print header

8 דרכים בהן תוכלו לעזור לילדיכם להתנגד ללחץ חברתי

כל הורה חושש מכך שילדיו יהיו קורבנות ללחץ חברתי. הדברים שמיד קופצים לראשנו בהקשר לכך הם אלכוהול, סיגריות או סמים, אך לחץ חברתי עלול גם לגרום לילדיכם להפוך לבריונים כלפי אחרים, ומכל אלו מומלץ ורצוי להימנע, במיוחד בגיל צעיר. כולנו יודעים עד כמה קשה לעמוד בפני קבוצה של חברים שעושה דבר אחד בעוד שאנחנו מאמינים בדבר אחר, אך בדיוק בשל כך חשוב שתקנו לילדיכם את הכלים שיעזרו להם לעשות זאת עוד מגיל צעיר, כשהם הכי פגיעים ללחץ חברתי. הכירו את 8 הדרכים שבהן תוכלו לעזור לילדים שלכם להתנגד ללחץ חברתי כבר מגיל קטן.
 
ללמד את הילדים לעמוד בפני לחץ חברתי: נערה עם קפוצ'ון עם אוזני ארנב, אוחזת את פניה בידייה

1. עזרו לילדיכם להבין את ההבדל בין לחץ חברתי לבין השפעה חברתית

הילדים שלנו רוצים להרגיש שייכים לחברה שבה הם מצויים, לרוב בבית הספר, ולכן הם יפעלו לעיתים על פי הדרך שבה יראו את חבריהם פועלים בה, בין שהיא נכונה ובין שלא. עם זאת, עליהם לדעת כיצד להבדיל בין לחץ חברתי מזיק לבין השפעה חברתית מועילה, וזאת על ידי כך שתסבירו להם את ההבדל בין השניים:

לחץ חברתי – החברים מנסים לשכנע את הילד לעשות דבר מה שהוא לא רוצה לעשות.

השפעה חברתית – החברים מספקים השראה לילד לעשות משהו חיובי עבור עצמו או עבור אחרים.

על כן, לחץ חברתי יכול להיות למשל ניסיון לעשן סיגריה או לשתות אלכוהול, בעוד שהשפעה חברתית יכולה להיות הצטרפות לתנועת נוער.

2. למדו את ילדיכם להגיד "לא"

המילה "לא" היא בעלת עוצמה שרבים מזלזלים בה, ואפילו אנחנו המבוגרים לעיתים מתקשים להגיד אותה. קשה להיות אדם עם עקרונות וללכת נגד הזרם, במיוחד אם הזרם מורכב מהחברים שלנו. עם זאת, על כל אחד מאיתנו, כולל ילדינו, ללמוד כיצד להגיד "לא" כשמנסים לשכנע אותנו לעשות דבר מה שנוגד את העקרונות שלנו או שאיננו מסכימים איתו. הסבירו לילדיכם את החשיבות של המילה הזו ואת הכוח העוצמתי שיש לה כשאומרים אותה בקול.

3. למדו את ילדיכם כיצד לסרב בנימוס

בהמשך לסעיף הקודם, קשה להגיד "לא" מבלי לקבל פרצופים חמוצים בתמורה או אף העלבות ומילים פוגעניות. לכן חשוב שילדכם ידע כיצד לסרב בנימוס ואף לנסות להשפיע באופן חיובי על חבריו, בעזרת משפטים כמו "אני מבין שאתה חושב X, אבל אני חושב Y ומקווה שתוכל לכבד את הדעה שלי". כמובן שזה לא תמיד ימנע את הפרצופים החמוצים או ההעלבות, אך עליכם להבהיר לילדיכם שמי שלא מוכן לכבד את דעתם אינו ראוי להיות חבר שלהם.
ללמד את הילדים לעמוד בפני לחץ חברתי: נער מעשן סיגריה

4. הדגישו את היתרונות של ללכת נגד הזרם

הזכירו לילדיכם שדווקא האנשים המוצלחים ביותר הם אלו שהלכו נגד הזרם ובדרך משלהם, תוך כדי שנשארו נאמנים לעקרונות ולערכים שלהם. אם הילדים שלכם ילכו אחרי כולם בעיניים עצומות, לבסוף הם ישכחו את עצמם ויגיעו למקומות שלא רצו להיות בהם. בעוד שחשוב ללמוד כיצד לשתף פעולה עם אחרים כדי להגיע להצלחה, חשוב לבחור את האנשים שיהיו לצדך בקפידה ולא ללכת כמו עיוור אחרי כולם.

