print header

12 עצות חשובות מפי הורים מנוסים

כאשר ילדיכם מגיעים לאוויר העולם אתם נולדים מחדש כהורים ומקבלים על עצמכם את אחד התפקידים החשובים ביותר בחייכם. כשהמאורע המשמח הזה קורה, הורים רבים נתקלים בלא מעט קשיים, והם היו ללא ספק רוצים שיהיה בידם ספר הדרכה להורות שיעזור להם ברגעים הקשים. 12 העצות הבאות מפי הורים מנוסים יעזרו לכל אם ואב להתמודד עם האתגרים השונים שכרוכים במשימת גידול הילדים, והן יאפשרו לכם ליהנות מניסיונם של אחרים כדי שתוכלו לגדל את ילדיכם בהצלחה ובנחת.
 
צילום מהגב של ילדה מחזיקה בידיים של שני הוריה
 

1. אל תשוו את עצמכם להורים אחרים

כאשר אתם נכנסים לתפקיד ההורים, מתחילה באופן טבעי השוואה בין עצמכם וילדיכם לבין משפחות אחרות. ההשוואה הזו אינה בריאה לאף אחד, והיא יכולה להפריע לכם כאשר אתם מנסים ללמוד כיצד אתם מתפקדים כהורים. זה חשוב להבין שלכל אדם יש אופי ותכונות ייחודיות משלו שמשתלבים באופן ישיר עם סגנון ההורות שלו, וזה מה שהופך כל אחד להורה מיוחד ואת ילדו לתוצר של דרך הגידול שלו. השתדלו להימנע מהשוואות מסוג זה והבינו שלכל אדם יש קצב וסגנון משלו שמוביל לתוצאות שונות, ואף אחד לא דומה לרעהו, לכן אין סיבה שתנסו להתחרות עם הורים אחרים או תנסו להידמות להם.

2. השתדלו ליהנות מחוויית ההורות עד כמה שאפשר

הורים רבים לומדים במרוצת השנים שאחד הדברים החשובים ביותר בגידול של ילדים הוא זיהוי ההבדל בין עיקר לטפל. לעתים במרוץ החיים וההורות, אנשים מנסים להספיק כמה שיותר דברים ולא מבינים שהניסיון הזה גוזל מהם הרבה מאוד דברים חשובים. ילדיכם מתבגרים מהר וכל רגע בחייהם הוא מיוחד בפניי עצמו, לכן זה חשוב לעצור לעתים ופשוט ליהנות מהאופן שבו הם מתבגרים לנגד עיניכם. אם יש לכם סדר יום עמוס ואתם רוצים להספיק לערוך אימון של הרגע האחרון או פעילות דומה אחרת, דחו אותה ובלו עם ילדיכם במקום. אתם יכולים להשלים את שעות האימון הללו ביום אחר, אך הרגעים המיוחדים בהם אתם לומדים להכיר את ילדיכם לא יחזרו, וחשוב שתנצרו אותם.
ילדים משחקים עם אביהם ושופכים עליו דליי מים

3. שאלו את ילדיכם 3 שאלות "את/ה" בכל יום

תקשורת היא חשובה מאין כמוה בכל הנוגע ליחסי הורים-ילדים, כפי שיגידו לכם אימהות ואבות מנוסים. כדי לשמור על קווי התקשורת פתוחים, זה חשוב שלא תזלזלו במה שיש לילדיכם להגיד, אלא תבינו שהם אנשים קטנים עם תובנות ודעות שהם מפתחים על העולם. הביעו התעניינות במה שעובר עליהם על ידי שאילת 3 שאלות הקשורות אליהם מדי יום. אתם יכולים לשאול כיצד עבר עליהם היום, על מה הם חושבים ומה קורה עם חברים שלהם. ההתמקדות הזו בנושאים החשובים לילדיכם תאפשר להם להגיד את שעל ליבם, כאשר לעתים אלה גם דברים שמציקים להם. באופן הזה אתם תדעו מה עובר על ילדיכם ותוכלו לסייע להם אם מדובר בבעיות.

