print header

9 עצות שיעזרו לכם לעבור את הרגעים הקשים בחייכם ולצמוח מהם

בחיים של כולנו ישנם רגעים של משבר וקושי שנובעים מדברים פעוטים או עצומים שאנו נאלצים להתמודד איתם. רגעים כאלה יכולים להיות תוצאה של חיפוש עבודה מתסכל, סיום מערכת יחסים, התנתקות מחברים וכן הלאה, ובכל המשברים האלה רובנו נחווה תחושה של דכדוך, חוסר מוטיבציה והרגשת כישלון מתמדת. מה שבדרך כלל לא נראה בזמן אמת הוא כיצד המשבר הוא גם הזדמנות עבורנו להתפתח כבני אדם, להתגבר על פחדים ולגלות שיש לנו יותר אפשרויות בחיים ואנחנו יותר חזקים מכפי שחשבנו. 9 העצות הבאות להתמודדות עם הרגעים הקשים בחייכם יאירו את ההזדמנות שבתוך המשבר, ויעזרו לכם לקבל להתמקד בדברים החשובים שבתוך התקופה המטלטלת כדי שתוכלו לצאת ממנה מחוזקים ומוכנים לבאות. 
 
גבר עם מבט מוטרד אוחז מזוודה סמוך לחורשה
 

1. אם תוותרו הבעיה לא תיעלם

ברגעים בהם אנו נאבקים ונלחמים במשך זמן רב על משהו, ההחלטה לוותר מעניקה לנו תחושת הקלה ונחמה רגעית, שהיא ללא ספק מפתה. אם ניקח לדוגמה מצב בו אנו מחפשים עבודה חדשה וחווים דחייה אחר דחייה והתעלמות – המחשבה להפסיק את המאמץ או להסתפק בעבודה שאיננה גורמת לנו אושר, אולי תעניק לנו תחושת שחרור מהמרדף, אך היא לא תעלים את הבעיה שלנו. במצבים כאלו, וויתור רק ידחה את הטיפול בבעיה ויאריך את הזמן שנחוש מתוסכלים. האתגר האמיתי במשבר איננו בהתגברות נקודתית על קושי כזה או אחר, אלא דווקא בהתגברות על צורת חשיבה שפוגעת בנו. צורת חשיבה כזאת יכולה  להיות "אני לא מספיק טוב", או "הדברים שאני רוצה מתגשמים רק לאנשים שונים ממני" וכן הלאה. אם לא נפסיק את ההסתכלות הנוקשה והפסימית על עצמנו, נמשיך לקבל את אותם תוצרים מהסביבה.

2. הביטו צעד אחד קדימה בכל נקודה

כל מסע ארוך מתחיל בצעד קטן שמלווה בעוד צעד ועוד אחד. אם נביט על המשבר שאנו עוברים כהר ענק שיש לטפס עליו לא נצליח למצוא את המוטיבציה והאמונה כדי להתחיל את המסע, והציפיות הגבוהות שלנו מעצמנו ומהחיים, ימוטטו אותנו. בדיוק כפי שילדים שנכנסים לכיתה א' לא צריכים ללמוד למבחני הבגרות, כך גם אנחנו לא צריכים להשלים את המסע שלנו ביום או בשבוע. כדאי שנפרוס את הדרך שלנו למטרות ויעדים קטנים שעלינו להשיג בכל פרק זמן, כך שנוכל לטפס בכל פעם על עוד גבעה בדרך למעלה. אם נחזור לדוגמה של חיפוש עבודה כתקופת משבר - אם תציבו לעצמכם יעד למצוא עבודה מושלמת תוך חודש, סביר שתתייאשו ברגע בו המטרה לא תושג, אך אם תציבו לעצמכם יעד לשלוח 5 קורות חיים בכל יום – תוכלו לצעוד בסבלנות במסלול שיקדם אתכם, במקום לייאש אתכם.  
רגליים צועדות על בול עץ

