print header

10 חוקים בדוקים לזוגיות מאושרת וארוכת שנים

מערכת יחסים זוגית ונישואים באופן כללי הם חלק משמעותי מהחיים של כמעט כל אחד ואחת מאיתנו. עם זאת, עדיין רובנו הגדול לא יודע את כל סודות הזוגיות שיש ומפעם לפעם אנו נקלעים לריבים עם בני או בנות הזוג שלנו. הסיבה לכך ברוב המקרים היא לא חוסר אהבה או אכפתיות, אלא חוסר יכולת להראות את רגשותנו, או פשוט העובדה שהתרגלנו לבן או בת הזוג שלנו עד שאנחנו לוקחים אותם כמובן מאליו. אם אתם רוצים לשמור על מערכת יחסים מאושרת ויציבה, אתם חייבים לפעול על פי 10 החוקים הבאים, שתקפים לכל זוג באשר הוא.
 
חוקים לזוגיות מאושרת: זוג מסתכל אחד על השני בין עצים

1. אם משהו לא מוצא חן בעיניכם – דברו על כך

אין דבר גרוע יותר מלהגיד "זוכרת איך היה לפני שנתיים?" כשמה שאתם מנסים להגיד זה "קורה משהו עכשיו שלא מוצא חן בעיניי ולא קרה בעבר". גישה שכזו גורמת לכם "לרמוז" לבן או בת הזוג שלכם שמשהו מפריע לכם, אך כל עוד לא תשוחחו על מה שעובר עליכם, סביר להניח שהם לא ידעו על מה מדובר. הביעו את החששות שלכם מול בני זוגכם, לא משנה עד כמה הן נראות לכם פעוטות. לאחר השיחה השאירו את המחשבות על העבר מאחוריכם ועבדו יחדיו למען הווה ועתיד טובים יותר.

2. צרו לעצמכם מנהגים ומסורות משותפים

זה לא סוד גדול שמנהגים ומסורות קטנים ומשותפים, כמו ארוחת בוקר משותפת למשל, יכולים להציל את השגרה היומית המשעממת שרבים חווים. מנהגים שכאלה עוזרים ליצור איזון רגשי בחיים המשותפים ומטפחים חיבה הדדית בין בני הזוג. כבר כשתיכנסו למיטה תחשבו על ארוחת הבוקר המשותפת שלכם ביום שלמחרת, וזה הרבה יותר טוב מלחשוב על כך שתצטרכו לקום לעוד יום עבודה. המנהגים האלה ישמשו כעוגנים ליחסים שלכם, אשר יוודאו שלא תיסחפו הרחק אחד מהשני בים הפתוח של החיים.
חוקים לזוגיות מאושרת: זוג עם בלונים בצורת לב

3. אל תחששו להיות "אמיתיים"

אנו אף פעם לא מי שאנחנו במלוא מובן המילה, ויש דברים מסוימים שנעשה רק כשאנו לבד; חלקנו למשל אוהבים לשיר, אך לעולם לא נעשה זאת בפומבי ונשמור את התחביב לשעת המקלחת, או למשל מי שאוהב לרקוד עלול לחשוש לעשות זאת באירוע, אך יפזז ברחבי המטבח בזמן שהוא מבשל. כשקיימת אהבה אמיתית בין בני הזוג, הדברים שאנחנו אוהבים לעשות כשאנחנו "לבד" הם דווקא אלו שמעודדים אותה וגורמים לנו להתאהב האחד בשנייה, אז אל תסתירו את הצדדים ה"מוזרים" שלכם מפני בני זוגכם, תנו להם לראות אותם ואז גם הם ירגישו חופשיים להיות מי שהם באמת לידכם.

4. העניקו מחמאות האחד לשנייה

החמיאו האחד לשנייה לא רק על המראה, אלא גם על הפעולות והמחשבות של בן או בת הזוג שלכם. אל תהיו ביקורתיים או שיפוטיים, וזכרו שיש מספיק אנשים אחרים בעולם שיכולים להציג בפני בן או בת הזוג שלכם מה הם הפגמים שלהם – נסו להיות תומכים כמה שיותר ועזרו לחצי השני שלכם להשתפר בתחומים שבהם הם רוצים לעשות זאת.
חוקים לזוגיות מאושרת: זוג עומד על גשר

5. הרשו לבן או בת הזוג שלכם לחשוב ולפעול כפי שהם רואים לנכון

בהמשך לסעיף הקודם, פסיכולוגים רבים טוענים שתמיכה וכבוד הדדי הם מפתחות חשובים למערכת יחסים יציבה וטובה. אם בן או בת הזוג שלכם מעדיפים לאחסן למשל את החפצים שלהם בדרך מסוימת שאינכם מוצאים את ההיגיון בה, הרשו להם לעשות זאת. זה לא משנה גם מה ההורים, החברים או השכנים שלכם חושבים על פעולה מסוימת של בן או בת הזוג שלכם, העיקר הוא שאתם תתמכו בהם ותעזרו להם לעמוד בפני כל ביקורת שלילית שתגיד להם "אל תהיו מי שאתם".