5. ודאו שילדיכם יודעים שדינמיקה חברתית משתנה כל הזמן

כל מערכת יחסים, ובייחוד כשמדובר באחת שמתקיימת בתוך קבוצה גדולה של חברים, יכולה להשתנות מהר מאוד ולהפוך לאחרת לגמרי, לטובה או לרעה; זה קורה גם אצל מבוגרים, אך באופן מהיר ותדיר יותר אצל מתבגרים. ילדים שמבינים זאת ולומדים לראות את היחסים שלהם עם חבריהם בעין הנכונה הם בעלי יתרון גדול, משום שהם ידעו שלא צריך להרגיש מתוסכל כשזה קורה. הם ידעו להבדיל אילו חברים הם כאלה שיישארו איתם לעד, לא משנה מה, ואילו חברים לא שווים את המאמץ בניסיון להתחבב עליהם.

6. למדו את ילדיכם איך לראות את המצב מעיניהם של אלו שלוחצים עליהם

חוסר ביטחון עצמי עלול להיות המניע שגורם לילדיכם להיכנע ללחץ חברתי, אך אותו חוסר ביטחון הוא לרוב זה שמניע את הילדים שיוצרים לחץ חברתי לנסות לשכנע אחרים לפעול כמוהם. דווקא הילדים הפופולאריים הם אלו שלעיתים רוצים להשתחרר מקבוצת החברים שלהם ולהיות עצמאיים יותר, אך אין להם את הביטחון העצמי לעשות זאת כי הם חוששים למעמדם החברתי. לדוגמה, ישנם ילדים שמשתמשים באינסטגרם או בסנאפצ'ט פשוט מפני שהם מרגישים לחץ חברתי להיות חלק מהעניינים, והם אולי מעוניינים להפסיק אך חוששים שיאבדו את הקשר שלהם עם חבריהם. כשהילד שלכם יבין שמה שמניע את הילדים האחרים זה חוסר ביטחון עצמי, יהיה לו קל יותר להתנגד ללחץ החברתי ולהיות זה שעושה את הדבר שכולם רוצים לעשות, אך לא מעזים.
ללמד את הילדים לעמוד בפני לחץ חברתי: סמארטפון עם אפליקציות רשתות חברתיות

7. הראו לילדיכם שאתם בוטחים בהם שיעשו בחירות נכונות

בהתחשב בגילם של ילדיכם, עליכם לתת להם את האפשרות לבצע את הבחירות שלהם בעצמם וללמוד מהטעויות שלהם. אם תמיד תתייחסו אליהם כאל אנשים לא מנוסים שצריכים רק להקשיב למבוגרים, הם לא ילמדו כיצד לקחת אחריות על ההחלטות שלהם, ועקב כך הביטחון העצמי שלהם ירד והם יהיו פגיעים יותר ללחץ חברתי. במקום לגעור בילדיכם שלא יעשו דבר מה שגוי, אמרו להם שאתם בוטחים בהם שידעו לעשות את הבחירה הנכונה – כך תתנו להם כוח שיעזור להם לצבור ביטחון ולבצע בחירות מושכלות בעצמם.

8. חלקו עם ילדיכם את החוויות האישיות שלכם

כדי שהילדים שלכם יפתחו ויספרו לכם על הלחץ החברתי שהם חווים, עליהם לדעת שתבינו אותם, ולשם כך מומלץ שתחלקו איתם סיפורים מהעבר שלכם, בהם אתם עמדתם בפני לחץ חברתי. ספרו על המאבק שהתחולל בתוככם ועל האפשרויות שעמדו בפניכם, על המסלול שבו בחרתם והמקום שאליו הבחירה הובילה אתכם – בין שהייתה נכונה או שגויה. אתם המודל לחיקוי של ילדיכם, ואם הם יוכלו להזדהות עם הסיפור שלכם, הם ילמדו מהניסיון שלכם כיצד, למה ומתי לעמוד על שלהם.
 
מקור התמונות: iwishiwashannah

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.