print header

9 בעיות שעלולות לצוץ אצל ילדכם עקב שימוש בטלפונים חכמים

מעטים האנשים שלא מכירים ביכולותיהם המדהימות של הטלפונים החכמים להפוך את חיינו לפשוטים ובטוחים יותר, במיוחד כאשר זה נוגע ליקר לנו מכל – הילדים שלנו. הרי בזכות המכשירים האלו אנו יכולים לדבר עם ילדנו הקטן בכל מקום שבו הוא נמצא בכל רגע נתון. אך יחד עם זאת, המכשירים האלו גם הופכים לחלק גדול ומשמעותי ביותר בחייו, כאשר נתון מדאיג ביותר מצביע על כך שילדים מבלים כ-7 וחצי שעות ביום מול המסכים השונים. אז למרות היתרונות המשמעותיים שיש לטלפונים החכמים, מוטב גם להכיר את ההשפעות השליליות שלהם על הדור הצעיר. לכן, אספנו בשבילכם את 9 הבעיות שעלולות להיגרם לילדכם כתוצאה משימוש ממושך בסמארטפון. קראו, החכימו ושתפו את כל מי שיש לו ילדים קטנים, וגם בוגרים, שעלולים להיפגע מהן.
 
בעיות אצל ילדים בעקבות שימוש בסמארטפונים: ילד קטן שוכב על הרצפה ומחזיק טלפון נייד

1. עלול להרוס את מערכת היחסים בין הילד להורה

אין זה סוד שהקשר בין ההורים לילדים הוא חשוב מאוד, ולכן כדאי שתקשיבו לפסיכולוגים שטוענים כי שימוש מתמשך בטלפונים ניידים עלול להרוס את מערכת היחסים הזו. לדוגמה, באחד מספריה של הפסיכיאטרית הקלינית ג'ין טוונג'י, היא מציינת כי שימוש רב בטלפונים ניידים בקרב ילדים גורם למחסור בתקשורת בין הדור הצעיר להורים וכתוצאה מכך, להרס מערכת היחסים ביניהם.
טוונג'י מסבירה כי למרות שילדים מבלים זמן רב יותר תחת אותה קורת גג משותפת עם הוריהם, הם למעשה אינם קרובים לאבותיהם או לאימהותיהם; הם לא מדברים עם המשפחה שלהם והם לא שמים לב לאירועים שונים סביבם, פרט לכפתורי ה-"לייק" וה-"תגובה" ברשתות החברתיות. אם גם ילדכם מתנהג באופן שכזה, תמצאו בכתבה הבאה עצות נפלאות של מנחת הורים, שיעזרו לכם לתקשר עימו בצורה נכונה ולהתגבר על האתגר.

2. עלול להוביל להקהיית הרגישות

טלפונים חכמים פותחים לנו שער לעולם הרחב, זאת בזכות כלים ועצות שאנו יכולים למצוא בהם וברחבי הרשת ושעשויים לשמש אותנו בעבודה ואפילו במערכות היחסים. עם זאת, ישנו גם צד אפל לדבר הנפלא הזה, כזה שמכיל אלימות, בריונות, תכנים גסים ועוד שלל היבטים לא נעימים בלשון המעטה. במחקר שנערך בשנת 2011 הוכח כי חשיפתו של ילד לתכנים אפלים מסוג זה ואחרים, פוגעת בו ובשיקול הדעת שלו, ושלעתים הוא עלול ליישם בחייו את מה שהוא רואה ברחבי הרשת. אם אתם נתקלים בבעיה שכזו עם ילדכם, ומעוניינים להתמודד בחוכמה עם התנהגות בעייתית שנובעת משימוש בטלפונים החכמים, אתם מוזמנים להיכנס לכתבה הבאה.
בעיות אצל ילדים בעקבות שימוש בסמארטפונים: ילד משעין את ראשו על אדן החלון ובחוץ גשם

