print header

6 תרגילים ומתיחות לחיזוק, חיטוב וייצוב שריר הירך הארבע ראשי

שריר הירך הארבע ראשי, שנמצא בקדמת הירך, הוא האחראי העיקרי לתנועת החלק העליון של הרגל שלכם וליכולת התזוזה של מפרקי הברכיים שלכם. אימון רגליים טוב ויעיל באמת צריך לכלול הן מתיחות והן תרגילים שנועדו לחזק את כל חלקי השריר הארבע ראשי שלכם, כדי שאכן תוכלו  לחטב את רגליכם כמו שצריך ולאפשר להן תנועה חלקה וטובה – לא רק בעת אימונים ועשיית כושר, אלא גם במהלך הפעילות היומיומית השגרתית שלכם. אז הנה לפניכם אוסף של 6 מתיחות ותרגילים שכדאי לכם לאמץ ולהוסיף לשגרת הכושר שלכם – כדי להבטיח שהשריר הארבע ראשי יעבוד כראוי וכדי לחטב את הרגליים ולחזק אותן.  

1. מתיחת הארבע ראשי בכריעה

התחילו עם מתיחה שנועדה לשחרר את השרירים שמעל הברך בצורה טובה, מאומצת אך לא קשה מדי, שתסייע לכם להמשיך באימון יעיל עבור השריר הארבע ראשי כולו.

א. כרעו על ברככם בתנוחת "הצעת נישואים" כשכף רגל שמאל שלכם מונחת שטוחה על הרצפה, וברך שמאל והירך כפופות ב-90 מעלות. במקביל, ודאו שירך ימין מתוחה ומקבילה לרצפה, כשברך ואצבעות כף רגל ימין מושענות על הקרקע.

ב. ודאו שהגו שלכם ישר ושמרו על תנוחה יציבה, ואז לאט לאט כופפו את ברך ימין שלכם והרימו מעלה את כף רגל ימין לכיוון הישבן.

ג. שלחו את יד ימין שלכם אחורה על מנת לתפוס ולאחוז בכף רגל ימין שלכם או בקרסול שלה. מבלי להטות את הגוף שלכם קדימה או לנטות אחורה, השתמשו בידכם הימנית על מנת למשוך את הקרסול קרוב יותר לשרירי הישבן.

ד. כשאתם חשים שהירך הימנית שלכם נמתחת, הישארו בתנוחה למשך 20-30 שניות.

ה. שחררו את המתיחה ונשמו עמוק. חזרו 2-3 פעמים לפני שאתם מחליפים בין הצדדים. 

2. מתיחת הארבע ראשי בשכיבה על הבטן

גם המתיחה הזו נועדה לשחרור וחיטוב השריר הארבע ראשי בשתי הירכיים, אך היא נעשית תוך כדי שכיבה מלאה על הבטן. אם תרצו, תוכלו להיעזר ברצועת התנגדות כדי לחזק את המתיחה עצמה.

א. שכבו על הבטן על גבי רצפה או מזרן, כשרגליכם מתוחות לאחור ומפושקות ברוחב המותניים. הניחו את זרועותיכם המקופלות לצדי הראש, כפי שניתן לראות בסרטון.

ב. כופפו את ברך שמאל ומשכו את רגל שמאל שלכם אל עבר שרירי הישבן השמאליים. הושיטו לאחור את יד שמאל שלכם כדי לאחוז בחלק העליון של הרגל או בקרסול. השתמשו ביד שמאל שלכם כדי למשוך בעדינות את הקרסול השמאלי שלכם קרוב יותר לשרירי הישבן.

ג. השתדלו לשמור על הברך שלכם מיושרת ומצביעה לכיוון קצה המזרון – אתם לא רוצים שהיא תיטה הצידה עכשיו. כשאתם חשים מתיחה בחלק הקדמי של ירך שמאל, הישארו בתנוחה זו במשך 20-30 שניות.

ד. שחררו את המתיחה לנשימה קצרה, ואז חזרו 2-3 פעמים והחליפו בין הצדדים.

3. תנוחת הכיסא

תנוחת הכיסא המגיעה אלינו מן היוגה, מחזקת את כל פלג הגוף העליון – אבל מתמקדת בעיקר במיודעינו, שרירי הארבע ראשי בירכיים, ומשפרת את האיזון הכללי והגמישות שלהם ומחטבת אותנו.

א. עמדו כששתי כפות הרגליים שלכם צמודות זו לזו, הזרועות שלכם צמודות לצידי גופכם וכפות הידיים פונות קדימה.

