print header

12 טיפים ממאמנים לחיים שהם לא יספרו לכם בחינם

 
בשנים האחרונות הפופולריות של מאמנים לחיים (קואוצ'רים) עולה בהתמדה, וזה לא מפתיע לנוכח ההצלחה שלהם בטיפול באנשים עם מגוון בעיות. המטפלים הללו עוזרים לאנשים עם בעיות אישיות, זוגיות, כלכליות וכל תחום אחר שבו יש צורך במישהו אובייקטיבי שיוכל לשפוך אור על דברים שקשה לנו לראות בעצמנו. ההדרכה לחיים של מאמנים מסוג זה לא באה בחינם כמובן, מה שיוצא חסם בין אנשים רבים לשירותי התמיכה והייעוץ האלו. למרות זאת, ישנן פעמים בהן מאמנים חולקים מחכמתם בלי לבקש תמורה, ו-12 העצות והטיפים שתוכלו לקרוא בכתבה הזו מאגדים את כמה מהכלים החשובים ביותר שמאמנים נותנים ללקוחותיהם. הם בהחלט יעזרו לכם לצלוח היבטים מסוימים של החיים ביתר קלות ויגרמו לכם להבין כיצד להשיג מטרות ולהעביר את ימיכם בצורה נעימה הרבה יותר מבעבר. 
 
קהל יושב מול נאום של אישה
 

1. אתם לא משיגים את המטרה שלכם כי לא הצבתם לעצמכם אחת

בתחומים רבים בחיים בהם אנו מנסים להגיע להישגים, הסיכויים להצלחה גוברים כאשר יש לנו מטרות ברורות שאנו יודעים מה צריך לעשות כדי להגשים אותן. באופן הזה, אנו יודעים בדיוק אילו פעולות עלולות להרחיק אותנו מהמטרה ואילו עוזרות לקרב אותנו אליה, מה שגורם לנו לפעול בהתאם ולחתור להצלחה. למרות זאת, לעתים אנו נאבקים עם החלטות גדולות ולא יודעים מה לעשות כדי להכריע אותן. פעמים רבות זה נובע מהעובדה שאין לנו מטרה סופית מגובשת ולכן ההכרעות בדרך לא ברורות כי לא ברור לנו לכן אנו צריכים לכוון את חיינו. טיפ חשוב של מאמנים לחיים הוא להציב מטרות ברורות ולתכנן דרכי פעולה כדי להגיע אליהן. זה ינפה תסכולים רבים שיש בדרך ויאפשר לכם להחליט דברים ביתר קלות בידיעה שאתם חותרים למטרה מסוימת.

2. הפסיקו לנסות לחזות תוצאה של כל פעולה, זה רק יצור אליכם חרדות

לאנשים רבים יש נטייה להניח הנחות על סמך התחושות והחוויות האישיות שלהם, גם אם אין להן קשר למציאות. הנטייה שלנו להמציא מה אנשים חושבים עלינו, כיצד מצבים מסוימים יכולים להסתיים ומה אנחנו מסוגלים לעשות עלולה להזיק בטווח הארוך. כתוצאה מהמחשבות ה"נבואיות" הללו, אתם מתחילים לשים את עצמכם בתבנית מאוד מסוימת ומתקשים לצאת ממנה. חשוב שתימנעו מכך, שכן אתם עלולים לחשוב שאתם לא מסוגלים לעשות דברים מסוימים גם אם זה לא נכון כי כבר בניתם לעצמכם תרחיש כזה או אחר בראשכם. בפעם הבאה שאתם מתחילים לעשות זאת, עצרו לרגע וחשבו אילו ראיות יש לכם על כך שהמחשבות או החששות שלכם אכן קשורות למציאות. לרוב תגלו שאין להן ביסוס וכך תוכלו להשתחרר מהן וגם לעסוק בדברים חשובים יותר, כמו ניסיון להשיג את מטרותיכם.
אדם מהרהר על גרם מדרגות
 

3. במקום להגיד לעצמכם "אני צריך/צריכה", התחילו להגיד "אני רוצה"

כאשר אתם אומרים לעצמכם "אני צריך/צריכה לעשות דבר מסוים", אתם בעצם הופכים את המטרות שלכם לדברים מופשטים, מה שגורם לכך שלא תנסו להשיג אותם במלוא העצמה. במקום זאת אמרו לעצמכם "אני רוצה", מה שיעזור לכם להפוך את המטרות לממשיות ולנסות להשיג אותן ביתר רצינות. אם למשל אתם צריכים ללכת לחדר הכושר אמרו: "אני רוצה ללכת לחדר הכושר הערב" וזה יגדיל את הסיכויים שלכם להגיע למטרה בהצלחה.

