print header

איך להתמודד עם 6 התלונות הנפוצות של ילדים בנוגע לבית הספר

בשלב מסוים בגיל הילדות או הנעורים, כמעט כל ילד מתלונן על בית הספר. לפעמים הילדים חוזרים על תלונות ששמעו מחברים, מדי פעם הם מגזימים בתגובות שקשורות לדברים רגעיים ולעיתים הם פשוט כועסים על דבר מה שבאמת מפריע להם ומקשה עליהם באופן קבוע. בכל מקרה של תלונה על בית הספר, עליכם להימנע מקפיצה למסקנות בנוגע למשמעותה – קחו את הזמן ודברו עם ילדיכם על מנת להבין מה בדיוק מסתתר מתחת לתלונה שלהם, שכן זה יעזור לכם לדעת מה הפעולות שעליכם לעשות כדי להקל עליהם. לפניכם 6 התלונות הנפוצות ביותר של ילדים ונערים בנוגע לבית הספר, הדרכים שיעזרו לכם לפענח אותן וכיצד עליכם להגיב.
 
איך להתמודד עם תלונות של ילדים על בית הספר: ילד מסתתר מתחת לכריות ספה
 

1. "למה אני חייב ללכת לבית ספר?"

פיענוח התלונה: כמו רבות מהתלונות שתגלו ברשימה זו, התלונה הזו היא קצת עמומה. יתכן שילדכם חווה לחץ בבית הספר, אולם זוהי גם תלונה נפוצה מאוד בגיל הנעורים, בו הילדים מתחילים לפקפק בדברים רבים שקשורים למהלך חייהם בלע שום סיבה מיוחדת. זכרו שיכול להיות קשה לילדיכם לראות את התועלת של בית הספר עבור העתיד שלהם, משום שהם לא יודעים איך אותו עתיד נראה עדיין.
 
איך להגיב: שאלו את ילדיכם האם הם חווים בעיות מסוימות בבית הספר. תוכלו לשאול אותם גם "למה אתה שואל את זה?" ואם מתברר שאכן יש להם בעיות מסוימות עם שיטות החינוך או עם חבריהם לכיתה, מומלץ שתדברו על כך עם המורה. אם הילד שלכם מפקפק בנוגע לערך של בית הספר והחינוך שהוא מקבל שם, תנו לו דוגמה לדברים שהוא למד בבית הספר ושאכן עוזרים לו עכשיו, כמו למשל: יכולת קריאה וכתיבה, שבעבר הלא כל כך רחוק לא היו מאוד נפוצות – כך גם היכולות והמידע הנוסף שהוא לומד בבית הספר הינם דברים שכל אדם צריך להכיר כיום. אם הילדים שלכם הם נערים למשל, דברו איתם על לימודי האזרחות, השפה או המדעים שיוכלו לעזור להם בחיים ולתת להם מושג לגבי תחומי עיסוק מסוימים שייפתחו בפניהם כשהם יגיעו לגיל המתאים.
איך להתמודד עם תלונות של ילדים על בית הספר: ילד מדוכדך מסתכל מחוץ לחלון
 

2. "קשה לי מדי בבית הספר!"

פיענוח התלונה: יתכן שלילד שלכם חסרה עדיין היכולת שתאפשר לו להצליח להגיע לציונים גבוהים כפי שהוא מצפה מעצמו או שאתם מצפים ממנו. תלונה שכזו יכולה להיות סימן אזהרה בנוגע לליקויי למידה, אך זה גם יכול להעיד על כך שילדכם מאמין שידע זה דבר שנולדים איתו ושאינו מתפתח עם הזמן. כל עוד הוא לא סובל מליקויי למידה, סביר מאוד להניח שילדכם אינו מתקשה בכל תחום בבית הספר, אלא רק באחד או שניים מן המקצועות הנלמדים. 
 
