print header

שגרת מתיחות מומלצת ל-5 דקות ביום בלבד!

אם תשאלו כל מורה ומדריך ליוגה – ובימינו יש כמובן לא מעט כאלה – הם יגידו לכם שאחד הדברים הכי חשובים בשגרת היום של כל אחד ואחת מאיתנו הוא ביצוע מתיחות. זה עוזר לא רק לחמם את השרירים, להתאושש מאימוני כושר ולצמצם את הסיכון בפציעה, אלא גם משפר את היציבה, את זרימת הדם ואת התנועתיות של הגוף. לכן, לא רק מורי יוגה אלא גם אנחנו נמליץ לכם בחום להכניס את המתיחות לשגרת היומיום שלכם. תוכלו לעשות זאת אפילו אם סדר היום שלכם עמוס או צפוף במיוחד - כי זה לא צריך לקחת לכם יותר מ-5 דקות, כפי שתוכלו לראות מיד. התוכנית המעולה שהכנו לכם פה - הכוללת בסך הכל 5 מתיחות שמתמקדות בקבוצות השרירים הגדולות בגוף – היא קצרה וממוקדת, ותוכלו לבצע כל חלק ממנה למשך 20-30 שניות בסיום אימון הכושר שלכם או במהלך יומכם כדי לשחרר שרירים תפוסים וכואבים – בייחוד אם אתם עובדים בישיבה.   

1. מתיחת שרירי העכוז

השרירים האחוריים שלנו, אלו שמרוכזים באזור הישבן, יכולים להיתפס מישיבה ממושכת לאורך כל היום – ולכן חשוב להפעיל אותם על בסיס יומיומי, וכך גם למנוע את התכווצותם וגם לחטב אותם. נסו את התרגיל הפשוט הזה כפתיחה לשגרת המתיחות בת ה-5 דקות שלכם ותראו תוצאות נהדרות. שימו לב שהוא דורש איזון קצר על רגל אחת, אז עשו אותו בזהירות ורק אם יש לכם את היכולת לשמור על שיווי משקל במהלכו.

שגרת מתיחות של 5 דקות ביום: אישה מבצעת את מתיחת שרירי העכוז

א. עמדו זקוף עם שתי רגליים על הקרקע מפושקות ברוחב המותניים.

ב. הצליבו את קרסול ימין שלכם על גבי הירך השמאלית והחלו בכיפוף פלג הגוף העליון שלכם לכיוון הקרסול עד שאתם מרגישים מתיחה בשריר העכוז הימני. כדי לשמור על יציבות הניחו את ידיכם גבי הקרסול.

ג. הישארו בתנוחת המתיחה למשך 5 נשימות איטיות ועמוקות. וודאו שאתם מכופפים את רגל שמאל שלכם כדי להגן ברך ימין המורמת.

ד. שובו לתנוחה ההתחלתית וחזרו על התרגיל, הפעם עם רגל שמאל כלפי מעלה.

2. מתיחות לצדדים בעמידה

מתיחת צידי הירכיים מאפשרת לא רק להגדיל את המרחב של האיברים הפנימיים בגוף, אלא גם לספק תחושת התנערות ממתחים ולשחרר את כל הגוף מנוקשות. זה נכון במיוחד אם אתם יושבים לאורך כל יום העבודה שלכם, מה שעלול לפגוע ביציבה שלכם - אך התרגיל הבא עשוי לסייע לכם מאוד.

שגרת מתיחות של 5 דקות ביום: אישה מבצעת מתיחה לצדדים בעמידה

א. עמדו זקוף ומתחו את זרועותיכם מעלה כלפי התקרה. שמרו על רגליכם יציבות על הקרקע ומקבילות אחת לשנייה.

ב. שלבו את כפות ידיכם זו בזאת והטו את גופכם לכיוון שמאל על מנת למתוח את צדו הימני של גופכם.

ג. הרפו את הכתפיים ומשכו את אזור הטבור שלכם כלפי פנימה, לעבר עמוד השדרה, כדי לתמוך בגב התחתון.

ד. הישארו כך למשך 5 שניות, קחו נשימות עמוקות, ושובו לעמדת המוצא דרך מרכז גופכם. חזרו על התרגיל, והפעם מתחו את גופכם כלפי ימין, כדי לחזק את צד שמאל.

3. מכרע נמוך מותאם

המתיחה הזו פותחת את שרירי מכופפי הירך ועוזרת בשיכוך מתיחות והתכווצויות בגב התחתון ובחלק הקדמי של הירכיים.

שגרת מתיחות של 5 דקות ביום: אישה מבצעת את תרגיל מכרע נמוך מותאם

א. עמדו ישר וזקוף, ואז כופפו את ברך ימין שלכם קדימה וקחו את רגל שמאל לאחור, וודאו שרגליכם מפושקות ברוחב המותניים.