4. אל תרגישו אשמה בגלל שאתם הורים עובדים

הורים עובדים מרגישים אשמה פעמים רבות בגלל שהם מבלים את מרבית יומם בעבודה ולא עם ילדיהם. זה מובן, אך חשוב לזכור שטיפחתם לעצמכם חיים לפני שילדיכם נולדו כאשר העבודה היוותה חלק משמעותי מהם. אין סיבה שתרגישו אשמה כאשר אתם עובדים כי צריך, או פשוט כי אתם נהנים מהמקצוע שלכם. זכרו שהעובדה שאתם עושים זאת למען ילדיכם לא נעלמת מעיניהם למרות שהם לא תמיד מבינים זאת. יתרה מכך, כאשר אתם עובדים ומספקים לילדיכם את מה שהם רוצים וצריכים, אתם משמשים להם דוגמה חיובית והם ילמדו להיות אנשים עצמאיים שעובדים עבור פרנסתם ולא מסתמכים על אחרים.
אישה יושבת ליד שולחן עבודה עם קפה ביד אחת, סמרטפון ביד השנייה ומחשב מולה
 

5. תנו לילדיכם מרחב פרטי

להורים יש תפקידים חשובים רבים כאשר המרכזיים בהם כוללים הגנה על הילדים והכנתם לקראת הבגרות והעצמאות. לכן, יש חשיבות רבה לכך שתייעצו להם ותיתנו להם הכוונה, אך גם שתדעו לתת להם מרחב שילך ויגדל ככל שהם יתבגרו. עם השנים ילדים לומדים כיצד להתנהל בעולם וגם מגלים דברים על עצמם, וזה חיוני שיהיה להם מרחב פרטי בו הם יוכלו לעשות זאת. היו מעורבים בחיי ילדיכם והביעו התעניינות במה שעובר עליהם, אך למדו גם לתת להם זמן פרטי בו הם יוכלו להבין את העולם כדי שיוכלו להתבגר ולהפוך לאנשים בריאים נפשית.

6. הראו לילדיכם שאתם אוהבים אותם על ידי מעשים ולא רק מילים

זה תמיד חשוב להגיד לילדיכם שאתם אוהבים אותם, שכן למילים יש חשיבות גדולה, אך אסור לשכוח ולהזניח את הפן המעשי. אם אתם אומרים לילדיכם שאתם אוהבים אותם אך לא עושים מאמץ לבלות איתם, הם עלולים להרגיש שהמילים הן רק מס שפתיים. הורים מנוסים יודעים שחשוב לבלות אפילו כמה דקות כל יום עם ילדיהם בלי הסחות דעת מסביב כדי שהם ידעו עד כמה הם חשובים להם. השתדלו ליצור רגעים מיוחדים עם ילדיכם בעזרת משחקים מיוחדים, קריאת  ספר אהוב ביחד או מתנה קטנה ופשוטה שמצאתם בדרך הביתה, אפילו כאשר אתם מרגישים עייפים או חסרי חשק. למחוות הקטנות הללו יש השפעה מרחיקת לכת כמו שיגיד לכם כל הורה מנוסה, והם יעזרו לכם לחזק את הקשר עם ילדיכם.
אימא ובת יושבות וצוחקות ליד אגם עם משקפות בידיים

7. הבינו שאין דבר כזה "הורה מושלם"

זה רק טבעי שהורים ירצו את הטוב ביותר עבור ילדיהם, מה שגורם לרבים מהם לנסות להיות מושלמים עבורם. הרצון הזה טבעי, אך חשוב להבין שאין דבר כזה "הורה מושלם" וגם אין צורך באחד כזה עבור ילדיכם. תסמכו על האינסטינקטים שלכם בנוגע לילדיכם כי לרוב הם ינחו אתכם בדרך הכי טובה. זכרו גם שתפקידכם כהורים הוא להגן, לנחם ולאהוב את ילדיכם בכל עת ולא לנסות להיות מושלמים. הבינו שגם הורים טובים חווים לפעמים מפלות, אך בזכותן תוכלו ללמוד על עצמכם ועל ילדיכם ולהתקדם יחד בחיי המשפחה המשותפים.

