print header

טיפול ב-7 סוגי השיעול הנפוצים אצל הילדים

ילדים נוטים להצטנן יותר מפעם אחת לאורך השנה, והתופעה מלווה בנזלת, חום, חולשה וכמובן שגם בשיעול טורדני שמקשה עליהם להירדם ולפעמים יכול אף לגרום לכאב עז. הסיבה לכך היא לרוב נגיפים ואף על פי שבדרך כלל השיעול חולף כעבור תקופה קצרה, כולנו רוצים לעזור לילדינו ולהקל עליהם עד כמה שניתן. בכתבה הבאה תוכלו ללמוד על 7 סוגי השיעול הנפוצים ביותר בקרב ילדים וכיצד תוכלו לסייע להם להתגבר על כל אחד מהם. בכל מקרה שבו אתם רואים שהילד לא מצליח להתגבר על השיעול שלו יש לגשת לרופא בהקדם, אך למרבה המזל בזכות הטיפולים והעצות האלו המצב הזה כמעט ולא יקרה.
 
טיפול בשיעול אצל תינוקות: תינוק משתעל

1. שיעול נבחני

הילד הלך לישון עם אף סתום, אבל הוא ישן בשלווה כבר מספר שעות. לפתע אתם שומעים קול שיעול שדומה לנביחה, וכאשר אתם נכנסים לחדר אתם רואים שהילד משתעל ומנסה להסדיר את הנשימה. 

מה הסיבה?

מדובר בשיעול נבחני, תופעה שלרוב מלווה בצרידות בקול, צינון וחוסר תאבון. השיעול הוא תסמין למחלה נגיפית בשם לרינגיטיס שגורמת לדלקת בתיבת הקול ובקנה הנשימה, ומשפיעה לרוב על ילדים בגילאים שבין 6 חודשים ל-6 שנים. בדרך כלל השיעול משתפר במהלך היום ומחמיר במהלך הלילה.

כיצד מטפלים?

הטיפול בשיעול נבחני מתחלק למספר תחומים:

  • מכיוון שפעמים רבות השיעול הוא תוצר של היווצרות בצקות בקנה הנשימה, אם מדובר בעונת החורף כדאי להלביש את הילד היטב במעיל ולצאת איתו לטיול קצר. הקור שבחוץ יפחית את הבצקת ויגרום לילד להרגיש טוב יותר.

  • אם יש בביתכם מכשיר אדים קרים, תוכלו להשתמש בו למשך מספר דקות עד שיורגש שיפור במצב השיעול.

  • הקפידו מאוד על נושא השתייה, וודאו שהילד שותה מספיק על מנת שלא יתייבש.

מתי לפנות לרופא

פנו מיד לקבלת עזרה רפואית דחופה אם הילד נאבק לנשום, מתקשה בדיבור או בבליעת רוק, או אם השיעול גורם להתקפים שנמשכים למעלה מ-5 דקות.

טיפול בשיעול אצל תינוקות: בובה של דובי בחדר רופא

2. שיעול ליחתי

סוג שיעול זה קל לזיהוי, שכן מדובר בשיעול רטוב שנשמע כבד ולח. הוא ממושך יותר מהשיעול היבש שכולנו מכירים ומלווה בנזלת, כאבי גרון, עיניים דומעות וחוסר תיאבון.  

מה הסיבה?

שיעול ליחתי הוא לרוב תוצר של הצטננות, והוא יכול להימשך בין מספר ימים למספר שבועות, תלוי בחומרת ההצטננות ובאופי הטיפול.

כיצד מטפלים?

מאחר ששיעול ליחתי נגרם על ידי וירוסים, אנטיביוטיקה לא תעזור לילד. אלה הדברים שמומלץ לעשות:

  • הימנעו ממתן מאכלים אשר מעודדים היווצרות ליחה, כגון מוצרי בוטנים כמו במבה, פירות כמו תפוזים או בננות ומוצרי חלב. במקומם, נסו להוסיף לתפריט מוצרים שידועים כסופחי ליחה. חלק מהמוצרים הללו הם מרים כך שהילדים לא ירצו לטעום מהם, אולם הטעימים שבהם הם אגסים, תפוחים ירוקים או אפילו מי קליפת אשכולית מורתחת, שאפשר להמתיק עם דבש. 

