print header

10 טיפים מנצחים להצלחה ממאמנים לחיים

בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר על מאמנים לחיים (קואוצ'רים) שעוזרים לאנשים להתמודד עם בעיות שהם לא מוצאים להן את הפתרון בעצמם. אם נודה באמת, לכולנו יש תחומים בהם אנו מרגישים צורך בייעוץ חיצוני שיעזור לעשות לנו סדר בראש ויאפשר לנו לראות דברים בצורה שאנו לא תמיד יכולים או מצליחים. אחד מהתחומים הגדולים והמשמעותיים ביותר בהם רבים מאיתנו נאבקים הוא ההצלחה על כל המשתמע ממנה – בתחום הקריירה, בתחום האישי ובעצם הצלחה בכל מטרה שאנו שמים לנגד עיננו. אז מה צריך כדי להצליח במה שאנחנו רוצים בחיים? מה נוכל לעשות כדי לא להרגיש שהחיים חולפים מולנו בלי שעשינו את מה שאנחנו רוצים באמת? 10 הטיפים הבאים של מאמנים לחיים יעזרו לכם לענות על השאלות הללו, וילמדו אתכם מה באמת צריך לעשות כדי להצליח בחיים.
 
אגודל מורמת של איש בחליפה
 

1. היו סקרנים ולא ביקורתיים

אנשים רבים חושבים שהדרך להצלחה עוברת דרך ביקורת עצמית נוקשה, ואם הם רק יתקנו כל טעות אפשרית, המטרה שלהם תתגשם בדרך הטובה ביותר. למרבה הצער, ביקורת עצמית תמידית לא תתרום לכם, והיא אף תזיק לכם בטווח הארוך. אם תחפשו כל הזמן לגלות מה עשיתם בצורה שגויה, לא יישאר לכם די זמן להתמקד בפעולות שלכם, ואתם עלולים ליפול לבאר של חשיבה שלילית שתגרום לכם לחשוב שאולי אתם לא צריכים לנסות בכלל להשיג את המטרה שלכם. לכן, במקום להיות ביקורתיים כלפיי עצמכם כל הזמן, החליפו את הקולות השליליים בסקרנות, וחשבו כל הזמן מה צריך להיות הצעד הבא שלכם בדרך להצלחה. השתמשו בעזרים חזותיים פשוטים כמו פתקיות דביקות כדי להכין לעצמכם תכנית פעולה שתפרט מה עליכם לעשות, ועקבו אחרי ההוראות הקטנות של עצמכם. שינוי המחשבה הזה מביקורת לסקרנות לגביי הפעולה הבאה שלכם, יעזור לכם להיות פעילים ולא רק לשקוע במחשבות כל הזמן, וכך בסופו של דבר מגיעים להצלחה.

2. חזקו את עצמכם מעט מדי יום

אתם מוכנים לפעולה, עושים מה שצריך ומשתדלים לחתור לעבר המטרה שלכם, אך האם זה עובד? האם אתם מרגישים מספיק בטוחים בעצמכם כדי להמשיך בדרך שלכם להצלחה? אם התשובה היא שלילית, כנראה שתת המודע שלכם עדיין מכיל ספקות שמחלחלים למודע שלכם ולא מאפשרים לכם לפרוץ מחסומים שעומדים בפניכם. על מנת שתוכלו לגבור על תת המודע שלכם, חשוב שתתנו לעצמכם חיזוקים חיוביים מדי יום, אבל לא בצורה מוגזמת ובאופן שיגרום לכם לפלוט אמרות בלי להאמין להן. אמרו לעצמכם בכל יום "אני מרגיש בטוח בעצמי יותר מאשר אתמול" במקום "אני בטוח בעצמי בכל רגע" כדי לבנות את הביטחון שלכם בצורה מדורגת ולא לבצע קפיצה בלתי אפשרית באמון שלכם בעצמכם. עם כל יום שתעברו ותצליחו במשימה קטנה כזו או אחרת, הביטחון שלכם אכן יצמח אט אט, ואתם תוכלו להרגיש שאתם בנתיב הנכון בלי זיופים ובלי אמרות מוגזמות.
אישה יושבת מול שקיעה