6. נשקו אחד את השנייה כשאתם נפגשים ונפרדים

נשקו אחד את השנייה גם בכל הזדמנות אחרת, אך עשו לעצמכם מנהג שכזה, ותראו איך החיבור הרגשי ביניכם פורח. הנשיקה הראשונה ביננו לבין אדם אחר היא מעין "מבחן" כדי לבדוק האם הוא מתאים לנו ולאשר שהוא שלנו ואנחנו שלו, אך כל הנשיקות האחרות שמגיעות במהלך היחסים הן שם כדי לאשר שצדקנו. לאחרונה חקרו את התפקיד של הנשיקות במערכת יחסים באוניברסיטת אוקספורדשם החוקרים מצאו ראיות לכך שככל שעולה כמות הנשיקות ביום בין בני הזוג, כך רמת האושר שלהם מהזוגיות עולה – שימו לב שבמחקר זה לא נבדקה רמת הפעילות המינית של הנחקרים, ומדובר בנשיקות פשוטות בלבד.
חוקים לזוגיות מאושרת: גבר מנשק אישה במצח

7. בטאו את הרגשות שלכם

כשאתם מרגישים שמתעורר בכם רגש חיובי מסוים, או אף שלילי, שוחחו על כך עם בן או בת הזוג שלכם, ולעולם אל תחששו לדבר על אהבה. הבעת חיבה ורגש יכולה לעשות רק טוב למערכת היחסים, וכל מה שצריך זה להגיד דברים כמו "אני אוהב אותך", "אני מבין אותך", "אני מצטער", "תודה", "אני מעריך כל דבר שאת/ה עושה", "אני שמח/ה לראות אותך", "כל הכבוד" וכדומה – כל אלו יחזקו את מערכת היחסים שלכם.

8. געו אחד בשנייה

חיבוק אקראי, החזקת ידיים בקולנוע, נשיקה בבוקר, עיסוי אחרי יום עבודה ארוך – כל אלו מערבים מגע שעוזר לבן או בת הזוג שלכם להרגיש בטוחים בקרבתכם. המגע הזה מספק מענה לצורך אנושי בסיסי, ולמרות שהוא נעשה עם הגוף, הוא חשוב בעיקר עבור הנפש. שימו לב שבמקרה של העצה הזאת חשוב לדעת כיצד לתת, אך גם כיצד לקבל; אל תהיו קרים כלפי בני זוג שרוצים לגעת בכם ולהפגין את חיבתם גם אם הדבר מביך אתכם או לא נעים לכם. במקום זאת, עבדו ביחד כדי למצוא את דרך הבעת החיבה שמתאימה לשניכם.
חוקים לזוגיות מאושרת: זוג מחובק בים

9. הביעו הכרת תודה

אנחנו אומרים "תודה", בלי בכלל לחשוב על כך, לאדם שפתח עבורנו את הדלת או למוכר בחנות, אך אנחנו שוכחים לעיתים להגיד תודה לבן או בת הזוג שהכינו לנו כוס תה, גיהצו לנו את הבגד או ערכו את השולחן לארוחת הערב. אנחנו מתרגלים בקלות רבה מדי ליחס טוב שאנחנו מקבלים, ולכן חשוב לזכור להגיד תודה על כל דבר שאינו מובן מאליו. תוכלו כבר עכשיו לערוך רשימה של דברים קטנים שברצונכם להגיד עליהם תודה, ולעבוד לפיה היום בערב בפני בן או בת הזוג שלכם.

10. היו מציאותיים בנוגע לבן או בת הזוג שלכם

רוב הפסיכולוגים כיום משוכנעים שהנישואים הטובים ביותר הם נישואים שבהם כל אחד מבני הזוג מרגיש בנוח להיות מי שהוא, וזה אומר שעל בני הזוג:
  • להבין שהמפגשים הראשוניים ביניהם כללו "אשליות" שכל אחד ניסה ליצור כדי להפוך את עצמו למושך יותר.
  • לקבל את העובדה שבן או בת הזוג משתנים במהלך הזוגיות ולאורך השנים.
  • להבין שגם אנחנו השתננו בזמן הזה.
  • לקבל את העובדה שהרגשות שלנו אחד כלפי השנייה לא יהיו אותו הדבר לאורך כל שנות הנישואים.
מערכת יחסים תמיד כוללת 2 אנשים – לא יותר ולא פחות. אם במערכת היחסים ישנן סתירות בין הרצונות והצרכים של כל אחד, חשוב מאוד להיפגש באמצע ולהתפשר כדי לפתור אותן.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.