print header

30 פעולות קטנות שיגרמו לילדיכם להרגיש נאהבים ומאושרים יותר

בזמן שבבית הספר למדנו מקצועות שונים שהכינו אותנו לחיים המקצועיים, לא נערך שם אף שיעור שסיפק לנו מידע חיוני שילמד אותנו כיצד להיות הורים, מה שהותיר את האחריות הבלעדית בידינו. אין ספק שהורות כוללת עליות ומורדות, ואין זה פשוט לתפקד כהורים מושלמים בכל יום מחדש, אך עם זאת העדיפות העליונה של כולנו היא לוודא שילדינו גדלים מאושרים ומרגישים נאהבים ובטוחים. 30 הפעולות והיוזמות הבאות יסייעו לכם להבין שכל המאמצים שלנו כהורים מועילים וחשובים, ושגם אתם יכולים להיות הורים טובים יותר.
 
משפחה עם שני ילדים שוכבים במיטה
 

1. לא פעם אנו חוטאים ברצון שילדינו יגשימו את החלומות שאנו לא הצלחנו לממש, ואף מתעלמים מהרצונות האמיתיים שלהם. זו הסיבה שחשוב להיות קשובים לתחומי העניין של הילדים, ולהבין מה באמת מצליח לרגש ולרתק אותם. השתדלו לחשוף את ילדיכם לחוויות שונות ומגוונות, החל מפעילויות ספורט וכלה בקריאה ורכישת ידע חדש, וכך תוכלו לדעת בביטחון מלא איזו פעילות קוסמת להם במיוחד.

2. קבלו את ילדיכם כפי שהם והימנעו מתיוגם. אם תסווגו כל אחד מהם לפי התחום או התכונה שבולטים בו ביותר בעיניכם, הם יתקשו לפרוץ את התווית שמלווה אותם, מה שעלול לעכב את תהליך ההתפתחות האישית שלהם, ואף לפגום בו.

3. קבלו את העובדה שלשותף שלכם לחיים יש לעתים תובנות ורעיונות שונים בנוגע לחינוך וגידול הילדים, וכי חשוב ללמוד להגיע לעמק השווה, לאותה הנקודה בה שניכם תהיו מרוצים. 

אמא ואבא אוחזים בתינוק

4. הקפידו לשאול את ילדיכם 2 שאלות על החוויות שעברו בכל יום, כמו "נהניתם היום בבית הספר?", "ארוחת הצהריים הייתה טעימה?" וכן הלאה. אם הם לא ישתפו פעולה ספרו להם על שני דברים ששימחו או הסעירו אתכם במהלך יומכם, וככל הנראה גישה שכזו תלהיב אותם לשתף אתכם בעצמם.

5. השתטו והשתעשעו עם ילדיכם ללא כל מעצור או עכבה. ספרו להם סיפורים מצחיקים ועודדו אותם להמציא  בדיחות בעצמם, שללא ספק יפתחו את דמיונם ויעצימו את ההנאה שלהם. 

6. בזמן שאנו מחנכים את ילדינו ודואגים להנחיל בהם את הערכים החשובים ביותר, לעתים הגבול בין משמעת לענישה מיטשטש, ועלינו להשתדל להימנע מכך ככל הניתן. אחת הדרכים היעילות ביותר היא לסגל משמעת אצל הילדים באמצעות חיזוקים חיוביים שיגרמו להם להתמיד בהתנהגות הטובה והרצויה. 

ילדה עם מבט עצוב

7. שמרו את התעודות המרשימות ואת המכתבים הפחות נעימים שילדיכם צברו במהלך חייהם, ותוכלו להראות להם את האוסף כשיגדלו ולהעלות איתם זכרונות מחוויות ילדותם. 

8. השתדלו לאכול ארוחה אחת משותפת ביום, כשכל המשפחה מתכנסת יחדיו סביב השולחן. ייתכן כי ילדיכם לא יזכרו כל ארוחה בשל גילם הצעיר, אך המסורת תדבק בהם ותהיה משמעותית ויקרת ערך עבורם.

9. הגבילו את הזמן שבו הילדים מבלים מול מסכים לאזור הסלון בלבד, וכך תוכלו ליהנות מזמן איכות נוסף עם המשפחה שיושבת יחדיו בחדר אחד. יתרון נוסף הוא שילדיכם ילמדו להירדם ללא כל היסח דעת כשהם בחדרם, מה שיעניק להם שינה איכותית וטובה יותר.

אם וילדה מול המחשב
 

10. הציגו לראווה, במשרד או בבית, כל דבר שילדיכם מכינים עבורכם, כדי שידעו ויפנימו עד כמה שאתם גאים בהם, מה שיעודד אותם ליזום ולנסות יותר.

11. בתור הורים אנו מתאמצים ככל הניתן לגונן על ילדינו התמימים ומשתדלים לעזור להם להתעמת עם בעיות בחייהם, אך חשוב גם להניח להם להתמודד עם מצבים שונים בעצמם. לכן, אל תמהרו להתערב לפני שתשקלו כראוי את המצב. זאת מאחר וישנן לא מעט פעמים בהן יצליחו ילדיכם לפתור בעצמם את הבעיות שמטרידות את שלוותם, מה שיאפשר להם להתפתח כאנשים עצמאיים ושקולים יותר.

