print header

הכירו את גישת רג'ו אמיליה לחינוך ילדים והבינו כיצד תוכלו ליישמה בביתכם

החופש הגדול בעיצומו והילדים שלנו בעיצומה של הפסקה ארוכה מהמסגרת החינוכית שבמהלכה אנו נבלה איתם הרבה זמן בבית ובפעילויות משותפות, אך הם עדיין לא מפסיקים ללמוד ולהתפתח. הרי הלימודים וניסיון החיים שהילדים שלנו רוכשים לא קופאים ברגע שהקיץ מגיע, ועלינו כהורים לשאול את עצמנו כיצד אנו מתמודדים עם העובדה הזו – האם אנו מושיבים את ילדנו מול ספרים, מחברות וחוברות לימוד לחופש הגדול ומכריחים אותם להמשיך וללמוד? סביר להניח שנגלה התנגדות רבה למהלך שכזה, ובצדק. אז האם אנחנו מוותרים לחלוטין ונותנים להם לעשות ככל העולה על רוחם עד החזרה לספסל הלימודים? דרך שכזאת אינה מומלצת בשום צורה. יש גם אפשרות שלישית; גישה חינוכית ייחודית ומעניינת, שיכולה לאפשר לנו להמשיך את התהליך החינוכי בביתנו באופן אחר, כזה שהילדים יתחברו אליו בקלות, והוא עשוי לעורר את הדמיון והסקרנות שלהם הרבה יותר מכל דבר אחר שניסיתם עד היום. שמה של הגישה הזו הוא רג'ו אמיליה, והיום אתם תלמדו מדוע וכיצד ניתן לעשות בה שימוש ולגדל ילדים סקרנים שאוהבים לחשוב בעצמם.

גישת רג'ו אמיליה: ילדה ואם מחייכות זו אל זו
 

מהי גישת רג'ו אמיליה?

הגישה התפתחה במהלך שנות ה-60' וה-70' של המאה ה-20,  ושמה נובע מהעיר האיטלקית בה היא פותחה. מורה מקומי בשם לוריס מאלגוצ'י, שהתמחה בפסיכולוגיה והפך למנהיג חינוכי, הוא שנחשב לאבי השיטה, והוא שדחף וקידם אותה לא רק בקהילה הקטנה של העיר רג'ו אמיליה בה הוא חי, אלא גם ברחבי כל המחוז בו הוא גר ומשם לכל קצוות תבל.

הגישה החינוכית הבלתי שגרתית הזאת כה מרתקת כי היא מעמידה במרכזה את הילד - על הסקרנות הטבעית עימה הוא נולד ועל חדוות הגילוי הכנה שקיימת בו, כשהדוגלים בה קוראים לרתום את התכונות הללו עבור התפתחות וחינוך הילד. במקום למידה מלוח, פתירת תרגילים תאורטיים ושינון נתונים - הילד לומד באמצעות התנסות, חוויות, יצירה ושיחה; במקום תוכנית לימודים נוקשה המוכתבת מלמעלה - הילד הוא שנותן את הטון ומעלה בעצמו את תחומי העניין אותם הוא מעוניין ללמוד ולחקור; במקום מורה שמדבר לכיתה ומכתיב את החומר – המורה משמש כמנטור שמלווה את הילדים בתהליך הלמידה ומסייע להם.

עקרונות היסוד של הגישה:

  • ילדים יכולים להרכיב את תוכנית הלימודים שלהם בעצמם – ילדים מונעים בראש ובראשונה על ידי מידת העניין שלהם בכל פרט ודבר בעולם. אם אנו כהורים נכיר בעובדה הזו ונשתמש בה, אנו יכולים לעזור להם להבין, להתנסות וללמוד על העולם בדרך ייחודית שתעזור לכל ילד להתפתח בדרכו שלו.
  • ילדים לומדים את מקומם בעולם באמצעות אינטראקציה – גישת רג'ו אמיליה מעניקה חשיבות רבה לשיתוף חברתי, לעידוד עבודה קבוצתית ובפיתוח הידע וההשכלה שלהם באמצעות תקשורת האחד עם השני.
  • סביבתו של הילד היא גם המחנך שלו – ילד לומד מהסביבה שלו לא פחות, ואולי אפילו יותר, ממה שהוא לומד מהוריו וממוריו. יצירתה של סביבה המעודדת יצירתיות וטיפוח, סביבה שבה יכול הילד ללמוד וגם לשחק - תגדיל באופן משמעותי את כמות הידע שהוא יוכל לרכוש.
  • המבוגר הוא המדריך – גישת רג'ו אמיליה מבוססת על כך שהילד הוא המוביל של התהליך החינוכי, אך המבוגרים בחייו – ההורים והמורים – צריכים להיות אחראים על הדרכתו והנחייתו במסלול שאותו הוא בוחר לקחת.
  • לילדים יש דרכי הבעה מגוונות – ילדים נוהגים להשתמש בכלים רבים כדי להביע את עצמם, את מחשבותיהם ואת רגשותיהם. גישת רג'ו אמיליה מתמקדת בעידוד הילדים לחשוף את כל קשת ההבעות שלהם וללמוד כיצד לתקשר לא רק דרך מילים, אלא גם באמצעות יצירה ומשחק.  
גישת רג'ו אמיליה: ילד מצייר על דפים וצובע

