print header

12 טיפים שיעזרו לילדים צעירים לבצע לבד מטלות יומיומיות

כל הורה מעוניין שהילד שלו יהיה עצמאי עד כמה שניתן כבר מגיל צעיר, ויוכל לבצע לבד מטלות כמו להתעורר בבוקר בלי תזכורת, לצחצח שיניים, להתלבש ולנעול נעליים. למרבה הצער, כיוון שהילדים שלנו סקרנים וחסרי סבלנות, לא פעם הם שופכים את האוכל שלהם, נועלים את הנעליים הפוך או מנסים לפתוח את הדלת עם המפתח הלא נכון. תקלות כאלה הן טבעיות ומדובר בחלק מתהליך הלמידה, אך הן מותירות את הילדים ואותנו מתוסכלים, וגורמות לבזבוז זמן נוסף. 12 הסעיפים הבאים כוללים שיטות וטריקים יעילים וקלים ליישום, שמטפלים בבעיות הגדולות ביותר עמן מתמודדים הורים לילדים בגילאים הללו. כל אחד מהם יעזור לילדים שלכם להפוך לעצמאיים יותר, ועל ידי כך יסייע לביטחונם העצמי ויגרום לכם להיות רגועים ובטוחים יותר בהצלחתם. 

1. נעילת הנעליים על הרגליים הנכונות

ילדים בגילאי שלוש ומעלה מתבלבלים לעתים קרובות בין ימין לשמאל ולכן מתקשים לנעול את הנעליים שלהם ללא עזרה. כל שעליכם לעשות כדי למנוע את הבעיה, הוא לגזור מדבקה עם דמות חביבה לשני חלקים, ולהדביק את חלק ימין בנעל ימין, ואת חלק שמאל בנעל שמאל. על ידי הסתכלות במדבקה, ידעו הילדים מיד איזו נעל מתאימה לאיזו רגל.
 
נעלי ילד עם מדבקות
 

2. הפרחת בועות סבון ללא תקלות

קשה מאוד למצוא ילדים שאינם אוהבים להפריח בועות סבון, אך הבעיה העיקרית בפעילות הזו, שיכולה להעסיק אותם למשך זמן רב, היא שלרוב הם ישפכו את תכולת המיכל עם מי הסבון כעבור שניות ספורות. קשה להאשים אותם, שהרי לא ניתן לרדוף אחרי הבועות במהירות ולהחזיק בבטחה את המיכל ובו הסבון מבלי לשפוך את תכולתו. התקלה הזו מובילה ללכלוך, עלולה לגרום לילדים להחליק וליפול, וכמובן גם מתסכלת אותם מאוד כאשר לא נותר להם סבון לשחק בו. 
 
הפתרון הוא פשוט מאוד. כל שעליכם לעשות לפני תחילת המשחק, הוא להדביק את המיכל אל רגל של כסא באמצעות נייר דבק. הדבר ימנע מהילדים לרוץ איתו בכל רחבי הבית או הגינה, יאלץ אותם לשוב בכל פעם אל הכסא וכך לא להיעלם רחוק מדי, ויפחית את התקלות הכרוכות בנפילה של המיכל המלא במי סבון.
ילד מפריח בועות סבון

3. אכילת גלידה לבד מבלי ללכלך את הבגדים

חשבתם שהשילוב בין ילדים לבין גלידה מטפטפת הוא בלתי אפשרי? תוכלו למזער את הלכלוך בקלות על ידי גזירת חור בגביע נייר לקאפקייקס והלבשתו על המקל כמו חצאית הפוכה. הגלידה הנמסה תצטבר בתוך הגביע ולא על הבגדים, והילדים יוכלו לאכול לבד ללא עזרה מבלי שתצטרכו להחליף להם בגדים אחר כך. 
ילד אוכל גלידה
 

4. הקפדה על שגרת היום אצל ילדים שאינם קוראים שעון

ילדים צעירים שעדיין אינם יודעים לקרוא שעון, אך גם כאלה שמתקשים לעקוב אחר סדר יום עמוס, יכולים להיעזר ברעיון הבא כדי להבין בקלות רבה יותר מתי הם צריכים להכין שיעורים, מתי הגיע הזמן לשחק ומתי עליהם להיות במיטה. תוכלו לעזור להם לעקוב לבד אחר המטלות שלהם ולהימנע מוויכוחים על שעות השינה או המשחק, על ידי צביעת הרקע של שעון קיר לבן בצבעים שיקושרו למטלות המתאימות. כך למעשה יידעו הילדים שבזמן הצהוב, שהוא בין 16:00 ל-17:00, עליהם לעזור לכם במטלות הבית; בין 17:00 ל-18:00, עליהם להכין שיעורים; בין 18:00 ל-19:00 יש להם זמן פנוי לשחק וכדומה. 
שעון צבוע בהתאם למטלות היומיות

5. טאטוא הרצפה מבלי לפזר את הלכלוך בכל הבית

הורים רבים נמנעים מלתת לילדיהם לטאטא את החדר או את הרצפה במטבח למשל, כיוון שהילדים מפזרים את הלכלוך לכל עבר מבלי לרכז אותו בנקודה אחת. לרוב הם פשוט מתקשים לזכור היכן ריכזו את ערימת הלכלוך הראשונה, כך שכל האזור מתמלא בערימות קטנות של אבק שעליכם לאתר אחר כך. אם תצרו על הרצפה ריבוע קטן באמצעות נייר דבק צבעוני, תעזרו להם להבין לאן יש לגרוף את הלכלוך ותהפכו את מלאכת הניקיון למשחק מהנה עם מטרה ברורה.
ילד מטאטא רצפה