12. קחו את ילדיכם לטיול בחיק הטבע, כדי שיזכו לחוות את הקסם והיופי שיש בעולם שאינו דיגיטלי ומתועש, ויוכלו להתחבר אליכם ולתקשר איתכם טוב יותר, ללא כל היסח דעת טכנולוגי. 

אם ובתה בחיק הטבע
13. קבלו את העובדה שגם לכם וגם לילדיכם יש פגמים, ולמדו כיצד לחיות יחד בלי לכפות צורת חשיבה כזו או אחרת על יקיריכם. 
14. הוקירו והעריכו את הרגעים שלכם יחד עם ילדיכם. כמו הרבה דברים בחיים, גם חווית ההורות מדומה לנסיעה פרועה ברכבת הרים, וחשוב שתאפשרו לעצמכם ליהנות מהזמנים האלה בהווה. 

15. שתפו את ילדיכם בסיפורים שונים ומגוונים על התקופה שבה היו תינוקות, הרגעים המצחיקים שהיו לכם יחד והצעדים הראשונים שלהם. הראו להם עד כמה שהם מתפתחים ומתקדמים בכל יום מחדש. 

אמא ובן מביטים במצלמה

16. אל תאיצו בילדיכם לחבק ולנשק קרובי משפחה וחברים שלכם אם הם לא מעוניינים בכך. סמכו על העובדה שהם יודעים מתי נוח להם לגלות קירבה לאנשים שונים ומתי הם מעדיפים להימנע מכך. עם זאת, הקפידו לחבק את ילדיכם בכל יום מחדש

17. גלו מעורבות במטלות ובפעילויות בית הספר של ילדיכם, אל תחששו לצאת איתם לטיולים שנתיים וזכרו לעזור להם ככל הניתן בשיעורי הבית. 

18. התייחסו לרעיונות ולמחשבות של ילדיכם במלוא הרצינות, בלי לבטל אותם בשל גילם הצעיר וחוסר ניסיונם. דרך ההסתכלות שלהם על החיים יכולה לפשט את חייכם, וההקשבה שלכם תעניק לילדיכם ביטחון עצמי להביע את דעתם ולהאמין בעצמם.

אמא מסדרת לילדה את צווארון החולצה

19. הניחו לילדיכם לסייע במטלות הבית השונות, כדי שיגדלו להיות אנשים עצמאיים שיודעים כיצד לדאוג לעצמם ולסביבתם. 

20. למדו את ילדיכם כבר בגיל צעיר לגלות אחריות ומודעות לעולם שסביבם. המשמעות היא שהם אלה שיאספו את הצעצועים שלהם לאחר המשחק, ימחזרו את בקבוק השוקו שלהם במיחזורית ויפנו את הצלחת שלהם משולחן האוכל.

21. בזמן שאתם משחקים עם ילדיכם, השתדלו להניח את הטלפון שלכם בצד, וספרו לילדיכם עד כמה שאתם נהנים לבלות בחברתם. המילים הללו יעצימו את תחושת ההנאה שלהם והם יודו לכם על כך בהמשך, גם אם לא במילים, במעשים. 

אם ובת צוחקות אחת עם השנייה

22. שתפו את ילדיכם בציפיות הגבוהות שיש לכם מהם, כדי שידעו להעריך את היכולות שלהם כראוי ויוכלו להגיע לתוצאות הטובות ביותר בכל מה שיבחרו לעשות. 

23. שבחו את ילדיכם לאחר שהצליחו לבצע משימה מסוימת וגם לאחר שניסו כמיטב יכולתם ונכשלו, כדי שידעו ויזכרו שיש להם הורים תומכים שיהיו שם בשבילם בכל עת.

24. אהבו את ילדיכם באופן שווה, אך זכרו להוקיר כל אחד מהם על דרכו השונה והייחודית.

שני ילדים אוכלים צמר גפן מתוק

25. הניחו את קרם ההגנה בסמוך לכלי הרחצה של ילדיכם, ולמדו אותם את חשיבות התכשיר בימי הקיץ החמים, עד שמריחת הקרם תהפוך לחלק בלתי נפרד מהשגרה שלהם. 

26. ספרו עד 10 לפני שאתם מתייחסים להתקף זעם או להפגנת עצב של ילדיכם, כדי שתוכלו להגיב בצורה השקולה ביותר. 

27. למרות העידן הטכנולוגי והממוחשב בו אנו חיים, העניקו לילדיכם צעצועים שמעודדים יצירתיות וחשיבה כמו משחקי יצירה והרכבה למיניהם. 

ידיים מפסלות בחומר

28. סמכו על תחושת הבטן שלכם בכל הנוגע לילדיכם. אתם אלה שמכירים אותם טוב יותר מכל אדם אחר. 

29. הכירו לילדיכם את החברים והאנשים שמספקים לכם השראה, אין לדעת מה החיבור ביניהם יניב וילמד אותם.

30. אל תהססו להודות בטעויות אם שגיתם, זה ימנע מכם לא מעט רגשות אשם והתחבטויות בהמשך. יתרה מזאת, ההתנצלות בפני ילדיכם תלמד אותם בצורה הטובה ביותר מהי הגינות וכנות. 

יש לכם טיפים נוספים שהייתם רוצים לשתף עם הורים?

כתבו אותם בתגובות כדי שנוכל כולנו לגדל ילדים מאושרים יותר.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.