print header

12 הרגלים קטנים שיגרמו לכם להיות חזקים מנטלית

חוזק מנטלי איננו מופיע משום מקום ולא נבנה ביום אחד, אלא כרוך בדרך כלל בשנים של ניסיון, התגברות על משברים ובעיקר אימון עצמי. בדיוק כפי ששריר לא נבנה אם לא מפעילים אותו, כך גם העמידות והחוזק הנפשיים שלנו לא יתעצמו אם לא נתרגל אותם. אם נדמה לכם שמדובר בנבירה רוחנית עמוקה וארוכה, זה ממש לא המקרה - ישנם הרגלים קטנים ומעשיים שכל אדם יכול לאמץ לעצמו כדי להפוך לאדם חזק, יציב ומאושר יותר, שלא מושפע מכל תנודה או רוח סערה חולפת. 12 ההרגלים הבאים ילמדו אתכם שאם תפתחו משמעת קטנה ותשדרו לעצמכם שאתם מחויבים לשינוי – תקבלו תוצאה גדולה ותהפכו להיות אנשים אמיצים, בעלי ביטחון וחזקים יותר מבחינה נפשית.
 
הרגלים לחוזק מנטלי: בחור עומד ליד מעקה בפארק

1. הוציאו את המילה "חייב" והכניסו את המילה "רוצה"

אנחנו חייבים לקום בבוקר, להתארגן, לצאת לעבודה, לטפל בילדים או בנכדים, להכין אוכל, לסדר, לתקן, להתקשר, להספיק וכולי וכולי. לפעמים נראה שהחיים שלנו הם רשימת מטלות ומחויבויות ששכחנו מה ההנאה או המטרה שבהן. קשה למצוא סיפוק או הנאה מתחושת אחריות כבדה תוך כדי מרדף ממשימה למשימה, והכורח לעמוד בחובות מלווה בדרך כלל בהמון ביקורת עצמית הרסנית, על מה שלא הספקנו או לא עשינו בצורה מושלמת. הדרך להתמודד עם הבעיה ולהשיב את העוצמה המנטלית שלכם הוא להוציא את המילה "חייב" מאוצר המילים שלכם – ולהשתמש כמה שיותר במילה "רוצה". הרי אנחנו רוצים לקום בבוקר, רוצים שתהיה לנו עבודה ללכת אליה, רוצים לאכול אוכל מזין ולהיות בריאים וכן הלאה. לכן התאמנו בלנסח מחדש את המשפטים שלכם כך שיתארו משהו שאתם מצפים לעשות. 

2. תגידו "לא" בלי לתת הסבר

אנחנו רגילים להוסיף הסבר לכל סירוב שאנו משמיעים למישהו אחר; אם המנהל רוצה שנעבוד שעות נוספות לדוגמה, אנחנו לא מרגישים בנוח שלא להיענות לבקשה בלי להשמיע תירוץ שיש לנו אירוע בערב, שלילד שלנו יש חגיגה בגן או שאנחנו חייבים לגשת למוסך למשל. אם אתם לא מרגישים בנוח לסרב למשהו רק בגלל שאתם לא רוצים לאכזב את מי שביקש מכם לעשותו - הפסיקו את ההרגל הזה, וכבדו את הזמן והחשק שלכם, בלי לחפש את האישור לבחירות שלכם אצל אחרים, מפני שזו הדרך בה תתגברו על הפחד ותבנו את החוזק המנטלי שלכם. בהתחלה אולי תיתקלו בתרעומת, ואחר כך ייתכן שתפיצו את העוצמה של דבריכם ו"תדביקו" גם אחרים. 

3. תנו לעצמכם מחמאה כל יום

זה לא מגוחך, לא יהיר, לא מצחיק ולא מוזר שמתישהו במהלך היום תגידו לעצמכם בקול או בראש – "אני נהדר!". אהבה וכיבוד עצמי שיפתחו את החוסן המנטלי שלכם יכולים וצריכים להגיע לידי ביטוי בכל מיני דרכים – כולל באופנים מפורשים כמו מחמאות. אל תהססו לעצור ולטפוח לעצמכם על השכם על דבר שאתם גאים בו, וחפשו את המילה החיובית שאתם חשים שהיא הכי אמיתית ומדויקת עבורכם באותו מצב. אם נצליח לקזז את כמות ההלקאה העצמית שקיימת ברובנו, תוך כדי, ולהחליף אותה במילים חיוביות ובסליחה עצמית – נבנה נוכחות ועוצמה נפשית שיהיה קשה יותר לערער.
הרגלים לחוזק מנטלי: בחורה מביטה בהשתקפות שלה מול מראה

