print header

5 מתיחות לחיזוק הגב ומניעת כאבים שכל אחד יכול לבצע

אחת הסיבות העיקריות לכך שאנשים מבקרים אצל הרופא היא כאבי גב, אשר יכולים לנבוע מדלקת מפרקים, הרמת משקלים כבדים מדי, יציבה לקויה או אפילו לחץ פסיכולוגי. ברוב המוחלט של המקרים הסיבה היא מכנית, כלומר לא קשורה לזיהום, שבר או בעיה חמורה אחרת, אך כאבי גב יכולים גם לנבוע מאבנים בכליות, ולכן תמיד צריך להיבדק אצל רופא אם הם תוקפים אתכם ללא סיבה ברורה. כל עוד הבעיה שגורמת לכאבי הגב שלכם היא אכן כזו שקשורה פשוט לשרירים חלשים וליציבה לקויה, תוכלו להעלים את הכאבים אם תבצעו באופן קבוע את 5 המתיחות הבאות. משום שהן קלות לביצוע ולא מצריכות מאמץ רב הן מתאימות לכל גיל ולכל רמת כושר, תצטרכו עבורן רק כיסא יציב עם משענת, אך כמובן שמומלץ שתתייעצו עם רופא לפני שתתחילו לבצע אותן באופן קבוע אם יש לכם בעיית גב חמורה.
 
מתיחות למניעת כאבי גב: איור של גבר עם כאבי גב

1. מתיחה לצוואר ולחזה

אמנם אנשים כופפו את הראש קדימה מדי יום לאורך ההיסטוריה כשנאלצו לאכול או לקרוא, אך כיום אנחנו עושים זאת הרבה יותר מאשר בעבר בגלל השימוש בסמארטפונים. כיפוף הראש קדימה למשך זמן ארוך גורם בסופו של דבר לכאבים בצוואר ואפילו מוביל לכאבים בגב העליון, אך המתיחה הבאה תעזור לכם להקל על המצב על ידי כך שתמתחו ותפתחו את החזה.

השרירים שיעבדו: אתם תמתחו את שרירי השכמות, שרירי הטרפז, שרירי החזה, זוקפי הגב ושרירי הבטן המלוכסנים החיצוניים.

מתיחות למניעת כאבי גב: מתיחה לצוואר ולחזה

אופן ביצוע התרגיל:

1. שבו על כיסא עם כפות רגליים ישרות על הרצפה, ברכיים מכופפות ב-90 מעלות וגב ישר. הניחו את כפות הידיים על בסיס הגולגולת, שלבו את האצבעות והניחו את האגודלים לצד האוזניים, לאורך הצוואר.

2. השעינו את הראש לאחור על הידיים, כך שהפנים שלכם יפנו קלות לתקרה.

3. קחו נשימה עמוקה, ובזמן שתנשפו הניעו את מרפק שמאל כך שיפנה לקרקע, בעוד שמרפק ימין פונה לתקרה. התנועה הזו אמורה להיות קלילה מאוד ולא חייבת להיות גדולה – אתם אמורים להרגיש מתיחה, אך לא כאב.

4. קחו שתי נשימות וחזרו לתנוחה ההתחלתית, עם גב ישר.

5. חזרו על התרגיל לצד השני, ועשו זאת לסירוגין 3 פעמים לכל צד.

2. כיפוף גב עדין בישיבה

הגב העליון והאמצעי מתחילים להתכופף קדימה ככל שאנחנו מזדקנים, והודות לתנוחה הנפוצה של מבט מטה לסמארטפון, התהליך הזה עלול להתחיל כבר בגיל צעיר יחסית. בסופו של דבר גב מכופף עלול להפוך להיות מצב קבוע, מה שמוביל לגיבנת וגם גורם ללחץ על שרירי הגב. ניתן להימנע מכל זה אם מבצעים באופן יומיומי את המתיחה הבאה.

השרירים שיעבדו: המתיחה הזו מפעילה את זוקפי הגב, המשולש הקדמי של הצוואר ואת שרירי החזה.