  • היות ושיעול ליחתי הוא תוצר של הצטננות, ניתן להקל עליו על ידי שמירה על דרכי נשימה פתוחים. אם הילד מתקשה לקנח את אפו ניתן להשתמש בטיפות אף שמתאימות לילדים ואם אתם מתקשים לעשות זאת ניתן להיעזר במזרק ללא מחט.

  • ניתן להשתמש במכשיר אדים קר או להעניק לילד אמבטיה חמה כדי שהאדים יעזור לנקות את דרכי הנשימה שלו.

מתי לפנות לרופא

אם השיעול מלווה בנזלת ירוקה או בחום שלא יורד, בקרו אצל הרופא על מנת לשלול מצב שהילד מפתח דלקת חיידקית בסינוסים.

טיפול בשיעול אצל תינוקות: ילדה פותחת פה מול רופא שבודק אותה

3. שיעול יבש לילי

השיעול הבא מציק לילד במשך זמן ממושך, לעיתים במשך הסתיו או החורף כולו, ומחמיר בכל פעם שהילד מבצע פעילות מסוימת המאמצת את הגוף או כשהוא נחשף לאוויר קר.

מה הסיבה?

במקרה של שיעול יבש שנמשך שבועות רבים ומחמיר במקרים שצוינו, כדאי להתייעץ עם רופא ולבדוק האם לא מדובר באסתמה. למרות שהורים רבים נוטים לחשוב כי צפצופים בנשימה הם הסימן העיקרי של אסתמה, שיעול לילי יבש שאינו פוסק יכול להיות התסמין היחיד של אסתמה אצל חלק מהילדים.

כיצד מטפלים?

בכל מקרה של שיעול יבש שאינו חולף או כזה המלווה בהתקפי שיעול שמקשים על תפקודו של הילד, חשוב לגשת לרופא. במקרה בו קיים חשד שאכן מדובר באסתמה יבוצעו בדיקות של תפקוד ריאות, ויישקל מתן תרופות שיקלו על התקפי השיעול.

טיפול בשיעול אצל תינוקות: ילד ישן בחיק אמו

4. שיעול חלש וצרוד

הילד פחות פעיל, הוא משחק פחות או מתעייף מהר מאוד ולפעמים הוא סובל לצד השיעול החלש והצרוד גם מחום, כאבי שרירים ונזלת.

מה הסיבה?

במקרה זה מדובר ככל הנראה בשפעת שתוקפת את מערכת הנשימה. בקרב ילדים לשפעת יש תקופת דגירה ארוכה, כך שהם יכולים להסתובב עם הווירוס מספר ימים לפני שהמחלה מתפרצת ולהדביק חברים ובני משפחה.

כיצד מטפלים?

בנוסף לטיפול מתאים להורדת חום, בהתאם לגילו של הילד, קיימים מספר דברים נוספים שחשוב וניתן לעשות כדי לטפל בשיעול:

  • נוזלים – הקפידו שהילד ישתה על מנת להחזיר לגופו את הנוזלים שאיבד בשיעול ובזיעה. לילדים מעל גיל שנתיים כדאי לשתות תה חם ללא קפאין או תמהיל של מים חמים עם חצי כפית דבש ולימון, כדי להקל גם על השיעול וגם על כאבי הגרון. גם מרק עוף, שהוא תרופת סבתא מוכרת מאוד, נחשב מקור טעים ובריא לנוזלים שילדים לרוב אוהבים לצרוך

  • משקה פשתן – לריכוך שיעול יבש וחלש ניתן להרתיח כף אחת של זרעי פשתן עם 3 כוסות מים במשך רבע שעה. המתינו לצינון המשקה ותנו לילדים לשתות. 

  • דבש-כוסמת - במקרים של ילדים מעל גיל שנה, אפשר לנסות להרגיע את השיעול גם עם כפית דבש-כוסמת יחד עם התה או עם מים. מדובר בדבש מיוחד המופק מפרחי הכוסמת בלבד, וניתן להשיג אותו במרבית הסופר-מרקטים.

מתי לפנות לרופא

פנו לרופא אם לילד יש חום שהוא מעל ל-38 ומעלות שאינו מגיב לאקמול ומלווה בשיעול, אם הפה או הלשון שלו יבשים, אם הוא מסרב לאכול או אם הנזלת מופיעה בגוונים ירוקים.

טיפול בשיעול אצל תינוקות: ילד משתעל

5. שיעול מצפצף בתינוקות

אצל תינוקות רבים עשוי להופיע לפתע שיעול מצפצף, שמלווה בנשימה מהירה יותר תוך גילוי עצבנות וחוסר סבלנות.