4. פנו 20 דקות לפינוק יומי

אנחנו נוהגים לתת לילדים שלנו מתנה או ממתק כדי לתגמל אותם או לשבח אותם על מעשים טובים, ואין סיבה שלא ניתן תמורה גם לעצמנו על האתגרים שאנו עוברים מדי יום בהצלחה, גם אם אנחנו כבר מבוגרים. כאשר אנחנו לא עוצרים לרגע כדי להתרווח, ליהנות ולקחת הפסקה, אנו חשים מותשים נפשית וחסרי אנרגיה. כמובן שהפינוק לא חייב להימשך רק 20 דקות, ואם יש לכם אפשרות להעניק לעצמכם עוד זמן - עשו זאת. העיקר הוא שבמקום בו אתם נוהגים לא להרשות לעצמכם עונג חיובי, כמו לטבול באמבטיה חמה, לקבל טיפול פנים, או לצאת להליכה כדי "לנקות" את המחשבה - זה הרגע בו תחליטו שאתם משנים הרגלים ומתעקשים להשתחרר וליהנות.  

5. העדיפו להיות מרוצים ולא מרצים

אנו בדרך כלל מחונכים מגיל צעיר לרצות אחרים ולעמוד בהמון ציפיות שמגיעות מהסביבה. איכשהו אנו מקשרים בין להיות אנשים טובים ולא אנוכיים עם המאמץ לספק אחרים, וזה חיבור שעושה לנו רק רע. אם תפעלו כדי לרצות את עצמכם, יהיה לכם יותר כוח ותשוקה לתת גם לאחרים – לא מפני שאתם חייבים, אלא משום שאתם רוצים. אם מנגד תמשיכו לכפות על עצמכם לרצות את האנשים סביבכם במחיר של ויתור על משהו מהותי עבורכם, תהפכו לאנשים מתוסכלים שצוברים טינה. אל תחפשו שמישהו יגיד עליכם שאתם "טובים" – היו טובים בעיני עצמכם והתמסרו רק עד לרמה שאתם שלמים איתה. זה ילמד אתכם גם את הדרך ההפוכה, בה אינכם מחפשים שירצו אתכם כל הזמן ויודעים כיצד להסתמך על עצמכם ולהתמודד עם החיים.

6. בזבזו כסף על דברים מהנים

חלק מהאנשים מתנהלים עם כסף בצורה מחושבת מאוד וחיים לפי יכולתם – וזה דבר חיובי למדי. כסף יוצא מכיסם כדי לשלם על דברים הכרחיים כמו שכר דירה, חשבונות, מזון ועוד, ואיננו "מבוזבז" על דברים שנחשבים מותרות או להנאה בלבד. אך כפי שאנו זקוקים למזון לגוף, אנו זקוקים גם למזון לנפש – ובעיקר לקבל מעצמנו את המסר שאנחנו שווים את רגע העונג הזה, גם אם הוא כרוך בהוצאה כספית. התעקשו לרכוש משהו יקר ואיכותי מדי פעם, השקיעו בתחביב שעושה לכם טוב, רכשו פריט שירענן את הבית או המלתחה שלכם, למרות שאתם לא חייבים אותו – העיקר שתזכירו לעצמכם שלהנאה שלכם יש חשיבות וערך.
הרגלים לחוזק מנטלי: בחורה עומדת בחנות וחותכת סרט אדום עם מספריים

7. אל תצאו בבוקר מהבית לפני שהצעתם את המיטה

אם אתם לא נמצאים בבית מלון ואין לכם חדרנים אישיים, יש סיכוי גבוה שהשארתם את המיטה שלכם מבולגנת הבוקר, ואליה גם תחזרו כאשר תלכו לישון היום בלילה. הרעיון לסדר משהו שבעוד שעות ספורות יתבלגן מחדש נשמע קצת חסר תועלת ולא בראש סדר העדיפויות בתוך לחץ הזמן של הבוקר, אך יש לו משמעות גדולה ממה שאתם מדמיינים, כפי שניתן ללמוד מהרצאתו של אדמירל ביחידת אריות הים של חיל הים האמריקאי, על חשיבות הצעת המיטה. סידור המיטה שלכם בבוקר, ימנע את הברדק שיכול להתפתח לשאר חלקי הבית ולהשפיע לרעה על הנפש שלכם. מלבד זאת, מחקרים גילו שאנשים שמציעים את המיטה שלהם בבוקר הם אנשים מאושרים יותר, יצרניים יותר, וגאים יותר – ורק בגלל זה כדאי לכם לאמץ את ההרגל ולפתוח את היום בתחושת הישג.  

8. התרחקו מרשתות חברתיות

אנחנו יודעים שיש המון הנאה ותועלת ברשתות חברתיות ולכן אנו לא מציעים לכם להתנתק מהן באופן מוחלט, אלא לדעת לשים אותן במקום ובזמן הראוי להן. אם רשתות חברתיות אמורות לגרום לנו להרגיש מחוברים ופעילים, קשה להגיד שזה מה שהן בהכרח תמיד עושות. פעמים רבות נמצא את עצמנו משווים את חיינו לאלו של חברים אחרים המופיעים ברשת החברתית שלנו, ונחוש תסכול שאין בו בסיס של אמת, על מה שכביכול יש להם ואין לנו. נסו לתקשר יותר עם אנשים פנים מול פנים, ולעומקם של דברים, ותחושו עד כמה שזה מעניק לכם סיפוק משמעותי אמיתי במקום תחושה מערערת. 