6. הימנעות מבלבול בין המפתחות

כדי למנוע מהילדים להתבלבל בין המפתחות השונים של הבית, אם יש להם צרור שלם של מפתחות שונים, אין צורך לרכוש כיסויים מיוחדים ויקרים. פשוט צבעו בלק או בצבע גואש את חלקו העליון של המפתח בצבע לבחירתם, כך שיהיה להם קל לזהות תוך רגע איזה מפתח נחוץ להם כדי לפתוח את הדלת. 
מפתחות צבעוניים

7. אחיזה נכונה בעט או בעיפרון 

ילדים רבים שמתחילים לכתוב או לצייר, מתקשים לאחוז נכון את העט, הטוש או העיפרון שלהם, ואלה מחליקים מהיד וגורמים להם לתסכול. תוכלו להציע לילדים להחזיק ביד הכותבת מפית, שתונח בין הזרת לבין האמה שלהם. המפית תעזור להם למקם נכון את האצבעות ולייצב את כלי הכתיבה, מה שיאפשר להם או לכתוב בקלות רבה יותר.
ילד כותב בכיתה

8. הימנעות מנעילה עצמית בתוך החדר

ילדים בכל הגילאים נוטים לטרוק דלתות, וכאשר מדובר בילדים צעירים הם עלולים לנעול את עצמם בטעות בתוך אחד מהחדרים ולהתקשות לפתוח את הדלת. כדי להיות רגועים שהילדים משחקים לבד בצורה בטוחה ואינם זקוקים לעזרה, כל שעליכם לעשות הוא להדביק באמצעות שכבה עבה של נייר דבק את לשונית המנעול כך שלא תוכל להיתקע.
מנעול של דלת עם נייר דבק

9. תלישת הכמות הנכונה של נייר טואלט

אם ילדיכם מבזבזים כמות גדולה של נייר טואלט שלא לצורך בכל פעם שהם מבקרים בשירותים, תוכלו להקל עליהם לדעת מהי הכמות הנחוצה על ידי הדבקת פס או משולש על הקיר, במיקום הנכון. כך הם יידעו בדיוק כמה נייר עליהם לתלוש ועם הזמן כבר לא יזדקקו לתזכורת שלכם. 
נייר טואלט

10. צחצוח שיניים במשך מספיק זמן

גם כאשר הילדים מתחילים לצחצח את השיניים לבד, לרוב נפקח עליהם כדי לוודא שהם עשו זאת מספיק זמן ולא הסתפקו במספר שניות בלבד. לילדים צעירים קשה לאמוד מתי חלפו 2 או 3 דקות, כך שהנחת שעון חול אותו יוכלו להפוך ולצחצח את שיניהם עד שכל הגרגרים שלו יעברו אל הצד השני, הוא רעיון טוב. אפשרות נוספת היא מציאת שיר שנמשך לפחות 2 דקות, והפעלתו בכל פעם שהילדים הולכים לצחצח את שיניהם. 
שעון חול באמבטיה

11. הליכה עצמאית במקום הומה אדם

אם ילדיכם הצעירים נמצאים אתכם בקניון או במקום הומה אדם אחר ואתם חוששים שילכו לאיבוד, חשוב כמובן ללמד אותם כיצד לנהוג (להמתין במקום מפגש, לבקש נכון עזרה מעוברי אורח ועוד). במקביל, כדי לאפשר לאותם אנשים ליצור עמכם קשר אם הדבר נחוץ, רשמו על ידםשל הילדים טרם היציאה מהבית את שמכם המלא ואת מספר הטלפון שלכם בטוש לא מחיק. אופן הרישום הזה בולט מאוד לעין, כך שגם אם הילד נסער או מבולבל, ניתן להבחין במספר בקלות ולהתקשר אליכם.
מספר טלפון על יד של ילד

12. המתנה סבלנית במגרש החנייה בזמן שאתם פורקים או מעמיסים מצרכים

ילדים מלאי מרץ ואנרגיה עלולים להתרוצץ במגרש החנייה המסוכן בזמן שאתם מכניסים או מוציאים דברים מהרכב, וכאשר עליכם לצאת לקניות עם יותר מילד אחד מדובר בתסריט לא נעים במיוחד. כדי לגרום להם לעמוד על ידכם ולא להתפתות להתרחק מכם, הדביקו מספר מדבקות זוהרות וקלות להסרה על הרכב שלכם, כמספר הילדים עמם אתם נמצאים. אמרו לילדים שהם משתתפים בתחרות, שבה עליהם להיות האחרונים שישאירו את ידם על המדבקה. כיוון שאתם השופטים, עליהם להמתין בסבלנות מבלי לזוז, אחרת יפסידו. תופתעו לגלות עד כמה יצר התחרותיות שלהם גובר על יצר הסקרנות.
ילד נוגע במדבקה על רכב

מקור תמונות: Adme

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.