, והם מבינים שהם לא צריכים לעשות הכול לבד.
איך לעזור לילדים ללמוד להתמודד עם רגשות: שתי ילדות כותבות על דף

2. פתרו בעיות ביחד

פעמים רבות ילדינו נתקלים בבעיות שלנו נראות קלות מאוד לפתירה, למשל במקרים שבהם הם לא יודעים איזו חולצה כדאי להם ללבוש לטקס כלשהו בבית הספר. במצבים שכאלה אל תתנו לילדיכם להתמודד לבד עם המצב, ואל תפתרו בשבילם את הבעיה, אלא קחו אותם ופתרו אותה יחדיו. נסו לזהות מספר פתרונות וכתבו את כולן על דף, ולאחר מכן בקשו מילדיכם לבחור בפתרון המועדף ביותר לדעתם. לאורך הזמן, הילדים שלכם ידעו כיצד לעשות זאת בעצמם וללא עזרתכם.

3. רשימת יתרונות וחסרונות

אם הילד שלכם מתקשה לעשות החלטה מסוימת, למשל אם הוא לא יודע האם הוא רוצה ללמוד לנגן על פסנתר או על גיטרה, ערכו יחד איתו רשימה שתכלול יתרונות וחסרונות לכל בחירה. כתבו את הכול בטבלה ותראו כיצד דף הנייר הופך את התשובה לברורה יותר – תנו בעיקר לילדכם להעלות יתרונות וחסרונות, וכך ייחשף הרצון האמיתי שלו.
 

טיפים נוספים

המטרה הסופית שלכם היא לגרום לילד לפתח מנגנוני התמודדות עם לחץ ותחושות רעות אחרות, ולא פשוט להגיד לו מה לעשות. הטיפים הבאים יעזרו לכם להגיע למצב הזה בצורה נכונה:
  • תנו לילדיכם להרגיש רע לפעמים – הילדים שלכם לא צריכים להיות שמחים ומחייכים בכל רגע נתון. תחושות כמו כעס, עצב או פחד יכולות להיות בריאות, אך חשוב שלא לתת לילדים להתמודד איתן זמן רב מדי. כשהרגשות שלהם מתחילים לפגוע ביכולתם לתפקד כמו שצריך, עודדו אותם להתמודד איתם בעזרת השיטות שלמדתם.
  • דברו עם הילדים אחרי המאורע – עזרו לילדים שלכם להבין שאתם מפתחים יחד איתם אסטרטגיות להתמודדות עם תחושות רעות ושאלו אותם לאחר מכן "האם השיטה הזו עזרה לך?". זה יעזור גם לכם וגם לילדים לדעת מה עוזר פחות ומה עוזר יותר.
  • נסו כל שיטה במתינות – רוב שיטות ההתמודדות שהכרתם בכתבה הזו, בעיקר השיטות להתמודדות עם רגשות, יכולות להפוך ללא בריאות אם עוסקים בהן יותר מדי ומשתמשים בהן כדי לברוח מבעיות במקום להתמודד איתן, לכן חשוב שתהיו מודעים לזמן שבו ילדיכם עוסקים בהן.
  • אל תתעצבנו ברגעים מכעיסים – אם הילד שלכם שובר כוס מרוב כעס, הדחף הראשוני שלכם הוא להתעצבן עליו, אך במקום זאת נצלו את הרגע להתנסות באחת השיטות שלמדתם להתמודדות עם רגשות. עזרו לילדיכם לחדד את יכולותיהם כך שידעו כיצד להתמודד אחרת עם אי הנוחות הרגשית שהם חווים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.