מתיחות למניעת כאבי גב: כיפוף גב עדין בישיבה

אופן ביצוע התרגיל:

1. שבו על כיסא עם כפות רגליים יציבות על הרצפה וברכיים מכופפות ב-90 מעלות. הניחו את כפות הידיים על הגב התחתון, כשהאצבעות פונות מטה והאגודלים עוטפים את האגן, לכיוון החלק הקדמי של הגוף.

2. לחצו עם הידיים על האגן / הגב התחתון ושאפו אוויר.

3. בזמן שאתם נושפים, קשתו את הגב בעדינות עם תנועה שמתחילה מהראש. אין צורך להפיל את הראש לאחור, אלא פשוט להוביל איתו את עמוד השדרה כך שהתנועה תשפיע על החלק העליון של הגב כמה שיותר.

4. הישארו בתנוחה זו למשך 5 נשימות עמוקות.

5. חזרו באיטיות לתנוחה שבה התחלתם, וחזרו על המתיחה 3-5 פעמים.

3. מתיחה לאחור

כשאנחנו מביטים כלפי מטה לסמארטפון, התנוחה הזו אולי גורמת לתחושה נעימה, כאילו שאנחנו נחים עם הראש ולא מאמצים את השרירים, אך למעשה היא יוצרת עומס רב על החזה בכך שהיא "מושכת" את השרירים שלו. זה עלול לגרום לכאבים בגב העליון והאמצעי, אך המתיחה הבאה תעזור לכם לפתוח את החזה, ובו זמנית להגדיל את טווח התנועה של הכתפיים שלכם.

השרירים שיעבדו: המתיחה הזו עובדת על שרירי הדלתא ושרירי החזה.

מתיחות למניעת כאבי גב: מתיחה לאחור

אופן ביצוע התרגיל:

1. שבו על כיסא עם גב ישר, ברכיים מכופפות ב-90 מעלות וכפות רגליים ישרות על הקרקע. קחו נשימה עמוקה ובזמן שתנשפו, הביאו את הידיים אל מאחורי הגב ושלבו את האצבעות. אם אתם לא מצליחים לעשות זאת, נסו לתפוס את האמה של אחת הידיים עם היד השנייה.

2. קחו נשימה עמוקה שוב, מתחו את הכתפיים לאחור ולמטה ותרגישו כיצד עמוד השדרה שלכם מתארך.

3. בזמן שתנשפו אוויר, ישרו כמה שיותר את כפות הידיים אם הן אוחזות אחת באצבעות של השנייה. אם יד אחת תופסת את האמה של היד השנייה, משכו את היד התפוסה לכיוון הנגדי, כלומר אם אתם תופסים את יד שמאל, משכו אותה לצד ימין.

4. אחרי 3 נשימות עמוקות שחררו את הידיים וחזרו לתנוחה שבה התחלתם.

5. חזרו על המתיחה הזו 3 פעמים.

גרסה משודרגת של המתיחה

אם ביצעתם את המתיחה אך אתם לא מרגישים שהיא יעילה, אתם יכולים לבצע גרסה משודרגת שלה שמערבת את כל עמוד השדרה. המתיחה הזו תוכל להפחית כאבים בגב התחתון וגם לשפר את יכולת התנועה של הגב שלכם.

1. בצעו את שלבים 1 ו-2 מההוראות הקודמות.

2. קחו נשימה ומתחו את עמוד השדרה. בזמן המתיחה הישענו מעט קדימה כאילו שאתם מנסים להצמיד את החזה לירכיים – שמרו על גב ישר.

3. מתחו קדימה רק עד כמה שגופכם מאפשר לכם. אם אתם יכולים לרדת עד לירכיים זה מצוין, אך אל תפילו את גופכם על הרגליים – אתם עדיין צריכים להשתמש בשרירים שלכם כדי להחזיק את פלג הגוף העליון באוויר.