3. זכרו שיש לך עוד אפשרויות

אחד מהדברים הקשים שאנו חווים ברגעי משבר הוא איבוד תקווה. כל בעיה קטנה נראית לנו כחלק ממכלול בעיות שמעידות ששום דבר טוב לא קורה לנו, ושהעולם "סוגר עלינו". ההרגשה גוברת ומובילה אותנו למצבים בהם איננו יכולים לראות את העתיד כאופטימי ומלא הזדמנויות, ומאמצים נקודת מבט צרה ואפלה על החיים. מה שנאמר לנו על ידי שלושה או עשרה אנשים על יכולותינו או על תפיסת החיים שלהם, נראה לנו כמו עובדה מוגמרת ואנו מאבדים את יכולת סינון המידע שלנו. בין אם אתם חווים רגע של דחייה מבן זוג או מקום עבודה לדוגמה, אם תאמצו את המחשבה שהדחייה הזאת מגדירה את מי שאתם ולמעשה סוגרת לכם אפשרויות – אתם רחוקים מהאמת. לא יהיה רק מקום עבודה אחד שיעריך אתכם ולא יהיה רק בן זוג אחד שיוכל לאהוב אתכם. גם אם כאב האובדן או הדחייה גדולים – כמות ההזדמנויות והאהבה תמיד מתחדשת בעולם. 
 

4. זהו את רגעי הפחד

הדברים שמניעים, ויותר מכך מונעים מאיתנו, הישגים רבים בחיים הם הפחדים שלנו, ואנו נוטים לארגן את החיים סביבם, כך שלא נצטרך אף פעם להתמודד איתם ולהתגבר עליהם. אך לנטייה הזאת יש מחיר כבד שצריך לשלם אותו, והוא מגיע בדרך כלל בדמות חיים שנמצאים במצב של קיפאון ואומללות עד לתחושת משבר. אם אתם נשארים בעבודה מסוימת, עם בן זוג מסוים, או בסביבה מסוימת, רק או בעיקר מתוך פחד, כדאי שתזהו את המניע המסוים ותתחילו את הצעדים שלכם לשינוי בחיים. כולנו יכולים לחיות חיים שמחים יותר ורגועים יותר – אך כדי שזה יקרה נצטרך להפגין אומץ, להביע את השאיפה לאושר ולהתמודד עם השדים בתוכנו. 
אישה נשענת על מעקה ומביטה לנוף טבעי באופק

5. נסו להבין מה הדבר שחסר לכם

לפעמים ישנן סיטואציות בהם אנו חווים קושי ולוקחים אותו באופן אישי – כאילו שמישהו העיד שחסר לנו משהו ושאנחנו פחות טובים מאחרים. מחשבה שכזו לא רק שהיא מדכדכת היא גם די מעוררת התגוננות, מכיוון שאנחנו לא רוצים לחשוב שאנחנו "פגומים" או "זקוקים לתיקון", אך אם נסיר לרגע את ההגנות ולא נהפוך צורך לגורם שמערער את כל קיומנו, אולי נוכל לחיות עם המחשבה שאכן ישנם דברים שחסרים לנו או שאנו יכולים לשפר. בכל רגע נתון כדאי ורצוי שתשכללו את היכולות שלכם ותעמיקו את הידע שלכם בתחומים שונים, דרך לימוד עצמי, עבודת התנדבות או לקיחת קורס. אלו יכולים להיות הדברים שיפתחו בפניכם הזדמנויות, יחשפו בפניכם אנשים חדשים ויגרמו לכם לצמוח כבני אדם.  

6. לא תמיד תרגישו כך

הבעיה הגדולה ביותר עם משברים רבים היא המחשבה שכך נרגיש תמיד - בתוך הדכדוך, העצב או הכעס אנו מתקשים להאמין ולהפנים שהתחושה תחלוף וניוותר רק עם זיכרון עמום של אותה תקופה. אם נביט רגע על משברים קודמים שחווינו בחיים נוכל לראות שאיכשהו עברנו את כולם, הפחד הוא זה שמשתק אותנו וגורם לנו לחשוב שהפעם המצב יהיה שונה. אנשים מתפתחים, תחושות משתנות ומה שחשוב לנו היום, לא יהיה מה שיהיה חשוב לנו מחר – וחלק גדול מההתפתחויות האלו קשור לדרך בה נביט על המשבר שלנו. אם תחשבו לדוגמה על קומיקאים רבים שמספרים את הסיפורים הכי קשים של ילדותם וחייהם בדרך של הומור, תוכלו לראות כיצד כל אתגר יכול להיות מקור ללמידה ותועלת, וכיצד ניתן להפוך את הלימונים ללימונדה. 
אישה יושבת על נדנדה בגן משחקים, בגבה למצלמה

