print header

18 הדברים החשובים והמועילים שכל סבא וסבתא צריכים לעשות

אחת ממערכות היחסים החשובות והמשמעותיות ביותר בחייו של אדם היא מערכת היחסים בין נכד לבין סבא או סבתא שלו, בין שמדובר בילד צעיר או באדם בוגר. לצד העובדה שסבא וסבתא הם אנשים חמים, מחבקים ואוהבים שתמיד מהווים מקום מפלט מנחם מכל תלאות היום, מדובר באנשים שמחנכים ומשפיעים לא מעט על הנכדים והוריהם, ולכן קיימות דרכים רבות בהן הם יכולים להשפיע על כל אחד מהצדדים. 18 הסעיפים הבאים כוללים כמה מהדברים החשובים ביותר שתוכלו לעשות עבור נכדיכם, כמו גם עבור הילדים שלכם, והם ללא ספק יהפכו את היחסים הנהדרים ביניכם לחזקים אפילו יותר.
 
 
1. מאמצים דרכים חדשות לתקשר עם הנכדים
 
בעולם הדיגיטלי של היום, נראה שאין רגע בו הנכדים אינם נמצאים מול מסך הטלפון החכם שלהם או מול צג המחשב. בשעה שהזמן הזה עלול להיראות בעיני רבים כמבוזבז, מדובר בדרך נהדרת לשמור איתם על קשר זמין ורציף. גם אם עד כה טרם ניסיתם זאת, תוכלו לבקש עזרה מילדיכם או מהנכדים עצמם, ואפילו להירשם לקורסים למתחילים על מנת ללמוד עוד אודות השימושים השונים בפלטפורמות חברתיות, באפליקציות כמו הווטסאפ ועוד, כשתוכלו גם להיעזר ב-9 הטיפים הבאים. גם אם עקב אילוצים שונים לא תצליחו להיפגש עם הנכדים לתקופה מסוימת, תרגישו שאתם ממשיכים ללוות אותם ולהיפך.
 
2. לא מתעלמים מהנחיות מזון של ההורים
 
חלק מהילדים עלולים להיות רגישים ללקטוז ואצל אחרים ההורים מעוניינים להגביל את כמות הממתקים או הגלוטן אותם הם צורכים. אף על פי שהתחושה של סבים וסבתות רבים היא שהורים כיום הם יותר לחוצים או קפדניים שלא לצורך בענייני התזונה של ילדיהם, אחד מהדברים החשובים ביותר שתוכלו לעשות הוא להקפיד על הנחיות המזון של ההורים כאשר הנכדים מבקרים אתכם. מובן שניתן לפנק אותם, אולם חשוב לשמור על מידתיות כך שלא ירגישו שההנחיות של הוריהם מיותרות וזמניות.
 
3. לא מצפים מילדיהם לחנך את הנכדים בדרך שלהם
 
לכל דור שיטות חינוך משלו, וכל הורה בוחר בדרכים ייחודיות לגדל את ילדיו, על פי העקרונות והאמונות שלו. סבים וסבתות שמקבלים בהבנה את השוני, גם אם הוא לא עולה בקנה אחד עם דעותיהם האישיות, חוסכים לא מעט זמן על ריבים ועוגמת נפש, ומשמרים יחסים טובים ובריאים עם ילדיהם הבוגרים.
 
4. מכבדים את רצונותיה של האם לאחר הלידה
 
בעבר נשים רבות היו נשארות בבית לאחר הלידה, אולם כיום חלק מהנשים אינן מעוניינות או יכולות לעשות זאת. מדובר בהחלטה שלעיתים מלווה בקושי ובכאב נפשי, ולא פעם זוכות הנשים למגוון הערות או עצות מחברים, שכנים וקרובי משפחה. הקבלה וההכלה של רצון בתכם או כלתכם והימנעות מייעוץ או הבעת דעה בנושא אם לא נתבקשתם לעשות זאת, היא רשת התמיכה החשובה ביותר שביכולתכם להעניק לה. 
 
5. לעולם לא גוערים בהחלטות ההורים לפני הנכדים
 
גם במקרים בהם אחד מהסבים לא מסכים עם החלטה מסוימת של הבן או הבת שלהם הנוגעת לגידול הנכדים, הדרך היחידה לדון בה היא באופן פרטי ולא מול הנכדים. משפט כמו "לא יקרה לו כלום אם הוא יאכל עוד עוגה" עלול לפגוע בסמכות ההורית ולגרום להחלטות של ילדיכם להיראות שרירותיות ולא הוגנות בעיני הנכדים.
 