3. אם אתם מרגישים תקועים, אל תלכו עם הראש בקיר

איינשטיין אמר פעם, וצדק, שאי אפשר לפתור בעיות עם אותו מוח שיצר אותן, ולכן אחד הדברים הגרועים ביותר שאתם יכולים לעשות בביצוע של משימה הוא לנסות להמשיך אותה בכל מחיר כשאתם מרגישים תקועים. התסכול שמרגישים ברגעים כאלו לא מאפשר לכם להמשיך לפעול בצורה צלולה, ולכן אין טעם שתתעקשו לבצע משימה כשאתם מרגישים כך. בפעם הבאה שתרגישו תקועים במקום ולא תצליחו לעשות את מה שאתם רוצים, קחו הפסקה. צאו החוצה להליכה, ראו פרק בסדרה אהובה ועשו כל דבר שיסיח את דעתכם מהתסכול שאתם חווים. הפעולה הפשוטה הזו תאפשר לכם לנקות את הראש ולחשוב בצורה צלולה יותר, ואם אתם חוששים מאובדן זמן חשבו על כך שחצי שעה הפסקה היא כלום לעומת שעות של התעסקות במשימה אחת בלי הצלחה.
 
 

4. אל תסתמכו על אחרים, אלא רק על עצמכם

העצה הזו נשמעת מעט נוקשה, שכן לאורך דרכנו בחיים אנו זקוקים לאנשים סביבנו שיעזרו לנו ויתמכו בנו, אז כיצד נוכל לוותר עליהם? בהקשר של השגת מטרות והצלחה בחיים, אתם חייבים להבין שיש לכם את היכולת והצורך להסתמך בעיקר על עצמכם בביצוע מטלות כאלו ואחרות שברצונכם לצלוח, וחברים ובני משפחה לא יוכלו לעשות זאת עבורכם. בנו לעצמכם מערכת תמיכה רגשית של אנשים שיוכלו לשמש לכם כאוזן קשבת במסע שלכם, אך אל תסתמכו עליהם שיבצעו דברים במקומכם מפני שבמרבית הפעמים הם לא יעשו זאת באופן שאתם רוצים, מה שעלול להשפיע לרעה על מערכת היחסים ביניכם. חשוב שתבצעו הפרדה בין תמיכה רגשית לתמיכה מעשית, ושתעשו את מה שאם חושבים לנכון בכוחות עצמכם בלי להסתמך על אחרים.
מחברת עם עט עליה לצד ספר פתוח וכוס קפה

5. הכניסו ללוח הזמנים שלכם גם אי-עשייה

מוטיבציה היא כוח מניע גדול בכל הנוגע לדרך להצלחה, אך היא גם עלולה להזיק לכם לעתים. כשאתם מנתבים לעצמכם שביל להצלחה ועושים כל שביכולתם כדי להשיג את המטרות שלכם, חשוב גם שתשימו לב לסימני שחיקה גופניים ונפשיים שאתם חווים. מאמנים לחיים ממליצים בחום להכניס ללוח הזמנים היומי ולרשימת המטלות גם משימה של אי עשייה – כלומר הפסקה. אם אתם מרגישים עייפים, מוטרדים או חווים כאבים גופניים, זה סימן לכך שעליכם לקחת הפסקה נחוצה ולחדש כוחות. חשוב שתבינו שללא כוחות נפשיים וגופניים, אתם עלולים לשמש מכשול לעצמכם, ולכן הכניסו בחשבון גם הפסקות שעליכם לקחת מדי פעם כדי לתת לעצמכם הפוגה נחוצה.

6. חפשו מורי דרך מנוסים

כשאנו צעירים, ההורים שלנו משמשים לנו דוגמה לאופן בו אנו צריכים להתנהל בעולם ולעשות דברים שונים. כשאנו גדלים, המטרות שלנו משתנות, וההורים שלנו כבר לא יכולים להיות האנשים אליהם אנו נושאים את עיננו, וחשוב שנמצא דוגמה לאדם שהצליח לבצע את מה שאנחנו מנסים להשיג. אם למשל אתם רוצים להקים עסק של תכשיטים בעבודת יד, חפשו אדם שהצליח לעשות זאת ונסו ליצור עמו קשר ולקבל ייעוץ ממנו, שכן הוא עבר את מה שאתם עומדים לעבור. אם לא תצליחו למצוא אדם שיש לו די זמן פנוי כדי לשבת אתכם אחד על אחד, עקבו אחר נתיב ההצלחה של מישהו שיכול לשמש לכם דוגמה; בדקו כיצד הוא גבר על מכשולים ורכשו כמה שיותר ידע על ההצלחה שכבר קרתה כדי לעזור לעצמכם לממש את מה שאתם רוצים.
גבר מדבר לגבר אחר