ב. כופפו את ברך שמאל שלכם כלפי הקרקע וודאו שברככם הימנית נמצאת מעבר לקו של קרסול ימין.

ג. מקמו את ידיכם על הקרקע משני הצדדים של רגל ימין ונשמו באיטיות אוויר דרך האף ונשפו דרך הפה.

ד. הישארו כך למשך 5 נשימות איטיות ומודעות, ואז החליפו בין הרגליים לסיבוב נוסף של 5 נשימות.

4. מתיחת השריר הארבע-ראשי

קבוצת השרירים הארבע ראשיים ממוקמת בחלק הקדמי של הירכיים שלכם ומשמשת למתיחת הרגל ולחיזוק ותמיכה בפעולת הברכיים. ריצה או רכיבה על אופניים, כמו גם סתם פעולות יומיומיות שגרתיות, עלולות לגרום להתכווצויות וכאבים בשרירים האלו. דרך מצוינת לשחרר אותם היא באמצעות המתיחה הזו, אותה אתם יכולים לבצע ישירות מתנוחת המכרע שהצגנו בסעיף הקודם, או לחלופין מעמידה זקופה – כפי שנסביר כעת.

שגרת מתיחות של 5 דקות ביום: אישה מבצעת את תרגיל מתיחת השריר הארבע-ראשי ממכרע

א. אם אתם עושים את המתיחה הזו היישר מתנוחת המכרע הנמוך, כשברך שמאל שלכם על הקרקע ורגל ימין כפופה קדימה, אז התחילו בסיבוב גופכם לימין ובתפיסת כף רגל שמאל שלכם בעזרת יד ימין.

ב. אם אתם יכולים לעשות זאת, משכו את בהונות רגל שמאל שלכם כלפי שריר העכוז השמאלי, כדי להרגיש מתיחה בשריר הארבע-ראשי השמאלי. הישארו כך למשך 5 נשימות עמוקות ואיטיות, שחררו והחליפו בין הרגליים לסיבוב נוסף.

ג. אם אתם לא מסוגלים לכך – זה בסדר, תוכלו לעשות את המתיחה הזו בעמידה במקום: עמדו זקוף על שתי הרגליים ואז כופפו את ברך שמאל אחורה ושלחו את ידיכם השמאלית אחורה כדי לאחוז ברגל המכופפת.

ד. משכו את רגל שמאל לכיוון שרירי העכוז והקפידו לשמור על ברך שמאל שלכם מכוונת כלפי קו מרכז גופכם.

ה. הרגישו את המתיחה בשריר הארבע ראשי השמאלי שלכם, הישארו כך למשך 5 נשימות איטיות ועמוקות, ואז שובו לתנוחות המוצא וחזרו על התרגיל עם הרגל השנייה.

5. מתיחת שרירי מיתר הברך

אם אתם נמצאים שעות רבות של היום על הכיסא בבית או במשרד וגופכם מתקבע לו בתנוחת ישיבה למשך זמנים הולכים ומתארכים - השרירים שבאחורי הרגל שלכם, כמו למשל זה של מיתר הברך, הולכים ומתקצרים. כדי לשחרר את השרירים האלו, למתוח אותם ולתת להם את מנת הפעילות שהם צריכים על מנת להיוותר במצבם המיטבי – הכניסו את המתיחה הבאה לשגרת הכושר והשמירה על הגוף שלכם.

שגרת מתיחות של 5 דקות ביום: אישה מצבעת את תרגיל מתיחת שרירי מיתר הברך

א. על מנת למתוח את שרירי מיתר הברך, כל מה שאתם צריכים לעשות זה לעמוד זקוף ואז להתכופף עם כל פלג הגוף העליון שלכם אל מעבר לקו המותניים.

ב. הביאו את ידיכם כלפי הרצפה ותנו להן להיתלות באוויר כמו אטריות רטובות.

ג. כופפו קלות ברך אחת ואז את השנייה בזמן שאתם נושמים באיטיות, פנימה והחוצה, דרך האף.

ד. הישארו כך למשך 5 נשימות עמוקות; הרגישו חופשיים לטלטל את ראשכם מעלה או מעטה, לנדנד את זרועותיכם לימין ולשמאל או פשוט להישאר יציבים בתנוחה.

ה. לסיום, כדי להיעמד חזרה, "גלגלו" באיטיות את עמוד השדרה שלכם כלפי מעלה חוליה אחר חוליה ומשכו את אזור הטבור פנימה כלפי עמוד השדרה, כדי לתמוך בגב התחתון שלכם.

מקור התמונות: nbcnews

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.