כך תשלבו את גישת רג'ו אמיליה בחינוך ילדיכם

כפי שכבר הבנתם, הגישה החינוכית הזו שונה למדי ממה שחשבנו על גידול ילדים וחינוכם, אך היא קנתה לה אוהדים רבים באיטליה ומסביב לעולם וכיום יש כיתות, בתי ספר ומוסדות חינוכיים שלמים המתנהלים על פיה, כמו גם מורים ומחנכים שנוקטים בגישה זאת באופן עצמאי. אך מכיוון שהגישה הזו כה פתוחה, ומציבה את ההתנסות של הילד ואת סביבתו הטבעית כבית הספר הטוב ביותר, הרבה יותר קל ומומלץ ליישם אותה בבית, בימי החופש וגם בתקופת הלימודים. לפניכם 4 דרכים שונות, המבוססות על עקרונות הגישה שהצגנו, שבעזרתן תוכלו לעשות זאת:

1. עודדו סקרנות ותהייה

ילדים אוהבים לשאול שאלות – אך במקום לספק להם תשובות פשוטות ולפתור אותם ואת עצמכם מהצורך להתעמק בנושא שהועלה, עוררו את יצר הסקרנות שלהם לפתח רעיונות ולמצוא תשובות "מחוץ לקופסה". אפילו שאלה פשוטה ותמה, כמו למשל: "מדוע הדשא הירוק?", יכולה לסייע לכם לקחת את ילדכם למסע חקר, אם במקום תשובה יבשה וסגורה תעודדו אותו להעלות רעיונות בעצמו ושאלו אותו בחזרה: "מדוע אתה חושב שהדשא ירוק?". מכאן תוכלו לפתח את השיחה לדיון רציני או לשיחה משעשעת, ומשם לאין ספור רעיונות יצירתיים בשיתוף פעולה עם ילדכם; צרו עימו יצירות אמנות המשלבות דשא, עודדו אותו לכתוב סיפור קצר על פי הרעיונות שלו או אפילו חברו ביחד שיר. על ידי כך שתנהגו כמנטורים וכמדריכים, ותחקרו את הנושאים בהם הילד גילה עניין, אתם יכולים לעזור לו לחקור את הנושא באופן כולל, מלא ומספק. 

2. היו מנטורים שילדכם יכול לסמוך עליהם

חברו לילדכם במסע לבחינה ולגילוי של נקודת המבט הרבות בעולמנו ועודדו אותו לשאול שאלות, לתמוה על פשרם של דברים ולהביע סקרנות אמיתית. במוסד חינוכי שבו מחנכים על פי גישת רג'ו אמיליה, מנחים המורים את התלמידים באמצעות שאילת שאלות, העלאת תחומי עניין למודעות הילדים והנחייתם; כדי ליישם זאת בבית, תוכלו אתם כהורים לעקוב אחר מודל ההשראה שמציגה הגישה. הציגו בפני הילדים שלכם יצירות סגנונות מוזיקה שונים, מנהגי תרבויות שונות, מנות ממטבחים שונים, מקומות שניתן לחקור ודברים מעניינים שאפשר לעשות. ברגע שמשהו מעורר את הסקרנות של הילד, תנו לו להוביל את המשך השיחה ואת ההתעמקות בנושא. באמצעות למידה מטפחת והתנהלות כמנטורים נאמנים ומסורים, ולא כשומרי סף יבשים של ידע ומידע, תאפשרו לילדכם לחקור ולחשוב בקשר לעולם שסובב אותם.

גישת רג'ו אמיליה: אב מניף את ילדו באוויר על חוף הים

3. תנו לילדכם לקחת את המושכות

בהמשך למה שכבר נכתב - דעו לכם כי ילדים נוטים להתעסק בדברים שמעניינים אותם ;לכן תנו להם להוביל בכל הנוגע לנושאים הלימוד והשיחה ביניכם. במקום להכריח את ילדכם לדבוק בתוכנית לימודים נוקשה ושגרתית שנקבעה על ידי מחנכים, נסו לתת לו את המושכות ולאפשר לו לחקור את הנושאים והעניינים שמעניינים אותו ויכולים לעודד את סקרנותו ומחויבותו. אם, למשל, הילד שלכם חובב דינוזאורים, רכבות או כלבים, הציעו לו להתנסות בחוויות הקשורות לנושאים האלו: קחו אותו לנסיעה ברכבת, בקרו איתו במוזיאון המוקדש לדינוזאורים, או הצטרפו לשיעור אילוף כלבים – עשו ככל שביכולתם כדי לפתח את יצר הסקרנות והחקר שבו לגבי הדברים שהוא מביע בהם עניין, ולא במה שאתם חושבים שיעניין אותו.

4. תמכו בריבוי צורות הבעה שונות

ילדים מבטאים את עצמם בצורת מרובות: בין אם במשחק, בין אם ביצירה ובין אם בשיחה; לכן תחימת צורת ההבעה שלהם לדיבור וכתיבה בלבד יכולה להגביל את פוטנציאל ההתפתחות שלהם. בבתי ספר ובכיתות הנוקטות בגישת רג'ו אמיליה ילדים לומדים לבטא רעיונות במגוון דרכים: לא רק דיבור וכתיבה, אלא גם באמצעות מוזיקה, יצירה ותנועות וריקוד, כשההבנה היא שבזכות שימוש באמצעי הבעה רבים, הילדים יכול לפתח הגדרה עמוקה ושלמה יותר של העולם בו הם חיים. חשוב, אם כך שתבינו כי גם בבית יכולות לילדכם דרכים שונות ומגוונות להביע ולבטא עצמו, ואל לכם לחסום אותו מלעשות זאת, אלא ההיפך - אפשרו לו את מלוא הגישה לכלי הביטוי עצמי (אפילו אם אלו מלכלכים או מרעישים מעט) על מנת לעזור לו ליהנות משיטות למידה המותאמות לגישה יוצאת הדופן הזו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.