3. עלול לשנות את תהליך ההתבגרות

אי אז, כשעברנו את תהליך ההתבגרות בגיל העשרה, רובנו רצינו להיות מבוגרים כי חשבנו שהחיים הבוגרים מלאים בתענוגות ובאפשרויות בלתי מוגבלות; ניתן לעשות כל מה שאנו רוצים עם מי שאנו רוצים, נוכל לרכוש את כל האוכל בעולם, יתאפשר לנו לנעול נעלי מעצבים וללבוש אילו בגדים שנרצה, וגם נוכל להיכנס אל הרכב הפרטי שלנו ופשוט לנסוע לכל מקום. אמנם הרצון להתבגר בער בנו באותם ימים עליזים, אך כיום בגלל השימוש הרב בטלפונים הניידים והחשיפה לרשתות החברתיות, נדמה כי בני הנוער של ימינו אינם מעוניינים בתהליך ההתבגרות.
למעשה, ממחקר שפורסם בשנת 2017 ובו נבחנו תהליכי התבגרות בין השנים 1976-2016, עלה כי בני הנוער כיום מעדיפים אורח חיים איטי יותר: הם אינם עוסקים בפעילויות של מבוגרים כמו עבודה תמורת שכר, מגורים ללא הוריהם, נהיגה ועוד. המסקנות האלו מוכיחות שיש לטלפונים החכמים השפעות גם על ילדים יחסית מבוגרים, ואם אתם מזהים תופעה שכזו גם בקרב ילדיכם, כדאי שתיכנסו לכתבה הבאה ותכירו 11 עצות להורים מפי מתבגרים שיסבירו לכם מה באמת חשוב להם. 

4. עלול למנוע התפתחות של כישורים חברתיים

בעבר, כאשר רצינו ליצור מערכת יחסים חברית או רומנטית, היינו יוצאים מהבית לבתי קפה, מסעדות, פאבים וכדומה על מנת להכיר אנשים חדשים. כיום, בזכות או בגלל הטלפונים החכמים, אין צורך לעבור את מפתן הדלת של הבית, ולפי טענתה של ג'ין טוונג'י, בני הנוער של ימינו באמת פחות נוטים לעזוב מכשירים אלקטרוניים שונים לטובת חיפוש קשרים חברתיים ממשיים אי שם, מחוץ לבית.
למעשה, היא מסבירה שילדים לפעמים כלל לא צריכים לצאת מהבית, מפני שהטלפונים החכמים הפכו את הנתיב של רכישת חברים לקל וקרוב מאי פעם, בעזרת כמה לחיצות כפתור. לכן, ילדים רבים חווים קשיים חברתיים עצומים ומורכבים כאשר הם נמצאים בעולם האמיתי ולא מאחורי מקלדת ומסך. אם אתם מזהים שילדכם מתמודד עם מציאות שכזאת ואתם מעוניינים לסייע לו  להתגבר עליה, היכנסו למדריך הבא שיכיר לכם את הכישורים הנחוצים לו על מנת להצליח ולהתפתח.
בעיות אצל ילדים בעקבות שימוש בסמארטפונים: ילד יושב על גרם מדרגות ומחזיק ביד טלפון

5. עלול לגרום לדיכאון וחרדה

אמנם האפשרות הזו בוודאי נשמעת לא סבירה, אך הסיכויים שילדכם יסבול מדיכאון, חרדה ובעיות אחרות בעקבות שימוש בטלפונים חכמים גבוהים בצורה משמעותית, וטענה זו הושמעה כבר בשנת 2015 על ידי האיגוד הבריטי לפסיכולוגיה (BPS). ישנן מספר סיבות טובות לקשר בין השימוש בטלפונים החכמים לתופעות שליליות שכאלו: הילדים נמצאים תחת לחץ מתמיד להיות זמינים ולהגיב בכל רגע נתון וכתוצאה מכך, הם מעורבים רגשית יתר על המידה בחייהם המקוונים. יתרה מזאת, הדור הצעיר לא תמיד מסוגל להבחין בגבולות בין סביבת החיים המציאותיים לבין חיי המדיה החברתית. מנסים לזהות האם ילדכם חווה חרדה שכזו? לחצו כאן כדי לזהות את הסימנים המעידים עליה, ואת דרכי ההתמודדות עם הבעיה.