8. אל תנסו להפוך את ילדיכם למושלמים

כשם שזה חשוב להבין שאין דבר כזה הורים מושלמים, כך זה חיוני שתדעו שילדיכם לא יכולים להיות ללא רבב. לעתים הורים מנסים "להעמיס" על ילדיהם חוקים וכללים רבים ככל האפשר כדי שיהפכו לאנשים שלמים, אך זה עלול להביא תוצאות הפוכות. ילדים לא מסוגלים לספוג כמות גדולה מדי של חוקים, וניסיון לעשות זאת עלול לגרום להם להתמרד. במקום לכפות עליהם אינספור כללים, התמקדו בדברים החשובים כמו אמירת אמת, יחס של כבוד לסביבה ושפה נקייה, ואל תפתחו בקרבות על דברים פעוטים, כמו בחירת בגדים בבוקר.
צילום באפור לבן של ילד יחף עם כובע יושב באמצע דרך לבד

9. היו מעורבים בהשכלה של ילדיכם

ככל שילדים גדלים, הם נמצאים במסגרות חינוכיות יותר ויותר שעות עם כל שנה שעוברת, מה שהופך את ההשכלה שלהם לחלק מהותי מחייהם. למרות שאתם לא אלה שמלמדים אותם את המקצועות בבית הספר, זה חשוב שתהיו מעורבים בהשכלה שלהם עד כמה שתוכלו. עשו זאת על ידי התנדבות לפעילויות שונות בבית ספרם (לאחר שהתייעצתם עם הילדים על כך) ומתן עזרה עם שיעורי הבית במידת הצורך. באופן הזה תוכלו להיות חלק מאחד הדברים המשמעותיים ביותר בחיים של ילדיכם ולהיות לצדם גם בנושאים שלא קשורים רק לחיי המשפחה.

10. אל תקשו על עצמכם

הורות תופסת נפח גדול ומשמעותי בחייהם של אנשים רבים, ולעתים זה בא על חשבון דברים אחרים. הורים מנוסים יגידו לכם לא לקחת כישלונות קטנים באופן קשה, שכן בטווח הארוך הם חסרי משמעות. אם לא הספקתם למלא דלק אחרי בוקר מטורף עם הילדים, זה בסדר. אם לא הצלחת להוריד את כל משקל הלידה, זה בסדר. זה חשוב שלא תלקו את עצמכם על טעויות קטנות ותלמדו שהן חלק מהחיים. כאשר תשלימו עם העובדה הזו, אתם תשמשו גם דוגמה חיובית עבור ילדיכם, שכן תלמדו אותם לא לשים דגש על דברים פעוטים וחסרי משמעותית ושהם יכולים לגבור בקלות גם על אתגרים ומכשולים שנקרים בדרכם.
צילום של משפחה על מיטה עם פעוט ותינוק במרכז

11. הבינו שאתם משמשים מראה עבור ילדיכם

ככל שהורים גדלים ומתבגרים יחד עם ילדיהם, כך הם מבינים את עומק ההשפעה שלהם. ילדים למדים הכי טוב מצפייה, וזה נכון פי כמה כאשר מדובר בלימוד מהאנשים המשמעותיים ביותר בחייהם –אתם. לכן זה חשוב שתשמשו עבורם דוגמה אישית לחוזק נפשי ואישי כדי שגם הם יגדלו להיות בעלי ביטחון וידעו להתנהל בעולם. אמצו את הטיפים שבכתבה הבאה לבניית ביטחון עצמי אצל ילדים והבינו שיש לכם השפעה עצומה על האנשים שהם יגדלו להיות. היו בטוחים שאתם מרוצים מהאנשים שאתם רואים במראה כי סביר שילדיכם יהיו דומים להם מאוד.

12. אל תשכחו את עצמכם

כאשר אתם הופכים להיות הורים, סדר העדיפויות שלכם משתנה לגמרי והילדים הופכים להיות הדבר החשוב ביותר בחייכם. זה אמנם נכון, אבל חשוב שתזכרו שילדיכם צריכים הורים בריאים ושלמים לא רק מבחינה גופנית אלא גם נפשית. בתוך ההמולה של החיים וההורות, אל תשכחו את עצמכם ואת האנשים הקרובים אליכם והשתדלו לעשות מסורות שקשורות רק אליכם. צאו לבית קפה עם חבר/ה וותיקים, השתתפו בחוג בנושא שמעניין אתכם והשתדלו לשמור על העצמאות שלכם. באופן הזה אתם תרגישו הרבה יותר שמחים, רעננים ומוכנים להתמודד עם אתגרי ההורות. אבות ואימהות מנוסים יגידו לכם שזה הסוד למשפחה שלמה – לזכור שכל חלק פועל גם בפניי עצמו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.