6. מעריכים את הייחודיות של כל אחד מהנכדים מבלי לקטלג אותם
 
כאשר אנו מייחסים תכונות מסוימות לכל אחד מהילדים או משווים ביניהם, אנחנו עלולים לגרום להם לחוש פחות מוכשרים בתחומים שונים. מדובר בקיטלוג שיכול ללוות את נכדינו לאורך השנים ולהשפיע על האופן שבו הם רואים את עצמם, כך שחשוב להימנע משימוש במשפטים כוללניים כמו "הוא כזה ביישן" או "היא כזו ילדותית" גם אם המטרה מאחוריהם היא חיובית.
7. מבחינים בין עצה לביקורת
 
הורים לומדים דברים חדשים כל הזמן, ולא פעם הם עשויים להזדקק לעצה ממי שכבר עבר חלק מהאתגרים מולם הם ניצבים. עם זאת, יש הבדל משמעותי מאוד בין עצה לביקורת, כאשר האחת מעצימה את ההורים והאחרת מקטינה ומשפילה אותם. סבים וסבתות שיודעים להבחין בין השניים גורמים לילדיהם להרגיש טוב יותר כהורים, ויוצרים אווירה נעימה ולא מלחיצה שמאפשרת להם ללמוד ולהשתפר לאורך הדרך.
 
8. מלמדים את הנכדים על ההיסטוריה המשפחתית
 
התבוננות משותפת בתמונות ישנות, במיוחד בתקופה זו בה תהליך פיתוח התמונות הופך להיות פחות נפוץ, היא פעילות נהדרת שהנכדים יכולים ליהנות ממנה מאוד. כמו כן, הייחוד שבזמן הזה יחד עם סבא וסבתא הוא האפשרות לשמוע על הדמויות שבתמונות ממי שזוכר אותן לעומק. אפשרו לנכדים שלכם לשמוע כמה שיותר על העבר של בני המשפחה השונים, גם על כאלה שכבר לא איתנו, שכן מדובר בזיכרונות שהם ינצרו איתם במשך כל חייהם.
 
9. משמשים אוזן קשבת לכל בעיה
 
בשעה שהורים עלולים לא פעם להיות עסוקים וטרודים במגוון עניינים ונושאים, הזמן עם סבא וסבתא מספק אפשרות נהדרת עבור לא מעט נכדים לחלוק ולשתף בבעיות בבית הספר או בגן. יתרה מזאת, נכדיכם מזהים ומעריכים את ניסיון החיים שלכם, ולכן סומכים עליכם שתוכלו לייעץ להם או פשוט להיות שם עבורם כדי שיצליחו לפרוק את מה שמטריד את שלוותם.
 
10. מכבדים את אילוצי הזמן המשפחתיים
 
כולנו רוצים שהנכדים שלנו יבקרו אותנו כמה שיותר, אולם אחד מהדברים המועילים ביותר שסבים וסבתות יכולים לעשות הוא לכבד את לוחות הזמנים העמוסים שההורים נאלצים להתמודד איתם, מבלי לגרום לילדיהם רגשות אשם על כך שהם אינם מבקרים אותם מספיק עם הנכדים. סבים וסבתות שיודעים להחליף בין "למה אתם לא מבקרים מספיק" לבין "אנחנו כל כך שמחים לראות אתכם" יוצרים אווירה נעימה יותר, ובחלק מהמקרים הפתרון יכול להסתכם בהצעה לשמור על הנכדים כך שההורים יוכלו לנוח מעט.
 
11. לא מפרים את לוחות הזמנים
 
בין שמדובר בשעה מסוימת בה צריכים הילדים ללכת לישון, לאכול ארוחת צהריים או להימנע מצפייה בטלוויזיה, שמירה על לוח הזמנים הקבוע הוא דבר שרוב ההורים יעריכו מאוד. ילדים זקוקים לזמן להתפנק ולהירגע, אך שמירה על המסגרת והכללים גם כאשר הם נמצאים אצל סבא וסבתא היא דבר שיעזור להם להרגיש פחות עייפים, לחוצים וטרודים כאשר ישובו הביתה.
 