6. עלול להשפיע לרעה על איכות השינה

כולנו מבינים את חשיבות השינה, שכן כמות השעות שאנו מקדישים לפעולה זו משפיעה ישירות על מצב הרוח שלנו ועל התפקוד היומיומי. ממחקר שפורסם בשנת 2015 עולה המסקנה כי קיים קשר ישיר וחזק בין זמן הבילוי הממושך מול מסכי הטלפונים החכמים לבין חוסר שינה מספקת בקרב ילדים. מחסור בשינה הוא הגורם העיקרי לבעיות בריאותיות והתנהגותיות שונות; ממחקר שנערך בשנת 2017 עולה כי מחסור בשינה גורם לביצועים גרועים בבית הספר, התנהגות מסכנת חיים ותפקוד קוגניטיבי מופחת, לכן זכרו כי הילד שלכם צריך לנוח כראוי על מנת שיהיה מוכן לפעילויות של יום המחר. רצוי לקבוע כללים בקשר לשימוש בטלפון הנייד אחרי שעה מסוימת ובזמן השכיבה במיטה, ובכתבה הבאה תגלו כיצד תוכלו לעזור לילדכם לישון טוב בלילה.
בעיות אצל ילדים בעקבות שימוש בסמארטפונים: ילדה שוכבת על מיטה עם אוזניות לראשה

7. עלול להיות גורם משפיע להשמנת יתר

כולנו אוהבים להיראות טוב ולהרגיש נפלא עם הגוף שלנו, כך גם ילדים רבים, אך שימוש ממושך בטלפונים חכמים עלול להיות גורם שלילי חזק מאוד בכל הנוגע להשמנת יתר בקרב ילדים. ממחקר משנת 2017 עולה כי שימוש ממושך באמצעי התקשורת והבידור המודרניים השונים, וביניהם גם הטלפונים החכמים, הוא אחד הגורמים הישירים לשתיית משקאות ממותקים ולמחסור בשינה ובפעילות גופנית, וכל אלו בסופו של דבר עלולים להוביל להשמנת יתר.
תוצאות המחקר אינן מפתיעות, שכן אם הילד שלכם מבלה זמן רב עם הטלפון החכם בידו, אין לו זמן להשקיע בפעילות גופנית. יתרה מכך, לפי אותו מחקר עולה כי שימוש מוגבר במסכי הטלפונים קשור באופן משמעותי לצריכה של לפחות משקה ממותק אחד ביום. אם אתם חוששים מהשפעה שכזאת על ילדכם הקטן, היעזרו בכתבה הבאה כדי לנהל עימו שיחה נכונה ומועילה על משקל והרזייה.

8. עלול לגרום לבעיות התנהגותיות

בדומה לסעיפים שמתייחסים לקשר בין שימוש מוגבר בטלפונים חכמים לבין פיתוח חרדה ודיכאון, שיבוש כישורים חברתיים ועוד תחומים אחרים, כך גם מתברר ששימוש שכזה בטלפון החכם הוא גורם משמעותי בפיתוח בעיות התנהגותיות אחרות. ממחקר שפורסם בשנת 2012 עולה כי ישנו קשר ישיר בין פיתוח בעיות התנהגותיות בקרב ילדים קטנים (גילאי 7) לבין החשיפה המוקדמת לטלפונים חכמים. יתרה מזאת, החוקרים עלו על כך כי שימוש ממושך בטלפונים חכמים יכול לגרום לתסמינים של הפרעות קשב והיפראקטיביות. לחצו כאן כדי ללמוד על 7 התנהגויות בעייתיות של ילדים שאסור להתעלם מהן וגלו כיצד תוכלו לפתור אותן.
בעיות אצל ילדים בעקבות שימוש בסמארטפונים: ילדה ואמא יושבות יחדיו ומסתכלות במחשב

9. עלול לגרום לילדים להיות לא מאושרים

כולנו רוצים שהילדים שלנו יהיו מאושרים, אך דבר זה עומד בסכנה אם הם ימשיכו לבלות זמן רב מול הטלפונים החכמים. על פי תוצאות סקר שערכה ג'ין טוונג'י, בני נוער רבים אשר דיווחו על שימוש רב בפעילויות מסך שונות, נטו להיות יותר אומללים. במהלך הסקר נתבקשו מתבגרים שונים לכמת את מידת האושר שלהם, ותשובותיהם היו קשורות באופן ישיר לפעילויות הזמן הפנוי שלהם – בילוי מול מסכי המחשב, הטלוויזיה והטלפונים החכמים בפרט.
למעשה זוהי הוכחה ישירה כי שהות ברשת אינה יכולה להחליף אינטראקציה בין אישית בחיים האמיתיים עם בני משפחה וחברים, במיוחד עבור ילדים. רוצים לגדל ילד מאושר? לחצו כאן כדי ללמוד את כל מה שאתם צריכים לדעת על הנושא לפי המדע, והיכנסו לכתבה הבאה על מנת לקבל עצות בתחום, שיעשו רק טוב לכם ולבני המשפחה שלכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.