4. חתול-פרה בישיבה

האזור שבו רוב האנשים חווים כאבים הוא הגב התחתון. ככל שעוברות השנים עמוד השדרה שלנו מתנוון ויש סיכוי גדול יותר לסבול משחיקת סחוס, שמוביל לאותם כאבים. כשתבצעו את המתיחה הבאה אתם תמתחו את שרירי הגב התחתון ותעזרו לתמוך בגב שלכם מה שיגרום לכם להרגיש טוב יותר.

השרירים שיעבדו: מאחר שהמתיחה הזו כוללת שתי תנוחות, היא משפיעה על שרירים רבים, ביניהם זוקפי הגב, שרירי המסור הקדמיים, שרירי המרובע המותניים, שרירי הבטן המלוכסנים החיצוניים ושריר הבטן הישר.

מתיחות למניעת כאבי גב: חתול-פרה בישיבה

אופן ביצוע התרגיל:

1. שבו על כיסא עם כפות רגליים על הקרקע וברכיים מכופפות בזווית של 90 מעלות. הניחו את הידיים על הברכיים, כשהאצבעות פונות אחת כלפי השנייה ושורשי כפות הידיים פונים כלפי חוץ.

2. קחו נשימה עמוקה, ובזמן שתנשפו לחצו עם הידיים על הברכיים וקשתו את הגב בעזרת כל עמוד השדרה. בזמן תנוחה זו הפנים שלכם צריכות להביט מעלה, ואתם תרגישו שאתם מבליטים את הישבן החוצה.

3. קחו עוד נשימה ובזמן שתנשפו גלגלו את הכתפיים קדימה והצמידו את הטבור כמה שיותר לעמוד השדרה, בעוד שאתם מורידים את הסנטר לכיוון החזה ודוחפים את הברכיים עם הידיים.

4. המשיכו כך לסירוגין באיטיות, לפי קצב הנשימה שלכם, 3-5 פעמים.

5. סיבוב עדין

סיבוב עמוד השדרה באופן עדין מספק שלל יתרונות מעבר לחיזוקו, כמו למשל המרצת תהליך העיכול ומחזור הדם לצד חיטוב הבטן. מדובר באחת המתיחות המומלצות והטובות ביותר עבור הגב, ואם תעשו אותה כמה פעמים ביום תוכלו לשפר את גמישות עמוד השדרה שלכם ולהימנע מכאבי גב לאורך זמן.

השרירים שיעבדו: המתיחה הזו משפיעה על שרירי המסור הקדמיים, זוקפי הגב, השרירים המעוינים וכן כמה שרירים בצוואר.

מתיחות למניעת כאבי גב: סיבוב עדין

אופן ביצוע התרגיל:

1. שבו על קצה של כיסא עם כפות רגליים ישרות על הרצפה וברכיים מכופפות ב-90 מעלות. שימו לב שהכיסא לא צריך ליפול קדימה ושאתם תשמרו עליו במקומו בעזרת שרירי הרגליים, אלא עליכם לשבת עליו כך שפשוט נשאר מעט מרחב בינכם לבין המשענת.

2. קחו שאיפה, לחצו את גופכם מטה על הכיסא, ישרו את הגב והרימו את הידיים אל מעל לראש.

3. בזמן שאתם נושפים, סובבו את הגוף בעדינות לצד ימין והניחו את יד שמאל על הברך הנגדית ואת יד ימין בכל מקום שבו תרגישו בנוח – זה יכול להיות משענת הכיסא, אך אל תשתמשו ביד כדי למתוח את הגוף חזק יותר. המטרה שלכם היא להרגיש את מתיחת הסיבוב באופן שווה לכל אורך עמוד השדרה, ואם תשתמשו ביד כדי לסובב את הגוף עוד יותר זה לא יקרה.

4. הישארו בתנוחה זו, קחו נשימה וודאו שאתם יושבים בצורה זקופה. בזמן שתנשפו, חזקו בעדינות את המתיחה.

5. נשמו 3-5 פעמים נוספות לפני שתשחררו את המתיחה ותבצעו אותה לצד השני. עשו זאת לסירוגין לפחות פעמיים לכל צד.

מקור: healthline

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.