12.  מתייעצים טרם ביצוע כל רכישה
 
בין שמדובר בממתקים או במתנות יום הולדת, סבים וסבתות יודעים שעל אף הרצון לפנק את נכדיהם ההורים הם הסמכות שמחליטה וקובעת, ולכן יש להתייעץ איתם טרם ביצוע הרכישה. בחלק מהמקרים הורים לא מעוניינים שילדיהם יצרכו כמויות ממתקים גדולות, ובאחרים יכול להתברר שהבובה המבוקשת היא בדיוק אותה הבובה שכבר יש לנכדים בבית. השיחות המקדימות יעזרו להימנע מעוגמת נפש ובזבוז כסף מיותר, כמו גם מבכי בחנות הצעצועים.
13.  לא משווים בין ילדיהם לבין הנכדים
 
העלאת זכרונות אודות הימים בהם בנכם היה ילד צעיר שהסתבך בלא מעט צרות, עשוי להיות בילוי משפחתי נוסטלגי ומהנה מאוד. עם זאת, כאשר מדובר בהשוואה שעלולה לגרום לנכדים להניח שהם יכולים להסתבך בצרות בגלל שגם אבא או אמא עשו זאת בגילם, מדובר בדבר שמוטב להימנע ממנו. להבדיל, גם משפטים כמו "אבא שלך אף פעם לא היה מתנהג בצורה לא מנומסת כזו", לא יביאו ככל הנראה לתוצאה המבוקשת.
 
14. נמנעים מלשבור את החוקים בסתר
 
יצירת שפה משותפת עם הנכדים היא דבר נפלא, אולם חשוב שהיא לא תהיה מבוססת על סודות משותפים הקשורים לשבירת החוקים הנהוגים בבית. משפטים מסוג "אל תספר לאימא על הבמבה שאכלת לארוחת הצהריים" עלולים לגרום לסמכות ההורית להתערער, לכן יש להימנע מהם גם אם הם נאמרים בהומור.
 
15. לא חוששים לצאת להרפתקאות מרתקות
 
בין שמדובר בטיול בגינה, פיקניק על הדשא או הכנת מתכון מיוחד יחד, זמן הבילוי המשותף עם הנכדים יכול להפוך להרפתקה אמתית שכל נכד ונכדה ישמחו לקחת בהם חלק. אל תחששו מכך שאין ברשותכם משחקי מחשב משוכללים, כיוון שמה שחשוב לנכדים יותר מכל הוא עצם הפעילות המשותפת. כל דבר שהם יוכלו להתנסות בו וללמוד ממנו יגרום להם לשמוח ולהתרגש, ואלה התחושות הנפלאות שילוו אותם גם כשיחזרו הביתה עם אמא ואבא.
16. נהנים ללמוד מהנכדים כמה שיותר
 
בדיוק כמו שנכדים יכולים ללמוד מהסבים והסבתות לא מעט, כך הם גם יכולים ללמד אותם. נכדיכם ישמחו לשתף אתכם בדברים שהם בקיאים בהם כל עוד תגלו עניין, סקרנות ורצון, כך שהזמן המשותף בחברתם הוא הזדמנות נהדרת לזכות במורה פרטי כמעט לכל דבר.
 
17. מציגים לראווה כל יצירה של הנכדים
 
לאחר שתלו כבר עשרות ציורים שונים של נכדיכם במגוון פינות של הבית, עשויים ילדיכם להניח את שאר היצירות המקוריות במגירות. הנכדים יופתעו וישמחו לגלות את היצירות הללו תלויות בגאווה אצלכם בבית, ואין ספק שהפעולה הזו תתרום לבטחונם ותעודד אותם להמשיך ליצור.
 
18. מבינים שנכדיהם אוהבים אותם ללא תנאים
 
הדבר החשוב ביותר שסבים וסבתות טובים יודעים הוא שהם אינם זקוקים להסחות דעת בדמות צעצועים, משחקים או פינוקים כדי לזכות באהבת נכדיהם. בשעה שכל אלה הם נחמדים וחביבים מאוד, הקשר המיוחד בין סבים לבין נכדיהם הוא דבר שאינו תלוי בדבר ולכן מדובר באחד מהקשרים החזקים, היציבים והחשובים ביותר שיש לנו בחיינו. נכדיכם יעשו הכל כדי לזכות ברגעים הללו בחברתכם, וזו המתנה הגדולה ביותר שתוכלו לתת להם.

 

מקור תמונות: Lee RukChip GriffinSteven Saus

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.