7. הכירו את מצבכם הכלכלי מקרוב

אנשים רבים נרתעים מעיסוק בכל הנוגע לכספים מפני שיש מידע רב שצריך להבין, ולא כולנו מסתדרים עם מספרים. למרות זאת, בכל פעם שאתם חותרים לעבר מטרה מסוימת, במיוחד אם מדובר בהקמת עסק או כל דבר אחר שכרוך בהשקעה של כסף, חשוב שתהיו ערים למצבכם הכלכלי. כמו בכל דבר אחר בחיים, עליכם לדעת מה המגבלות הפיננסיות שלכם כדי שתוכלו להשיג את מטרתכם במסגרת היכולות שלכם. כיום אתם לא חייבים להיות מומחים במתמטיקה כדי להבין מה קורה בחשבון הבנק שלכם, מפני שניתן לרכוש ידע רב באינטרנט או להתייעץ עם בנקאי בסניף. בדקו מה סכום הכסף בחשבון שלכם, כמה אתם צריכים להשקיע כדי להשיג את מטרותיכם והאם אתם יכולים להרשות זאת לעצמכם. ניסיון להשיג דבר מה בזמן שמרחף מעליכם איום כלכלי לא יעזור לכם, ולכן חשוב שתהיו ערוכים לקראת הבאות, ותתכננו את ההוצאות שלכם בקפידה.
 

8. זכרו: רושם ראשוני הוא הכי חשוב, וכך גם השני

העצה הזו נשמעת מעט מבלבלת, אך כשמבינים אותה, היא הופכת להגיונית מאין כמותה. כשאתם מנסים להשיג את המטרה שלכם, כמו הקמת עסק למשל, ידוע שעליכם להשאיר רושם ראשוני טוב על המשקיעים וגם על הלקוחות שלכם. אם לאחר זמן מה תקבלו פנייה מהם, בה הם יביעו כי אינם שבעי רצון מהשירות או המוצר שהם קיבלו, האופן בו תתנהלו ישפיע במידה ניכרת על עתידכם. במקרים האלו חשוב שתעשו כל שביכולתכם כדי לתקן את הבעיה על הצד הטוב ביותר, כדי שהלקוחות או המשקיעים יצאו מהחוויה עם רושם חיובי. לכן עליכם להשקיע בחותם שאתם משאירים לא רק במפגש ראשון, אלא גם במפגש שני. 
ידיים של גברים לוחצות זו את זו

9. הבינו כי שלמות היא בלתי אפשרית

אנשים רבים שטועמים הצלחה קטנה נהיים אדישים, ומתחילים להשקיע מאמץ מועט יותר בהשגת המטרה הבאה שלהם. באופן הזה, הצלחה יכולה להפוך עם הזמן לכישלון, מפני שאתם עלולים להפסיק לנסות להיות הטובים ביותר שאתם יכולים להיות, ולכן עליכם להבין שלעולם לא ניתן להגיע לשלמות, אלא רק לשאוף אליה. עליכם לשים לנגד עיניכם מטרה להשתפר במה שאתם עושים, ולהבין שתמיד יש מקום לשיפור ולמידה. אין זה אומר שאתם צריכים לחשוב שכל דבר שאתם עושים אינו טוב מספיק, אלא להבין שהצלחה תלויה בהתמדה, ורגעים קטנים של נחת לא צריכים להכניס אתכם לאדישות שמניעה לחוסר פעולה וחוסר השקעה.

10. היו גמישים. בכל עת

התגברתם על הפחדים הראשוניים שלכם, רשמתם לעצמכם מטלות מדוקדקות שעליכם לבצע כדי להצליח, אתם מכירים את מצבכם הכלכלי ומוכנים לצאת לדרך להצלחה. אתם מתחילים בביצוע המטלות שלכם ורואים שהן לא מצליחות כפי שציפיתם. אתם מתחילים לחשוב שאולי מדובר בגל חולף, וחוזרים על הפעולות שלכם שוב, אך לא רואים תוצאות. ברגעים הללו אנשים רבים מחליטים להרים ידיים ולוותר על מה שהם רצו לעשות בגלל שהם לא רואים תוצאות, אך זו טעות! פעמים רבות כדי להצליח צריך לשנות את דרכי הפעולה שלנו על מנת שנתאים למה שעובד באותו רגע ולא למה שאנחנו חושבים שיעבוד. אם אתם מוצאים שפעולה מסוימת לא מניבה תוצאות, היו גמישים ולמדו שיטות אחרות לעשות את מה שאתם עושים כדי להצליח. אם למשל אתם מייצרים תכשיטים בעבודת יד ואינכם מצליחים למכור דגמים מסוימים, אל תתעקשו להמשיך להכין אותם. חפשו עיצובים אחרים, בדקו מה עובד בעולם האופנה והתאימו את עצמכם לזמנים המשתנים. הרעננות הזו לא רק שתסייע לכם להצליח, אלא תשמור על העניין שלכם במטרותיכם, מפני שאחרי הכל, גיוון נותן טעם לחיים. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.