print header

13 פעילויות מהנות שייסיעו להתפתחות התינוק בחודשיו הראשונים

בשבועות ובחודשים הראשונים לחייו של תינוקכם, כאשר הוא עדיין מבלה את רוב זמנו באכילה ושינה, ייתכן ותחושו שאין כל שינוי בשגרת יומו ושאין באפשרותכם לתרום הרבה לתהליך התפתחותו. כדי לשנות את השגרה הזו וליצור עניין וכיף הן לתינוקכם והן לכם, תוכלו לבצע יחד עמו את 13 הפעילויות הבאות המותאמות לפעוטות, והן יעזרו לו לפתח בגיל צעיר את בסיסן של המיומנויות החיוניות שישמשו אותו בעתיד.
 
פעילויות להתפתחות התינוק
 

1. הפעילו את הרגליים של תינוקכם 

תינוקות אוהבים לבעוט עם הרגליים הקטנות שלהם ולהניע אותן לכל עבר. כדי לנצל את העובדה הזו, הניחו את התינוק שלכם על משטח הפעילות (שמיכה עבה או מזרן) כשפניו כלפי מעלה, שימו כרית רכה בסמוך לכפות הרגליים שלו וכאשר התינוק ייגע בכרית וירגיש אותה הוא יהיה מסוקרן ונלהב וירצה לבעוט בה, ולגעת בה שוב. עם כל עידוד שלכם להמשיך בפעילות שוב ושוב, הוא יבין שמדובר במשחק וימשיך לשחק. פעילות זו תפתח אצל התינוק שלכם את הקשר שבין חוש הראייה לתגובה פיזית.

2. שחקו עם פנס ועקבו אחר האור

משחק זה טוב במיוחד כאשר תינוקכם מתחיל לפתח את היכולת שלו להתרכז. החשיכו מעט את החדר בו הוא נמצא, השכיבו אותו על הגב והדליקו פנס. הזיזו לאט את הפנס כך שאלומת האור שלו תסתובב ו"תטייל" ברחבי החדר, ולא יעבור זמן רב עד שתבחינו כי תינוקכם מתחיל לעקוב אחר אורו של הפנס. משחק זה יעזור לו לפתח את היכולת לעקוב אחר אמצעי המחשה חזותיים.  
פעילויות להתפתחות התינוק

3. הזיזו את הכדור 

הניחו את תינוקכם על משטח פעילות ושימו ליד כפות הרגליים שלו כדור קטן. כשתינוקכם יגע בכדור ויבעט בו הוא יתרגש ויתלהב מהמגע וירצה לעשות זאת שוב. עם כל תנועה כזו שהוא יבצע עודדו אותו ואמרו לו בשמחה: "הזזת את הכדור"! ובכך תעניקו לו מוטיבציה להמשיך. פעילות זו תפתח אצל התינוק את המודעות לגופו.

4. ספרו לתינוקכם סיפורים בעל פה 

החזיקו את התינוק קרוב אליכם וספרו לו סיפור. עשו הפסקות בין לבין והמתינו לתגובה שלו, לקול שהוא יפיק. כאשר התינוק יסיים "לפטפט", יגיע התור שלכם להגיב לו. בזמן שאתם מדברים לתינוקכם, סובבו את הראש מצד לצד – שימו לב לכך שהוא עוקב אחרי תנועות ראשכם ומקשיב לכם באותו הזמן. תקשורת שכזאת עם תינוקכם לא רק תפתח אצלו את אזורי קליטת השפה במוח, אלא גם תפתח את יכולת ההקשבה והריכוז שלו. 
פעילויות להתפתחות התינוק
 

5. קראו סיפור עם תמונות גדולות 

אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל לקרוא לתינוקכם סיפור. קחו ספר עם תמונות גדולות וברורות של חיות והקריאו אותו לילדיכם. הצביעו על כל חיה, קראו בשמה וחקו את הקול שהיא עושה, למשל הצביעו על הפרה ואמרו "מוו", הצביעו על הכלב ואמרו "הב הב", והמשיכו לעשות זאת עם שאר החיות. הקראה היא פעילות מצוינת שחושפת את התינוק שלכם לדברים חדשים ומפתחת אצלו את היכולת לקשר בין צלילים לדימויים חזותיים.