9. תאכלו מזון שהגוף יודה לכם עליו

עזבו קלוריות, שומנים פחמימות ודיאטות לרגע אחד, ונסו לשאול את עצמכם שאלה אחת בלבד לגבי אוכל – "על איזה מזון שאכניס לתוכי הגוף שלי יודה לי?". אינכם זקוקים לתואר במדעי התזונה כדי לענות על השאלה הזאת, אלא רק לחיבור טוב ובלתי אמצעי לגופכם. הקשר שבין מצב הרוח לתזונה שלנו נבדק מחקרית, והוכח כי מזון שמוריד את המאמץ ממערכת העיכול שלנו הופך אותנו ליותר אנרגטיים ופחות דיכאוניים ומתוחים. בנוסף לכך, לקיחת שליטה על המזון שאנו מכניסים לגופנו מוסיפה לתחושת החוזק המנטלי שלנו וגורמת לנו להרגיש כמי שהציבו לעצמם אתגר – ועמדו בו.   
הרגלים לחוזק מנטלי: בחור עושה פיקניק בפארק

10. לפני השינה ענו על השאלה "מה המטרה שלי"?

אנחנו רצים ממשימה למשימה ופועלים פעמים רבות באופן אוטומטי, בלי לעצור לרגע ולתהות "למה אנחנו בכלל עושים את כל זה?". ייתכן שתחשבו שמדובר בשאלה קיומית מדי, אך היא לא חייבת להיות כזאת. נסו בכל לילה לפני שאתם נרדמים לשאול את עצמכם "מה המטרה שלי?". זו יכולה להיות מטרה כללית כמו להיות מאושרים, או יעד מעשי, כמו לחסוך לטיול גדול. העיקר הוא שתכניסו את המהות לתוך חייכם, ותזכירו לנשמה שקיימת בכם שיש כיוון, משמעות ויעד למסע שלכם כדי לחזק את עצמכם מבפנים. ואם כבר בשינה עסקינן – ככל שתאריכו את שעות השינה שלכם בלילה בשאיפה להגיע ל-8 שעות, כך תשפרו את הכושר המנטלי שלכם להבין ולהתמודד עם מה שקורה במציאות של חייכם - כך שמומלץ לפנות זמן מספק לטובת ההרגל המבורך הזה.  

11. התרחקו מגוזלי האנרגיות

לעיתים אנו מקיימים מערכות יחסים עם אנשים שהן לא לגמרי מרצון והנאה, וגוזרים על עצמנו לשמור על קשרים שעושים לנו יותר רע מטוב. הדרך להבדיל בין מערכת יחסים מספקת והדדית לכזו שמשפיעה עלינו לרעה, היא דרך זיהוי רמות האנרגיה שלנו לאחר מפגש או שיחה עם אותו אדם. אם אתם חשים מרוקנים, עצובים, כועסים או אפילו משועממים לאחר שדיברתם עם חבר או חברה, סימן שעליכם להתרחק מהם ולהתקרב לאנשים שגורמים לכם לחוש את ההפך. ההחלטה הזאת תגרום לכם להרגיש מחוזקים מבחינה נפשית, אף שהיא עלולה להיות כואבת. אם תתמידו, בסופו של יום תזמנו לחייכם את הגישה הנכונה שתואמת לאנרגיה שלכם – כך שנותר רק לעבוד על כך שהיא תהיה כמה שיותר חיובית וחזקה. 

12. שלחו הודעה חיובית למישהו

נסו את התרגיל הבא: כתבו משהו חיובי על היום שלכם בטלפון הסלולרי שברשותכם ושקלו לשלוח את ההודעה למישהו קרוב. כמה מכם חשים כעת בחשש מלהודות שמשהו טוב קרה לכם? למרבה הצער, אנו מרגישים הרבה יותר בנוח לדבר על הצרות שלנו ולהתלונן, מאשר להכיר תודה ולהתרכז בדברים החיוביים - ויש כאלו, אפילו כשאנחנו מתמודדים עם בעיות הגדולות. כנראה שמקור החשש מגיע מתוך המחשבה ששמחה של אחד יכולה לעורר תרעומת אצל אחר, ויותר מכך קיים גם הפחד שאם נשדר שאנחנו מרגישים טוב, אנשים פחות יהיו שם לעודד אותנו או לתמוך בנו. אז כדי להפיג את החששות, ולאמן את עצמנו לחוזק מנטלי – הקפידו להתמודד גם עם מה שמפחיד אתכם, שבמקרה הזה מדובר במנה גדושה של חיוביות. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.