איך להגיב: שאלו את הילד במה בדיוק הוא מתקשה בבית הספר. יתכן שתגלו שיש לו בעיה במקצוע אחד בלבד או אפילו רק במטלה מסוימת שהוטלה עליו. נסו למצוא דרך שתעזור להקל על ילדכם, ואם אפשר צרו קשר עם המורה שלמלמדת את המקצוע שעליו הילד מדבר ודברו איתה על הקשיים שילדכם חווה. יתכן גם שתגלו שילדכם פשוט נמנע מאתגרים, ובמצב שכזה עליכם לאפשר לו לראות כיצד עבודה קשה יכולה להניב תוצאות חיוביות על ידי מתן פרסים קטנים להצלחות שלו.
איך להתמודד עם תלונות של ילדים על בית הספר: ילד מדוכדך נשען על גדר

3. "אני שונא את שיעורי הבית!"

פיענוח התלונה: שיעורי הבית לרוב לא אמורים להיות מהנים, אך למרות זאת יכולות להיות מספר סיבות אחרות לתלונה זו. אם אתם שומעים את התלונה הזו שוב ושוב, כדאי מאוד לברר מה הסיבה לכך. האפשרויות הנפוצות ביותר הן:
 
  • הילדים שלכם מעדיפים לעשות את שיעורי הבית שלהם במועד אחר במקום ברגע זה, משום שברצונם לעסוק בדבר מה שונה כרגע. נסו לקבוע איתם לוח זמנים שבו הם יעשו את שיעורי הבית שלהם בשעות קבועות, ותוכלו לכלול בו גם מטלות שונות בבית.
  • יתכן שילדיכם מתקשים להבין את החומר הנלמד. במצב שכזה עליכם לסייע להם בזמן שהם עובדים על שיעורי בית ולהיות ערים לבעיות שצצות. תוכלו כמובן גם לעזור להם בעזרת מורה פרטי במקצוע הבעייתי.
  • הילדים שלכם אולי לא אוהבים את כל הרעיון של ללכת לבית הספר ולעשות שיעורי בית. יתכן שהם אף יעלו טענות שחלק מהמחנכים יסכימו איתן, כמו למשל שזמן השהות בבית הספר הוא הזמן ללימודים, ולא כשהם נמצאים בבית בקרב המשפחה והחברים. תנו לילדיכם לדעת שהמורים מודעים לבעיות האלה, ושאולי הכללים האלה ישתנו בעתיד, אך כיום נראה שהדרך הטובה ביותר להשתפר בלימודים היא בעזרת תרגול בבית, ואתם תוכלו לעזור להם בזה.
איך להתמודד עם תלונות של ילדים על בית הספר: ילד מדוכדך

4. "בית הספר משעמם!"

פיענוח התלונה: יכול להיות שילדיכם כבר מכירים את החומר הנלמד ועל כן הם משתעממים בקלות בבית הספר, אולם התלונה הזו יכולה להעיד גם על ליקויי למידה שעוד לא גיליתם שיש לילדיכם. עליכם לוודא האם ילדיכם יודעים יותר ממה שמלמדים אותם או להיפך - שאינם מבינים את החומר הנלמד. למרות שבבית הספר דוגלים לרוב בשיטת חינוך ולימוד אחידה לכל התלמידים, ישנם כאלו ששמיעה עוזרת להם יותר, בעוד שעבור אחרים קריאה מלמדת טוב יותר. נסו לעזור לילדיכם למצוא את שיטת הלימוד היעילה עבורם, ויידעו את המורה שלהם על כך.
 