4. החלו לחיות בשלום עם הסבל בחייכם, הוא ישמש אתכם כמנוף להצלחה

סבל למרבה הצער הוא משהו שאינו זר למרבית האנשים שחווים בחייהם משברים בזוגיות, בתחום הכלכלי, המשפחתי וכדומה הרצון הטבעי של כולנו הוא לברוח מהתחושות הלא נעימות שהסבל מביא עמן, אבל חשוב להבין שזה חלק טבעי מהחיים ועלינו להשלים עמו כדי שנוכל לצמוח ולהתקדם. מאמנים לחיים מסבירים ללקוחותיהם שהסבל הוא אחד מהמנופים הטובים ביותר שיכול לעזור להם להתקדם בדרך ששום תחושה אחרת לא משתווה לה. הסבל גורם לכך שאנשים מנסים לשפר את חייהם על הצד הטוב ביותר ומדרבן אותם להשיג דברים שחשובים להם.
אדם מרים את ידיו מעלה מול שקיעה בים

5. אם אתם "נתקעים" במשימה מסוימת, אל תנסו לפתור אותה בכוח

כמה פעמים קרה לכם שנאבקתם עם מטלה מסוימת ופשוט התעקשתם לא לעזוב אותה עד שתצליחו? זה קורה לכולנו, אך למרבה הצער ההתעקשות הזו רק יוצרת תסכולים שמונעים מכם להשלים את המשימה ועלולה להכניס אתכם למעגל של חוסר הצלחה. במקום להתחפר בעמדה שלכם ולנסות להיאבק בבוץ הטובעני הזה שרק גורם לכם לשקוע עמוק יותר, פשוט הפסיקו את מה שאתם מנסים לעשות. במקום זאת, התחילו פרויקטים חדשים או מצאו תחביבים שיאפשרו לכם לנקות את ראשכם ולצבור ביטחון כאשר תצליחו לעשות אותם כמו שצריך. רק לאחר שתעשו זאת חזרו למשימה הראשונית שלכם ותוכלו למלא אותה בהצלחה ועם ביטחון.

6. אתם אלו שמגבילים את אפשרויות הבחירה שלכם

פעמים רבות אנשים מרגישים שהיקום שולל מהם אפשרויות מסוימות לעשות דברים, אך לא לוקחים בחשבון את הכוח שיש בידם וגם את הברירות העומדות בפניהם. מאמנים לחיים רבים טוענים שאנשים מתלבטים תמיד בין אפשרות א' ל-ב' וכועסים כאשר שתיהן לא מתאימות להם. הבעיה היא כמובן שברוב הפעמים יש אפשרויות אחרות מלבד א' או ב', אך אנשים מגבילים את עצמם ולא חושבים על דרכים אחרות. אז בפעם הבאה שאתם ניצבים בפניי דילמה, השתדלו לבצע מאמץ מודע ומכוון לצאת מהקופסה ולחשוב על פתרונות יצירתיים ולא רק אלו שהם מובנים מאליהם ויכולים לא להתאים לכם או להגביל אתכם.
שבילים עם שלט מורה מעליהם

7. הסביבה שלכם לא תמיד רוצה שתצליחו

כמה מקרים אתם יכולים לזכור בהם אנשים בסביבתכם העוו את פניהם למשמע המטרות שלכם או ניסו להרחיק אתכם מהשאיפות שלכם? לצערנו זה קורה הרבה, ולעתים נראה שאנשים סביבנו מבטאים מחשבות שליליות ופחדים שממילא יש לנו ורק מעצימים אותם. עליכם לזכור שאנשים לא תמיד אוהבים שינויים וגם אם הם עושים זאת במזיד וגם אם לא, אלו שהכי קרובים אליכם עלולים לנסות ולהניא אתכם מהמטרות החשובות ללבכם. במקרים כאלו חשוב שתזכרו שלאנשים בסביבתכם תמיד תהיה דעה על מה שתעשו והרבה פעמים היא תהיה שלילית, אך זה לא אמור לגרום לכם להפסיק לנסות להשיג את מה שאתם רוצים. קחו את הדעות של אנשים בעירבון מוגבל והתמקדו במה שעומד מולכם ולא בלחשים והספקות סביבכם.