מה הסיבה?

תופעה של שיעול מצפצף אצל תינוקות, שמתרחשת לרוב בעונות הסתיו והחורף, אין פירושה דלקת ריאות כפי שעשויים לחשוב חלק מההורים. בגילאים הצעירים היא נובעת מדלקת או זיהום של דרכי הנשימה. כאשר אלה מתנפחים ומתמלאים בריר, הדבר מקשה על התינוקות לנשום.

כיצד מטפלים?

מדובר במצב לא נוח, אולם הוא חולף די בקלות באמצעות טיפול רפואי מתאים. גשו לרופא שיוכל לאבחן את הבעיה ולשלול בעיות נוספות באמצעות בדיקה גופנית, והקפידו על מתן נוזלים בכמות מספקת על מנת למנוע התייבשות.

טיפול בשיעול אצל תינוקות: ידיים של אישה אוחזות בידיים של תינוק

6. התקפי שיעול ארוכים

ההתקפים הללו מופיעים לאחר צינון או התקררות, והם מובילים למצב בו הילד משתעל למעלה מ-20 פעמים בנשימה אחת. בין שיעול לשיעול נראה כי הילד מתקשה בנשימה, פניו מאדימות ושאיפות האוויר שלו מלוות בקול שורקני. אצל תינוקות עשויות השפתיים להיעשות מעט סגולות.

מה הסיבה?

במקרים מסוימים עשוי צירוף התסמינים הללו לרמוז על שעלת, מחלה זיהומית הנגרמת על ידי חיידק. ילדים ותינוקות מתחסנים כנגד המחלה מספר פעמים בטיפת חלב ובבתי הספר, אולם בשנים האחרונות חלה עלייה במספר החולים בה בישראל, לאור ירידה בכמות המתחסנים הכללית. 

כיצד מטפלים?

אם אתם חושדים שמדובר בשעלת, פנו באופן מיידי לרופא או לחדר מיון. כיוון שמדובר במחלה מדבקת, הטיפול בזיהום ייעשה באמצעות אנטיביוטיקה וייתכן שהרופא ימליץ גם שילדים אחרים או שאר המבוגרים בבית יטלו אותה כטיפול מונע.

טיפול בשיעול אצל תינוקות: אריזות של טבליות

7. שיעול המעיד על דלקת ריאות

בתום צינון או התקררות, עלולים ילדים מסוימים לסבול משיעול רטוב וליחתי שהולך וגובר, בזמן שנשימותיהם נעשות מהירות מהרגיל. חלק מהילדים עשויים להתלונן גם על כאבים בחזה.

מה הסיבה?

דלקת ריאות היא אחת המחלות הנפוצות בקרב ילדים ומקורה מזיהום שנגרם בשל חיידק או טפיל שפולש אל הריאות, יוצר תגובה דלקתית וגורם להן להתמלא בנוזל. הפעילות של הגוף כנגד הדלקת מסייעת להחלמה, אך יוצרת במקביל תסמיני נפיחות וחום.

כיצד מטפלים?

אם אתם שמים לב לכך שהשיעול של הילד רק הולך ומחמיר, שהוא מלווה בחום ושהילד סובל מקוצר נשימה או כאבים באזור החזה, פנו לרופא. גם אם האבחנה תהיה דלקת ריאות, במרבית המקרים אין סיבה לדאגה, שכן מדובר במחלה שזמן ההחלמה שלה הוא לרוב מהיר ונטול סיבוכים. במקרים בהם הגורם לדלקת הוא חיידק, יינתן לילד טיפול אנטיביוטי, ואילו במקרה של נגיפים, הדלקת תעבור בעצמה. רק במקרים נדירים בהם נגרמת מצוקה נשימתית, המחלה עשויה להצריך אשפוז ומעקב רפואי.

הטיפול המשלים במחלה יינתן בייעוץ רפואי כנגד תסמיני החום והכאב. לרוב לא נהוג להשתמש בתרופות למניעת שיעול במקרים של דלקת ריאות, שכן לשיעול יש תפקיד חשוב בהרחקת הגורמים המזהמים מדרכי הנשימה. אם מדובר בשיעול חמור במיוחד שמפריע לנשימה, ייתכן שהרופא ימליץ על תרופות שיקלו מעט על השיעול לצורך שיפור ההרגשה הכללית.

מקור התמונות: Ryan BorenChristiaan TriebertToshimasa Ishibashianjanettew

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.