ב. כופפו את הברכיים והירכיים שלכם למצב סקוואט, בדומה לישיבה מדומיינת על כיסא.

ג. דאגו שמשקל גופכם מונח על העקבים שלכם בזמן שאתם מיישרים קדימה את הגב התחתון שלכם ומרימים את זרועותיכם. שמרו על ברכיים מכופפות וישבן מופנה כלפי מטה.

ד. הישארו בתנוחה זו למשך 5-10 דקות.

ה. שאפו אוויר וישרו את רגליכם על מנת לחזור לתנוחה ההתחלתית.

ו. חזרו על התרגיל 2-3 פעמים.

4. קפיצות קופסה

אם אתם רוצים להגביר את הכוח ברגליים שלכם ולחזק את השריר הארבע ראשי, אז לכו על קפיצות קופסה. התנועה בתרגיל הזה היא פליאומטרית, כלומר מיועדת לכל חלקי פלג התחתון, השרירים וליבת הגוף. כמובן שעליכם להצטייד באיזושהי קופסה או משטח מוגבה קטן שאליו תוכלו לקפוץ בנוחות.

א. עמדו כשפניכם פונות לקופסה והרגליים שלכם מפושקות ברוחב המותניים. בתור התחלה בחרו בקופסה נמוכה יחסית, עד שתרגישו בנוח עם התנועה.

ב. היכנסו לעמידה אתלטית, כשהברכיים מכופפות מעט והזרועות מונחות לצידי הגוף.

ג. כופפו את הברכיים ולחצו את הירכיים כלפי מטה בזמן שאתם מניפים את זרועותיכם אחורה. דחפו את העקבים שלכם מעלה, קפצו באוויר ונחתו בעדינות על גבי הקופסה שלפניכם. שתי הרגליים צריכות לנחות באותו הזמן.

ד. כדי לרדת מהקופסה, קחו צעד אחורה ומטה עם כל רגל. נוחו כמה רגעים, ולאחר מכן חזרו על התרגיל 5-10 פעמים.

5. הליכת חוואי

שריר הירך הארבע ראשי הופך את ההליכה שלכם להרבה יותר יציבה, זקופה ופשוטה. כדי לשפר ולשדרג את הכוח ברגליכם, נסו את תרגיל הליכת החוואי. זהו תרגיל המיועד הן למתחילים והן לבעלי רמת כושר בינונית שעשוי לשפר את קצב הלב ומיועד לחיזוק שרירי הגוף התחתונים העליוניים ולחיטוב שרירי הליבה. 

א. בחרו באמצעי משקל כלשהו שתוכלו להרים ויתאים לרמת הכושר שלכם. משקוליות קטלבל או דאמבל המגיעות במשקלים שונים, יכולות להיות כבדות מספיק כדי שתחושו התנגדות מחד גיסא וקלות מספיק מאידך גיסא כדי שתוכלו לשמור על תנוחה יציבה.

ב. עמדו זקופים עם הרגליים מפושקות ברוחב הכתפיים וזרועותיכם לצידי הגוף, ואחזו במשקולת בכל אחת מידיכם.

ג. אמצו את שרירי הליבה שלכם, משכו את השכמות שלכם כלפי מטה ולאחור, ועמדו ישר.

ד. קחו צעד קדימה והתחילו ללכת עם המשקולות בידיכם; לכו ישר במשך 30 שניות לטווח מסוים, בין 15-60 מטרים, לפי יכולתכם. 

6. סקוואט סומו

אם אתם מרגישים שגם השרירים הפנימיים בירך שלכם זקוקים לעבודה מסוימת יחד עם השריר הארבע ראשי הקדמי, שקלו להוסיף את תרגיל סקוואט הסומו לאימון שלכם – הוא פועל במקביל על שני האזורים, מחזק ומחטב אותם.

תרגילים לחיטוב השריר הארבע ראשי: אישה מבצעת סקוואט סומו

א. עמדו זקוף כשרגליכם מפושקות ברוחב הגדול במעט משל המותניים. הפנו את בהונות הרגליים בזווית של 45 מעלות החוצה.

ב. מתחו את הזרועות קדימה, בגובה הכתפיים שלכם.

ג. נשמו עמוק, אמצו את שרירי הליבה שלכם, דחפו אחורה את הירכיים ורדו לתנוחת סקוואט.

ד. עצרו לרגע כשאתם מגיעים לתנוחת הכריעה, נשפו ועלו חזרה לתנוחת המוצא. חלקו נכון את המשקל שלכם בין העקבים למרכז הרגל.

ד. חזרו על התרגיל 12-15 פעמים. 

מקור תמונה: verywellfit

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.