איך להגיב: לסגנון למידה מועדף ולרמת העניין בלימודים יש הרבה במשותף: הילד שלכם צריך להרגיש בנוח בלימודים כדי לפתח סקרנות בנוגע לחומר הנלמד. זה יכול להיות קשה מאוד להשגה אם למשל התחלפה המורה למקצוע מסוים, והקודמת עזרה להצית את הסקרנות יותר מאשר זאת הנוכחית. למרות שלכל ילד יכולה להיות דרך מועדפת עבורו ללמוד, עליהם להשקיע מאמץ גם בדרכים שבהן משתמשים מוריהם. יידעו את ילדיכם שאמנם מדובר בעבודה קשה, אך זוהי יכולת שתעזור להם להשתלב גם במקומות תעסוקה בקלות רבה יותר, וניתן לחזק אותה. הדבר שאסור לכם לעשות זה להגיד לילדיכם להתמודד עם השעמום שלהם. ישנן לקויות למידה שאכן מצריכות עזרה אישית יותר ואם ילדיכם לא רק משתעממים אלא גם לא מבינים את החומר הנלמד, מומלץ שתשקלו אפשרות שכזו.
איך להתמודד עם תלונות של ילדים על בית הספר: ילד שנראה משועמם

5. "אני לא רוצה לקום מוקדם בבוקר בשביל ללכת לבית ספר!"

פיענוח התלונה: לא קשה להבין שהילדים, או הנערים, שלכם ככל הנראה פשוט מרגישים עייפים בבקרים. הורים רבים לא מודעים לכך שילדיהם אינם ישנים מספיק שעות מדי לילה, אך זוהי לא בעיה שתלויה רק בהם – מומחים ממליצים לשנות את שעות לימודי בית הספר כך שיתחילו ב-9 בבוקר ולא ב-8, כמו שנהוג.
 
איך להגיב: דברו עם הילדים שלכם וודאו שהם ישנים מספיק בכל לילה. בנוסף תוכלו לקבוע חוקים חדשים בבית, כמו למשל לא להכניס את  הסמארטפונים והטאבלטים לחדרי השינה ולהשתמש בשעונים מעוררים פשוטים. מן הסתם גם אתם צריכים לעמוד בחוק הזה כדי לשמש דוגמה, משום שילדים בגיל ההתבגרות לא יסכימו לכך בקלות רבה. אם בכל זאת הילדים חווים מחסור בשינה, התייעצו עם רופא כדי למצוא פתרון לבעיה.
איך להתמודד עם תלונות של ילדים על בית הספר: ילד שוכב על ספה ונראה מדוכדך

6. "המורים / הילדים האחרים רעים אלי"

פיענוח התלונה: הילדים שלכם מרגישים שאחרים לא מחבבים אותם ומנסים להקניט אותם או לפגוע בהם בכוונה. דברו איתם כדי לדעת מה הדברים שעושים להם בבית הספר ואשר גורמים להם להרגיש רע. מורים לרוב לא מנסים לפגוע אישית בתלמידים בכוונה, אלא שלהרבה מהם יש שיטות חינוך נוקשות יותר משל אחרים, מה שעלול להיתפס אצל ילדיכם כניסיון להיות רעים אליהם. יחד עם זאת יתכן שילדכם הינו "ליצן כיתתי", מה שאכן מושך אליו תשומת לב מיוחדת מהמורה. אם מנגד הבעיה היא ילדים אחרים שרעים לילדיכם, זה מסמל על כך שעליהם לרכוש כישורים חברתיים טובים יותר, או שהם צריכים כישורים חברתיים חדשים – כך או כך זו בעיה שקשה ליישב, ולצערנו לא מעט מתמודדים עם הקנטות ובריונות בבית הספר.
 
איך להגיב: אם התלונה נוגעת לצוות המורים, ראשית דברו עם אותו מורה ונסו להבין את הבעיה מהצד שלו. תנו לילדיכם לדעת שלמרות שהם נראים רעים, המורים בסך הכל מנסים להעביר את החומר הנלמד ויכול להיות שהכיתה מקשה עליהם לעשות זאת, ולכן הם מרימים את הקול ומענישים. עם זאת, אם הילדים מתארים התנהגות חסרת כבוד ולא מקצועית של מורה, מומלץ שתיצרו קשר עם הנהלת בית הספר ותדברו על נושא זה. אם הילד שלכם סובל מהצקות חוזרות ונשנות מצד ילדים אחרים, בין שמדובר באלימות פיזית או מילולית, עליכם להביא גם את נושא זה לתשומת לבה של הנהלת בית הספר.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.