7. תנו לעצמכם קרדיט על כל הצלחה קטנה

אילו רק היינו זוכרים לתת לעצמנו שבח על הצלחות קטנות באותה מידה שאנו מלקים את עצמנו על כישלונות קטנים, העולם שלנו היה נראה אחרת. התגובה האוטומטית שרבים מאיתנו סיגלנו לחוויות היום יום, היא התרכזות במה שלא עשינו ולא הספקנו ולא הגשמנו, תוך שאנו מתעלמים מכל מה שצלחנו ומימשנו. הרוח שלנו זקוקה לחיזוק, לא לביקורת והלקאה עצמית תמידית ואנו ניאלץ להיות אלו שמעניקים לה את אותו חיזוק. אם אתם חווים רגע קשה במיוחד בחיים ומוצאים את עצמכם חסרי אנרגיה ומוטיבציה, תנו לעצמכם קרדיט על זה שקמתם מהמיטה, על זה שעשיתם אפילו רק את מה שאתם חייבים, על זה שהתאמצתם להיות חביבים למישהו אחר גם ברגע קשה במיוחד. אנחנו נמצאים בדו שיח מתמיד עם הנפש שלנו, אם נראה אותה כילד קטן שמתאמץ לעשות את הכי טוב שהוא יכול, נשדר לה שהמאמץ איננו לשווא, וזוכה להכרה והוקרה, זה יהיה המפתח להצלחה במאמץ הבא.
 

8. מצאו השראה באנשים שעברו קשיים זהים או גדולים משלכם

ייתכן שבמהלך המשבר שלנו נפגוש אנשים שונים שיתנו לנו עצות על הדרך הטובה ביותר שאפשר להתגבר על הקשיים שלנו, לדעתם. אף שבמרבית המקרים העצות האלו יגיעו מכוונה טובה ועם תובנה עמוקה וניסיון שעומד מאחוריהם – לא תמיד כדאי לאמץ ולהפנים את כל מה שנאמר לנו. אף שאנו עלולים לאבד משהו מצלילות המחשבה ברגע של קושי, חשוב שעדיין נזכור שאנו חייבים לשמור על העצמאות שלנו ולהסתמך על מה אנחנו יודעים שיהיה טוב עבורנו. סננו את העצות שאתם שומעים ונסו לשאוב את רוב ההשראה שלכם מאנשים שעברו משברים דומים לשלכם או גדולים מכך – ותמיד יש לצערנו גם כאלה. חפשו את חברתם של אנשים שיגרמו לכם לחוש שהם מבינים את הכאב או ההתלבטות שלכם ויכולים להעניק לכם תחושה מעצימה ומבט מלא תקווה על העתיד. 
גבר ואישה אוחזים ידיים

9. התגברות על משבר תגרום לכם לצמוח כבני אדם

עד כמה שקשה לנו להודות בכך, רגעי כאב וקושי הם מקור ההתפתחות העיקרי שלנו כבני אדם. כאשר אנו ילדים וחווים את המשברים הקטנים שלנו ברגעים בהם איננו מקבלים את מה שאנחנו רוצים מיד – אנחנו לומדים לדחות סיפוקים ולהכיר בקיומנו בסביבה עם אנשים וצרכים שונים משלנו. אף אחד מאיתנו לא מבקש לעצמו את הקושי במודע אך אנו לפעמים זקוקים לו כדי להתגבר, להחלים ולהתפתח כבני אדם. ראיית התועלת שבמשבר איננה הופכת את הכאב שלנו למוצדק או קל, אלא לכזה שמלא במשמעויות והזדמנויות ללמוד ולהתפתח ממנו. המפתח לסיגול אותה ראייה הוא בהבנה שאנחנו חזקים יותר מכפי שאנחנו מאמינים, גם אם החיים חבטו בנו וגם אם מישהו פגע בנו קשות, איננו שבירים כפי שנדמה לנו.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.