6. למדו אותו את שמות איברי הגוף

הניחו את תינוקכם על הגב, עסו בעדינות רבה את גופו וציינו את שמו של כל איבר שאתם נוגעים בו, לדוגמה: קחו את שתי כפות הידיים של התינוק ואמרו בהתלהבות "ידיים", נגעו ברכות באוזניים שלו ואמרו "אוזניים". המשיכו כך, עם שאר האיברים (רגליים, אף, בטן, אצבעות וכדומה). פעילות זו תגרה את חוש המישוש והשמיעה אצל התינוק ותפתח אצלו מודעות לאברי גופו.
פעילויות להתפתחות התינוק

7. שחקו עם פעמונים מצלצלים

פעילות זו תפתח אצל תינוקכם את היכולת להקשיב ולשמוע. קחו חוט וקשרו אליו מספר פעמונים קטנים, השכיבו את התינוק על הגב, רכנו אליו ונערו את הפעמונים בעדינות עם הפסקות קצרות. התבוננו בתגובות של התינוק אל הצלילים שהפעמונים מפיקים. ניתן גם לקשור את הפעמונים אל הנעליים הרכות של התינוק, ובכך עם כל תזוזה שלו הפעמונים ינועו וישמיעו צלילים.

8. הכירו לתינוק צבעים על ידי קרני השמש

צורות, צללים ואורות הם חלק מהאלמנטים שמפתחים את היכולת לעקוב אחר דימויים חזותיים, להתמקד בהם ולהתרכז בהם. תליית מראה קטנה או מנסרה על החלון היא עוד דרך מומלצת לאמן את תינוקכם לפתח יכולת זו. קרני האור שישברו דרך אותה המנסרה, יפזרו צבעים זוהרים מסביב לחדר – אותם התינוק יקלוט במבטו, יתבונן בהם ויבחין בין הצבעים השונים שיעניינו אותו. אפשר להזיז מעט את המנסרה או המראה כך ששברי האור הצבעוניים ינועו לאיטם בחדר.  
פעילויות להתפתחות התינוק

9. הפריחו בועות סבון

בועות סבון הן דבר מהנה שאוהבים בכל גיל, וגם התינוק שלכם ישתגע על המשחק הזה. הניחו את התינוק לידכם אך לא צמוד מדי, הפריחו המון בועות סבון מסביבו והשמיעו תוך כדי קריאות התפעלות אשר יסבו את תשומת ליבו למתרחש. תינוקכם מיד יהפוך למוקסם, יגיב אל הבועות ויעקוב אחריהן.

10. התחילו לעשות פרצופים

החזיקו את התינוק צמוד אליכם, פנים מול פנים והתחילו לעשות הבעות פנים כמו פתיחת פה, הוצאת לשון, ניפוח לחיים, כיווץ שפתיים, עצימת עיניים ועוד. מעבר לעניין, לסקרנות ולהנאה שהתינוק יפיק מהבעות מצחיקות אלו, אט אט הוא ינסה לחקות אתכם. פעולה זו תפתח אצלו את היכולת לזהות דברים ולהבין את ההבדלים ביניהם ובסופו של דבר תעזור לו לבטא את עצמו באמצעות הבעות פנים.    
פעילויות להתפתחות התינוק

11. עשו לתינוקכם מתיחות לרגליים

בזמן שתינוקכם שוכב על הגב על משטח הפעילות אחזו את הרגליים שלו וכופפו אותם בעדינות כך שברכיו יתקרבו אל בטנו. מתחו בחזרה את רגליו לתנוחה הטבעית, כופפו את רגליו שוב וחזרו על הפעולה. בכל פעם שתיישרו את הרגליים אמרו לו "לכופף את הרגליים ולמתוח אותם בחזרה," במעין שיר עליז. הפעולה הזאת תחבר בין השירה שלכם לתנועה של הרגליים שלו ותפתח אצלו את היכולת המוטורית, בנוסף למודעות אל גופו. 

12. משכו צעצוע בחוט  

תינוקות אוהבים לאחוז בדברים ולמשוך אותם ולכן משחק זה מתאים לרפלקס הטבעי שלהם. קשרו חוט יחסית עבה אל צעצוע רך וקל והניחו את קצה החוט בידו של התינוק. הוא יחזיק בו חזק ויתחיל למשוך בו ועם כל משיכה שכזו הצעצוע יזוז, והתינוק יגיב בסקרנות לתהליך שמתרחש - החוט נמשך, הבובה זזה. חזרה על משחק זה תפתח את תהליך ההבנה של סיבה שמובילה לתוצאה. אתם יכולים לעזור לו במשיכות כך שיראה בבירור את התהליך.

13. שחקו בחוש המישוש

ככל שהתינוק שלכם יפעיל את חוש המישוש שלו וירגיש על פני עורו מרקמים שונים, כך הוא ילמד יותר על סביבתו ועל גופו. תנו לתינוקכם להרגיש ולחוש בידיו כל מיני מוצרים וצעצועים מחומרים שונים: שמיכת פוך, מגבת, חפץ מפלסטיק, כדור ספוג, כלי מגומי ועוד. ההתעסקות עם חומרים שונים תגרום לתינוק להתעניין במרקם שלהם, תפתח את המערכת החושית שלו ובנוסף לכך, תתרום לפיתוח המיומנויות המוטוריות העדינות של כף היד והאצבעות.
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.