8. התאמנו בלהיות לבד

כבני אדם, אנו תמיד מחפשים חברה נעימה לשהות במחיצתה, וכאשר אנו לא מוצאים אותה, פעמים רבות נימנע מלעשות את מה שאנחנו רוצים. כדי להתגבר על כך, מאמנים לחיים נותנים ללקוחותיהם "שיעורי בית" בהם הם צריכים ללכת לקולנוע, לארוחה או לכל אירוע אחר לבדם. המטרה היא להעצים את האנשים ולגרום להם להרגיש נוח בגפם ושהם מסוגלים לעשות דברים שהם לא חשבו שהם יוכלו לעשות. כאשר תעשו זאת בעצמכם, תוכלו להרגיש בנוח לנסות דברים שחששתם לעשות בעבר וגם לסמוך על עצמכם בביצוע משימות שאתגרו אתכם בעבר.
שולחן ערוך לסעודה של אדם אחד

9. תוציאו מהמילון שלכם את המונח "יום אחד"

דחיינות היא אחד האויבים הגדולים ביותר של אנשים, שכן פעמים רבות הם חושבים שיש להם את כל הזמן שבעולם לעשות דברים ובדרך הם מתבדים ומפספסים הזדמנויות חשובות שנקרו בדרכם. מאמנים לחיים סוברים שכדי לבצע משימות יש לשים את הדחיינות בצד ולזרוק מהמילון האישי את המונח "יום אחד". פשוט התנהגו כאילו כל יום הוא הזדמנות לעשות את מה שאתם רוצים ונהגו בהתאם לכך. תוכלו לכתוב יומן שבו תפרטו את המטרות שלכם וגם תאריכים סופיים להשגתם. זה בהחלט ידרבן אתכם לקום ולעשות דברים בלי לדחות אותם, אלא פשוט להתייחס אליהם כמשימה חשובה שאתם צריכים לבצע.

10. כאשר אתם מרגישים לחוצים, הוציאו את התחושות הללו החוצה בצורה חיובית

החיים מביאים עמם לא מעט לחצים כאשר אנשים רבים בוחרים להתמודד עמם בצורה שלילית כמו אכילה יתרה, הוצאת קיטור על אחרים ופעולות שליליות נוספות שלא תורמות להם במאום. אחד הדברים החשובים ביותר שמאמנים לחיים מלמדים את תלמידיהם הוא ניתוב של תחושות שליליות בצורה חיובית ובלי נזק לעצמכם או לסביבה. כאשר אתם מרגישים לחוצים, ההורמונים בגופכם גואים, האדרנלין זורם ואתם עלולים לעשות משהו שתתחרטו עליו בהמשך כתוצאה מכך. במקום זאת, נתבו את האנרגיה שלכם לדברים מועילים כמו ניקוי הבית, הרכב או השלמה של משימה שדחיתם עד כה. באופן הזה תשתמשו בכוח שלכם לטובה ובלי לפגוע באחרים וגם תעשו דברים חיוביים ותורידו את מפלס הלחץ שלכם בצורה משמעותית.
יד רוחצת שמשה של רכב

11. שימו לב לדברים שאנשים מודים לכם עליהם

אין דבר נחמד יותר מלקבל "תודה" על משהו טוב שעשיתם עבור אדם אחר. לרוב אנו מופתעים מהוקרת התודה הזו, שכן היא נובעת מכך שעשינו משהו שהוא מובן מאליו בעיננו ולא דורש הדגשה מיוחדת. למרות שבמרבית הפעמים זאת תהיה התגובה הראשונית שלכם, עצרו לרגע והקשיבו היטב למה אנשים מודים לכם, כתבו את הדברים הללו בפנקס או דף קטן וקראו אותו מדי פעם. זה יאפשר לכם ללמוד מהן נקודות החוזק שלכם ואולי גם למצוא לעצמכם רעיון לעבודה שתהיו טובה בה או תחביב שתוכלו לעסוק בו וישפר את חייכם וגם את חייהם של אחרים.

12. בנייה של ביטחון עצמי נובעת מתרגול, לא ממחשבה

אנשים רבים נאבקים בבעיות של ביטחון עצמי ומנסים לעבוד עליהן בעזרת מחשבות חיוביות וניסיון לשנות את הדעות השליליות שלהם על עצמם בכוח השכנוע העצמי. זה אמנם חשוב שתבנו לעצמכם ביטחון עצמי על ידי חשיבה חיובית, אך יש להבין שמחשבה לא תמיד יוצרת מציאות, אלא להיפך. מאמנים לחיים נקראים כך כי הם עוזרים לאנשים להתאמן בצורה פעילה וממשית על הבעיות שלהם במקום רק לדמיין דברים. בכל הנוגע לביטחון עצמי כל מאמן יגיד לכם שכדי לבנות אותו, זה לא מספיק שתחשבו על עצמכם דברים חיוביים, אלא שתיישמו אותם במבחן המציאות. אם אתם רוצים לצבור ביטחון בדיבור עם אנשים שאינכם מכירים, גשו אליהם ודברו איתם במסיבות או באירועים חברתיים. אם אתם חוששים לנסות מתכון מסובך, פשוט הכינו אותו. הניסיון הוא המורה הטוב ביותר ורק בעזרתו תוכלו לצבור ביטחון עצמי ולבצע דברים אחרים שלא חשבתם שתוכלו לעשות, ולכן אסור לכם לוותר לעצמכם אלא לבצע משימות הכי טוב שתוכלו וללמוד מהן.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.